Були у Матері-Природи Дві доньки неземної вроди



Дата16.06.2016
өлшемі10.61 Mb.
#140164
Були у Матері-Природи

Дві доньки неземної вроди.

Обидві світ живий любили,

Вони його боготворили.

То ж вирішила мудра мати

У спадок їм дарунки дати:

Мрійливій Флорі - світ рослинний,

А жвавій Фауні - тваринний,

Щоб берегли і доглядали,

Від всього злого захищали.

Живуть в легендах і донині

Живого світу дві богині.

Збірка вміщує матеріали на допомогу вчителю біології стосовно елементів національної культури у формі прислів`їв, приказок, легенд, загадок, а також дає змогу перевірити і доповнити знання учнів за допомогою чайнвордів та кросвордів-головоломок.

Склала – учитель вищої категорії Щербина С.І.

Комп`ютерна верстка – учитель інформатики Костенко О.А.

СКАРБНИЦЯ НАРОДНИХ ЗНАНЬ ІЗ ЗООЛОГІЇ (на допомогу вчителю, доповнення шкільного матеріалу елементами національної культури, чайнворди, кросворди - головоломки)
ЗМІСТ

1. Вступ

2. Елементи національної культури в зоології

3. Чайнворди

4. Кросворди – головоломки

5. Відповіді

6. Література


I. ВСТУП
В сучасних умовах школа відіграє важливу роль у залученні учнів до національної культури і традицій. У школі прищеплюється повага до свого народу, національної самосвідомості, народного світогляду.

Важливе місце у формуванні особистості посідають народні казки, легенди, прислів`я, приказки, прикмети про тваринний світ.

Позитивний вплив народних знань сприятиме у вихованні школярів найкращих якостей, духовних цінностей.

Пізнання довкілля допоможе змінити погляди учнів, щоб у майбутньому вони не перетворилися на руйнівників біосфери, частиною якої є самі.

Обов`язок кожного бачити красу навколишнього світу, проявляти милосердя, співчуття до всього живого, виховувати в собі готовність будь-якої миті надати допомогу.

Доповнення уроків елементами національної культури (переказами, легендами, прислів`ями, приказками, загадками) спрятиме формуванню позитивних якостей в учнів, уроки будуть більш цікавими і змістовними.

А також превірити і доповнити свої знання допоможуть чайнворди, кросворди-головоломки, загадки. Розгадувати їх можна у формі індивідуальної або групової роботи, користуючись науково-популярною літературою. Такий пошук відповіді сприяє розвитку мислення. пам`яті, уваги, розвитку мови, залучення учнів до комунікації.

II. Елементи національної культури в зоології
Тип Кишковопорожнинні

Прикмети

• Вухо людини не сприймає інфразвуку, а медузи вловлюють своїм тілом хвилі з частотою коливань від 8 до 13 Гц. І оскільки хвилі добре поширюються у воді та з'являються на 10-15 годин раніше шторму, то медузи заздалегідь дізнаються про наближення бурі.

• Моряки давно помітили: якщо за теплої погоди і при спокійному морі медузи зникли, сховались у глибинах, то через деякий час посилиться вітер і почнеться шторм.

• Актинія еквіна розпускається під час припливу і стуляється,опинившись на повітрі в години відпливу. Цей ритм зберігається у неї протягом З - 8 днів після того, як її помістять в акваріум, де вона увесь час перебуває під водою. Час настання припливу і відпливу актинії визначають з точ­ністю до кількох хвилин.




Аурелія

Тип Кільчасті Черви

Клас П`явки

Прикмети

• Якщо п'явки спокійно повзають на дні водойми чи по стеблах підводних рослин або просто лежать на дні - буде гарна сонячна погода. Якщо спливають нагору і навіть виповзають з води - ознака того, що будЕ дощ чи гроза.

• Дощові черв'яки реагують на зміну погоди. У літню посуху вони опускаються вниз, де грунт не дуже сухий. На зиму заходять у нижню частину своїх ходів і зимують нижче від межі замерзання грунту.

• Якщо дощові черв'яки вилазять із землі - чекайте негоди, дощу.





П`явка

Легенда про скойок річкових

...Це було в ті далекі часи, коли Спаситель перебував на землі.

Приходить якось раз Господь до одного чоловіка під виглядом жебрака немовби просити милостиню в нього. Чоловік подав йому хліба й каже: "Дав би дідусеві поїсти, та нема нічого сьогодні ". А в самого на полиці стояла ціла макітра вареників. Господь і питає: "А то що ж у вас у макітрі?" "То ? Нічого! Це, - каже, - жінка скойки намочила". "Нехай будуть і скойки ", - промовив Господь і пішов з хати. Коли той чоловік заглянув до макітри з варениками, а там і насправді мокнуть скойки. Відтоді люди споживають і молюсків, зокрема перлових скойок.
Тип Членистоногі

Клас Ракоподібні

Легенда про рака річкового

Рак увесь час просив Бога, аби йому дав такі величезні очі, як у вола. Господь дав йому маленькі очка.

- Їх можна причепити хіба позаду, - сказав ображений рак.

Господь залишив ракові маленькі очі, але примусив рухатись уперед хвостом. І вийшло, що ніби очі в рака позаду.



Прикмети

• Раки вилазять на берег і закопуються в пісок – перед дощем.



Прислів'я

• Змилувався Бог над раком, та дав йому очі не там, де треба.



Загадки

• Швець - не швець, кравець - не кравець, держить у роті щетинку, а в руках - ножиці.

• Живе - то чорне, погане, а умре - то червоне, рум'яне.

• Що після смерті червоніє?

• Кого горе красить?

• Не коваль, а з клешнями.

• У кого вуса довші від ніг?

• Лізе в горщик - чорне, а з горщика - червоне.

• Щоб не пропасти у біді, тримає ножиці в воді.

• Іде в лазню чорний, а виходить — червоний.





Рак
Клас Павукоподібні

Легенда

Був собі сірий павук. Зранку до вечора він майстерно робив сітку і ловив нею мух, що дуже докучали людям і звірятам. Але павука ніхто не любив, ніхто не хотів навіть дивитися на нього.

- Чому мною так усі гидують? - запитував він не раз сусідів.

- Бо не маєш гарних крилець, таких, як у мене, - відповів метелик.

- Бо не бриниш так голосно, як я, - загудів джміль.

- Бо не метушишся ти так, як ми, - загомоніли бджілки.

"І справді, - подумав павук, - де мені зрівнятися з метеликом чи бджолою". Заплакав бідолаха, що він такий гидкий, та й сховався в темному куточку стайні. Тут узявся за свою роботу, сплітав далі свої сітки і ловив у них мух. А воли, осел та біла овечка, які мешкали у тій стайні, раділи, що багато мух потрапляло в павутину.

Якось опівночі розбудив павука в його темному куточку ясний промінь. Ди- виться, а в яслах на сіні лежить маленька дитина, а довкола неї світло сяє. Над дитиною схилилась мати, сумує, що немає чим її вкрити. Побачив це павук, і здогадався, що діється, і подумав: "Ану я сплету покривало, може, воно стане у !пригоді." - І сплів швиденько м'яку, теплу павутину, поклав її несміла перед Матір'ю Божою. Усміхнулась Пречиста Діва, взяла павутину і вкрила нею Ісуса. А маленький Ісус зігрівся і щасливо усміхнувся, глянувши на павука ясними очима. Відтоді ворожить павук людям щастя кожного вечора і всі раді його в ту пору бачити.



Прикмети

• Якщо навесні літає багато павутиння - літо буде спекотним.

Павуки головні нитки павутини роблять особливо довгими, розтягують - тривалий час буде стійка, тепла, гарна погода. Якщо ж головні нитки короткі - буде дощ.

• Павуків та їхніх сіток мало - на зміну погоди; багато - чекайте гарної погоди.

• Багато павутиння на початку весни - на довгу й суху осінь.

• Багато павутиння на бабине літо - на ясну осінь і холодну зиму.

• Якщо під час бабиного літа павутиння мало, то осінь буде сухою, бага­то павутиння віщує сніжну зиму.

• Коли павутиння прилипає до рослин, то вересень і осінь загалом будуть теплими.



Загадки

• У куточку, за образом,

Пряде ткачик нитки разом,

А з ниточок тче він сітку,

В неї ловить мух - мов в клітку.

Ну, вгадайте ж, любі діти,

Як зовуться такі сіти?

• Сидить у куточку і тче сорочку.

• Не руками снувалося, не руками і ткалося,

Десь далеко вродилося, у куточку вмостилося.

Сидить злодій тихо-тихо, буде мухам лихо-лихо.




Павук

Клас Комахи

Ряд Прямокрилі

Легенда 1

Сарану (перелітна, південно-африканська) вважають Божою карою, до того ж на крилах у неї є напис, щоразу новий, про те, за які саме гріхи людські цього разу послано Господом сарану. Як кара Божа, сарана жодними засобами не може бути знищена; навпаки, що більше вбивати її та проганяти, то більше завдасть вона шкоди. А звільнитися від сарани можна тільки молитвою, вва­жають старі люди.




Сарана
Легенда 2

Ріс собі на світі хлопчик. І дуже люди того хлопця любили, бо умів він співати, як ніхто на світі. Вечорами, після денної роботи, коли можна було трохи спочити, сходилися малі й старі послухати пісню. Кожен, хто чув той спів, ніби набирав у груди сили і снаги, ніби пив живу воду. Співав хлопець про сонце, про квіти-трави, про землю. А коли в нього питали, як це йому вдається, відповідав що все це від квітів, води, звірів і птахів.

Якось прийшло у той край лихо. Про співучого хлопчика почули злі вороги

і вирішили викрасти його. Темної ночі, коли він слухав пісню місячного сяйва схопили вони його й понесли у свої землі. Володар тієї країни хотів мати співучого раба. Та хлопець йому не співав. Просили його - мовчав, били - мовчав.

Тільки одного разу, змучений до краю, завів тужну-тужну пісню. Від тієї пісні німіли люди, а каміння плакало. Була вона про розлуку з рідною землею. Жорстокий володар наказав відвести хлопчика в його землю і, якщо він там співатиме, - вбити. Щойно хлопчик ступив на рідну землю, одразу в нього вирвалася пісня. Котрийсь із ворогів замахнувся шаблюкою, щоб виконати наказ володаря, але шабля свиснула в повітрі, а хлопця не стало. Лише в зеленій траві застрибало маленьке чорненьке створіння і задирикувато заспівало.Відтоді й повелися на нашій землі "цвіркун польовий".

Прикмети:

• У літню ніч вони своїм цвіркотінням передбачають погоду.

• Цвіркуни кричать - гарний день віщують, замовкають - негоду на­кликають.

• Цвіркун мовчить - бути дощам, співає ввечері - буде гарний день-

• Довго вночі співають - ранок буде тихим, сонячним.


Цвіркун польовий
Ряд Метелики, або Лускокрилі

Прикмети

• Метелики ховаються - перед негодою.

• Вночі залітають у будинки - від дощу і холоду.

• Не сідають метелики на жимолость - завтра буде гарна днина.

• Поспішають до квітів, жадібно п'ють сік - задощить.

• Метелики в сонячний день припиняють свої польоти і шукають схованки - перед дощем.

• Багато метеликів звечора сидить на квітках сон-трави - завтра можна очікувати дощу.

• Якщо метелики-кропивниці ховаються, значить через годину-дві піде дощ.

• Якщо метелики-кропивниці не покидають своїх схованок і після дощу - негода ще триватиме.

• Хоч небо вкрите хмарами, а метелики-кропивниці вже літають - настане ясна погода.



Цікаво знати...

• Більшість метеликів під час відпочинку складають крила.

Рано-вранці вони сидять, повернувшись на схід, опівдні - на південь, увечері - захід.

Загадки

• Живе лише улітку він, шовкові крила має,

І з квіточки на квіточку він весело літає.

• На капусті я вродився і капустою живився,

На капусті я помер, але знов ожив тепер.

Тільки вже не той я став, що в капусті плазував:

Не плазую, бо принадні крильця маю.

• Вдень спить, а ніч прийде - на вогонь летить.



(Нічний метелик)



Самець білана

капустяного

Ряд Перетинчастокрилі

Легенди

1. Бджола просила Бога, щоб помирав кожен, кого вона вжалить. "Та нехай краще сама ти помиратимеш, - відповів їй Бог на це прохання. - Ти, бджілко, вподібнишся до свічі й канону".

Відтоді кожна бджола помирає після того, як вжалить когось, а віск використовують для виготовлення свічок.

2. У монгольській казці розповідається, що цар-птиця Хан-гарунді послала двох птахів - ремеза й ластівку - із ними бджолу на землю скуштувати, чиє м'ясо найсмачніше. Коли вони повертались, їх зустрів бурхан (монгольський ідол) і спитав, чиє м'ясо найсмачніше. Вони відповіли, що людське. Бурхан, аби врятувати людину, умовив їх не розповідати цього цар-птиці Хан-гаруді. Ремез і ластівка погодились, а бджола - ні. Тоді бджолі вирізали язик. Прилетівши першими до Хан-гаруді, вони сказали, що найсмачніше м 'ясо у змії, як порадив їм сказати бурхан. Невдовзі прилетіла й бджола, та на запитання цар-птиці могла відповісти лише незрозумілим бурчанням.

