Күні: 11.10.2014ж
|
Пәні: әдебиеттік оқу
|
Класы: 3
|
Тақырыбы:
|
«Егінші мен қасқыр»
|
Мақсаты
|
Ертегі мазмұнын өз беттерінше толық түсіну, топтық талқылауға қатысу, өз ойын еркін, анық жеткізе білу, сыни ойлау, өзара бағалау, ынтымақтаса жұмыс жасау дағдыларын жетілдіру. Еңбекқорлыққа, төзімділікке баулу.
|
Күтілетін нәтиже
|
Ертегіні өз беттерінше оқып, мазмұнын түсінеді, топта талдайды, өз ойларын еркін жеткізеді, сыни ойлай біледі, өзара бағалайды, ынтымақтаса жұмыс жасайды.
|
Түйінді идеялар (кілтті сөздер)
|
Алға қойған мақсатқа жету үшін төзімді болу.
|
Сабақ кезеңдері:
|
Сабақ барысы
|
Бағалау
|
ресурстар
|
Кіріспе
3 минут
|
1.Ынтымақтастық орта қалыптастыру
Тренинг: «Жылы лебіз»
Қатар – қатар тізіліп,
Оқушыға лайық,
Кеудемізді тік ұстап,
Түп – түзу боп тұрайық.
Қол ұстасып бәріміз,
Шеңбер жасап тұрайық.
Бәріміз бір – біріміздің алақанымызға жылу берейік, жылуды сезініп, жылы лебіз тілейік.
1 – топ білімді бол
2 – топ – тәртіпті бол
3 – топ – белсенді бол!
Сыныпты топқа бөлу: «Шатасқан әріптер» ойыны
1 – топ ДИҚАНШЫ 2 – топ : ЕГІНШІ
3 – топ ҚАСҚЫР
Топ басшысына бағалау парақшасын беру.
|
Қошемет
От шашу
|
Жай ырғақты музыка
Шатасқан әріптер жазылған презентация
Таратпа әріптер
Бағалау парақшасы
|
Тұсаукесер
5минут
|
Ас атасы – нан! – деген нақыл сөз беріледі. «Сіз не дейсіз?» әдісі
Өз ұсынымдарын айтады
Неліктен ас атасы – нан деп айтады?
Нан бізге қалай келеді?
Нанның келуіне себепші кімдер? Неге?
Тақырып пен мақсатын анықтау
-
Ертегі туралы білетіндерін сұрау?
-
Оқушыларға ертегі туралы мағлұмат беру
-
Ертегі түрлерімен таныстыру
Ертегі түрлері
|
Бауырсақ суретін беру
|
Мақал жазылған презентация
|
Негізгі бөлім
20 минут
|
Ертегіні әр топта өзіндік оқу
Топ ішінде талдау
Рольге бөліп оқыту
«Джигсо» әдісі
Ертегіні 3 ке бөліп, топта оқыту. Әр топтан бір оқушы шығып, келесі топта түсіндіру.
Өз орындарына келіп басқа топта түсінгенін айтып талдау.
Әр топ өз орталарында тапсырманы талқылап алып, өз ойларын постерге жазады.Топта талқылап бір шешімге келеді. Бір оқушы шығып қорғайды, топ оқушылары толықтырып отырады
Сергіту сәтін орындау: Би қимылын қайталау
Ойлан-жұптас –талқыла әдісі
1-топ: Дүниедегі ең дәмді ас қандай тағам деп ойлайсың? Пікіріңді дәлелде.
2- топ: Нанды құрметтеуге байланысты қандай әдептілік ережесін білесің? Өз бетінше ереже құрастыр.
3- топ: Ертегінің негізгі идеясына сай көрініс көрсету
|
Бармақ әдісі
|
Оқулық 3 сынып әдебиеттік оқу
Видео ролик
|
Қорытынды
9 минут
|
1 – топ: Балық қаңқасы әдісі арқылы пысықтайды
Басы – проблема
Үстіңгі бөлігі – проблеманың шығу себеі
Астыңғы бөлігі – проблеманы шешу жолы
Құйрығы - нәтижесі
Жинақтау әдісі
Ертегіде не туралы айтылған?
Қасқырға егіншілік кәсібі ұнады ма?
2-топ: Автор орындығы әдісі арқылы бір оқушы шығып өз ойын айтады.
3-топ: Синквейн стратегиясы
Нан туралы өлең шығару
|
Отшашу
Смайликтер
|
Сұрақтар жазылған презентация
Тақырып негізінде сюжетті сурет
|
Бағалау
5 минут
|
Жиынтық баға: Еңбек қолмен жасалады, сондықтан оқушылардың сабақтағы қатысымына қарай түсті қол макеттерін беремін.
Қызыл түсті – өте жақсы
Жасыл түсті – жақсы
Сары –түсті - орташа
|
Қол макетерін беру
|
Бәйтерек және қол
|
Қосымша оқу
Үйге тапсырма
1минут
|
Ертегі бойынша сурет салу, мазмұндап келу,ертегі желісіне сай мақал-мәтел жазу
|
Рефлексия
2 минут
|
«Ашық микрофон» әдісі арқылы оқушылар бүгінгі сабақ туралы өз ойларын айтып, кері байланысқа шығады.
|
Не сәтті өтті?
Нені дамыта аласыз?
|
Ойлан – жұптас – талқылы әдісінде барлық оқушы белсенділік танытты. Синквейн стратеиясында дарынды оқушылар анықталды.
|
Не сәтсіз өтті?
Нені өзгерткіңіз келеді?
|
Балық қаңқасы әдісінде қателіктер болды.
|