Підприємство Регіон
Інноваційна ініціатива Федерального Міністерства
освіти та досліджень (ФМОД) для нових федеральних земель
– Базова інформація щодо програм –
Програми інноваційної ініціативи «Підприємство Регіон» застосовуються до різних стратегічних стадій інноваційного процесу:
Конкурс по програмі «ІнноРегіо» - тематично відкритий тендер за методом «уверх дном» (або «знизу догори») - був оголошений у 1999 р., і став основою для чотирьох подальших програм. Із загальної кількості 444 претендентів на надання сприяння були відібрані 23 регіональних ініціативи з найрізноманітнішими галузевими та тематичними напрямами. Загалом програмний бюджет за період 1999-2006 р.р. склав 230,6 млн. євро. Важливою метою програми було створення інноваційних мереж, що утримують самі себе та за допомогою нових форм співробітництва з’єднують інноваційні потенціали свого регіону в один конкурентоспроможний профіль. За допомогою 1.100 окремих проектів у сфері наукових досліджень, розробок та освіти програма «ІнноРегіо» створила не тільки інновації та нові робочі місця – інноваційні об’єднання, яким надавалося сприяння з боку ФМОД, - але й заклала основи для створення потужних економічних територій з конкурентоспроможними структурами. Програма була завершена наприкінці 2006 року.
За допомогою програми «Інноваційні регіональні центри зростання» ФМОД надає сприяння східнонімецьким об’єднанням, що складаються з підприємств та вищих навчальних закладів або дослідницьких установ. Такі об’єднання повинні мати у своїх регіонах унікальну (неповторну) компетентність з високим інноваційним потенціалом. Ідеї та діяльність центрів зростання повинні із самого початку спрямовуватися на економічне впровадження на ринку. Важливий критерій для надання сприяння: поряд із наявністю позитивних ефектів для окремих підприємств необхідно досягнути значного посилення спільної базової компетентності, оскільки саме на її основі виникають інновації та розвиток в напряму до регіонального кластеру. Тому концептуальна фаза програми висуває високі вимоги до ініціативних сторін під час розроблення ними своїх інноваційних стратегій. Передумовою відбору до наступної фази сприяння є, серед інших, чітке тематичне фокусування та завчасне планування господарського застосування результатів дослідження. До цього часу ФМОД надавало чи надає сприяння 32 центрам зростання (ЦЗ). Щорічно до трирічної фази сприяння долучаються інші ініціативи. Заявка на участь може подаватися на постійній основі. Фінансування програми становить 149 млн. євро до 2012 року.
З початку 2001 року програма послідовно розвивалася, а в червні 2007 року вона була суттєво розширена додатковим «Модулем ЦЗ Потенціал». Багато вищих навчальних закладів та дослідницьких установ мають сучасні результати досліджень з високим інноваційним потенціалом. Новий програмний модуль повинен прискорити трансфер цих результатів до регіональних підприємств та надати поштовх інноваційним процесам. З цією метою була створена платформа з технологій та вирішення проблем. Наразі сприяння надається 6 ініціативам з розбудови потенціалу центрів зростання. До 2011 року програмі «ЦЗ Потенціал» буде надане сприяння в розмірі 5,1 млн. євро.
Ініціатива «Інноваційні форуми» також спирається на досвід «ІнноРегіо». До цільової групи цієї ініціативи належать інноваційні альянси, які ще знаходяться на початку свого розвитку, а також існуючі інноваційні об’єднання, які за допомогою інноваційного форуму прагнуть досягти нового якісного рівня у своїй інноваційній сфері. За допомогою максимальної суми сприяння в розмірі 85.000 євро для нових ініціатив або 40.000 євро для існуючих інноваційних об’єднань, яким вже надавалося сприяння, терміном на шість місяців ця ініціатива виступає в ролі «стартового запалювання». Мета такого сприяння полягає в тому, щоб створити об’єднання з підприємств, наукових закладів та інших регіональних організацій, або стратегічно перенацілити вже існуюче об’єднання. Основою сприяння є «інноваційний форум» - дводенний захід, на якому відбувається передача знань, налагодження контактів та визначення конкурентних позицій. До цього часу було надано або надається сприяння загалом 100 інноваційним форумам.
Програма «Центри інноваційної компетентності» (ЦІК) має на меті стале створення потужних міжнародних дослідницьких центрів, які за рахунок своєї міжнародної спрямованості, підприємницької стратегії та інноваційних методів визначають в Німеччині масштаби забезпечення молодими кадрами. Під час першого відбіркового колу 12 дослідницьких ініціатив розробили свої індивідуальні концепції стратегій, на початку 2004 року була проведена їхня оцінка, і шість ініціатив були відібрані для надання сприяння з метою створення двох міжнародних груп молодих науковців від кожної ініціативи. ФМОД також надає сприяння Об’єднанню Центрів інноваційної компетентності („onCOOPtics“). Бюджет першого відбіркового колу складає майже 77 млн. євро до 2012 року. Друге відбіркове коло ЦІК розпочалося в липні 2006 року. В першому модулі сприяння надавалося 12 відібраним ініціативам протягом одного року в розмірі до 250.000 євро для кожної ініціативи з метою розробки стратегії та концепції для створення потужного дослідницького центру. У квітні 2008 року незалежне журі визначило 8 ініціатив, яким надаватиметься подальше сприяння в рамках програми «Підприємство Регіон» як центрам інноваційної компетентності. Бюджет (на який була подана заявка до цього часу) другого кола складає прибл. 73 млн. євро до 2014 року.
На системну розбудову регіональних сильних сторін спрямована програма «ІнноПрофіль», яка розпочала свою діяльність у червні 2005 року. За рахунок надання сприяння орієнтованим на економіку групам молодих дослідників, у регіонах нових федеральних земель виникають нові шляхи для розбудови співробітництва між наукою та підприємствами, які накладають відбиток на економічний профіль компетентності регіону. Завдяки тісній співпраці на місцях, до науки та економіки паралельно залучаються фахівці, які беруть участь у формуванні майбутніх економічних та технологічних процесів у регіоні. Чотири наступні роки сприяння надавалося новим дослідницьким проектам груп молодих дослідників, орієнтованих на економіку. У першому відбірковому колі в листопаді 2005 року кваліфікаційні вимоги виконали 18 ініціатив, у другому колі в серпні 2006 року – 14, а в третьому колі в травні 2007 року – загалом 10 ініціатив. До 2013 року Федеральним Міністерством освіти та досліджень для програми «ІнноПрофіль» передбачено бюджет сприяння в розмірі 140 млн. євро.
За допомогою програми «ForMaT» (Forschung für
den Markt im Team – Дослідження для ринку в команді), що розпочалася наприкінці липня 2007 року і має на меті підвищення можливостей впровадження результатів досліджень, у вищих навчальних закладах та дослідницьких установах Східної Німеччини поєднуються допитливий розум та підприємництво. Завдяки новим формам співробітництва програма «ForMaT» вже на ранній стадії дбає про ринковий формат багатообіцяючих дослідницьких проектів, завдяки якому інноваційні ідеї можуть швидше потрапити на ринок. Задля цього у віртуальних інноваційних лабораторіях тісно співпрацюють фахівці з економіки та організації виробництва і науковці. Програма сприяння розподіляється на дві фази: під час першої фази (тривалість 6 місяців) міждисциплінарна команда, що складається з представників спецдисциплін та факультету економіки відсіює, ідентифікує та оцінює релевантні дослідницькі проекти. В результаті виникає інноваційне портфоліо технологічної галузі чи галузі знань, яке створює основу для надання сприяння в другій фазі. Під час другої фази (тривалість 2 роки) з двох чи трьох дослідницьких груп створюється віртуальна інноваційна лабораторія (ІнноЛаб), яка розробляє та втілює конкретні стратегії впровадження інноваційного портфоліо з першої фази. «ForMaT» - відкритий для різних тем і спрямовується на всі галузі знань.
У першій фазі сприяння надавалося або надається загалом 86 командам-розробникам концепцій, що були відібрані в трьох колах. У другій фазі сприяння наразі знаходяться 24 інноваційні лабораторії, що були створені за результатами двох кіл сприяння. Обсяг фінансування програми «ForMaT» складе до 2012 року загалом 60 млн. євро.
Подальша інформація на сайті: www.unternehmen-region.de
Інноваційні регіональні центри зростання
з «Модулем ЦЗ Потенціал»
Програма сприяння «Інноваційні регіональні центри зростання» спрямовується на регіональні об’єднання підприємств, які мають платформну технологію або потенціал для неї та демонструють у своїй сфері компетентності суттєві ознаки неповторності (унікальності).
Програма орієнтується на засади сприяння та досвід «ІнноРегіо», але застосовується на пізнішій стадії інноваційного процесу. У 2001 році, коли розпочалася ця програма, інноваційний ландшафт Східної Німеччини змінився в порівнянні із ситуацією в попередніх роках. Численні мережеві об’єднання розробили для свого регіону неповторний технологічний профіль і залишили складну початкову фазу створення мережевих зв’язків позаду. Постала необхідність програми, яки б враховувала таку специфічну ситуацію та надавала б оптимальне сприяння. На цьому тлі ФМОД розпочало програму сприяння «Інноваційні регіональні центри зростання», яка розуміється так само, як і всі інші програми «Підприємства Регіон», тобто як програма високого рівня, яка висуває високі вимоги до реципієнтів. Партнери по об’єднанню фокусують свою діяльність на базовій регіональній компетентності. Вони спрямовують свою стратегію на потреби ринку, послідовно її впроваджують та подають деталізовані бізнес-плани. Ці плани оцінюються під час багатоступінчатої процедури відбору, а після того ще й експертним журі Центру оцінки (аssessment-сenter). Втілення бізнес-стратегії повинно орієнтуватися на коротко- та середньострокові ринкові потенціали. Поряд із посиленням окремих підприємств, надання сприяння повинно забезпечити сталий розвиток спільної технології і таким чином базової компетентності партнерів.
Сприяння надається на три роки, сума сприяння, в залежності від центру зростання, становить від 2 до 7 млн. євро. З 2001 по 2003 р.р. сприяння отримали вісім центрів зростання. У 2003 р. вийшли на старт два центри зростання «intonato Erzgebirge» (Рудні гори) та IKON (Дрезден). У 2004 р. сприяння отримали ще три центри зростання: «ALCERU-HIGHTECH» (Рудольштадт), «BioResponse» (Зенфтенберг) та «ReactiveWetCoating» (Біттерфельд-Вольфен). У 2005 р. розпочали втілення своїх проектів центри зростання «inno.zellmet» (Дрезден), «MaliTec» (Кемнітц), «BioOK» (Росток) та «AL-CAST» (Гарцгероде). З 2006 р. по 2009 р. сприяння надається центрам зростання «ALFA» (Гальденслебен), «printronics» (Кемнітц), «VERDIAN» (Ільменау) та «Cryo Tank Systems» (Росток). У період з 2007 р. по 2010 р. підтримку отримують центри зростання «BIZYCLE» (Берлін), «Precision Cast» (регіон Лейпцига), «GLASING» (Південна Тюрінгія), «TeMaK» (Кемнітц), «Customer Bautronic System» (CBS)® (Ерфурт), «highSTICK» (Плауен), «ReactiveWetCoating2» (Біттерфельд-Вольфен) та «MBC» (Дрезден). З 2008 р. по 2011 р. сприяння надаватиметься центрам зростання «FASKAN» (Міттвейда) та «Thale PM» (Тале), а з 2009 р. по 2012 р. – «AutoTram» (Дрезден) та «WIGRATEC» (Вейсандт-Гьольцау).
Загалом з 2001 р. по теперішній час сприяння отримали та отримують 32 центри зростання, що репрезентують 580 проектів.
Після залучення до програми сприяння центрів зростання «», «fanimat nano» (Гермсдорф), «noa» (Ціттау), «Maritime Safety Assistance» (Росток), «ReactiveWetCoating» (Біттерфельд-Вольфен) та «BioOK» (Росток) ці ініціативи потрапили до другої фази сприяння. Деякі інші ініціативи центрів зростання знаходяться у фазі розробки концепції та очікують рішення щодо надання сприяння. І в майбутньому до сприяння послідовно залучатимуться нові центри зростання. Для підтримки інноваційних регіональних центрів зростання до 2012 р. буде надане фінансування в розмірі 149 млн. євро.
Програма «Інноваційні регіональні центри зростання», починаючи від її старту в 2001 р., послідовно розвивалася і зазнала значного розширення в червні 2007 р., коли були оприлюднені нові директиви сприяння з додатковим «Модулем ЦЗ Потенціал». Процедури надання сприяння, що існують з 2001 р., продовжуватимуть діяти в програмі «Інноваційні регіональні центри зростання» в якості базового модулю центрів зростання.
Модуль ЦЗ Потенціал
У Східній Німеччині є багато вищих навчальних закладів та дослідницьких установ, які мають видатні результати сучасних досліджень з високим інноваційним потенціалом. Але регіональні підприємці, як правило, отримують дуже мало користі від цих наявних знань, передача яких до підприємств або не відбувається, або відбувається дуже повільно. Тут і застосовується «ЦЗ Потенціал» - новий програмний модуль, що прискорює трансфер результатів досліджень до регіональних підприємств та уможливлює створення регіональної технологічної платформи. За допомогою нового модулю ФМОД полегшує багатьом претендентам доступ до програми центрів зростання. Наразі сприяння надається шести ініціативам «ЦЗ Потенціал». До 2011 р. програма «ЦЗ Потенціал» має у своєму розпорядженні бюджет у розмірі 5,1 млн. євро.
Базовий модуль центрів зростання
Ініціативні групи, які подають заявки на участь у цьому модулі, повинні вже володіти провідними технологіями або процесами з певними ознаками неповторності («технологічна платформа» або «платформа вирішення проблем»). Ця частина програми сприяння існує вже з 2001 р. і надає чи надавала сприяння 30 центрам зростання в Східній Німеччині.
Програма «Інноваційні регіональні центри сприяння» мала науковий супровід.
Центр менеджменту Санкт-Галлена проводив аналітичну оцінку досвіду та прогресу діяльності центрів зростання, яким надавалася підтримка, та зробив можливим солідне документування і аналіз програми центрів зростання.
Подальша інформація на сайті: www.unternehmen-region.de
Центри інноваційної компетентності
Створити високий рівень – забезпечити таланти
Ця програма ФМОД переслідує амбітну мету: створити умови для досліджень високого рівня та залучити міжнародних науковців
Східнонімецькі регіони потребують досліджень високого рівня на місцях, щоб розвивати довгострокові, економічно успішні кластери, що можуть бути конкурентоспроможними на міжнародних ринках. Для цього є необхідними потужні міжнародні дослідницькі центри, які - вже починаючи із своїх базових досліджень - орієнтувалися б на майбутні ринки високих технологій та створювали б основу для успішних інноваційних процесів та технологій. З цією метою влітку 2002 р. розпочала свою діяльність програма ФМОД «Центри інноваційної компетентності: створити високий рівень – забезпечити таланти».
Програма розбудовує провідні дослідницькі проекти у вищих навчальних закладах та дослідницьких установах східнонімецьких земель та перетворює їх на міжнародні, добре відомі центри. Визначним для цих центрів є дослідження високого рівня з конкурентоспроможністю на міжнародних ринках, а також «інноваційна компетентність», тобто здатність передавати результати досліджень до підприємств. Ці центри повинні створювати ефект «всмоктування» молодих науковців.
1-е коло відбору:
Програма має модульну побудову: під час першої фази (з листопада 2002 р.) обрані за пропозицією федеральних земель 12 центрів отримали підтримку в розмірі до 250.000 євро кожне для розробки стратегії. Крім того, їм надавалася підтримка з боку підприємницького консалтингу. Вирішальними для розробки концепцій центрів були наступні чотири параметри успіху: стратегічна спрямованість, організація та включення до мережевих об’єднань, фінансування, рамкові умови.
Під час другої фази (2004-2009 р.р.) шести центрам, які отримали позитивну оцінку незалежного експертного журі, надавалася підтримка ФМОД з метою впровадження їхніх стратегічних концепцій. У центрі сприяння знаходилося фінансування двох груп від кожного центру, що складалися з молодих представників міжнародної науки. Замовлений (до цього часу) бюджет для першого кола програми сприяння становить 77 млн. євро до 2012 р.
Наразі сприяння надається наступним шести центрам:
-
«CELISCA – Center for Life Science Automation» – Росток
-
Функціональне дослідження генома – Грайфсвальд
-
«ICCAS – Інноваційний центр для хірургії з комп’ютерною асистенцією» – Лейпциг
-
«MacroNano» – Ільменау
-
«OncoRay» - Центр інноваційної компетентності для медичного дослідження опромінювання в онкології» – Дрезден
-
«ultra optics» – Йєна.
У випадку з „onCOOPtics“ ФМОД надає сприяння також і об’єднанню Центрів інноваційної компетентності (ЦІК)!
2-ге коло відбору:
Друге коло відбору ЦІК стартувало в липні 2006 р.: у першому модулі сприяння (перша фаза) були відібрані 12 ініціатив (як у першому колі відбору), яким надавалося сприяння протягом року в розмірі до 250.000 євро кожній, щоб - за підтримки підприємницького консалтингу – розробити стратегію та концепцію створення потужного дослідницького центру. У квітні 2008 р. незалежне журі оприлюднило відібрані ініціативи, яким у якості центрів інноваційної компетентності надаватиметься подальше сприяння в рамках програми «Підприємство Регіон». Для надання сприяння в наступних роках були запропоновані такі вісім ініціатив:
– «B Cube Dresden – Molecular Bioengineering», Дрезден
– «HALOmem, membrane protein structure & dynamics», Галле
– «HIKE – гуморальна імунна реакція під час кардіоваскулярних захворювань», Грайфсвальд
– «innoFSPEC» (Інноваційна спектроскопія оптичних волокон та сенсорика), Потсдам
– «plasmatic», Грайфсвальд
– «Septomics – Fighting Sepsis, Saving Lives», Йєна
– «SiLi-nano – кремній та світло: від макро до нано», Галле
– «Virtuhcon – Віртуальна конверсія високої температури», Фрайберг
Замовлений (до цього часу) бюджет сприяння становить біля 73 млн. євро до 2014 р.
Подальша інформація на сайті: www.unternehmen-region.de
Інноваційні форуми
Програма надає сприяння регіональним об’єднанням під час їхньої стартової фази. Проведення інноваційних форумів допомагає партнерам вдосконалити свій тематичний профіль та посилити свою мережеву складову за рахунок нових контактів та коопераційних зв’язків.
Інновації роблять регіони сильнішими. Успішні інновації пробиваються на ринок, вони створюють зайнятість та зростання і забезпечують імпульси розвитку для регіону. Здатність до розробки інноваційних продуктів та послуг є вирішальною передумовою для конкурентоспроможності регіону та його економічного розвитку. Успішна інноваційна політика повинна розглядати інноваційний процес як ціле і надавати для кожної його стадії придатні інструменти сприяння. За допомогою ініціативи «Підприємство Регіон» ФМОД розробило специфічні заходи сприяння для Східної Німеччини, щоб врахувати її особливі умови.
У Східній Німеччини існують специфічні дефіцити для створення інновацій, наприклад, замало підприємств із власною дослідницькою діяльністю та замало контактів між інноваційними підприємствами та науковцями. Функціонуючі мережеві зв’язки між економікою, наукою та дослідженнями є життєво важливими для виникнення інновацій. Мережі є основою для інноваційного процесу. З них можуть виникати стратегічні об’єднання, з яких згодом розвиваються довгострокові кластери із специфічним регіональним профілем.
За допомогою програми сприяння «Інноваційні форуми» ФМОД підтримує необхідне створення мережевих зв’язків. При цьому ФМОДу не йдеться лише про саму ідею створення мережевих об’єднань як таких чи лише тільки про наукове співробітництво багатьох партнерів у рамках одного спільного наукового проекту. Вирішальне значення має, скоріше, те, що з підприємств, дослідницьких установ та вищих навчальних закладів утворюються стратегічні об’єднання, які розробляють для свого регіону чітко ідентифікований інноваційний профіль.
В центрі програми знаходиться «інноваційний форум» по обраних галузевих та технологічних сферах - дводенний фахово-конгресовий захід, на якому зустрічаються успішні представники економіки, науки, суспільства та політики. Форум використовується для трансферу знань, налагодженню контактів та визначенню конкурентних позицій. Виступаючи в ролі «стартового запалювання», Форум допомагає ініціативам зайняти вдалу стартову позицію або ж сприяє подальшому якісному розвитку об’єднань. Середньостроковою метою Форуму є освоєння приватного капіталу та розбудова основоположних коопераційних зв’язків між залученими партнерами. Шляхом ініціювання надійних підприємницьких коопераційних зв’язків посилюються регіони. Цільовою групою програми є інноваційні альянси, які ще знаходяться на початку свого розвитку, а також існуючі інноваційні об’єднання, яким вже надавалося сприяння та які за допомогою інноваційного форуму прагнуть досягти нового якісного рівня в своїй інноваційній сфері. До цього часу сприяння надавалося чи надається 100 інноваційним форумам. Щорічно додаються нові форуми, яким надається фінансова підтримка в розмірі до 85.000 євро кожному (нові ініціативи), або до 40.000 євро (існуючі інноваційні об’єднання, яким вже надавалося сприяння) максимальним терміном на шість місяців.
Подальша інформація на сайті: www.unternehmen-region.de
Достарыңызбен бөлісу: |