Бөлім:
|
6.1 VI - IX ғасырлардағы Қазақстан
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда)
|
Жумкалиева Ж
|
Күні:
|
19. 09
|
Сынып:5
|
Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Көне түркі жазуы.
Зерттеу сұрағы: Білге қаған мен Күлтегіннің мемлекетті нығайтудағы саясаты бізге қандай деректерден белгілі?
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары
|
6.2.3.1 көне түркі жазуының маңызын түсіндіру
|
*Тарихи ойлау дағдысы
*Тарихи концепт
|
Тарихи талдау мен түсіндіру
Маңыздылық
|
Сабақтың мақсаты
|
Түргештердің қытай, араб, шығыс түркілерімен күрестері туралы біледі;
Батыс Түрік және Түргеш қағанаттарының тарихына салыстырмалы талдау жасай алады
Түргештердің мемлекет құру себептерін тарихи деректерге сүйене отырып, пайымдайды
|
Бағалау критерийі
|
Алғашқы мемлекеттік бірлестіктер мен Түрік қағанаты арасындағы байланысты анықтау
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының
әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Ұйымдас-тыру
Өткен білімді еске түсіру
7 минут
Жаңа тақырыпқа қадам
3 минут
|
Б Тақтаға ЕҰУ-не көшірмесі әкелінген Күлтегін ескерткішінің суретін шығарып қойыңыз.
Сұрақтар қою: Суретте қандай ескерткіш берілген? Ол қай жерде орнатылған? Ескерткіш қай жерден әкелінген? Неліктен қазақ жеріне бұл ескерткіштің көшірмесі әкелінді? Түркі жазба ескерткіштерінің маңыздылығы неде Оқу мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстырыңыз.
|
Оқушылар өз ойларын ортаға салады.
Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу
|
мадақтау
|
Тақырыптық суреттер
|
|
Сабақтың ортасы
Жаңа білім
10 минут
|
;
2-тапсырма «Креативті матрица»
Кестені толтырыңыз
Қағанат
|
қағандары
|
Билік еткен уақыты
|
Саясатының басым тұстары
|
|
|
|
|
|
|
|
|
ЕБҚ оқушыға дереккөздің форматын үлкейтіп, қолдау
|
Дескрипторлар:
Түркі халықтарының рухани мұрасы ретіндегі маңызына 2 дәлел келтіреді.
Бағалау критерийі: Түрік жазба ескерткіштерінің маңыздылығын дәлелдейді.
Дескриптор:
Жазба ескерткіштерден Білге мен Күлтегін туралы ең маңызды ақпаратты дәлел ретінде көрсете алады.
Дәлелдерді маңыздылығына қарай орналастырады.
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
|
Ақпараттық мәтін
Үлестірмелі қағаздар
Суреттер
|
Сабақтың соңы
5 минут
|
Кері байланыс
Маған үш зат айт»
- Біз бүгін оқып-үйрендік.....
Біз жақсы жасай алдық .....
Топ өте жақсы жасай алды.....
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды
|
А4, конспект
|
Үй тапсырмасы
|
Көне түркі жазуы.
|