Засідання п’ятдесят восьме сесійний зал Верховної Ради України



бет1/4
Дата25.07.2016
өлшемі236 Kb.
#220614
  1   2   3   4


ЗАСІДАННЯ П’ЯТДЕСЯТ ВОСЬМЕ

Сесійний зал Верховної Ради України

31 травня 2007 року, 10.07 година

Веде засідання Голова Верховної Ради України МОРОЗ О.О.


ГОЛОВУЮЧИЙ. Доброго ранку, шановні депутати, гості Верховної Ради, журналісти, представники Кабінету Міністрів, телеглядачі, радіослухачі!

Я прошу депутатів підготуватися до реєстрації.

Нагадую, що сьогодні 31 травня, останні дзвінки в школі йдуть.

Проводиться поіменна реєстрація.

10:08:46

В залі зареєстровано 412 народних депутатів. Ранкове засідання оголошую відкритим.

Давайте привітаємо іменинників: Лева Васильовича Бірюка і Валерія Дмитровича Борисова. (О п л е с к и). Хай вони успішно трудяться на депутатській ниві і мають добре здоров'я на багато років.

Шановні депутати, за програмою роботи в четвер нам треба безпосередньо приступати до розгляду питань, винесених на порядок денний. А крім того, є ще і одна обставина, яка спонукає до такої роботи, тому що потрібно розглянути зміни до бюджету, і ми викликали на засідання першого віце-прем'єр-міністра Миколу Яновича Азарова. Тому давайте ми це питання і розглянемо, спочатку включивши його до порядку дня. Тобто я ставлю на порядок денний (зараз, хвилиночку) про включення до порядку дня, проголосуємо. А потім візьмете…

Про включення до порядку дня питання про внесення змін до Державний бюджету на 2007 рік. Про включення до порядку дня. Будь ласка.
10:10:51

За-336


Включається це питання до порядку дня. З мотивів, будь ласка, запишіться. Будь ласка, п’ять хвилин. Бондарчук.
10:11:20

БОНДАРЧУК І.М.

Прошу передати Бокому.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Ні, Іван Сидорович, це з мотивів виступи.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Бульба.
10:11:25

БОКИЙ І.С.

Шановні колеги, я передаю слово Віталію Яковичу Шибку.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, Віталій Якович.
10:11:46

ШИБКО В.Я.

Я дякую, Іван Сидорович. Шибко, соціалістична фракція.

Олександре Олександровичу, ми, дійсно, проголосували зараз за те питання, яке зараз Кабміном пропонується. Але нам все-таки треба його розділити, мабуть, на дві частини. Перша частина – вона, дійсно, актуальна, можна її сьогодні розглядати, те, що стосується змін до бюджету. А те, що стосується того, які треба сьогодні фінанси для виборів, то це можна і не спішити, тому що це буде за 60 днів до виборів. Давайте визначимося, у нас 30 вересня вибори, і давайте будемо визначатися з бюджетами за 60 днів до виборів. Я думаю, що це доцільно буде. Дякую.


ГОЛОВУЮЧИЙ. Кендзьор. А, Бульба, вибачте. Потім Кендзьор.
10:12:32

БУЛЬБА С.С.

Степан Бульба, фракція соціалістів.

Давайте все-таки логічно будемо діяти. Поки що немає підстав для проведення виборів, а ми вже будемо приймати зміни до бюджету про їх фінансування. Давайте спробуємо спочатку вирішити проблему – допомогти Ющенку зробити ці вибори легітимними, зробити ці вибори законними. Звичайно, ми йому не в допомозі, але є так звана „об’єднана опозиція”, нехай вони над цим попрацюють, хай 151 народний депутат складе повноваження, або хоч би покаже ті заяви, а потім будемо говорити про необхідність фінансування того дійства, яке хочуть назвати виборами, а насправді є злочином з метою повернення до влади невдах, політичних невдах і тих, хто її бездарно втратив у результаті виборів 2006 року.


ГОЛОВУЮЧИЙ. Кендзьор. Кендзьор, я дав слово.
10:13:37

КЕНДЗЬОР Я.М.

Ярослав Кендзьор.

Прошу передати слово керівникові фракції Кириленку В’ячеславу.