3. Коли розпинали Ісуса Христа, то циган не забив п'ятого цвяха в груди Спасителю, коли прибивав Його до хреста за наказом розбійників, бо його вжалила бджола.

4. Одного разу бджола просила в Бога дозволу брати для себе поживу з квіток. Бог віддав їй у розпорядження всі квіти "від моря до сходу ". "Літай, - сказав Господь. - І з квіток усіх річок, усіх берегів, лісів і степів збирай офіру Богові. І людям принось, і для себе припасай ". Тому й вживають воскові свічки при Богослужінні.

5. За чеськими легендами, бджоли прилітали до розп 'ятого Христа й пили піт, що виступав на його обличчі.


Робоча бджола
У народі кажуть

• Якщо зруйнувати мурашник, то буде сильний вітер.

• На тому місці, де був мурашник, не можна зводити оселі: хвороба і смерть будуть там увесь час, а хліви будувати можна: прибуток скотини буде добрий.

• Коли побачиш уперше навесні мурашок, добре набрати їх у жменю й потерти себе по обличчю: не буде людина потрапляти в різні скрутні ситуації.



Прикмети

• Мурашки поспішають у гнізда, ховаються - на сильний дощ, грозу.

• Мурахи швидко збираються у мурашник, закривають у ньому частину входів - бути негоді.

• Вставте гілочку в мурашник: якщо по ній піднімуться мурашки високо - потепліє, низько - покращення погоди не передбачається.

• Що вищі восени мурашині купи, то суворішою буде зима.

• Польові мурашки витягли високі купи - і осінь, і наступна весна будуть дощовими.

• Руді мурахи відкривають усі лази - чекайте дощової гарної днини.

• Сніг навесні тане з північної сторони мурашника - літо буде теплим, а з південної - холодним і коротким.

• На Різдво завірюха - бджоли будуть добре роїтися.

• Бджоли рано вічко розліпили - на теплу весну. Якщо довкола жовтої акації кружляє багато комах - чекайте негоди.

• Захмарилось, але бджоли не ховаються у вулик, а продовжують збирати нектар - дощу не буде.

• Якщо бджоли з вулика вилітають, але залишаються поблизу - скоропадатиме дощ.

• 30 березня (Теплий Олекса-сонцеграй) бджоли роблять перший обліт - буде щедрий медозбір.

• Бджоли допізна не ховаються у вулик - наступний день буде спекотливим.

• Якщо на квітучій горобині роєм гудуть бджоли - тривалий час буде суха гарна погода.

• Бджоли сидять і сильно гудуть - наближається дощ.

• Бджоли сидять на стінках вулика - бути великій спеці.

• Якщо оси гніздяться в сінокіс на землі - буде сухо, якщо ж на деревах - будуть дощі.

• Перед посухою бджоли стають зліші, частіше жалять.



Мурашник

Тип Хордові.

Клас Риби

Прикмети

• Перед дощем риба не ловиться, не клює.

• Риба вискакує з води і ловить комах - на негоду.

• Перед штормом риби запливають далеко в море.

• Добрий улов риби - на врожай хліба.

• Голець в ясну погоду на дні акваріуму лежить, не рухаючись. Якщо ж він починає снувати туди й сюди - через деякий час захмариться; якщо ж вгору-вниз, вправо-вліво, плаває дуже швидко - скоро буде дощ.

• В'юн перед дощем опускається на дно, завмирає. Після негоди знову оживає, піднімається, енергійно плаває.

• В'юни ловляться - бути дощу, бо перед дощем вони піднімаються на поверхню води.

• Зі ставка пахне свіжою рибою, вона виграє біля самої поверхні а вудку не ловиться - дощ наближається.

• Щука перед нерестом швидко хапає жерлицю, а потім раптом перестає - чекайте похолодання, вітру, негоди.

• За декілька годин до грози річкова рибка – щипавка - сильно кидається в акваріумі, а перед самою грозою заривається на дні.

Загадка

• Водою плавають пани,

Убрані в срібні жупани,

А жупани: латка на латці,

Їм раді в кожній хатці.



Білуга чорноморська В`юн


Клас Земноводні

Прикмети

• Якщо озерні жаби виходять на берег - буде дощ.

• Жаби активно стрибають і кумкають - буде дощ.

• Якщо жаби увечері квакають - буде погода.

• Жаби стрибають на березі, посилено квакають - протягом півдоби буде дощ.

• Голосно кричать увечері - можна чекати гарної погоди.

• Мовчать або вурчать - перед похолоданням.

• Жаби-крякви вилазять на дерева і кущі - протягом доби збережеться ясна, тиха погода.

• Закумкали жаби - можна садити кукурудзу.

• Жаби голосно квакають, а потім раптово замовкають - перед похоло­данням.

• Багато жаб на стежках - на дощ.

• Жаба квакче - овес скаче: "Сій мене!"

• Перед кількаденними дощами деревні жаби виходять із води і вилазять на дерева для відкладання ікри.

У народі кажуть

• Жаби передчувають майбутній неврожай, і з такої місцевості перекочовують в іншу, де буде багато вологи і передбачається багатий урожай.



Загадки

• Що то воно: у воді водиться, з хвостиком родиться, а як виростає, хвіст відпадає?

• У зеленому жакеті галасує в очереті, хоч і плавати мастак, а не риба і не рак. • Ногач рогатий, окач окатий з води визирає.

• У болоті плаче, а з болота не вийде.

• Що на дорозі стрибає, у воді плаває.



Зелена ропуха

Клас Плазуни

Прикмети

• Гадюки виповзають із хащів і гріються на відкритих місцях – скоро буде дощ.

• Змії, ящірки за день-два до землетрусу вилазять з нір.

• Дуже чутливий до змін погоди великий сірий варан (вид ящірки). Перед бурею, грозою варан стає дуже неспокійним.



У народі кажуть...

• Полювати на полоза треба погідної, сонячної днини, і якщо він поженеться за людиною, то тікати треба проти сонця, яке засліплює полоза своїм блиском.

• Вважають, що де плодяться вужі, там буде щасливе життя, велике

багатство.

• Хто вб'є вужа, тому залишиться сорок гріхів.

• Існує повір'я, що крокодил плаче від жалю до своїх жертв. Не так давно вчені зняли із крокодилів підозру в лицемірстві. Вони встановили, що разом зі сльозами крокодили виводять залишки солі, що накопичується в їхньому організмі.



Загадки

• Хто хвіст залишає, а від ворога тікає? (Ящірка).

• В'ється мотузка, а на кінці голівка. (Змія).

• Без рук, без ніг, а по землі ходить. (Гадюка).

• За лісом, за пралісом жива палиця лежить. (Гадюка).

• Куди повзе - за собою хату везе. (Черепаха).

• У кого кам'яна сорочка? (Черепаха).



Агама степова
Клас Птахи
Прислів'я та приказки

• Прилетіли лелеки - весну принесли здалека.

• Бузьки прилетіли - весну започаткували.

• Ранні птахи росу п'ють, а пізні - сльози ллють.

• Видно птаха за пір'ям.

• Надувся, як сич на негоду.

• Хвалися не родичами орлами, а своїми ділами.

• Не літай, вороно, у чужі хороми.

• Не бачить сова, яка сама.

• Видно сокола за польотом, а сову - за поглядом.

• Якщо не маєш співця - послухаєш горобця.

• Дружні сороки, то й орла заклюють.

• Як би високо не злетів горобець - орлом не стане.

• Більше птаства - менше хробацтва.



У народі кажуть ...

• Як зозуля закувала - можна вже купатись.

• Першою летить у вирій і останньою повертається зозуля. На це є вагома причина: у зозулі зберігаються ключі від вирію.

• Гніздо ластівки на будинку віщує щастя родині.

• Руйнувати гнізда ластівки - руйнувати своє щастя. Це великий гріх.

• Побачивши першу ластівку, вмиваються, щоб не мати на обличчі

ластовиння.

• Яєць ластівки руками брати не можна, бо будуть веснянки.

• Хто руйнує гніздо лелеки - той зазнає нещастя.

• Де лелека гніздо мостить - ніколи пожежі не буде.

• Як побачити навесні журавлів, то треба сказати: «Веселики прилетіли». Тоді цілий рік буде вам весело. А коли сказати: "Журавлі прилетіли", - цілий рік будете журитися.

Народні прикмети про птахів

• Ранній приліт птахів - на ранню і теплу весну.

• Птахи в'ють гнізда на сонячному боці дерева - на холодне літо, а якщо на тіньовому - на тепле літо.

• Птахи рано збираються у вирій - осінь буде холодною.

• Птахи перед теплом сідають на верхівки дерев.

Загадки

• Живу, а не роджуся, і трояко годжуся. (Птах - яйце, м'ясо, пір'я).

• Летів птах, на воду - бах, води не змутив, сам не полетів. (Пір'їна).

• Сім соколят на одній постелі сплять. (Гніздо).

• Без сокири і без рук, а дім будує.

• Рук не має, а будувати вміє.

• Прилетіли гості, сіли на помості, без сокири, без лопати, поробили собі хати.

• Хто двічі родиться, а раз на світі живе?


Легенди

1. Лелека колись був людиною. Одного разу дав йому Бог великий мішок і наказав кинути у прірву. Але попередив, що в мішок заглядати не можна. А чоловік цікавим був. Узяв та й подивився, що ж то в тому мішку є.

А там - змії, вужі, жаби... Чоловік не встиг закрити мішок, як ті гади порозлазились. З тих пір за непослух Бог перетворив його в лелеку і наказав визбирати все те, що він випустив з мішка. Ось лелека і виконує волю Бога: збирає жаб, вужів, ящірок, а визбирати все – не сила.

2. Вороги напали на місто й обложили храм, в якому шукали порятунку жителі. Одна жінка побачила біля дзвіниці лелеку. Протягнувши йому сповите немовля почала благати: "Лелеченько-серденько, врятуй його". Почув лелека і підхопив немовля і врятував від неминучої загибелі.

3. Лелека-пастух.

Підібрали господарі пораненого лелеку і помістили у хліві, бо почав падати сніг. Годували, доглядали, а на весну випустили на волю. Та не міг літати птах. Коли господар гнав пасти худобу, він шкутильгав за ним на пасовище. Коли занеміг господар і не міг уже бігати, лелека завертав худобу.

А наступної весни він знайшов собі пару і побудував нове гніздо. Вивели в ньому малят і полетіли на осінь в теплі краї. Засумували господарі. А коли пригріло навесні сонце, лелеки повернулися знову, і вже щовесни прилітали до гнізда.

4. Давно це було, коли на українську землю нападали орди кочівників. Налетять, підпалять хати, виженуть худобу, заберуть у полон жінок та дітей. А малюків кидали напризволяще на згарищах. Це побачили лелеки і стуком дзьобів почали кликати козаків на допомогу. Але далеко були козаки, не почули птахів. І тоді птахи підхопили на крила заплаканих малюків, піднялися високо-високо над землею. Почули своїх дітей козаки і кинулись наздоганяти ворогів, а лелеки кружляли над ними, вказуючи дорогу. Наздогнали козаки завойовників і порубали. З того часу лелекам в Україні завжди раді.

5. А знаєте, чому лелеки мають червоні ноги і дзьоб, а крила - чорні?

У селі знайшли лелеку з поламаним крилом, виходили, випустили на волю. Одного разу зайнялася хата, а там були два маленькі хлопчики. Прилетів лелека. Закружляв над хатою, заклекотав, кинувся у вікно, крізь яке йшов дим. Врятував лелека хлопчиків, але дуже обпік собі ноги і дзьоб, що стали, мов розжарені вуглики. Відтоді в лелеки червоні ноги і дзьоб та чорні крила.

Господарі віддячили лелеці і поставили на ясен колесо від воза, щоб він там у гнізді виводив своїх малят.



Лелека чорний Лелека білий
Клас Ссавці

Прикмети

• Якщо миші восени в полі насипають високі гнізда, то буде довга і холодна

зима.

• Білка робить великий запас горіхів - на холодну зиму.



• Білка будує гніздо низько - на морозну зиму, високо - зима буде теплою.

• Якщо білка до Покрови (14 жовтня) чисто вилиняла вилиняла – зима буде гарною.

• Миші роблять великі запаси корму - зима буде довгою і сніжною.

• Миші пищать - на похолодання.

• Миші мостять гнізда у скирті на чималій відстані від землі - осінь буде мокрою і затяжною, а якщо біля неї чи на землі - сухою буде не лише осінь, а й весна.

• Миші роблять нори входом на південь - зима буде сувора.

• Часто вилазить з нори бабак - швидко почне танути сніг.

• Якщо лігвища їжаків на узліссі, буде тепла зима, якщо посеред лісу, то

зима буде суворою.

• Вітер і сніг узимку мають бути з протилежного боку від нори їжака.



У народі кажуть...

• Якщо миші частіше гризуть верхню частину печеного хліба, то це на врожай, а якщо нижню - на недорід.

• Щоб миші не знищували хліб, треба на Маковія (14 серпня) принести освяченої в цей день води і нею окропити приміщення, де зберігається хліб, примовляючи: "Миші! Не ходіть у комору, вас не пустить туди маковійська вода!"

• Коли миші величезними стадами переселяються до невідомих країв, то це провіщає війну.



Прикмети

• Собака валяється - на негоду.

• Їсть траву - на дощ; мало їсть, багато спить - бути дощеві.

• Лежить собака калачиком, міцно спить - потепліє.

• Собака шкрябає пазурами стіну, посилено риє землю - перед негодою.

• Собака на снігу згортається калачиком - на мороз, а витягується, розкидає лапи - на відлигу.



У народі кажуть ...

• Кіт має здатність охороняти обійстя від усього злого. Існує повір'я:

Якщо кіт залишить свій дім, треба чекати нещастя.


Кіт Собака Миша
Легенди і перекази

1. Воли і віслюки створені Богом і вважаються благословенними за те, що коли новонароджену Богодитину було покладено до ясел, воли й віслюки вкривали її соломою і зігрівали своїм диханням. Воли напередодні Різдва Христового набувають здатності розмовляти людською мовою.

2. Питання про те, чому Господь благословив свинину в їжу людині й чому прийнято освячувати на Великдень свиняче сало й поросят, порушує легенда. Коли Христа переслідували Іродові посіпаки, Він сховався від переслідувачів у ясла з сіном. Коні зверху з`їли сіно, тоді Христос заховався глибше. Кури розгрібали сіно й вигребли Христа. Тоді схопили Ісуса й почали мучити. Христу вдалося якось визволитися, і Він сховався в солому. Свині почали рити ту солому і зарили Його ще глибше. Ось чому нам, хрещеним, Бог благословив свинину, через що ми й освячуємо свинину з паскою.
III. Чайнворди
ЧАЙНВОРДИ
«НАЙПРОСТІШІ»

1. Вчений, який відкрив найпростіших істот. Вперше виготовив збільшувальні лінзи.

2. Внутрішньоклітинний паразит органів хребетних і безхребетних.

3. Обов'язкова частина клітини у багатьох одноклітинних і усіх багатоклітинних тварин.

4. Орган, за допомогою якого евглена зелена відрізняє світло від темряви.

5. Інфузорія, яка паразитує в кишечнику безхвостих амфібій.

6. Відомий представник найпростіших, що постійно змінює свою форму.

7. Лікувальний препарат, який застосовують у боротьбі з маля­рією.
«ЧЕРВИ»

1. Стьожковий черв'як, який паразитує в організмі людини.

2. Реакція організму у відповідь на подразнення.

3. Частина травної системи дощового черв'яка, яка йде після глотки.

4. Один з видів чуттів дощового черв'яка.

5. Частина травної системи дощового черв'яка, яка йде після шлунку.

6. Утвір, куди відкладаються яйця дощового черв'яка.

7. Нервова тканина, яка передає збудження від центру до пери­ферії.

8. Розширена трубка травної системи дощового черв'яка, яка йде за стравоходом.

9. Частина клітини, яка виконує певну функцію.

10. Життєва функція організму, яка забезпечує надходження в нього кисню.

11. Жіноча статева клітина тваринного організму.

12. Стьожковий черв'як, який паразитує в кишечнику собаки та деяких інших хижих тварин, яйцями якого може заразитися людина.

13. Циркуляція крові в організмі кільчастих червів.
«МОЛЮСКИ»

1. Інша назва прісноводного молюска беззубки.

2. Утвір, розміщений у глотці виноградного слимака.

3. Морський головоногий молюск, який швидко рухається.

4. Початок травної системи беззубки.

5. Частина тіла виноградного слимака.

6. Прісноводний передньозябровий молюск.



«РАКОПОДІБНІ»

1. Маленький рачок, яким живляться мальки риб.

2. Твердий хітиновий покрив рака.

3. Мешканець прісноводних водойм.

4. Орган захисту, нападу і захоплення їжі.

5. Інша назва ікри рака.

6. Складова частина статевої системи рака.

7. Складова частина покриву тіла рака, яка виконує захисну і опор­ну функції.

8. Зяброногий рачок, що живе в лиманах Чорного та Середземного морів.



«КЛАС ПАВУКОПОДІБНІ»

1. Отруйний павук, який зустрічається на півдні України і в Серед­ній Азії. Самка чорна, самець з червоними плямами на черевці.

2. Один з члеників лапки павука.

3. Представник павукоподібних, відірвана кінцівка якого робить скорочувальні рухи.

4. Представники павукоподібних, які паразитують на тілі людини і тварин.

5. Природжена здатність тваринних організмів до несвідомих дій у відповідь на зміну навколишнього середовища.

6. Отруйний павук, який зустрічається в Кавказі, Казахстані, Середній Азії. Полює вночі.


«КОМАХИ»

1. Шкідник цукрових буряків.

2. Комаха з напівтвердими крилами і колючо-сисним ротовим апа­ратом.

3. Тварина, яка живе за рахунок іншої.

4. Дихальна трубка.

5. Паразитична комаха, яка відкладає свої яйця в яйця інших комах.

6. Один з видів чуттів.

7. Двокрила довговуса комаха. Живиться кров'ю хребетних тва­рин і людини.

8. Початок травної системи комах.

9. Яйцеїд - паразит яєць клопа шкідливої черепашки.

10. Частина травного тракту жука між глоткою і зобом.

11. Отвори по боках тіла жука, крізь які надходить повітря.

12. Складова частина жіночої статевої системи.

13. Оболонка, яку утворює-гусениця перед перетворенням на ля­лечку.

14. Один з видів чуттів у комах.

15. Поширений шкідник саду, який живиться на листяних породах дерев.

16. Придаток нижньої щелепи жука.

17. Класифікаційна одиниця тварин.

18. Жук, який живе в деревині старих дерев і колод.

19. Орган, за допомогою якого комахи літають.

20. Один із комарів, який переносить збудника малярії.


«БДЖІЛЬНИЦТВО»

1. Бджолиний клей.

2. Дихальце бджоли.

3. Заразне захворювання бджіл, яке викликається одним з видів амеб.

4. Яйця, відкладені маткою в стільник.

5. Ящик або колода для утримання бджіл.

6. Заглиблення на зовнішній поверхні гомілки бджоли для зби­рання пилку.

7. Оболонка, якою вкриває себе личинка бджоли перед залялько­вуванням.

8. Цукристий сік, який виділяється залозами у квіток рослин.

9. Скупчення бджіл навколо матки при утворенні нового рою.

10. Жіночі статеві клітини, після запліднення яких розвиваються матка або робочі бджоли.

11. Складова частина жіночої статевої системи.

12. Гніздовий відділ вулика.

13. Комірки з воску, які роблять бджоли для збирання меду та відкладення яєць.

14. Верхня частина вулика, яка захищає його від несприятливих умов.

15. Кліщова хвороба дорослих бджіл.
«ЗЕМНОВОДНІ»

1. Рибоподібна личинка жаби.

2. Складова частина плечового поясу.

З. Складова частина жіночої статевої системи.

4. Найтонша кровоносна судина.

5. Отвір, яким починається травна система.

6. Представник хвостатих земноводних.

7. Отвори, якими повітря надходить у тіло жаби.

8. Інша назва яєць жаби.

9. Інша назва земноводної тварини.
«ПЛАЗУНИ»

1. Велика неотруйна змія. Свою жертву душить.

2. Поширена неотруйна змія з жовтими плямами на голові.

3. Інша назва полоза жовточеревого.

4. Плазун, який змінює своє забарвлення відповідно до навко­лишнього середовища.

5. Сукупність волокон, які передають збудження в організмі.

6. Поширена на Поліссі, в Карпатах, лісостеповій зоні і в право-г бережних степах безнога ящірка із змієподібним тілом.

7.Невеликий плазун валькуватої форми, який має кінцівки. Хвіст ламкий.

8. Степова ящірка. Хвіст довгий неламкий. Живе на Кавка­зі і в Середній Азії.


«ПТАХИ»

1. Невеликий лісовий птах. Під час осінніх і зимових кочівель залітає в сади, парки. Самці мають червоні груди.

2. Реакція птахів у відповідь на сезонні зміни умов існування за участю нервової системи.

3. Поширений комахоїдний птах, живе в лісах, садах, парках. Восени кочує.

4. Один з органів травної системи.

5. Болотяний птах з довгими ногами і довгим носом.

6. Найбільший представник з родини воронових. Малочисельний осілий птах.

7. Стрій, яким летять гуси.

8. Птахи, які висиджують сліпих безпорадних пташенят.

9. Природжена несвідома дія птахів у відповідь на зміни навколишнього середовища.

«НИЖЧІ ССАВЦІ»

1. Представник яйцекладних. Тіло закінчується плоским хвостом.

2. Утвір, до якого приростає маля самки кенгуру у сумці.

3. Сумчастий ведмідь. Нічна тварина. Живиться листям евкаліпта.

4. Материк, на якому поширені представники сумчастих — опосуми.

5. Материк, на якому поширені кенгуру.

6. Жіночі статеві клітини яйцекладних.

7. Ссавці, які розмножуються яйцями.
«ГРИЗУНИ І ЗАЙЦЕПОДІБНІ»

1. М'які і ніжні волоски на тілі тварини.

2. Невеликий степовий гризун з роду білячих.

3. Волосяний покрив на тілі тварини.

4. Хутровий звірок, що живе в водоймах України.

5. Перший шийний хребець.

6. Степовий гризун з довгими задніми ногами і хвостом. Пере­сувається стрибками.

7. Свійський невеликий хутровий звірок, подібний до зайця.

«ЗОВНІШНІЙ ВИГЛЯД І БУДОВА КРОЛЯ»

1. Вид чуттів, за допомогою якого кролі отримують інформацію про навколишній світ.

2. Порожнина, в якій починається травлення.

3. Дихальна трубка.

4. Орган у ротовій порожнині, який сприяє пережовуванню і про­ковтуванню їжі.

5. Зрослі між собою хребці, з'єднані з кістками тазового поясу.

6. Зуби, характерні для ссавців.

7. Кровоносна судина, яка несе збагачену на кисень кров від серця до органів і тканин тіла.

8. Складова частина жіночої статевої системи.

9. Циркуляція крові в організмі.

10. Частина дихальної системи.



«ХИЖІ ЗВІРІ»

1. Великий хижий звір з родини котячих. Житель пустель і саван. Самці мають гриву.

2. Сіра хижа тварина. Полює, наздоганяючи здобич, у сутінках і вночі. Чисельність регулюють.

3. Гострі загнуті рогові утвори на кінцях пальців деяких тва­рин, особливо хижаків.

4. Інша назва барса.

5. Представник родини котячих, який живе в Африці.

6. Середовище життя багатьох хижих тварин.

7. Хижак з родини кунячих. Шерсть густа. Характерний житель глухої тайги.
«ПАРНОКОПИТНІ»

1. Представник нежуйних парнокопитних. Волосяний покрив рід­кий, переважно щетина.

2. Велика жуйна рогата тварина. Живе в високогірних районах

Центральної Азії. Волосяний покрив густий. Низ тулуба і хвіст вкриті довгим волоссям.

3. Свійська велика рогата худоба.

4. Гірський баран.

5. Вовняний покрив, знятий з вівці для технічної переробки.

6. Ссавець з родини жирафових. Самець має два невеликих роги. Забарвлення коричнювате з світлими поперечними смугами на ногах.

7. Конусоподібні зуби більшості ссавців, особливо розвинені в ди­кого кабана.

8. Порода кіз, що дає багато вовни.

9. Порода корів м'ясного напряму.

10. Найчисленніші представники родини порожнисторогих.
«НЕПАРНОКОПИТНІ»

1. Дикий осел.

2. Дуже велика травоїдна тварина.

3. Вимерлий предок коней.

4. Чистокровна англійська порода коней.

5. Назва породистих коней у східних країнах.

6. Один з видів алюра.

7. Винищений смугастий кінь.
IV. Кросворди – головоломки

КРОСВОРДИ – ГОЛОВОЛОМКИ
«И – В ЦЕНТРІ»

1. Прісноводна риба з родини коропових. Живиться молюсками та іншими безхребетними. Об'єкт промислу і розведення.

2. Нежуйна свійська тварина з ряду парнокопитних.

3. Морська яскраво забарвлена тварина типу кишковопорожнин­них. Має віночок щупалець.

4. Стадія розвитку деяких тварин.

5. Органи літання тварин.

6. Невеликий птах з родини совиних. «Вушок» з пер немає.


«О – В ЦЕНТРІ»

1. Велика прісноводна хижа риба з вусами.

2. Нижня частина кінцівки наземних хребетних.

3. Маленький співочий перелітний птах, самець якого чудово співає.

4. Інша назва археоптерикса.

5. Одноклітинні тваринні організми.

6. Відтворення тваринами собі подібних.

7. Представник ящірок.

8. Дуже великий травоїдний звір з родини непарнокопитних з од­ним або двома рогами на голові.

9. Безкрила кровосисна комаха із сплюснутим з боків тілом.

10. Передній відділ травного тракту, який переходить у глотку.




«Р – У ЦЕНТРІ»

1. Час, з якого запроваджується система літочислення.

2. Важливий об'єкт ставкового рибництва. Виведено породи з різ­номанітною будовою лускового покриву.

3. Кліщ, який паразитує в шкірі ссавців, в тому числі і в шкірі людини.

4. М'язева перегородка, яка відділяє грудну порожнину тіла від черевної.

5. Промислова риба з родини осетрових.

6. Хижа тварина з родини кунячих, яка має цінне хутро. Розво­дять у звірорадгоспах.

7. Великий довгохвостий американський папуга.
«У – В ЦЕНТРІ»

1. Неотруйна змія.

2. Передній (у тварин) або верхній (у людини) відділ тіла.

3. Складова.частина рослинної або тваринної клітини.

4. Водяний жук.

5. Виріст, за допомогою якого пересувається евглена зелена.

6. Прісноводна хижа риба зеленуватого кольору з поперечними чорними смугами.

7. Твердокрила комаха.

«О – ДРУГА, А - ЧЕТВЕРТА»

1. Маля кобили.

2. Безкрила комаха - зовнішній паразит ссавців. Переносить збуд­ників висипного і поворотного тифів та інших небезпечних хво­роб.

3. Нічний хижий птах.

4. Морська кишковопорожнинна тварина, яка живе колоніями.

5. Комаха - переносник збудника малярії.

6. Свійська хижа тварина.

7. Членистонога тварина з трьома парами кінцівок.


«ТВАРИНИ ПО ДІАГОНАЛІ»

1. Самець бджіл.

2. Кліщ, який викликає коросту.

3. Клас хребетних, який включає черепах, ящірок, змій тощо.

4. Цінна промислова риба з родини осетрових.

5. Морський промисловий їстівний молюск, який має двостулкову черепашку.

6. Представник найпростіших одноклітинних організмів.

7. Ряд найбільш високоорганізованих ссавців.
«І – ПО РОМБУ»

1. Свійська тварина, яка дає м'ясо, хутро і пух.

2. Їстівний чорноморський молюск.

3. Далекосхідна сардина.

4. Препарат, яким лікують хворих на малярію.

5. Інша назва ссавців.

«А – ПО ДІАГОНАЛІ»

1. Головна артерія кровоносної системи хребетних.

2. Великий куриний птах з яскравим оперенням. Добре бігає і хо­дить, літає погано.

3. Десятиногі морські раки. Об'єкт промислу.

4. Великий гризун з роду білячих, який живе в глибоких норах на відкритій місцевості.

5. Велика хижа морська риба з веретеноподібним тілом. Рот на нижній частині голови.

«Л – НА ПОЧАТКУ»

1. Хижий птах з роду яструбових, дорослі самці мають світле забарвлення.

2. Великий олень, самці мають широкі лопатоподібні роги.

3. Південно-американська тварина з роду верблюдів.

4. Представник напівмавп. Спосіб життя нічний, переважно де­ревний.


«О – НА ПОЧАТКУ»

1. Двокрила комаха, личинки якої є паразитами ссавців і лю­дини.

2. Великий хижий птах родини яструбових. Живиться дрібними і середнього розміру безхребетними.

3. Свійська південна тварина з ряду непарнокопитних.

4. Великий морський рак.




«Р – НА КІНЦІ»

1. Вимерлий дикий бик. Предок великої рогатої худоби.

2. Інша назва ссавця.

3. Двокрила кровосисна комаха, переносник збудника малярії.

4. Невеликий лісовий птах, самці якого мають червоні груди. Узим­ку кочує.

5. Великий гризун, має цінне хутро, веде напівводяний спосіб життя.

6. Хижий хутровий звір з родини кунячих. Корисна тварина, ре­гулює чисельність гризунів.

7. Інша назва пацюка.
«ЧЕРВОНА КНИГА УКРАЇНИ. ССАВЦІ»

1. Кажан, живе в широколистяних і мішаних лісах у дуплах дерев.

2. Хутрова тварина з родини кунячих. Живе в норах.

3. Маленький звір з роду землерийкових. Довжина хвоста майже дорівнює довжині тіла.

4. Напівводяна комахоїдна тварина. На лапах є перетинки. Хвіст сплюснутий з боків.

5. Кажан, який має широкі вушні раковини.

6. Кажан, живе біля водойм.

7. Тварина з роду землерийкових, що веде напівводяний спосіб життя.

8. Невеликий гризун, тіло валькувате. Веде підземний спосіб жит­тя, риє землю за допомогою різців.

9. Кажан, на морді якого е шкірні утвори складної форми.

10. Осілий кажан, має довгі вуха, живе в західних областях України.

11. Кажан з гострими і довгими крилами.

12. Темний, майже чорний тюлень з білим черевом.

13. Парнокопитна тварина з густим волосяним покривом у перед­ній частині тіла. Позводять у розплідниках, зустрічається та­кож на волі.

14. Дуже рідкісний невеликий кажан. На Україні трапляється тільки в Закарпатській області.

15. Невелика комахоїдна тварина. Живе в горах Криму.

16. Невеликий сліпак. Забарвлення темне.

17. Невеликий комахоїдний звірок, вуха довші половини голови. Голки тільки на спині, боків не закривають.

18. Невеликий кажан, забарвлення світле. На морді є шкірні утво­ри складної форми.

19. Середній за розміром кажан з досить довгими вухами. Кожна волосина його має триколірне забарвлення.

20. Хижак, кігті повністю втягуються. Предок свійського кота.

21. Невеликий гризун, хвіст густоопушений, веде нічний спосіб жит­тя, живе в дуплі на дереві. На зиму впадає в сплячку.

22. Невеликий тушканчик. Задні кінцівки з трьома пальцями. На хвості невелика темна китиця.

23. Велика довгаста полівка. Забарвлення світле.

24. Великий кажан. Хутро густе, високе. Зустрічається переваж­но в лісостеповій зоні України.

25. Невеликий гризун, тіло валькувате, веде підземний спосіб жит­тя, риє грунт різцями.


V. Відповіді
ВІДПОВІДІ НА ЧАЙНВОРДИ

«Найпростіші»

1. Левенгук. 2. Кокцидія. 3. Ядро. 4. Очко. 5. Опаліна. 6. Амеба. 7. Акрихін.



«Черви»

1. Солітер. 2. Рефлекс. 3. Стравохід. 4. Дотик. 5. Кишечник. 6. Кокон. 7. Нерв. 8. Воло. 9. Органоїд. 10. Дихання. 11. Яйце. 12. Ехінокок. 13. Кровообіг.



«Молюски»

1. Жабурниця. 2. Язик. 3. Кальмар. 4. Рот. 5. Тулуб. 6. Бітінія.



«Ракоподібні»

1. Циклоп. 2. Панцир. 3. Рак. 4. Клешня. 5. Яйця. 6. Яєчник. 7. Кутикула. 8. Артемія.



«Павукоподібні»

1. Каракурт. 2. Тазик. 3. Косарик. 4. Кліщі. 5. Інстинкт. 6. Та­рантул.



«Комахи»

1. Довгоносик. 2. Клоп. 3. Паразит. 4. Трахея. 5. Яйцеїд. 6. До­тик. 7. Комар. 8. Рот. 9. Теленомус. 10. Стравохід. 11. Дихаль­ця. 12. Яєчник. 13. Кокон. 14. Нюх. 15. Хрущ. 16. Щупик. 17. Клас. 18. Свердлик. 19. Крила. 20. Анофелес.



«Бджільництво»

1. Прополіс. 2. Стигма. 3. Амебіаз. 4. Засів. 5. Вулик. 6. Кошик. 7. Кокон. 8. Нектар. 9. Роїння. 10. Яйця. 11. Яєчник. 12. Кор­пус. 13. Стільник. 14. Кришка. 15. Акароз.



«Земноводні»

1. Пуголовок. 2. Ключиця. 3. Яєчник. 4. Капіляр. 5. Рот. 6. Три­тон. 7. Ніздрі. 8. Ікра. 9. Амфібія.



«Плазуни»

1. Удав. 2. Вуж. 3. Жовтобрюх. 4. Хамелеон. 5. Нерв. 6. Вере­тільниця. 7. Ящірка. 8. Агама.



«Птахи»

1. Снігур. 2. Рефлекс. 3. Синиця. 4. Язик. 5. Кулик. 6. Крук. 7. Клин. 8. Нагніздні. 9. Інстинкт.



«Нижчі ссавці»

1. Качконіс. 2. Сосок. 3. Коала. 4. Америка. 5. Австралія. 6. Яйця. 7. Яйцекладні.



«Гризуни і зайцеподібні»

1. Пух. 2. Ховрах. 3. Хутро. 4. Ондатра. 5. Атлант. 6. Тушкан­чик. 7. Кріль.



«Зовнішній вигляд і будова кроля»

1. Зір. 2. Рот. 3. Трахея. 4. Язик. 5. Крижі. 6. Ікла. 7. Арте­рія. 8. Яєчник. 9. Кровообіг. 10. Гортань.



«Хижі звірі»

1. Лев. 2. Вовк. 3. Кігті. 4. Ірбіс. 5. Сервал. 6. Ліс. 7. Соболь.



«Парнокопитні»

1. Свиня. 2. Як. 3. Корова. 4. Архар. 5. Руно. 6. Окапі. 7. Ікла.

8. Ангорська. 9. Астраханська. 10. Антилопи.

«Непарнокопитні»

1. Кулан. 2. Носоріг. 3. Гіпаріон. 4. Норфольська. 5. Аргамак. 6. Крок. 7. Квага.


ВІДПОВІДІ НА КРОСВОРДИ - ГОЛОВОЛОМКИ

«И - в центрі»

1. Лин. 2. Свиня. 3. Актинія. 4. Личинка. 5. Крила. 6. Сич.



«О - в центрі»

1. Сом. 2. Стопа. 3. Соловей. 4. Первоптах. 5. Найпростіші. 6. Розмноження. 7. Жовтобрюх. 8. Носоріг. 9. Блоха. 10. Рот.



«Р - у центрі»

1. Ера. 2. Короп. 3. Свербун. 4. Діафрагма. 5. Севрюга. 6. Нор­ка. 7. Ара.



«У - в центрі»

1. Вуж. 2. Груди. 3. Вакуоля. 4. Плавунець. 5. Джгутик. 6. Окунь.7. Жук



«О - друга, А - четверта»

1. Лоша. 2. Воша. 3. Сова. 4. Корал. 5. Комар. 6. Собака. 7. Комаха.



«Тварини - по діагоналі»

1. Трутень. 2. Свербун. 3. Плазуни. 4. Севрюга. 5. Устриця. 6. Евглена. 7. Примати.



«І - по ромбу»

1. Кріль. 2. Мідія. 3. Івасі. 4. Хінін. 5. Звірі.



«А - по діагоналі»

1. Аорта. 2. Фазан. 3. Краби. 4. Бабак. 5. Акула.



«Л - на початку»

1. Лунь. 2. Лось. 3. Лама. 4. Лорі.



«О - на початку»

1. Овід. 2. Орел. 3. Осел. 4. Омар.



«Р - на кінці»

1. Тур. 2. Звір. 3. Комар. 4. Снігур. 5. Бобер. 6. Тхір. 7. Щур.



«Червона книга України. Ссавці»

1. Вечерниця мала. 2. Тхір степовий. 3. Бурозубка альпійська. 4. Вихухіль звичайний. 5. Широковух звичайний. 6. Нічниця став­кова. 7. Кутора мала. 8. Сліпак буковинський. 9. Підковоніс ве­ликий. 10. Нічниця Берхштейна. 11. Довгокрил звичайний. 12. Тю­лень-монах. 13. Зубр. 14. Нічниця Іконнікова. 15. Сенкусетр русь­кий. 16. Сліпак білозубий. 17. їжак вухатий. 18. Підковоніс ма­лий. 19. Нічниця триколірна. 20. Кіт лісовий. 21. Соня садова. 22. Ємуранчик. 23. Снігова полівка. 24. Вечірниця велетенська. 25. Сліпак піщаний.




VI. Література
1. Булашев Г. Український народ у своїх легендах, релігійних поглядах та віруваннях. — К.: Довіра, 1993.-403с.

2. Міщенко І. Дивосвіт. — К.: Веселка, 1990. — 204 с.

10. Номис М. Українські приказки, прислів'я і таке інше. — К.: Либідь, 1993. - 765 с.

4. Макогон О.Г., Надворний В.Г. «Ігри із зоології». – К. «Рядянська школа», 1988, - 63 с.

5. Похила Л. С., Степанюк А. В., Яцук Г. Ф. Народна мудрість та її використання в процесі вивчення біології. — Тернопіль: Діалог, 1992. - 89 с.

6. Похила Л.С., Яцук Г.Ф., Гдаль Б.Б. Використання скарбниці народних знань у процесі вивчення біології. Тернопіль: Мандрівець, 2002. - 76 с.



7. Рощин А. Н. Сам себе синоптик. — К.: Радянська школа, 1990. - 224.

8. Яцук Г.Ф. Біологія. Скарбниця народних знань. – Тернопіль: «Богдан», 2007, - 168 с.

Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет