Іконографія ісуса христа



Дата19.07.2016
өлшемі160.5 Kb.
#209120
ІКОНОГРАФІЯ ІСУСА ХРИСТА
Ранні християни зображали Христа у вигляді агнця, риби або в подобі доброго пастиря, який несе на плечах вівцю. Пізніше такі символічні зображення було заборонено.

Канонічне зображення Бога в людській подобі було затвержене в IX столітті: «...Благотілесний... зі зсунутими бровами, прекрасноокий, з довгим носом, русявим волоссям, схилений, смиренний, прекрасний кольором тіла, з темною бородою, … довгими перстами, доброгласний, солодкомовний, мовчазний, багато терпеливий…».

Нині існують два типи зображень Спасителя: 1) у вигляді Вседержителя й Судії — Царя Царів; 2) у тому вигляді, у якому Він був серед людей та здійснював Своє служіння (у тім числі у вигляді немовляти або отрока). Інколи трапляється зображення Христа в подобі Ангела.

Якщо способи зображення настільки різні, виникає питання: як упізнати Спасителя на іконах? Завдяки такій деталі: зображення Христа має хрещатий німб. Слово «німб» перекладають з латини як «хмара», «туман», «ореол». Німб — символ Божественного світла, котре Спаситель явив учням на горі Фавор: «І перевтілився перед ними: просяяло лице Його, як сонце, а одежа Його зробилася біла, як світло».

Німб на іконах Спасителя має ще й уписаний хрест. Усередині його три грецьких літери, що передають слова Бога «Я єсмь Сущий», сказані Ним Мойсею. Саме через зображення німба сповідують у Христі два єства — Божественне й людське. Іконописець пише Лик Христа за подобою людського обличчя, і цим сповідується догмат про те, що Христос — «досконала людина у людстві». Німб передає й те, що Христос ще й «досконалий Бог по Божеству».

На іконах Христа часто зображують із книгою — вона може бути як згорнута, так і розгорнута. Розгорнута книга містить цитату з Євангелії. Книга може бути зображена й у вигляді сувою, проте символічне тлумачення завжди одне — це рятівне вчення, з яким Христос прийшов у світ.

Зазвичай Його зображують у червоному хітоні (аналог сорочки) та синьому гіматії (плащі). Червоний колір символізує земну й людську, синій — небесну й Божественну природу Спасителя. На правому плечі хітона можна побачити нашивну темну смугу — це клав, у античному світі — знак патриціанської гідності. На іконах клав, символізуючи чистоту й досконалість земної природи Спасителя, слугує ознакою Його особливої месіанської ролі.

Ікони Спасителя поділяють на шість основних іконографічних типів:


1. Спас Нерукотворний
2. Спас Вседержитель (Пантократор)
3. Спас на престолі
4. Спас у силах
5. Спас Еммануїл
6. Спас Благе Мовчання
 

Спас Нерукотворний

Спас Нерукотворний - один з найбільш улюблених русичами. Саме його зображували на корогвах. Розрізняють два види зображень Нерукотворного образу: Спас на обрусі та Спас на чрепії. На іконах типу «Спас на обрусі» лик Христа зображено на платі (рушникові), верхні кінці якого зав’язані вузлом, а по нижньому краю зображено кайму. Лик Ісуса Христа — лик чоловіка середніх літ із тонкими й одухотвореними рисами, з бородою, розчісаною надвоє, з довгим хвилястим волоссям, розділеним пробором.

Походження ікони «Спас на чрепії» витлумачує такий переказ. Цар Едеси Авгар прийняв християнство. Нерукотворный образ було прикріплено до «дошки негниючої» й поміщено над міськими вратами. Коли пізніше дехто з царів Едеси повернувся до язичництва, образ було замуровано в ніші міської стіни, а десь через чотири століття це місце було забуте. 545 року, під час облоги міста персами, едеському єпископу зійшло одкровення щодо місцезнаходження Нерукотворного образу. Когда цеглу було розібрано, мешканці міста побачили не лишу чудово збережену ікону, а й відбиток лика на глиняній дошці (черепиці, чрепії), яка колись затуляла Нерукотворний образ.

На іконах «Спас на чрепії» не має зображення плата, тло ікони рівне, воно імітує або фактуру черепиці, або просту камінну кладку.


На православних іконах Спас Нерукотворный зображений зазвичай спокойним, із широко розплющеними очима. У католиків, навпаки, лик Христа зображують стражденним, іноді із заплющеними очима, на голові Божого Сина - терновий вінець та сліди крові.

Спас Вседержитель (Пантократор)


Спас Вседержитель (Пантократор) — ще одне зображення, що його можна побачити в кожнім православнім храмі. Як правило, фреска або мозаїка «Пантократор» знаходиться в центральній частині купола церкви. На іконеі Христос постає перед нами одягнутим у гіматій і хітон. Лик Спасителя відповідає вікові Христа періоду проповідництва: у Нього пряме волосся, що спадає на плечі, невеликі вуса й коротка борода. Права Його рука благословляє, ліва підтримує згорнуту або розгорнуту Євангелію.

Спас на престолі


«Спас на престолі» має багато спільного з іконою «Спас Вседержитель» (книга, рука, піднесена для благословіння), але зображений тут Христос сидить на престолі на повний зріст. Престол — символ Всесвіту, усього видимого й невидимого світу, це знак царственної слави Спасителя.

Спас у силах


«Спас у силах» — центральне зображення в іконостасі православного храму. Ця ікона має дещо спільне з «Пантократором» і «Спасом на престолі», але має більш складну символіку. Христос, який у хітоні й гіматії сидить на престолі з книгою, зображений на фоні червоного квадрата, що має витягнуті кінці. Квадрат — символ землі. На чотирьох кінцях квадрата можна побачити зображення ангела (чоловіка), лева, тельця й орла. Це символи євангелістів (відповідно Матвія, Марка, Луки и Іоанна). Поверх червоного квадрата написано синій овал — символ духовного світу. В синьому овалі зображені ангели — сили небесні. Поверх синього овалу — червоний ромб - символ невидимого світу .

Така ікона — справжній богословський трактат у фарбах. Суть зображення спирається в основному на Одкровення Іоанна Богослова (Апокаліпсис); образ показує Христа таким, яким Він явиться на Суді Божому.


Спас Еммануїл


«Спас Еммануїл» — образ Христа у дванадцятирічному віці. Лик Спасителя співвідноситься тут із євангельським текстом: «І коли Він мав дванадцять літ, прийшли вони за звичаєм у Єрусалим на свято». Наймення «Еммануїл» перекладають як «з нами Бог». У Исайі, старшого з чотирьох ветхозавітних пророків Ізраїля, читаємо: «Отже, Сам Господь дасть вам знамення: «Се, Діва во чреві прийме й народить Сина й наречуть ім’я Йому: Еммануіл» (Іс.7.14). Отрока Христа зображують у хітоні й гіматії із сувоєм у руках. Такий образ трапляється відносно рідко.

Спас Благе Мовчання


Спас Благе Мовчання — найбільш рідкісне із зображень Божого Сина. Якщо «Спас Еммануїл» і «Спас Нерукотворний» зображають Христа таким, яким Він був на землі, а «Спас у силах» — таким, яким Він явить Себе на суді Божому, то «Спас Благе Мовчання» — це Христос до Свого приходу до людей. Спаситель зображений в ангельському чині як юнак у білій далматиці (мантії) з широкими рукавами. Руки Його складені й притиснуті до грудей, за спиною — згорнуті крыла. Ікона передає ангельський образ Сина Божого — Христа.

Джерело: диск «Святі лики» / Iєромонахъ Тихонъ (Козушин) /





Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет