Лекція:Країни Європи: Франція, Італія
-
Франція. Особливості ЕГП. Населення і міста. Провідні галузі господарства.
-
Італія. Особливості ЕГП країни. Населення, галузева структура господарства країни, її територіальні відмінності.
-
ФРАНЦІЯ
Офіційна назва — Французька Республіка. Площа — 547 тис. км2
(48-ме місце у світі, 2-ге — в Європі).
Населення — 61,9 млн чол. (20-е місце у світі, 2-ге — в Європі).
Столиця — Париж.
Тип країни — високорозвинена держава, країна «Великої сімки».
ВВП на душу населення — $ 45 858.
Державний устрій — президентська республіка, унітарна держава.
Склад території — 95 департаментів, особлива територіальна одиниця Корсика, 4 «заморські департаменти», 4 «заморські території», 2 спеціальні територіальні одиниці (о-ви Майотта, о-ви Сен-П'єр і Мікелон).
Член міжнародних організацій — ООН, НАТО, Європейського Союзу та ін. Офіційна мова - французька. Релігія - християнство (католицтво).
Валюта - євро.
Економіко-географічне положення.
Франція — високорозвинена приморська держава Західної Європи. Країна межує з високорозвинени-ми державами, що є її партнерами по Європейському Союзу. Усі сусідні країни, крім Швейцарії, входять до військово-політичного блоку НАТО.
Франція розташована на перетині найважливіших транзитних шляхів Європи. 2/3 її кордонів - морські. Франція є одночасно середземноморською та при-атлантичною країною. її морські порти Марсель і Гавр належать до найбільших у світі. Сприятливим чинником для розвитку господарства країни є її близькість до важливих мінерально-сировинних баз Європи (залізорудних басейнів Швеції, лісових масивів Скандинавських країн), Північної Африки (нафтогазових родовищ Алжиру та Лівії), Південно-Західної Азії (нафта Перської затоки).
Природні умови та природні ресурси
Природні умови Франції загалом сприятливі для розвитку господської діяльності. Більшу частину території становлять рівнини: Північнофранцузька йАквітанська, У центрі країни простягаються давні зруйновані вулканічні гори — Центральний масив, що використовуються як район відпочинку і туризму. Молоді високі гори заходять на територію Франції лише на півдні — Піренеї та південному сході — Альпи. Клімат на півночі морський з надмірним зволоженням та невеликими річними амплітудами коливання температур, на півдні — субтропічний з вологою і теплою зимою та сухим спекотним літом. Такі відмінності клімату сприяють широкій спеціалізації сільського господарства.
Мінеральними ресурсами Франція забезпечена краще за інші країни Західної Європи. З паливних корисних копалин відомі родовища кам'яного вугілля на сході в Лотарингії. Є значні поклади руд: на півдні — алюмінієвих, у центрі — уранових. У Лотарингії тривалий час розробляються залізні руди середньої якості. З нерудних корисних копалин істотними є запаси калійної та кухонної солей на сході.
Країна добре забезпечена водними ресурсами. Найбільшими річками є Рона, Луара, Сена, Гаронна, Рейн. Значний гідроенергопотенціал мають Рона та її альпійські притоки. Багаті на енергію морські припливи північно-західного узбережжя Франції використовуються в електроенергетиці.
Найбільш родючі бурі лісові ґрунти сформувалися на вулканічних породах Центрального масиву. Лісові ресурси обмежені. Широко відомі природно-рекреаційні ресурси Лазурного берега та Альп.
Населення
До початку XIX ст. Франція була найбагатолюднішою країною в Європі. Проте вона й першою серед держав регіону відчула на собі процес зменшення народжуваності. Значних втрат населення країна зазнала під час світових війн у XX ст. Нині для демографічної ситуації Франції характерний перший тип відтворення населення. Природний приріст низький — 3 чол./тис. Наслідком цього є «старіння нації». Країна має додатне сальдо міграцій. Сюди прибуває багато тимчасових робітників із Португалії, Іспанії, країн північної Африки.
Франція — однонаціональна країна. Понад 82 % її населення — французи. Незначну частку становлять національні меншини: на сході — ельзасці, на острові Корсика — корсиканці, на північному заході — бретонці. Національне питання у Франції ніколи гостро не поставало завдяки розв'язанню демократичним шляхом культурних та мовних проблем народів. Більшість населення є християнами-католиками.
Франція — одна з найбільш густозаселених та високоурбанізованих країн світу. Середня густота населення становить 111,3 чол./км2.
Особливо густо заселені околиці Парижа та Ліона. Рівень урбанізації — 73 %. Спостерігається субурбанізація.
Найбільшими містами країни є Великий Париж (12,7 млн чол.), Ліон (1,7 млнчол.), Марсель (1,6 шлячол.), Лілль (1,2 шлнчол.). На заході сформувалася величезна поліцентрична міська агломерація — Лотарингія. Околиці Парижа є найбільшим рурбанізованим районом Європи.
Господарство
Франція — високорозвинена постіндустріальна держава, темпи виробництва якої неухильно зростають. За розмірами ВВП на одну особу вона посідає четверте місце серед країн Європи і дванадцяте в світі. За розмірами іноземних інвестицій у національну економіку Франції належить третє місце у світі. її головними інвесторами є США та Німеччина.
У галузевій структурі економіки основним видом діяльності стала сфера послуг. Промисловість дає близько 1/4 ВВП, забезпечує понад 1/3 робочих місць та 80 % експорту країни. Особливе значення мають новітні галузі: автомобілебудування, авіакосмічна промисловість, електроніка, верстатобудування, хімічна промисловість.
Паливно-енергетична промисловість працює на імпортних нафті і природному газі та з використанням місцевого кам'яного вугілля. В електроенергетиці провідну роль відіграють атомні електростанції, які дають 76 % усієї виробленої електроенергії. Гідроелектростанції виробляють 20 % електроенергії і розміщені здебільшого у передгір'ях Альп та Піренеїв. Частка теплової енергетики незначна (4 %). На півночі працює припливна електростанція «Ране».
Чорна металургія — одна з потужних галузей французької промисловості. У минулому вона тяжіла тільки до власних родовищ залізних руд та коксівного вугілля в Лотарингії. Нині галузь зміщується вбік моря, де працює на імпортній сировині. У Франції склалася потужна кольорова металургія. її основною галуззю є алюмінієва промисловість, яка працює на власній сировині.
Машинобудування є найбільшою галуззю французької промисловості. Особливого значення набуло транспортне машинобудування. Країна є великим виробником автомобілів (Париж), літаків (Тулуза, Париж) та морських суден (Марсель, Нант, Брест, Тулон). Важливу роль також відіграє точне машинобудування (Париж, Ліон).
Франція має дуже розгалужену хімічну промисловість. З імпортної сировини в країні виробляються пластмаси, хімічні волокна, синтетичний каучук, шини (Париж, Марсель, Гавр). На власній сировині налагоджено синтез соди та калійних добрив. Традиційними для Франції є парфумерна та фармацевтична промисловість.
Важливими галузями французької економіки виступають також текстильна, швейна та виноробна промисловість.
Для сільського господарства країни характерні досить високі показники зайнятості (близько 9 % населення) та висока продуктивність. Галузь переважно забезпечує потреби населення у продовольстві, а частину зерна та цукру експортує. У галузевій структурі сільського господарства значно переважає тваринництво, в якому основну роль відіграють молочне скотарство, свинарство та птахівництво. У рослинництві головними є зернові (пшениця, кукурудза, на зрошуваних землях півдня — рис), технічні (цукрові буряки, тютюн, хміль, маслини) та кормові культури. За вирощуванням винограду Франція поступається лише Італії. Повсюдно розвинуті садівництво і картоплярство. На Корсиці вирощують цитрусові, на південному сході — квіти.
Курортне господарство і туризм є галузями міжнародної спеціалізації Франції. Найвідоміші курорти знадяться на Лазурному березі (Ніцца, Канн, Сен-Тропе) та в Альпах. Туристів також приваблює історична спадщина країни.
Основним видом транспорту є автомобільний. Він забезпечує 50 % пасажирообігу і 40 % вантажообігу. Франція — батьківщина швидкісних залізниць. Тут діють кілька ліній: Париж — Марсель, Париж — Бордо, Париж — Страсбург.
У зовнішніх зв'язках переважають морський та авіаційний транспорт. Найбільші аеропорти країни (імені Шарля де Голля та Орлі) збудовані в Парижі. Підводними трубопроводами з Північної Африки до Франції надходять нафта і природний газ. З Великою Британією здійснюється транспортний зв'язок через залізничний тунель під протокою Ла-Манш.
У територіальному розміщенні господарства Франції спостерігаються значні диспропорції: 3/4 промислових виробництв сконцентровані на схід від лінії Марсель — Гавр. Із просуванням на захід зростає частка сільського господарства.
Франція підтримує тісні зовнішні економічні зв'язки з багатьма країнами світу. 2/3 її товарообігу припадають на країни ЄС, США та Японію. Держава експортує машини та обладнання, пластмаси, парфуми, сталь і прокат, алюміній, а також зерно, цукор, виноград та вина. Водночас до Франції імпортуються мінеральна сировина (нафта, природний газ, руди чорних та кольорових металів), ліс, деяка сільськогосподарська продукція, бавовна, вовна, кава, чай). Україна підтримує активні економічні зв'язки з Францією.
-
ІТАЛІЯ
Офіційна назва — Італійська Республіка.
Площа — 301,2 тис. км2 (70-те місце у світі,9 те — в Європі).
Населення — 60,2 млн чол. (22-е місце у світі,4-те — в Європі).
Столиця — Рим.
Тип країни — високорозвинена держава, країна«Великої сімки».
ВВП на душу населення — $ 39 565.
Державний устрій — парламентська республіка,унітарна держава.
Склад території — 20 областей.
Член міжнародних організацій — ООН, НАТО,Європейського Союзу.
Офіційна мова — італійська.
Релігія — християнство (католицтво).
Валюта — євро.
Економіко-географічне положення
Італія займає півострівне положення у південній частині Західної Європи. Вона межує на півночі з Францією, Швейцарією, Австрією та Словенією. Більшість країн-сусідів є партнерами Італії по Європейському Союзу. Франція та Словенія —партнери Італії по військово-політичному блоку НАТО. На території країни є два анклави — Сан-Марино і Ватикан. Італія розташована на перетині найважливіших транзитних шляхів між Європою, Африкою й Азією, поблизу Суецького каналу.Переважна більшість кордонів - морські.
Найбільший порт — Генуя. Сприятливим фактором для розвитку господарства країни є її близькість до важливих мінерально-сировинних баз Північної Африки (нафтогазові родовища Алжиру і Лівії) та Південно-Західної Азії (нафта Перської затоки).
Природні умови та природні ресурси
Природні умови Італії досить різноманітні. У рельєфі 80 % площі становлять молоді сейсмічно активні гори — Альпи & Апенніни. Гори часто складаються з вапняків, тому тут поширені карстові явища, які руйнують поверхню. На території країни є й діючі вулкани: Везувій, Етна, Стромболі. Усе це значно ускладнює освоєння території. Лише 20 % площі займає на півночі Паданська низовина — головна житниця країни.
Клімат Італії має виразні риси субтропічного поясу: з вологою і теплою зимою та сухим спекотним літом. Це сприяє розвитку курортного господарства. Але рослинництво тут потребує зрошення. Лише на Паданській низовині клімат помірний морський з надмірним зволоженням протягом року.
Маючи різноманітні мінеральні ресурси, Італія забезпечена ними недостатньо та нерівномірно. Більшість родовищ невеликі або ж незручні для розробки. З паливних корисних копалин третину потреб забезпечує природний газ, основні родовища якого розміщені на Паданській рівнині. З рудної сировини є унікальні родовища ртутних руд на північному заході та невеликі поклади поліметалевих руд на Сардинії та північному сході. Істотнішими є запаси нерудних корисних копалин, зокрема білого мармуру (Каррара), самородної сірки, калійної та кухонної солей (на Сицилії).
Через особливості клімату водні ресурси країни обмежені. Річки невеликі, влітку міліють, деякі пересихають. Лише річка По повноводна протягом року. 60 % гідроенергоресурсів Італії зосереджено в Альпах, і нині вони майже повністю залучені у виробництво. Навколо багатьох озер виникли курорти всесвітнього значення. Земельні ресурси багаті: переважають коричневі та бурі лісові ґрунти та червоноземи. Лісові ресурси в Альпах мають переважно ґрунтозахисне значення. Держава забезпечує потреби в деревині власними ресурсами лише на 40 %. Рекреаційними ресурсами особливо вирізняються Італійська Рив'єра та Альпи.
Населення
Для Італії, як і для переважної більшості європейських країн, характерний перший тип відтворення населення. Природний приріст від'ємний: -0,9 чол./тис. Через регіональні диспропорції економічного розвитку в Італії відбуваються активні міграції населення. У межах країни їх основний напрям — з відсталого Півдня на розвинуту Північ. У цілому для країни характерне від'ємне сальдо міграцій. Багато тимчасових робітників з Італії працюють у сусідніх розвинених країнах. Наслідком депопуляції, а також еміграції переважно людей молодого віку є «старіння: нації».
Італія — однонаціональна країна. Понад 94 % її населення становлять італійці. На острові Сардинія мешкають сардинці, в Альпах, на північному сході Італії, — фріули. Більшість населення є християнами-католиками.
Італія є однією з найбільш густозаселених країн світу. Середня густота населення становить 200 чол./км2. Максимальної цифри цей показник сягає на півночі: 300-400 чол./км2. Найменш заселеними є Альпи, Сардинія та крайній південь: близько 35 чол./км2. Рівень урбанізації — 67 %. На півночі спостерігається субурба-нізація. Найбільші міста країни — Рим (2,8млнчол.),Мілан(1,Змлн.чол.), Неаполь (1 млн чол.), Турін (1 млн чол.). На півночі формується суцільна урбанізована зона: Турін — Мілан — Бергамо. На півдні Італії переважають малі міста, які за характером зайнятості населення подібні до сіл, за що їх називають «селянськими містами».
Господарство
Італія — високорозвинута постіндустріальна держава. Для її економіки характерне панування монополістичного капіталу, який контролює провідні галузі господарства як усередині країни, так і за її межами. Значне місце в країні належить іноземним інвестиціям. У територіальній структурі господарства країни помітні разючі контрасти між розвинутою північчю і відсталим півднем. Для вирівнювання їх розвитку держава активно проводить регіональну політику, спрямовану на зростання господарства південної частини.
Промисловість країни працює переважно на імпортній сировині. Особливе місце в ній посідають автомобілебудування, авіабудування, верстатобудування, електроніка, металургія, хімічна промисловість. Традиційно важливими залишаються легка і харчова промисловість. Водночас зменшується значення старих галузей, особливо гірничодобувної промисловості.
У паливній промисловості зростає роль нафтопереробки, яка працює у портах на імпортній сировині (Мілаццо, Генуя, Венеція). В електроенергетиці провідну роль відіграють теплові електростанції, на які припадають 78 % виробленої електроенергії. Значною є частка гідроелектростанцій. Вони збудовані на гірських річках і дають 20 % електроенергії. Частка атомної енергетики незначна — лише 1,5 %. З нових джерел енергії використовується внутрішнє тепло Землі. Чорна металургія працює тільки на імпортній сировині. Найбільший металургійний комбінат Європи розташований у порту Таранто. Кольорова металургія, яка також використовує переважно привізну сировину, виплавляє алюміній, свинець, цинк, магній, ртуть.
Машинобудування — важлива галузь італійської промисловості. Пріоритетного розвитку набуло транспортне машинобудування, особливо складання автомобілів. Найбільшим приватним концерном є автомобільна компанія «ФІАТ» з представницьким центром у Туріні. Вона тримає під контролем понад 80 % виробництва легкових автомобілів країни і 13 % європейського автомобільного ринку. Значними центрами автомобілебудування є Мілан і Неаполь. В Італії також розвинені суднобудування (Трієст, Генуя, Палермо, Ліворно), літакобудування (Турін, Неаполь), верстатобудування (Мілан, Турін), електроніка (Мілан, Турін, Рим, Неаполь).
Хімічна промисловість країни спеціалізується на виробництві полімерів, шин, фармацевтичних засобів, парфумів. Підприємства цього профілю зосереджені в Неаполі, Туріні, Мілані, Бріндізі.
Традиційні галузі — легка і харчова промисловість. На світовому ринку продукцією італійської легкої промисловості є взуття, одяг, натуральні та синтетичні тканини. Харчова промисловість спеціалізується на випуску макаронних виробів, виноградних вин, томатних та фруктових консервів, маслинової олії (1/3 світового виробництва), сиру, цукру.
Для сільського господарства країни характерні досить високі показники зайнятості (понад 12 % населення). Воно лише частково забезпечує потреби населення у продовольстві. У галузевій структурі сільського господарства переважає рослинництво. Більш як половина орних земель зайнята під зерновими культурами — кукурудзою і пшеницею. З технічних культур поширені маслини, тютюн, цукрові буряки. Італія вирощує багато овочевих культур, цитрусових, мигдалю, волоських горіхів, фундуку. За збиранням винограду країна посідає перше місце у світі. Роль тваринництва незначна, насамперед через нестачу кормів. На півночі, де зосереджена половина всіх лук країни, розводять велику рогату худобу. Свиней, кіз та овець розводять повсюдно.
Італія — відомий центр міжнародного туризму. Щорічно її відвідують понад 50 млн туристів.
Основним видом транспорту країни є морський (забезпечує 90 % вантажообігу). У внутрішніх перевезеннях важлива роль належить автомобільному та залізничному транспорту. Працює швидкісна залізниця Мілан — Неаполь. У зовнішніх зв'язках важливе значення має авіаційний транспорт.
Італія підтримує всі форми зовнішніх економічних зв'язків, її головними торговельними партнерами є країни ЄС. 40 % товарообігу країни припадає на Німеччину, Францію та Велику Британію. Держава експортує машини та обладнання, прокат металів, тканини, одяг, взуття, харчові продукти, а імпортує мінеральну сировину (енергоносії, руди чорних та кольорових металів), ліс, хімікати, сільгоспсировину (бавовну, вовну), деякі продовольчі товари.
Достарыңызбен бөлісу: |