Білім беру ұйымының атауы
|
«Сарыбастау ауылындағы орта мектеп МДШО» КММ
|
Пәні:
|
Қазақстан тарихы
|
Бөлім:
|
7.3 Қазақстан Ресей империясының құрамында
|
Педагогтің аты-жөні:
|
Дуабаева Ш.С.
|
Күні:
|
16.02.2023
|
Сынып: 7 А
|
Қатысушылар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Қазақстандағы жаппай отаршылдық қоныс аудару саясаты.
Зерттеу сұрағы: Патша өкіметінің қоныстандыру саясаты қазақ қоғамының өмірін қалай өзгертті?
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:
|
7.1.1.2 Ресей империясының қоныстандыру саясатының себептері мен салдарын талдау
7.4.1.2 отарлау саясатының қазақтардың дәстүрлі шаруашылығына тигізген әсерін талдау;
|
Сабақтың мақсаты
|
Ресей империясының қоныстандыру саясатының себептері мен салдарын, оның дәстүрлі қазақ қоғамына тигізген әсерін талдайды
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі//уақыты
|
Педагогтің әрекеті\
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
1мин
8 мин
|
Ұйымдастыру: Оқушылармен амандасу. Оқушыларды түгендеу
Өткен тақырыпты еске түсіру
«Стоп – кадр» әдісі арқылы оқушылардың білімін тексеру
Интерактивті тақтада оқиғаға байланысты суреттер бойынша, сұрақтар қою арқылы оқушыларды диалогқа тарту
-Мына суреттен не көріп тұрсыздар?
-Қандай оқиғаға байланысты болуы мүмкін?
-Бұл оқиға туралы не білесіз?
БЫМ Суреттер топтамасы көрсетіледі
Сабақтың тақырыбы, оқу мақсаттары мен бағалау критерийлері таныстырылады.
Зерттеу сұрағы: Патша өкіметінің қоныстандыру саясаты қазақ қоғамының өмірін қалай өзгертті?
|
Оқушылар кадр бойынша сұрақтарға жауап береді
Суреттер топтамасымен жұмыстану арқылы оқушылар сабақ тақырыбына болжам жасайды
|
Мұғалім кері байланыс береді
|
|
Сабақтың ортасы
15 мин
10 мин
7 мин
|
1-тапсырма.
Оқыту түрі: Топтық жұмыс
Әдіс-тәсіл: «Графикалық органайзер»
Төмендегі салалар бойынша қоныстандыру саясатының себеп-салдарын жіктеңіз.
Салалар
|
себептері
|
салдары
|
Экономикалық
|
|
|
Әлеуметтік
|
|
|
Мәдени
|
|
|
1-топ. Қоныстандыру саясатының экономикалық себеп-салдарын
2-топ. Қоныстандыру саясатының әлеуметтік себеп-салдарын
3-топ. Қоныстандыру саясатының мәдени себеп - салдарын
ЕББҚ оқушы топ мүшелерімен бірігіп, білімін толықтырады, оқушылардың көмегімен графикалық органайзерді орындайды.
Талқылау сұрағы:
1.Патша үкіметі не себепті қазақ халқын отырықшы өмір салтына көшіруді ойлады?
2.Патша үкіметінің қандай арам пиғылы болды?
3. Ходоктар дегеніміз кім?
4.Шаруалардың қоныс аударуы туралы ең алғаш бастама көтерген кім?
2-тапсырма.
Оқыту түрі: Жұптық жұмыс Мәтінмен жұмыс
Қоныстандыру саясатына дейінгі дәстүрлі қазақ қоғамы мен қоныстандыру қозғалысынан кейінгі қазақ қоғамына енген өзгерістерді, патша үкіметінің қоныстандыру саясатын жүзеге асыру барысында көздеген мақсатын анықтаңыздар
Патша үкіметінің қоныстандыру саясатын жүзеге асыру барысында көздеген мақсаты
|
Қоныстандыру қозғалысына дейінгі дәстүрлі қазақ қоғамы
|
Қоныстандыру қозғалысынан кейінгі қазақ қоғамына енген өзгерістер
|
|
|
|
|