ГОЛОВУЮЧИЙ. В’ячеслав Кириленко, будь ласка.
10:13:51

КИРИЛЕНКО В.А.

В’ячеслав Кириленко, фракція "Наша Україна".

Шановний Олександр Олександрович, шановні колеги!

Ми підтримуємо думку про необхідність розгляду питання змін до Державного бюджету сьогодні, причому, в усьому комплексі, як це запропоновано урядом.

Ми вітаємо збільшення виплат, наприклад, співробітникам міліції, особливо, простим співробітникам міліції, які запропоновані у цьому бюджеті, виходячи з того, що міліція і надалі буде діяти лише у правовий спосіб і згідно Конституції. Але разом з тим ми підтримуємо і необхідність виділення необхідних коштів для проведення позачергових виборів, які неодмінно відбудуться.

Тому просимо зараз розглянути цей законопроект, але ми наполягаємо на скороченій процедурі, бо всім все ясно, щоб знову не затягувати розв’язання політичної кризи, обговорення обмежити.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Гірник.
10:14:49

ГІРНИК Є.О.

Іван Гірник, фракція "Наша Україна".

Ну, звичайно, що питання змін до бюджету розглядати потрібно, але в пакет домовленостей входили закони про вибори, ряд інших законів. І ми приступили до роботи, не маючи порядку денного сьогоднішнього засідання.

Я просив би, Олександр Олександрович, все-таки проінформувати про цей порядок денний і про інші питання, які планується розглянути сьогодні, тому що так витрачати на робочий час абсолютно недоцільно. Щодо розгляду питання, безумовно, по скороченій процедурі і, безумовно, не можна розділяти питання зміни до бюджету, виділяючи окремо питання фінансування виборів. Тільки політичні банкроти і політичні невдахи, і політичні шулери не хочуть виборів, Україна вже вважає, що без виборів – вихід із ситуації неможливий.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Александровська.
10:15:57

АЛЕКСАНДРОВСЬКА А.О.

Александровская, фракция коммунистов, город Харьков.

Уважаемые коллеги, уважаемый Александр Александрович, я обращаю внимание, что в этом зале сейчас мы пытаемся допустить грубейшее нарушение Конституции, регламента работы Верховной Рады и, кстати, договоренностей, которые достигнуты Президентом, премьер-министром и вами, как Председателем Верховной Рады. Ведь вы договорились о том, что легитимность выборов досрочных возникает после издания Ющенко очередного указа, который он издаст на основании сложений полномочий 150 народными депутатами от фракции Блок Юлии Тимошенко и «Нашей Украины». Только после этого возникают юридические основания для проведения досрочных выборов. О каких 365 миллионах сегодня мы можем говорить, на какие нужды мы сегодня можем их выделять и я, как член Бюджетного комитета, голосовала на заседании Бюджетного комитета против такого решения.

У нас сегодня не выполняются обязательства перед детьми войны, мы сегодня мало денег отдаем на возмещение вкладов, у нас сегодня не решены социальные проблемы с долгами по заработной плате на госпредприятиях, которые обанкрочены. А мы 365 гривен направляем на неизвестные.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Ми використали час на висловлення міркувань з мотивів. Кілька зауважень, ви очевидно помітили, що в проекті Закону про бюджет те, що стосується виборів, складає його десь четверту майже частину, я прошу, дайте я закінчу думку, а решта стосується надзвичайно важливих питань, які пов’язані із локалізацією негараздів, пов’язаних із засухою і вирішенням інших питань, підвищення заробітної плати і так далі.

Крім того, ми в Законі про бюджет маємо змогу записати норму, яка підтверджує використання цих статей, пов’язаних з виборами тільки за умови, коли наступить все те, про що ви говорите. Ми, я ще раз повторюю, ми віримо уряду, який підпорядкований Верховній Раді.

Будь ласка, Микола Янович.

Я даю слово для доповіді, Миколі Яновичу Азарову.


АЗАРОВ М.Я.

Шановний Олександре Олександровичу, шановні народні депутати, громадяни України!

Зміни до бюджету поточного року як сьогодні пропонується, які сьогодні пропонуються вашій увазі, пов’язані з необхідністю вирішення найбільш нагальних питань сьогодення. Серед основних – фінансове забезпечення, проведення дострокових виборів народних депутатів України. Як і раніше позиція уряду полягає в тому, що видатки на цю мету повинні здійснюватися в чіткій відповідності з чинним законодавством. Тому законопроектом передбачено окремо бюджетну програму Центральної виборчої комісії в обсязі 365 мільйонів гривень для підготовки та проведення позачергових виборів народних депутатів України. Джерелом цих видатків є кошти єдиного казначейського рахунку, які були накопичені в 2006 році за рахунок перевиконання плану доходів бюджету. Ще одним із актуальних питань на сьогодні є упередження негативних тенденцій спричинених повесняною посухою.

З метою подолання наслідків несприятливих погодних умов в бюджеті додатково передбачено 100 мільйонів гривень для фінансування витрат пов’язаних з формуванням державного продовольчого резерву, заставних закупівель та інтервенції на аграрному ринку.

50 мільйонів гривень для забезпечення сільгосппідприємств, що постраждали від весняної посухи сортовим насінням під урожай 2008 року.

120 мільйонів гривень на видатки резервного фонду, які будуть спрямовані, у першу чергу для покриття збитків, понесених сільськогосподарськими підприємствами, які постраждали внаслідок весняної посухи цього року.

Змінами до бюджету 2007 року, прийнятими вами шановні народні депутати, в березні поточного року, було розпочато процес підвищення рівня грошового забезпечення військо службовців та працівників силових відомств. Мені надзвичайно приємно було чути, як це рішення парламенту та уряду популяризувалося особисто міністром оборони. Це яскравий приклад того, як політичні уподобання не перешкоджають об’єктивній оцінці рішень коаліції.

В законопроекті, який розглядається сьогодні, передбачено додаткові кошти на продовження поетапної ліквідації диспропорцій в грошовому забезпеченні працівників силових структур.

Звертаю вашу увагу, що на відміну від попередніх років в 2007 році підвищення торкається не вищих чинів, а рядового, молодшого, начальницького та офіцерського складу.

Зокрема, на збільшення грошового забезпечення середнього, молодшого, начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ виділяється 217,3 мільйона гривень. Це означає, що середньомісячне грошове забезпечення одного працівника міліції зазначеної категорії зросте, порівняно з початком року, на 375 гривень і складе, щонайменше, 1250 гривень.

Також у змінах до бюджету додатково передбачено 2 мільйони гривень на підвищення грошового забезпечення молодшого офіцерського складу та прапорщиків Управління державної охорони. Грошове забезпечення таких військо службовців в середньому збільшиться на 235 гривень на місяць.

З метою недопущення зростання цін на товарну вугільну продукцію та електроенергію, передбачається додатково спрямувати 100 мільйонів гривень вугледобувним підприємствам на часткове покриття витрат собівартості товарної продукції. Це пов’язано з збільшенням до кінця поточного року розміру мінімальної заробітної плати. Додаткові кошти на розвиток регіонів будуть спрямовані: 16 мільйонів гривень на фінансування місцевих програм соціально-економічного розвитку; 2 мільйона гривень на збільшення обсягу додаткової дотації з державного бюджету, місто Славутич; 9 мільйонів гривень на збільшення обсягу субвенції місцевим бюджетам на розвиток інфраструктури регіонів; 2 мільйони гривень субвенція на соціально-економічний розвиток, місто Біла Церква.

Крім того, на 30 мільйонів гривень збільшуються видатки для підтримки в безпечному стані судноплавних шлюзів, внутрішніх водних шляхів та будівництво дамби в рамках проекту створення судноплавного каналу ріка Дунай - Чорне море. Нагадаю, що створення цього глибоководного суднового ходу має надзвичайно важливе значення для всієї держави.

Для належного здійснення судочинства та з метою погашення кредиторської заборгованості минулих років Державна судова адміністрація збільшила видатки на 31 мільйон гривень, в тому числі на поточно …… судів на 11,9 мільйона гривень, на оплату комунальних послуг та енергоносіїв 3,8 мільйона гривень, для виплати вихідної допомоги суддям при звільненні 1,3 мільйони гривень, на організаційні забезпечення діяльності судів та установ судової системи 2 мільйони гривень, для забезпечення судів належними приміщеннями 12 мільйонів гривень.

Фінансовим ресурсом є, фінансовим ресурсом для забезпечення додаткових видатків законопроекту є:

По-перше. Додаткові надходження до бюджету за рахунок активізації зовнішньоекономічної діяльності 811,4 мільйони гривень.

По-друге. Кошти єдиного казначейського рахунку, які були накопичені в 2006 році за рахунок перевиконання плану доходів бюджету.

Наприкінці зазначу, що бюджетна політика тісно пов’язана з економікою і мене відверто дивують висловлювання деяких народних обранців стосовно економічної політики нашого уряду. Економіка зростає чи не найвищими темпами у Європі, рівень інфляції залишається найнижчим за всі роки незалежності, поетапно збільшуються зарплати і пенсії.

Більш того, видатки бюджету на підвищення добробуту наших співгромадян не призвели до гальмування економічного розвитку, оскільки не носили популістського характеру. Прикро, що в запалі політичної боротьби наші опоненти думають не про майбутнє держави, а про власне політичне майбутнє. Політичні сили повинні об’єднуватися не заради політичних протистоянь, на це втрачено надзвичайно багато часу. Наші співгромадяни очікують іншого, вони хочуть мати впевненість в завтрашньому дні, щоб люди, яка не може працювати за станом здоров’я отримувала гідну допомогу від держави. Людина, яка досягла пенсійного віку і все життя працювала, отримувала гідну пенсію. Людина, яка може працювати, мала роботу і гідну заробітну плату. Саме над забезпеченням цих напрямків ми цілеспрямовано працюємо і бюджет поточного року яскраве тому свідчення.

Прошу вас, шановні народні депутати, підтримати проект Закону про внесення змін до Закону „Про Державний бюджет на 2007 рік” в першому читанні і в цілому. Дякую за увагу.


ГОЛОВУЮЧИЙ. Чи є запитання до Миколи Яновича?

Запишіться, будь ласка. Яворівський.


10:26:51

ЯВОРІВСЬКИЙ В.О.

Володимир Яворівський, „Блок Юлії Тимошенко”.

Доброго ранку! Шановний Миколо Яновичу, звичайно, ми всі з тривогою сприймаємо поза всі наші політичні зараз ситуації, сприймаємо те, що відбувається на полях сьогодні України ось і, звичайно, що болить душа за те, що ви знаєте краще від мене про те, що вигоріло вже, фактично, знищено все на півдні України. Я розумію, що уряд відреагував уже на цю ситуацію, заклавши 70 мільйонів на закупівлю сортового насіння там і таке інше.

Як ви вважаєте, цієї суми, яка є тут 8 мільярдів 235 мільйонів, які закладено для, додатково для сільського господарства, вистачить для того, щоб ми могли уникнути тієї можливої катастрофи, яка, справді із хлібом для України.
АЗАРОВ М.Я. Мы выделили все, что смогли, и по мере того, как экономика будет давать додатковые кошты, мы будем направлять их на підтримку аграрного комплекса. Буквально в ближайшие дни правительство примет комплексное решение, оно уже проработано, по оказанию немедленной помощи нашему сельскому хозяйству. Вместе с тем, мы, не дожидаясь этого решения, уже сейчас практично работаем в наших, особенно южных областях.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Єфремов.

10:28:31


ЄФРЕМОВ О.С.

Уважаемый Николай Янович, мы прекрасно понимаем (Ефремов, Партия регионов, Луганская область), мы прекрасно понимаем, что бюджет увеличивать до безразмерных размеров, прошу прощения за тавтологию, невозможно и понимаем прекрасно, что, увеличив последний раз более чем на пять миллиардов средства, которые направлены на решение социальных вопросов, изыскивать дополнительные источники тоже очень сложно. Но мне хотелось бы получить ответы на два вопроса.

Первый вопрос: чем руководствовался Кабинет Министров, каким документом, когда вносил строчку о финансировании проведения досрочных выборов депутатов? И второй вопрос: не считаете ли вы, что нанесет, ну довольно существенные проблемы внесет в регионах, если мы снимем 900 с лишним миллионов по финансированию местных субвенций, которые входят в строчку...
АЗАРОВ М.Я. Уважаемый Александр Сергеевич, во-первых, Кабинет Министров не снимает ни одной копейки с субвенции на местные бюджеты, напротив, мы увеличили эти субвенции прошлым решением, которое вступило в силу вчера и было вчера опубликовано.

Что касается досрочных выборов, то Кабинет Министров последовательно выполняет договоренности, которые изложены в политическом заявлении трех руководителей нашего государства. Вы знаете это заявление, вы знаете эти решения. И поэтому Кабинет Министров выполняет ту часть своих обязательств, которую взял на себя Премьер-министр, подписав это заявление.


ГОЛОВУЮЧИЙ. Матвієнков.
10:30:29

МАТВІЄНКОВ С.А.

Матвиенков, фракция Социалистической партии.

Николай Янович, у меня четыре вопроса конкретных. Первое: подписан ли бюджет, который был проголосован, или легализован вчера, а проголосован нами до этого? Первый вопрос.

Второй вопрос. Тут многие депутаты говорили в отношении того, что болит голова сегодня о том, что происходит у нас в сельском хозяйстве. У меня конкретное предложение: чтобы у них голова не болела, к 70 миллионам давайте добавим 370, которые планируется выбросить непонятно на что, так называемые выборы. И тогда, я думаю, наше сельское хозяйство вздохнет гораздо лучше.

Второй момент. Почему источник данного финансирования все-таки стоит дефицит бюджета? Каким образом мы будем перекрывать? Нет ли других источников покрытия этих вещей? Потому что обоснование все-таки этих вещей должно быть еще экономическое, помимо политических.

И последний момент. Что произошло: почему в Администрацию Президента добавили 19 миллионов? Почему Службе охраны добавили два миллиона? Это с чем связано? Вроде никаких таких действий не было вызвано. На что пошли эти конкретно деньги? Спасибо.
АЗАРОВ М.Я. Значит, бюджет, который мы с вами вместе приняли четвертого мая и который предусматривал введение с первого июня второго этапа единой тарифной сетки, вчера был опубликован и вступил в силу. С первого июня все наши работники сферы бюджетной получат соответственно повышение заработной платы. Вместе с тем, там целый ряд других социальных решений.

Что касается сельского хозяйства. Мы выделяем на сельское хозяйство не 70 миллионов гривен, а 270 миллионов. Дополнительно только на те области, которые пострадали сейчас от засухи. Эта сумма значительна, и она позволит в основном решить проблемы, вызванные в наших западных областях.

Что касается Управления державной охраны, я в своем выступлении говорил, что два миллиона – это повышение заработной платы младшему составу этого Управление. И оно осуществляется в соответствии с теми решениями, которые правительство приняло повышение заработной платы Министерству обороны, других силовых …
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте можливість закінчити думку. Говоріть. Микола Янович.
АЗАРОВ М.Я. Министерство финансов соблюдает финансовую дисциплину независимо от того, секретариат ли это Президента, аппарат ли Кабинета Министров или другие организации. Для нас не существует политического разделения. И если Администрация Президента накопила долги за минувшие периоды и этими долгами блокируются расчеты по этой организации, то для нас очень важно погасить эти долги. Точно так же мы действуем по всем абсолютно министерствам и ведомствам. Наказывать давайте будем… Много кого там надо наказывать, если вспоминать. Да ладно, давайте успокоимся прежде всего.

ГОЛОВУЮЧИЙ. Білорус…


АЗАРОВ М.Я. Что касается финансового, что касается дефицита бюджета. 365 миллионов, вы задаете вопрос, как будто вы из Секретариата Президента. Вот Секретариат Президента когда мне заперечувал доводы наши, тоже говорил, а почему бы вам и выборы не профинансировать за счет додатковых источников доходов экономики? На что я отвечал, что мы все додатковые доходы, дополнительные доходы от экономики направляем либо на социальные вопросы, либо на решение вопросов текущих, которые возникают в экономике. А вот эту позицию мы профинансируем за счет дефицита бюджета. Ничего страшного, 365 миллионов – это одна десятая от этого дефицита.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Білорус.
10:34:28

БІЛОРУС О.Г.

Шановний доповідачу! У вашій доповіді, на жаль, було надто багато політизації. Ви даєте політичні оцінки. Ні міністр фінансів, ні міністерство не мають права займатися оцінкою і політикою. Але справа не в тому.

Вчора я слухав виступ шановного віце-прем’єра сільського господарства. Це був виступ панікера. Він сказав, що все пропало, нічого пересівати не можна.

Хто родився і жив у селі, знають, що пересівати можна до 15-го червня, і знають, коли можна сіяють гречку і коли стригти овечку. Чому такий настрій уряду, чи мав право віце-прем’єр говорить від імені уряду про те, що пересівати нічого не вдасться? Чи це політика, чи це помилка?
АЗАРОВ М.Я. Уважаемые народные депутаты! Во-первых, я не только министр финансов, а первый заместитель председателя правительства и, наверное, имею право высказывать свои политические взгляды.

Второе, что касается выступлений, я бы сейчас вообще воздержался от каких-то острых и серьезных оценок того, что происходит. Достаточно того, что правительство держит эту ситуацию на контроле.

Что касается объема понесенных потерь на сегодняшний день, то они оцениваются по различным оценкам, по южных областям от 10 до 15% от посевных площадей. Это опасная серьезная цифра, но она не критичная для нашего аграрного комплекса. Поэтому, я бы не выступал ни с какими паническими оценками. Что касается сроков пересева, то этот вопрос аграрной технологии, если земля сухая, то пересевать бессмысленно, это тоже всем известно. Поэтому пересев будет осуществляться только в тех районах, которые имеют достаточный запас «вуае», а ресурсы мы в основном направим на приобретение семян, что обеспечит.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Я прошу вкладатись в час, відведений на відповіді і на запитання, маючи на увазі, що Олег Григорович мав можливість вивчити ситуацію в аграрному секторі і тепер задає такі питання.

Бондарчук, будь ласка.


10:36:51

БОНДАРЧУК І.М.

Народний депутат Бондарчук, фракція Соціалістичної партії України, Вінниччина.

Шановний Микола Яновичу, в суспільстві дуже позитивно сприймаються кроки парламентської коаліції та уряду щодо підвищення рівня зарплат, пенсій та інших соціальних виплат. І це зайвий раз підтверджує нашу послідовність у питанні реалізації обіцянок, які ми давали виборцям.

Але запитання таке, коли ми практично реалізуємо заяви про збільшення на 320 мільйонів гривень у поточному році видатків на повернення знецінених заощаджень громадян, це недоповернуті кошти у минулому році? І ми, в принципі, такої джентльменської угоди досягли, а тепер її практично потрібно перевести у таку площину бюджетну. Дякую.
АЗАРОВ М.Я. Ну, это проблема есть. Вы знаете, что мы прошлым бюджетом добавили значительную сумму на возврат населения обесцененных вкладов, мы такую политику и дальше будем продолжать.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, сідайте, будь ласка.

Макеєнко Володимир Володимирович - голова Комітету з питань бюджету має слово.


10:38:17

МАКЕЄНКО В.В.

Шановний Олександре Олександровичу! Шановний Микола Яновичу! Шановні народні депутати! Комітет з питань бюджету оперативно враховуючи вимоги часу на своєму вчорашньому засіданні розглянув законопроект про внесення змін до Закону про державний бюджет на 2007 рік, внесений Кабінетом Міністрів за реєстраційним номером 3590.

Основна мета законопроекту - створити необхідні фінансові умови для проведення позачергових виборів народних депутатів України. На ці цілі уряд передбачив 365 мільйонів гривень, що в повному обсязі відповідає розрахункам Центральної виборчої комісії, направлені до нашого комітету.

Другим важливим питанням, яке буде врегульоване цим законопроектом є виділення коштів сільському господарству для ліквідації наслідків весняної засухи. В законопроекті Міністерства аграрної політики запропоновано збільшити видатки на створення і забезпечення резервного запасу сортового гібридного насіння на 50 мільйонів гривень та на формування державного продовольчого резерву аграрним фондом здійснення заставних закупівель, товарних та фінансових інтервенцій на організованому аграрному ринку на 100 мільйонів гривень.

Крім цього, збільшено на 120 мільйонів гривень видатки резервного фонду, які будуть спрямовані у першу чергу для покриття фактичних збитків, понесених сільськогосподарськими підприємствами.



Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет