Тема: Про що говорить музика Мета: формувати уміння сприймати музику як виражальне мистецтво; ознайомити з поняттям «нотний стан»



Дата04.07.2016
өлшемі65.1 Kb.
#176591
Тема: Про що говорить музика 
Мета: формувати уміння сприймати музику як виражальне мистецтво; ознайомити з поняттям «нотний стан», «скрипковий ключ», «нота»; вдосконалювати вокальні, танцювальні навички; розвивати ритмічний слух, увагу; виховувати інтерес до музики.
Музично-дидактичний матеріал: П.І. Чайковський «Баба Яга»; поспівка «По гриби»; пісня Б.Фільц «Морозець»; пісня «У лісі, лісі темному»; музично-ритмічна вправа «Шумовий оркестр».
Обладнання: портрет П. Чайковського, ілюстрації до пісень, малюнки музичних інструментів, казковий герой, дитячі музичні інструменти, магнітофон, касети, дидактичний матеріал, музичний центр.
Хід уроку

І. Організаційний момент
Добрий день, добрий час,

Вже зима іде до нас.

Добрий день, добрий час,

Рік новий спішить до нас!

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

- Наше привітання нагадало нам, що до нас в гості спішить Новий рік. Кажуть, що під Новий рік бувають різні дива, збувається все, що забажаєш, як уві сні або в казках. А тепер настала і наша черга. Я – казковий ведучий, який веде розповідь і все оживляє, а ви – герої нашої новорічної казки. Тож пофантазуєте та уявіть наш сон у новорічну ніч…

Ми всі заснули, а клас перетворився на казкове місто. Сяють святкові вогні, виблискують іграшками ялинки в кожному домі. А посеред міста – чудовий палац із чарівною ялинкою. Усі, хто любить новорічні свята, з’їжджають до палацу. Тож уперед на Новорічний бал!
ІІІ. Слухання музики

1. Вступна бесіда

Та серед гостей, які прямують на бал, є одна непрохана гостя. А хто вона відгадайте:

В ступі літаю,

Дітей викрадаю,

В хатинці на курячій ніжці живу,

І добрим людям на зло лиш роблю.

(Баба Яга)
2. Асоціативний ряд

- А яка Баба Яга? (зла, сташна, погана, огидна, нестерпна, шкідлива…)

(Вчитель вивішує портрет Баби Яги)

- Це вона, діти?

Ось послухайте, як про неї розповідається в одній казці: “Вранці

прокинулася Баба Яга – кістяна нога у своїй хатиночці на курячих ніжках.

Дивиться – немає Івана–царевича. Кинулася навздогін з усіх сил. На

залізній ступі скаче, тичкою поганяє, мітлою слід замітає – тільки вітер

свище, хмари розганяє”.


3. Безпосереднє слухання фортепіанної п’єси П. Чайковського «Баба Яга»

- Ми зобразили Бабу Ягу словами, художник намалював її потрет, а Петро Ілліч Чайковський написав про неї музичний твір.

- Пригадаємо, як звуться люди, які пишуть музику? (композитори)

- Послухайте п’єсу П. Чайковського «Баба Яга» та скажіть чи зумів передати образ Ягусі композитор засобами музики?

(звучить п’єса)
4. Аналіз прослуханого

За допомогою навідних питань:



  • Якою Баба Яга зображена в п’єсі ?

  • Як розповідає про неї музика?

  • Чи повідомляє вона про характер Баби Яги?


5. Бесіда

- Баба Яга намагається потрапити на бал в наш палац, шоб перешкодити нам повеселитися на ньому, та ми не пропустимо її. Правда?



- А щоб завадити їй, ми повинні виконати всі завдання, що знаходяться на новорічних іграшках, прикрасити ними ялиночку. Тільки тоді чари Баби Яги зникнуть і ми зможемо повеселитися на балу.

- Хочете на бал?

- Не боїмося важких випробувань?

- Виконаємо Бабині завдання?

(зачитую 1 завдання)

Дотримуйся порядку:

Виконуй«Музичну зарядку»
ІV. «Музична зарядка» (спів окремих звуків, вправ, поспівок)
- Молодці, справилися.

- А зараз нове випробовування від Баби Яги:



Марно часу ти не гай,

Нотну грамоту вивчай!

V. Нотна грамота

1. Ознайомлення із термінами «нота», «нотний стан», «скрипковий ключ»

В зошитах твоїх охайних
Зрозуміло все й звичайно:
Є там лінії й клітинки
І відмінні є оцінки.
Там шикуються в загони
Букв і цифр стрункі колони.
Тільки де ж значки музичні
В зошитах шукати звичних?
Для тих знаків особливих
Збудували хатку з ліній!
Їх не важко рахувать:
Раз, два, три, чотири, п'ять!
Має назву хатка та
Нотний стан.
Господинь у домі сім:
До, ре, мі фа, соль, ля, сі.
Щоб дверцята відчиняти,
Треба ключ надійний мати.
Ключ до музики - запам'ятай -
І скрипковим називай.

(під час читання вірша, вчитель на дошці на нотному стані прикріплює кольорові ноти за порядком, скрипковий ключ)

2. Закріплення вивченого

- За допомогою яких музичних знаків можна записати музику?
- Скільки нот є? Назви.
- Де записуються ноти?
- Яку назву має ключ, що відкриває нотний стан?
- Які за висотою звучання бувають ноти?
VI. Фізкультхвилинка «Печу хлібчик»
Наступне завдання від Ягусі:

Зголодніла дітвора –

Пекти хлібчика пора.
VІІ. Ритмічні вправи
Нове завданні від Бабусі Ягусі:
Зачаровує живий

Оркестр шумовий

(вистукування та виплескування метру пісні «По гриби»)

Молодці! Добре справились із завданням.

VІІІ. Розучування пісні О. Зозулі «Сніжок»

1. Вступна бесіда

І знову Бабуся лютує, непускає нас до зали, поки ми не вивчимо нової зимової пісеньки, а як вона називається ми дізнаємося із завдання – загадки Яги.

2. Відгадування загадки

1.На веселий на каток з неба сиплеться (Сніжок).



3. Виконання вчителем пісні

Завдання до первинного показу:

- Яка мелодія пісні? (бадьора, життєрадісна…)

4. Словникова робота
- Які слова ви не зрозуміли?

- Поясніть значення слова «загрузають» ноги – залізають у сніг, топляться в снігу, їх важко звідти витягти.



5. Розучування першого куплета частинами

ІХ. Музично-ритмічні рухи.

1. Вступна бесіда

Яга хоче, щоб ми відволіклися від вивчення пісні. Дає нам ще одне завдання:

Віхола гуляє,

мороз всіх щипає

Наслала на нас морозу, але ми його не боїмося. Правда? Адже у нас теплі валянки, шубки, рукавички.

2. Фізкультхвилинка із руховими елементами «Морозець»

Х. Показ пісні

- Перемогли ми злі чари Баби Яги і все ж таки потрапили на бал у прекрасний палац, одягаємо свої карнавальні маски і стаємо у новорічний хоровод.

(спів пісні «Сніжок» у хороводі)

ХІ. Підсумок уроку

Ми сьогодні ну просто молодці, адже виконали всі завдання уроку: працювали над темою «Про що розповідає музика», слухали п’єсу Чайковського «Баба Яга», розучили зимову пісню «Сніжок».

А що сьогодні на уроці було найцікавішим?

ХІІ. Музичне прощання

- Жаль, закінчився урок,

Дякую усім.

- Ми зустрінемося знов

Днів так через сім.

- До побачення!

- До побачення!

Рожнівський навчально-виховний комплекс

«Гуцульщина» ім. Ф. Погребенника НаУКМА




Чурко Володимир Дмитрович,

вчитель музики

Рожнівського НВК «Гуцульщина»

ім. Ф. Погребенника НаУКМА,

вчитель вищої категорії

с. Рожнів – 2009р.





Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет