Міністерство освіти І науки, молоді та спорту україни національний педагогічний університет імені М. П. Драгоманова інститут соціології, психології та соціальних комунікацій мотрук тетяна олександрівна



Дата24.07.2016
өлшемі0.92 Mb.
#219477


Для заказа доставки данной работы воспользуйтесь поиском на сайте http://www.mydisser.com/search.html





МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ

НАЦІОНАЛЬНИЙ ПЕДАГОГІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

імені М. П. ДРАГОМАНОВА

ІНСТИТУТ СОЦІОЛОГІЇ, ПСИХОЛОГІЇ ТА СОЦІАЛЬНИХ
КОМУНІКАЦІЙ


МОТРУК ТЕТЯНА ОЛЕКСАНДРІВНА

УДК 371.015.3:159.922.8(043.3)


ОСОБЛИВОСТІ ПРОЯВУ ЕМОЦІЙНИХ СТАНІВ

ІГРОЗАЛЕЖНИХ ЮНАКІВ ТА ЇХ КОРЕКЦІЯ
дисертація на здобуття наукового ступеня

кандидата психологічних наук

із спеціальності 19.00.07 - педагогічна та вікова психологія

Науковий керівник:


ПОВ'ЯКЕЛЬ НАДІЯ ІВАНІВНА



доктор психологічних наук,

професор

КИЇВ -2013

ЗМІСТ


ВСТУП


Актуальність теми. Соціально-економічні перетворення, що відбуваються в сучасному суспільстві, посилюють вимоги до людини як професійного, так й особистісного характеру, у зв’язку з чим виникають високі навантаження на емоційну сферу, що впливає на зміни функціональних можливостей індивіда, виникнення у нього стійких дистресових станів. Тому вміння розуміти, розпізнавати та контролювати емоційні стани стає важливою потребою, особливо в період формування загальної емоційної спрямованості особистості. Саме в юнацькому віці ці завдання стають найбільш усвідомленими і своєчасними. Але досить часто як перед фахівцями, що безпосередньо взаємодіють з указаною віковою
групою, так і самими юнаками постають не тільки завдання розвитку, але й завдання переробки і виправлення окремих сформованих якостей особистості чи видів поведінки.

Проблема дослідження і корекції емоційних станів підлітків та юнацтва завжди перебувала в полі зору багатьох науковців (І. Ф. Аршава, Л. І. Божович, Л. С. Виготський, В. К. Вілюнас, Б. І. Додонов, К. Ізард, Є. П. Ільїн, І. С. Кон, С. Б. Кузікова, О. Г. Лідерс, Н. Ю. Максимова, К. Л. Мілютіна, Н. І. Пов’якель, О. П. Саннікова, Д. І. Фельдштейн, О. Я. Чебикін та ін.), оскільки навички з управління власними емоційними станами є важливою складовою адаптації до непростих умов сьогодення.

Динамічність життя сучасної молоді, наявність емоційної напруги, фізичних і психічних навантажень зумовлюють пошук адекватних способів відпочинку та відновлення. Одним із видів психологічного розвантаження є гра. Серед великої кількості існуючих ігор люди, особливо це стосується юнаків, обирають такі, що відповідають їх сприйняттю себе як дорослої людини, та є доступними, соціально привабливими, часто не вимагають особливих умінь і навичок, на перший погляд, потребують мінімальних капіталовкладень. Зону ризику становлять комп’ютерні та азартні ігри.
Осіб, що мають психологічну залежність, яка проявляється у нав’язливому захопленні комп’ютерними або азартними іграми, називають ігрозалежними. Тема ігрозалежності перебуває в полі зору як вітчизняних, так і зарубіжних фахівців (І. П. Анохіна, Ю. Л. Арзуманов, М. Д. Башкуєва, Т. Ю. Больбот, Р. Браун, Н. В. Дмітрієва, А. Ю. Єгоров, Б. Д. Карвасарський, Ц. П. Короленко, А. В. Котляров, Г. Кристал, В. Д. Менделевич, Х. Мілкман, Д. С. Ошевський, М. Н. Потенза, В. В. Скобелін, Н. В. Шемчук, Л. Н. Юр’єва та ін.).

Аналіз літератури з проблеми ігрозалежності дозволяє констатувати, що виникнення і формування адиктивних процесів узагалі та ігрозалежності зокрема завжди відбувається на емоційному рівні. На це вказували у своїх працях Н. В. Дмітрієва, Б. Д. Карвасарський, Ц. П. Короленко, А. В. Котляров, Г. Кристал, В. Д. Менделевич, К. В. Сельченок, Г. В. Старшенбаум. На їх думку, невміння управляти своїм психоемоційним тонусом становить психофізіологічну сутність адиктивної поведінки. Тому питання, пов’язані з психокорекцією емоційних станів ігрозалежних, є досить актуальними. До групи ризику потрапляють люди з низькими адаптаційними можливостями, нестійкі перед різноманітними стресорами. Це проявляється в постійному незадоволенні собою, життям, оточенням. Під загрозою опиняються діти, підлітки, люди з мінімальною кількістю соціальних навичок. В юності закріплюється ієрархія власних цінностей, яка зумовлює важливість зосередити увагу на роботі з профілактики та корекції проявів ігрозалежності, пригальмувати формування в юнаків патологічних форм залежної поведінки.

Корекція залежної поведінки, особливо в її крайніх патологічних проявах, є об’єктом уваги наркологів, психіатрів, психотерапевтів, психологів. Фахівці, що працюють з різними видами адиктивної поведінки, наголошують на переважному значенні саме психологічної складової в корекційній
роботі (А. М. Вієвський, Р. Р. Гаріфулін, А. Ю. Єгоров, Н. Зорін, І. П. Лисенко, Н. Ю. Максимова, В. Д. Менделевич, Г. В. Старшенбаум, Д. В. Четверіков та ін.). Водночас прояви емоційних станів в ігрозалежних юнацького
віку та специфіка психокорекційної допомоги не була предметом психологічного дослідження.

Таким чином, соціальна і психологічна значущість визначеної проблеми, а також недостатнє її вивчення у психології зумовили вибір теми дисертаційного дослідження «Особливості прояву емоційних станів ігрозалежних юнаків та їх корекція».



Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційне дослідження входить до плану науково-дослідних робіт кафедри практичної психології та психотерапії Інституту соціології, психології та соціальних комунікацій Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова. Тема дисертації затверджена Вченою радою Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова (протокол № 2 від 30 жовтня 2008 року) та узгоджена Радою з координації наукових досліджень у галузі педагогіки та психології НАПН України (протокол № 9 від 25 листопад 2008 року).

Мета дослідження – теоретично обґрунтувати й експериментально дослідити особливості прояву та психокорекції емоційних станів ігрозалежних юнаків.

Обрана мета зумовила такі завдання дослідження:



  1. Здійснити теоретичний аналіз психологічного змісту поняття «ігрозалежність», визначити фактори ризику у формуванні ігрозалежності юнаків, розкрити особливості емоційних станів та їх прояв в ігрозалежних, проаналізувати специфіку психокорекційної допомоги ігрозалежним юнакам.

  2. Підібрати й адаптувати методи психодіагностики ігрозалежності у юнаків та визначити критерії, показники і рівні прояву емоційних станів ігрозалежних юнаків.

  3. Здійснити аналіз психологічних особливостей емоційних станів ігрозалежних юнаків.

  4. Обґрунтувати, розробити та експериментально перевірити ефективність програми психокорекції емоційних станів ігрозалежних юнаків та розробити засоби профілактики проявів ігрозалежної особистості в юнацькому віці.

В основу дослідження покладено припущення про те, що негативні емоційні стани є чинником формування ігрової залежності в юнаків. Усвідомлення власних емоційних станів, уміння регулювати та контролювати їх сприятиме активізації відповідального ставлення до себе, зниженню проявів ігрозалежної поведінки.

Об’єкт дослідження емоційні стани ігрозалежних юнаків.

Предмет дослідження – особливості прояву та психокорекції емоційних станів ігрозалежних юнаків.

Методи дослідження. Для досягнення мети, вирішення визначених завдань і перевірки висунутого припущення були застосовані теоретичні методи: теоретичний аналіз проблеми, узагальнення наукової літератури з проблематики дослідження, систематизація наукових літературних джерел, порівняння та узагальнення даних; емпіричні методи: анкетування, тестування, у тому числі опитувальники і спостереження, індивідуальні та групові бесіди; констатувальний та формувальний експерименти.

Для розв’язання поставлених завдань і перевірки висунутого припущення застосовувався комплекс психодіагностичних методик. Для діагностики поширення в межах вікової категорії юнацтва ігрової та комп’ютерної залежностей ми використовували опитувальник «Анти-гемблінг» та опитувальник «Визначення залежності від комп’ютерних ігор», метод репертуарних решіток Дж. Келлі; вивчення психічних станів ігрозалежних юнаків – «Діагностика оперативної оцінки самопочуття, активності і настрою» (адаптована методика «САН»), методика «Когнітивна самооцінка базальних емоцій» Т. Дембо, методика «Шкала диференціальних емоцій», методика «Діагностика суб’єктивного відчуття самотності» Д. Рассела та М. Фергюсона, методика «Самооцінка тривожності» Ч. Спілбергера; вивчення особистості ігрозалежних юнаків – методика «Діагностика показників і форм агресії» А. Басса та А. Дарки, «Діагностика схильності до адиктивної поведінки» А. Н. Орла, методика «Незакінчені речення» Сакса та Леві.



Одержані експериментальні результати опрацьовувалися відповідно до вимог статистичного аналізу з якісною інтерпретацією і змістовним узагальненням. У роботі використовувалися методи комп’ютерної обробки експериментальних результатів (програма SPSS Statistics 17.0), а саме одновибірковий критерій Колмогорова – Смірнова, групові статистики, ранжування, T-критерій рівності середніх Стьюдента, критерій рівності дисперсій Лівіня, кореляція Пірсона, а також комп’ютерної програми Microsoft Office Excel (2007) та методи якісної інтерпретації результатів дослідження.

Наукова новизна і теоретичне значення одержаних результатів полягають у тому, що:

– вперше проведено системне теоретико-експериментальне вивчення ігрозалежної поведінки юнаків, визначено фактори ризику у процесі формування ігрозалежності юнаків (криза ідентичності та авторитетів, втеча від реальності у світ ілюзій, невміння або небажання батьків прийняти автономію своїх дітей та ін.), розкрито особливості емоційних станів та їх прояв в ігрозалежних (емоційні стани виступають як системоутворюючий фактор та пов’язують когнітивні, поведінкові і соціальні прояви особистості), проаналізовано специфіку психокорекційної допомоги ігрозалежним юнакам, теоретично і методично обґрунтовано психологічну модель корекції та профілактики ігрозалежності юнаків, розроблено та впроваджено програму психокорекції емоційних станів ігрозалежних юнаків (КЕСтІ), підготовлено та апробовано комплекс методів дослідження ігрозалежної поведінки юнаків;

– розширено уявлення про психологічні особливості ігрозалежних; уточнено та доповнено специфіку психопрофілактики ігрозалежної поведінки в юнацькому віці;

– набуло подальшого розвитку знання про специфіку формування ігрозалежної поведінки, роль емоційних станів у формуванні та корекції ігрозалежної поведінки.



Практичне значення одержаних результатів полягає в тому, що структурований й апробований у дисертаційному дослідженні комплекс психодіагностичних методик та авторська програма психокорекції емоційних станів ігрозалежних юнаків можуть застосовуватися психологами-практиками, шкільними психологами у психокорекційній і профілактичній роботі зі старшокласниками та студентами. Експериментально підтверджено діагностичну доцільність використання репертуарних решіток Дж. Келлі як з метою виявлення проблеми ігрової залежності у групі, так і для індивідуальної роботи з респондентом.

Апробація і впровадження результатів дисертації. Основні теоретичні положення і висновки дисертаційного дослідження доповідалися, обговорювалися й отримали схвалення на Міжнародній науково-практичній конференції «Трансформація особистості в умовах соціально-політичних та економічних змін» (Чернівці, 2007); Міжнародній науково-практичній конференції «Освітні інновації: філософія, психологія, педагогіка» (Суми, 2009); Другій міжнародній науково-практичній конференції «Методологія та технологія практичної психології в системі вищої освіти» (Київ, 2009);
Х Міжнародній науковій психологічній конференції «Психологічні проблеми творчості» (Київ, 2010); Міжвузівській науково-практичній конференції «Психолого-педагогічні проблеми в освітньому процесі» (Харків, 2011);
Міжнародній науково-практичній конференції «Психологічне здоров’я і благополуччя нації: проблеми, реалії та перспективи» (Донецьк, 2011); Третій міжнародній науково-практичній конференції «Методологія та технологія практичної психології в системі вищої освіти» (Київ, 2012); засіданнях кафедри практичної психології та психотерапії і кафедри соціальної психології та психотерапії НПУ імені М. П. Драгоманова; результати дослідження викладено на звітних наукових конференціях викладачів та аспірантів НПУ імені М. П. Драгоманова (Київ, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012).

Результати дисертації впроваджено у навчально-виховний процес СумДПУ імені А. С. Макаренка в курсах «Психотерапія», «Соціальна психологія», «Психокорекція», «Життєві кризи особистості» (довідка № 604


від 20.04.2012 р.); навчально-виховний процес СумДУ у процесі
викладання спецкурсів «Соціальна психологія», «Психологія розвитку» та «Психологія здоров’я» (довідка № 54.19/15-16/2096 від 19.04.2012 р.); тренінгово-консультативну роботу Українського північно-східного інституту прикладної та клінічної медицини (м. Суми) (довідка № 1904-1 від 19.04.2012 р.); роботу соціально-психологічної служби Державної пенітенціарної служби України в Сумській області (довідка № 5/1311 від 23.04.2012 р.).

Публікації. Зміст та результати теоретичного й експериментального дослідження відображено в 18 публікаціях автора: 7 одноосібних статей –
у наукових фахових виданнях України, 8 статей – у збірниках матеріалів науково-практичних конференцій, 2 статті – у колективній монографії,
1 – методичний посібник.

Структура дисертації зумовлена логікою дослідження і складається зі вступу, трьох розділів, висновків до розділів, висновків, списку використаної літератури (254 найменування, з яких 30 – іноземною мовою), додатків на
19 сторінках. Основний зміст дисертації викладено на 185 сторінках комп’ютерного набору. Робота містить 15 таблиць, 14 рисунків на 8 сторінках. Загальний обсяг дисертації – 234 сторінки.

ВИСНОВКИ
У дисертації наведено теоретичне узагальнення та експериментальне вивчення особливостей проявів емоційних станів ігрозалежних юнаків, що виявилося у визначенні факторів ризику у процесі формування ігрозалежності юнаків, психокорекційних заходів, спрямованих на емоційні стани як вирішальний фактор формування ігрозалежності; розроблено психологічну модель корекції та профілактики ігрозалежності юнаків, здійснено її експериментальне впровадження.

1. Емоційні стани є окремим видом психічних станів, який пов’язаний з внутрішніми процесами та лежить в основі формування емоцій. Вони є чинниками формування ігрозалежності та виступають системоутворюючим фактором, що взаємопоєднує особистісні, поведінкові і соціальні прояви ігрозалежних юнаків.

Юнацький вік – це особливий період психічного розвитку особистості. Він є визначальним під час формування різних адикцій, у тому числі ігрозалежності. В юнацькому віці відбувається формування загальної емоційної спрямованості особистості, закріплення власної ієрархії цінностей. Цей етап розвитку має свої сильні сторони і переваги та ресурси утримання юнаків від здійснення адиктивних спроб.

Ігрозалежність ми розглядаємо як термін, в якому одночасно йдеться про ігрову та комп’ютерну залежності. Перед початком гри в ігрозалежних юнаків можуть спостерігатися як позитивні, так і негативні емоційні стани, такі, як ейфорія, тривога, інтерес, провина, самотність, роздратування, цікавість, страх, агресія, образа, жалість до себе. Інтегруючим напрямком дослідження адиктивної поведінки, зокрема ігрозалежності, є психологічний напрямок, у межах якого існують різні підходи до трактування причин ігрозалежності. Психокорекційні методи подолання адиктивної поведінки та ігрозалежності обов’язково містять техніки, спрямовані на корегування емоційних станів ігрозалежних.

Психокорекція емоційних станів ігрозалежних юнаків передбачає поєднання підходів до корекції емоційних станів, ігрозалежності як форми адиктивної поведінки та врахування особливостей вікового періоду – юнацтва.

2. Результати емпіричного дослідження свідчать про актуальність проблеми ігрозалежності для юнацького віку: більше чверті опитуваних юнаків мають ознаки ігрозалежності. Юнаки з наявністю ігрозалежності мають особистісні відмінності порівняно з юнаками, в яких ігрозалежність не була виявлена, серед яких: схильність до адиктивної поведінки, схильність до подолання норм і правил, слабкий контроль емоційних реакцій, схильність до непрямої агресії, проблемні стосунки в родинах, негативне ставлення до майбутнього.

3. Ігрозалежним юнакам притаманний специфічний комплекс негативних емоційних станів: самотність, нудьга, роздратування, негативізм, образа, смуток, тривога, що доводить наше припущення про провідну роль негативних емоційних станів у формуванні ігрозалежності.

4. Особистісна та поведінкова специфіка юнаків з наявністю ігрозалежності (схильність до адиктивної поведінки, зокрема ігрозалежності, особливості емоційного відреагування) зумовили необхідність пошуку додаткових специфічних способів діагностики. З цією метою вперше у вітчизняній практиці застосовано репертуарні решітки Дж. Келлі «Решітки залежності». За допомогою репертуарних решіток підтверджено тезу про визначальну роль емоційних станів у формуванні ігрозалежності та припущення дисертаційного дослідження про ключову роль негативних емоційних станів у формуванні ігрозалежності. Одержані позитивні результати доводять ефективність застосування методики репертуарних решіток у діагностиці емоційних станів ігрозалежних юнаків.

5. Ефективною щодо корекції та попередження ігрозалежної поведінки є психологічна модель корекції і профілактики ігрозалежності юнаків.
На її засадах розроблено та впроваджено програму з психокорекції емоційних станів ігрозалежних юнаків (КЕСтІ), наведено психолого-педагогічні рекомендації щодо попередження ігрозалежності як одного з видів девіантної поведінки в юнаків. Результат психокорекційної роботи досягається через систему методів, прийомів, засобів та психотехнологій, що дозволяє впливати як безпосередньо на емоційні стани, так і на попередні умови їх формування (когнітивно-рефлексивний, поведінковий та соціальний блоки), завдяки чому спостерігається зменшення проявів ігрозалежності, набуття навичок контролю емоційних станів, формування навичок знаходити
яскраві позитивні переживання поза грою, зниження непрямої агресії та
проявів делінквентності, зростання позитивного ставлення до майбутнього, покращення родинних стосунків.

Проведене дослідження не вичерпує всіх аспектів проблеми. Перспективи подальшої науково-дослідної роботи вбачаємо у вивченні емоційних станів особистості та проблеми психокорекції ігрозалежності юнацтва й інших вікових групах, а саме: в підлітків, молоді, людей зрілого віку, дослідженні окремих емоційних станів як чинників виникнення ігрозалежності, розробці та впровадженні психолого-педагогічних рекомендацій щодо попередження ігрозалежності як одного з видів девіантної поведінки, а також апробації розробленої психокорекційної програми для роботи з іншими проявами адиктивної поведінки.



СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ


  1. Закон України «Про заборону грального бізнесу в Україні» : від 15 травня 2009 року №1334-VI // Відомості Верховної Ради України (ВВР). – К. : Парлам. вид-во, 2009, №38, С. 536.

  2. Агибалова Т. В. Психотерапия пациентов с зависимостью от азартных игр / Т. В. Агибалова , О. Ж. Бузик , Е. Н. Динов // Материалы I Российского национального конгресса по наркологии с международным участием. Москва, 2009. – С. 134.

  3. Адлер А. Практика и теория индивидуальной психологии / Альфред Адлер. – СПб. : Питер, 2003. – 265 с.

  4. Азартная игра – разновидность патологической зависимости и ее лечение методом духовно ориентированной психотерапии в форме целебного зарока / Г. И. Григорьев, С. Г. Григорьев, Е. В. Волгушева [и др.] // Вестник психотерапии. – 2005. – № 13 (18). – С. 130–140.

  5. Александров Ю. И. Единая концепция сознания и эмоций: экспериментальная и теоретическая разработка / Ю. И.Александров // Первая Российская конференция по когнитивной науке : Казань, тез. докл. / 9–12 окт. 2004 г. – Казань : КГУ, 2004. – С. 14– 15.

  6. Ананьев Б. Г. Человек как предмет познания / Б. Г. Ананьев. – М. : Наука, 1967. – 166 с.

  7. Анохин П. К. Эмоции / П. К. Анохин // Психология эмоций. Тексты [под ред. В. К. Вилюнаса, Ю. Б. Гиппенрейтер]. – М. : Изд-во
    Моск. ун-та, 1984. – C. 172–178.

  8. Арзуманов Ю. Л. О медицинских аспектах игромании. Методы выявления, реабилитации и профилактики / Ю. Л. Арзуманов // Наркология. – 2004. – № 4. – С. 13–19.

  9. Арзуманов Ю. Л. О медицинских аспектах игромании. Методы выявления, реабилитации и профилактики / Ю. Л. Арзуманов. Игромания. Мифы и реальность : мат. конф. // Наркология, – 2004. – № 4 – С. 15.

  10. Ахрямкина Т. А. Ребенок и компьютерная
    зависимость [Электронный ресурс] Т. А. Ахрямкина – Режим доступа :
    http://ito.edu.ru/2006/Samara/IX/IX-0-2.html.

  11. Балабанова Л. М. Категория нормы в психологии студенческого возраста (теоретико-методологический аспект) : / Университет внутренних дел МВД Украины / Л. М. Балабанова. – Х. : Консум, 1999. – 239 с.

  12. Башкуева М. Д. Игры, которые вас разоряют / Мария Башкуева. – СПб. : Вече, 2007. – 176 с.

  13. Беличева С. А. Превентивная психология / С. А. Беличева. – М. : Ред.-изд. центр консорциума «Социальное здоровье России», – 1994. – 218 с.

  14. Берак О. Л. Пути формирования эмоциональной регуляции личности студента / О. Л. Берак, Н. В. Туторская // Вестник высшей школы. – 1987. – № 1 – С. 33–38.

  15. Берн Э. Игры, в которые играют люди. Люди, которые играют в игры / Эрик Берн. – М. : ФАИР-ПРЕСС, 2000. – 480 с.

  16. Бех І. Д. Від волі до особистості / Іван Дмитрович Бех. – К. : Україна-Віта, 1995. – 202 с.

  17. Бігун Н.І. Психологічні умови особистісного розвитку підлітків з депресивними розладами : Монографія / Н .І. Бігун. – Кам’янець-Подільський : ПП Медобори – 2006, 2001. – 160 с.

  18. Бігун Н.І. Розвиток функцій особистісної саморегуляції підлітків з депресивними станами // Міжнародний науковий форум : соціологія, психологія, педагогіка, менеджмент. – Вип. 10 : збірник наукових праць. – Київ: Вид-во НПУ імені М.П. Драгоманова, 2012. – С. 215–221.

  19. Бігун Н.І. Наукові інтерпретації психологічних механізмів виникнення депресивних станів у підлітків // Гуманітарний вісник ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький ДПУ імені Григорія Сковороди» : збірник наукових праць. – Переяслав-Хмельницький, 1012. – Вип.25. – С. 208–213.

  20. Бодалев А. А., Общая психодиагностика / А. А. Бодалев, В. В. Столин, В. С. Аванесов. – СПб. : Речь, 2000. – 440 с.

  21. Божович Л. И. Пролемы формирования личности: Избранные психологические труды / Л. И. Божович; под ред. Д. И. Фельдштейна. –
    М., Воронеж : АПСН, 1996. – 352 с.

  22. Божович Л. И. Психологические закономерности формирования личности в онтогенензе / Л. И. Божович // Вопросы психологии. – 1976. – № 6. – С. 36–41.

  23. Божович Л. И. Психологический анализ условий формирования и строения гармонической личности / Л. И. Божович // Психология формирования и развития личности. – М. : Наука, 1981. – С. 257–284.

  24. Бондарчук О.І. Психологія девіантної поведінки : [курс лекцій] / О. І. Бондарчук. – К. : МАУП, 2006. – 88 с.

  25. Боришевский М. И. О саморегуляции поведения подростков в процессе учебной деятельности / М. И. Боришевский, С. Д. Максименко // Вопросы психологии. – 1977. – № 3. – С. 57 – 64.

  26. Боришевський М. Й. Психологія самосвідомості: історія, сучасний стан та перспективи дослідження / М. Й. Боришевський. –
    К. : Либідь, 1999. – 162 с.

  27. Боулби Дж. Привязанность / Дж. Боулби; пер. с англ., общ. ред. и вступ. ст. Г В. Бурменской – М. : Гардарики, 2003. – 477 с.

  28. Братусь Б. С.,. Психология, клиника и профилактика раннего алкоголизма / Б. С. Братусь, П. И. Сидоров – М. : Изд-во МГУ, 1984. – 146 с.

  29. Бузик О. Ж. Зависимость от азартных игр: клинические проявления, особенности течения, лечение : дис. ... доктора мед. наук : 14.00.45 / Бузик Олег Жанович – 264 с.

  30. Булах І. С. Психологія особистісного зростання підлітка : [монографія] / Ірина Сергіївна Булах. – К. : НПУ імені М. П. Драгоманова, 2003. — 340с.

  31. Бурлаков И. В. Homo Gamer: Психология компьютерных игр / И. В. Бурлаков. – М. : Класс, 2000. – 144 с.

  32. Бурлачук Л. Ф. Психодиагностика / Леонид Фокич Бурлачук. – СПб. : Питер, 2003. – 352 с.

  33. Бурлачук Л. Ф. Словарь-справочник по психодиагностике / Л. Ф. Бурлачук, С. М. Морозов. – СПб. : Питер, 2000. – 528 с.

  34. Бухановский А. О. Интегративная психотерапия в комплексном лечении больных, страдающих патологической страстью к азартным играм / А. О. Бухановский, В. В. Мадорский, В. А. Солдаткин // Наркология: ежемесячный научно-практический журнал. – 2008. – № 2. – С. 40–46.

  35. Бушуєва Т. В. Методологічні питання розвитку психодіагностики в системі практичної психології /Т. В. Бушуєва // Практична психологія в системі вищої школи : [монографія] / [за ред. Т.В. Бушуєвої, С.О.Ставицької] – К. : НПУ імені М. П. Драгоманова, 2012. – С. 11–22.

  36. Бушуєва Т. В. Теоретико-методологічні засади розробки психодіагностичних технологій / Т. В. Бушуєва // Практична психологія в системі вищої освіти: теорія, результати досліджень, технології : [монографія] / [за редакцією проф. Н. І. Пов’якель] – К. : НПУ
    імені М. П. Драгоманова, 2009. – С .40–54.

  37. Вакулич Т. М. Психологічні чинники запобігання Інтернет-залежності підлітків : автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. психол. наук : спец. 19.00.07 «Педагогічна та вікова психологія» / Т. М. Вакулич. – К., 2006. – 19 с.

  38. Варій М. Й. Загальна психологія : підручник [для студ. психол. і пед. спец.] / М. Й. Варій. –К. : Центр учбової л-ри, 2007. – 968 с.

  39. Вачков И. В. Основы технологии группового тренинга : Психотехника / И. В. Вачков. – М. : Ось-89, 2000. – 224 c.

  40. Великий тлумачний словник сучасної української мови / [уклад. і голов. ред. В. Т. Бусел]. – К. : Ірпінь : ВТФ «Перун», 2004. – 1440 с.

  41. Википедия. Свободная энциклопедия. Игровая зависимость . [Електронний ресурс] / Википедия. Свободная энциклопедия. – Режим доступу :
    http://ru.wikipedia.org/wiki/игровая_зависимость

  42. Винникотт Д. В. Разговор с родителями / Дональд Вудс Винникотт, пер. с англ. М. Н. Почукаевой, В. В. Тимофеева. –
    М. : Класс, 2007. – 96 с.

  43. Винникотт Д. В. Семья и развитие личности. Мать и дитя / Дональд Вудс Винникотт. – СПб. : Прайм-ЕВРОЗНАК, 2004 – 256 с.

  44. Вікова психологія / [за ред. Г.С. Костюка]. – К : Рад. шк.,
    1976. – 295 с.

  45. Вікова та педагогічна психологія : навч. посіб. / [О. В. Скрипченко, Л. В. Долинська, З. В. Огороднійчук та ін.]. – К. : Просвіта, 2001. – 416 с.

  46. Вундт В. М. Психология душевных волнений [Электронный ресурс] / В. М. Вундт. – Б-ка РГИУ, 2006. – Режим доступа :
    http://www.i-u.ru/biblio/archive/vundt_psi .

  47. Выготский Л. С. Конкретная психология человека / Л. С. Выготский // Вестник МГУ. Серия Психология. – 1986, – № 1. – 54 с.

  48. Выготський Л. С. Собрание починений : в 6 т. / Л. С. Выготский. – М : Педагогика, 1981. – Т. 4 – 432 с.

  49. Гарифуллин Р. Р. Кодирование личности от алкогольной и наркотической зависимости. Манипуляции в психотерапии / Рамиль Рамзиевич Гарифуллин. – Ростов н/Д. : Феникс, 2004. – 256 с. (Серия «Психологический практикум»).

  50. Горбатков А. А. Позитивные и негативные эмоции: взаимосвязь и ее зависимость от уровня субъективного развития индивида / А. А. Горбатков // Психологический журнал. – 2001. – № 1. – С. 61–70.

  51. Грушин Б. Творческий потенциал свободного времени / Б. Грушин. – М. : Профиздат, 1990. – 153 с.

  52. Даренский И. Д. Болезненное пристрастие к азартным играм //  И. Д. Даренский, B.C. Акопян. Аддиктология. – 2006. – № 5. – С. 54–57.

  53. Державна служба статистики України. Розподіл постійного населення України за статтю та віком станом на 1 січня
    2011 року : стат. зб. [Єлектронний ресурс]. Київ – 2011. Режим доступу:
    http://ukrstat.org/uk/metod_polog/metod_doc/2011/288/288.pdf

  54. Дети социального риска и их воспитание [учеб.–метод. пособие] / [под науч. ред. Л. М. Шипициной]. – СПб. : Речь, 2003. –144 с..

  55. Джемс У. Что такое эмоция? / У. Джемс // Психология эмоций. Тексты [под ред. В. К. Вилюнаса, Ю. Б. Гиппенрейтер].– М. : Изд-во Моск. университета, 1984. – С. 83–93.

  56. Джеффнер Е. С. Азарт и типы игроков [Электронный ресурс] // Е. С. Джеффнер, пер. с англ. Вл. Кукка. – Режим доступа :
    http://forum.cgm.ru/16841-post26.html.

  57. Динов Е. Н. Психотерапия в комплексном лечении больных игровой зависимостью : автореф. дис. на соискание ученой степени канд. мед. наук : спец. 14.01.27 «наркология»– М., 2010. – 22 с.

  58. Додонов Б. И. Эмоция как ценность / Борис Игнатьевич Додонов. – М. : Политиздат, 1978. – 272 с.

  59. Долинська Л. В. Ускладнене спілкування в учнів шкіл-інтернатів : навч.-метод. посіб. / Л. В. Долинська, Г. Є. Улунова – К. : НПУ імені М. П. Драгоманова, 2005. – 119 с.

  60. Дружинин В. Н. Экспериментальная психология : учеб. для вузов / В. Н. Дружинин. – 2-е изд., доп. – СПб. : Питер, 2003. – 319 с.

  61. Егоров А. Ю. Нехимические (поведенческие) аддикции / А. Ю. Егоров // Аддиктология. – 2005. – № 1. – С. 65–67.

  62. Ениколопов С. Психологические проблемы патологического влечения к азартным играм / С. Ениколопов, Д. Умняшкина // Вопросы психологии. – 2007. – № 3. – С.82–99.

  63. Ермолаев О. Ю. Математическая статистика для психологов :
    учеб. / О. Ю. Ермолаев. – М. : Моск. психол.-соц. ин-т : Флинта, 2003. – 336 с.

  64. Ерохина М. С. Игровые технологии в работе с детьми групп риска [метод. пособие ] / М. С.Ерохина, Е. И. Середа. – Псков : ГИМЕНЕЙ, 2006. – 142 с.

  65. Жалость к себе [Электронный ресурс] / Википедия.
    Свободная энциклопедия. – Режим доступа к энцикл. :
    http://ru.wikipedia.org/wiki/Жалость_к_себе

  66. Завьялов В. Ю. Психологические аспекты формирования алкогольной зависимости / В. Ю. Завьялов – Новосибирск : Наука,
    Сибир. отд., 1988. – 198 с.

  67. Зайцев В. В. Патологическая склонность к азартным играм – новая проблема российской психиатрии / В. В. Зайцев // Социальная и клиническая психиатрия. – 2000. – № 3. – С. 52–58.

  68. Зайчикова Т. В. Соціально-психологічні детермінанти синдрому «професійного вигорання» у вчителів : автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. психол. наук : спец. 19.00.05 «Соціальна психологія» /
    Т. В. Зайчикова. – К., 2005. – 20 с.

  69. Занюк С. С. Психологія мотивації та емоцій / С. С. Занок. –
    Луцьк : РВВ Волин. держ. ун-ту, 1997. – 180 с.

  70. Иванов М. Влияние ролевых компьютерных игр на формирование психологической зависимости человека от комп’ютера / М. Иванов // Психология зависимости : хрестоматия [сост. К. В.Сельченок]– Минск : Харвест, 2005. – 592 с. – (Библиотека практической психологии).

  71. Играть по-русски. Психодрама в России: истории, смыслы, символы : [коллективная монография] / [сост. Е. В. Лопухина, Е. Л. Михайлова] – М. : Класс, 2003. – 320 с. – (Библиотека психологии и психотерапии; вып. 105).

  72. Изард К. Э. Психология эмоций / Кэррол Э. Изард / пер. с англ. А. Татлыбаевой – СПб. : Питер, 2008. – 460 с.

  73. Ильин Е. П. Психофизиология состояний человека / Евгений Павлович Ильин. – СПб. : Питер, 2005. – 412 с.

  74. Ильин Е. П. Эмоции и чувства / Евгений Павлович Ильин – СПб. : Питер, 2001. – 752 с

  75. Каплан Г. И. Клиническая психиатрия. Из синопсиса по психиатрии : в 2 т. / Г. И. Каплан, Б. Дж. Седок. – М : Медицина, 1994. – 540 с.

  76. Карпенко Н. В. Психологічні детермінанти страхів та шляхи їх подолання у дошкільників : дис. … канд. психол. наук : 19.00.07 / Карпенко Наталія Володимирівна. – К., 1997. – 249 с.

  77. Клиническая психология : учеб. / [под ред. Д. Б. Карвасарского] – 2-е изд. – СПб. : Питер, 2006. – 960 с.

  78. Клинические особенности игромании // Т. Н. Дудко, М. А. Мягкова, Л. Ф. Панченко [и др.] – Наркология. – 2006. – № 10. – С. 43– 48.

  79. Кляйн М. Зависть и благодарность. Исследование бессознательных источников / М. Кляйн. – СПб. : Б.С.К., 1997.– 96 с.

  80. Кон И. С. Психология старшеклассника / Игорь Семенович
    Кон. – М. : Просвещение, 1982. – 208 с.

  81. Короленко Ц. П. Семь путей к катастрофе : деструктивное поведение в современном мире / Ц. П. Короленко, Т. А. Донских. Новосибирск : Наука, 1990. – 224 с.

  82. Короленко Ц. П. Социодинамическая психотерапія / Ц. П. Короленко, Н. В. Дмитриева. – М. : Академический проект, Екатеринбург, Деловая книга, 2002. – 460 с.

  83. Костандов Э. Л. Влияние отрицательных эмоций на восприятие / Э. Л. Костандов // Вопросы психологии. – 1973. – № 6. – С. 60–72.

  84. Костюк Г. С. Навчально-виховний процес і психічний розвиток особистості / Григорій Силович Костюк. – К. : Рад. шк., 1989. – 608 с.

  85. Косякова О. О. Возрастные кризисы / Ольга Олеговна Косякова. – Ростов н/Д. : Феникс, 2007. – 224 с.

  86. Котляров А. В. Другие наркотики, или HomoAddictus : человек зависимый / Андрей Владимирович Котляров. – М. : Психотерапия, 2006. – 480 с.

  87. Крамер Д. Маски авторитарности: Очерки о гуру / Джоэл Крамер, Диана Олстед : пер. с англ. Т. В. Науменко. – М. : Прогресс-Традиция,
    2002. – 408 с.

  88. Кристалл Г. Нарушение эмоционального развития при аддиктивном поведении / Г. Кристалл // Психология и лечение зависимого поведения / [под ред. С.Даулинга, пер. с англ. Р. Р. Муртазина]. – М. : Класс, 2007. – 232 с. – (Библиотека психологии и психотерапии, вып. 85).

  89. Крушельницька Я. В. Фізіологія і психологія праці : підруч. / Я. В. Крушельницька. – К. : КНЕУ, 2003. – 367 с.

  90. Кузікова С. Б. Теорія і практика вікової психокорекції / Світлана Борисівна Кузікова. – 2-ге вид., стер. – Суми : ВТД Університетська книга, 2008. – 384 с.

  91. Кулагина И. Ю. Возрастная психология. Развитие ребенка от рождения до 17 лет / Ирина Юрьевна Кулагина. – М. : УРАО, 1998. – 176 с.

  92. Лагутин В. А. История одной любви : у истоков зависимого поведения / В. А. Лагутин // Феномен залежності : соціальні та психологічні аспекти : Третя Всеукр. наук.-практ. конф. в рамках проекту : «Психоаналіз і суспільство», Дніпропетровськ, 2008 р., – С. 45–49.

  93. Лазарус Р. Теория стресса и психофизиологические
    исследования / Р. Лазарус // Эмоциональный стресс / [под ред. Л. Леви] . – Л. : Медицина, 1970.– С.178–208.

  94. Лебедько В. Механизмы человеческих зависимостей и стратегии освобождения от них (на примере наркомании) / В. Лебедько, О. Баранник. – СПб. : Питер, 1999. – 256 c.

  95. Левин К. Динамическая психология. Избранные труды /
    Курт Левин, сост., пер. с нем. и англ. яз. и науч. ред. Д. А. Леонтьева, Е. Ю. Патяевой. – М. : Смысл, 2001. – 570 с.

  96. Левитов Н. Д. О психических состояниях человека / Николай Дмитриевич Левитов. – М. : Просвещение, 1964. – 344 с.

  97. Леонтьев А. А. Ключевые идеи Л. С. Выготского – вклад в мировую психологию ХХ столетия / А. А. Леонтьев // Психологический журнал – 2001. – Т. 22, № 4. – С.2–8.

  98. Леонтьев А. Н. Потребности, мотивы и эмоции / А. Н. Леонтьев // Психология эмоций. Тексты [под ред. В. К. Вилюнаса, Ю. Б. Гиппенрейтер]. – М. : Изд-во Моск. ун-та, 1984. – С. 162–172.

  99. Лидерс А. Г. Групповой психологический тренинг со старшеклассниками и студентами / А. Г. Лидерс. – М. : Этерна, 2009. – 416 с.

  100. Липер Р. У. Мотивационная теория эмоций / Р. У. Липер // Психология эмоций. Тексты [под ред. В. К. Вилюнаса, Ю. Б. Гиппенрейтер]. –М. : Изд-во Моск. ун-та, 1984. – С. 138–152.

  101. Лисенко І. П. Динаміка і корекція патопсихологічних симптомокомплексів у осіб, залежних від алкоголю та наркотиків : дис... доктора психол. наук : 19.00.04 / Лисенко Ірина Павлівна. – К., 2003. – 433 с.

  102. Лушин П. В. Личностные изменения как процес : теория и практика / П. В. Лушин. – Одесса : Аспект, 2005. – 334 с.

  103. Лушин П. В. О психологи человека в переходный период :
    Как выживать, когда везде все рушится? / П. В. Лушин. – К. : Наук. світ, 2007. – 207 с.

  104. Макдугалл Дж. Театры тела: Психоаналитический подход к лечению психосоматических расстройств / Дж. Макдугалл ; пер. с фр. А. В. Россохин, А. Н. Багрянцева – М. : Когито-центр, 2007. – 215 с. – (Библиотека психоанализа).

  105. Максименко С. Д. Генеза здійснення особистості / С. Д. Максименко. – К : Вид-во ТОВ «КММ», 2006. – 240 с.

  106. Максимова Н. Ю. Виховна робота з соціально дезадаптованими школярами : метод. рек./ Наталія Юріївна Максимова. – К : ІЗМН, 1997. – 52 с.

  107. Максимова Н. Ю. Психологія адиктивної поведінки / Наталія Юріївна Максимова. – К. : ВПЦ Київ. ун-т, 2002. – 308 с.

  108. Малкина-Пых И. Г. Возрастные кризисы / И. Г. Малкина-Пых. – М. : Эксмо, 2005. – 896 с. – (Справочник практического психолога).

  109. Малыгин В. Л. Клиника и динамика психических расстройств у лиц с патологической зависимостью от игры / В. Л. Малыгин, Б. Д. Цыганков // Наркология. – 2006. – № 9 (57). – С. 59–63.

  110. Международная классификация болезней 10-й редакции (МКБ-10). 1994 г [Електронний ресурс]      –        Режим     доступу :
    [http://www.mkb10.ru/]

  111. Менделевич В. Д. Психология девиантного поведения / Владимир Давыдович Менделевич. – М. : Медпресс, 2001. – 432 с.

  112. Меннингер К. Война с самим собой / Карл Меннингер. –
    М. : ЭКСМО-Пресс, 2000. – 480 с.

  113. Мілютіна К. Л. Теорія та практика психологічного тренінгу / Катерина Леонідівна Мілютіна. – К. : МАУП, 2004. – 192 с.

  114. Моляко В. А. Стратегии решения новых задач в процессе творческой деятельности / В. А. Моляко // Одаренный ребенок. – 2002. –
    № 4. – С. 33–43.

  115. Мудрик А. В. Социализация в «смутное время» / А. В. Мудрик. – М : Знание, 1991. – 78 с.

  116. Нейдхард Д. Властелин эмоций: Как сохранить спокойствие в любой ситуации / Нейдхард Д., Вейнштейн М., Конри Р. – СПб. : Питер-Пресс, 1997. – 208 с.

  117. Никифоров Г. С. Самоконтроль человека : [монография] / Г. С. Никифоров. – Л. : ЛГУ, 1989. – 192 с.

  118. Новотна М. А. Структурні компоненти психологічної схильності до ігрової комп'ютерної залежності у пубертаті / М. А. Новотна // Наука і освіта. – 2006. – № 5–6. – С. 70–72.

  119. Носенко Е. І. Емоційний інтелект: концептуалізація феномену, основні функції : [монография] / Е. І. Носенко, Н. В. Коврига. – К. : Вища шк., 2003. – 126 с.

  120. Обухова Л. Ф. Детская (возрастная) психология : учеб. / Людмила Филлиповна Обухова. – М. : Росс. пед. агентство, 1996. – 374 с.

  121. Ольшанникова А. Е. Эмоции и воспитание / А. Е. Ольшанникова. – М. : Знание, 1983. – 80 с.

  122. Ольшевская О. И. Роль и значение эмоций / О. И. Ольшевская. – Минск : Беларусь, 1968. – 80 с.

  123. Орлов Г. Л. Активный отдых как фактор развития личности / Г. Л. Орлов, А. Б. Букреев. – М., 1991. – 222 с.

  124. Орлов Г. Л. Свободное время – условие развития человека и мера общественного багатства / Г. Л. Орлов. – Свердловск, 1989. – 105 с.

  125. Осипова А. А. Общая психокоррекция. / А. А. Осипова. –
    М. : Сфера, 2002. – 510 с.

  126. Особистісні кризи студентського віку : зб. наук. ст. / [ред. Т. М. Титаренко]. – Луцьк : Вежа : Волин. держ. ун-т імені Лесі Українки, 2001. – 112 с.

  127. Павлова І. Г. Становлення емоційної зрілості в підлітковому та юнацькому віці: автореф. дис. на здобуття наукового ступеня канд. психол. наук : 19.00.07 «Педагогічна та вікова психологія» / І. Г. Павлова. –
    О., 2005. – 19 с.

  128. Панок В. Основи практичної психології : підручник / В. Панок, Т. Титаренко, Н. Чепелєва та ін. – 3-тє вид., стереотип. – К :
    Либідь, 2006. – 536 с.

  129. Патологическая склонность к азартным играм. Методология, распространенность, диагностика и лечение / В. В. Зайцев, В. И. Евдокимов  // Медико-биологические и социально-психологические проблемы безопасности в чрезвычайных ситуациях. – 2008. – № 2. – С. 67–74.

  130. Пекрун Р. Эмоциональные расстройства / Р. Пекрун // Клиническая психология [под ред. М. Перре, У. Баумана]. – СПб. : Питер. 2002. – 1312 с. – (Серия «Мастера психологии»).

  131. Пиаже Ж. Избранные психологические труды / Жан Пиаже. –
    М. : МПА, 1994. – 680 с.

  132. Пилипенко К. В. Формування емоційної стійкості у майбутніх практичних психологів засобами тренінгових психотехнологій / К. В. Пилипенко // Особистість: проблеми та перспективи : зб. наук. праць за матеріалами конф. «Проблеми духовного оновлення особистості в трансформаційний період», (Кривий Ріг, 24 кв. 2010 р.). –
    Кривий Ріг : КФ ЗНУ, 2010. – С. 13–17.

  133. Платонов К. К. Краткий словарь системы психологических понятий / К. К. Платонов. – М. : Высш. шк., 1984. – 174 с.

  134. Пов’якель Н. І. Акмеологія становлення регулятивних компонентів професійної діяльності практичного психолога /
    Н. І. Пов’якель // Психологія : зб. наук. праць. – К : НПУ, 1999.
    Вип. 4 (7) – С. 224–230.

  135. Пов’якель Н. І. Професійна рефлексія психолога-практика / Н. І. Пов’якель // Практична психологія та соціальна робота. – 1998. –
    № 6–7. – С. 3–6.

  136. Пов’якель Н. І. Професіогенез саморегуляції мислення практичного психолога : [монографія] / Н. І. Пов’якель. – К. : НПУ імені М. П. Драгоманова, 2003. – 295 с.

  137. Пов’якель Н. І. Саногенне мислення як технологія психологічної культури саморегуляції у підтримці професійного здоров'я психолога-практика / Н. І. Пов’якель // Теорія і практика допомоги особистості в психологічному консультуванні і психотерапії / [редкол. : З. Ф. Сіверс, Е. В. Бєлкіна, І. А. Слободнюк та ін.] – К. : КМПУ імені Б. Д. Грінченка, 2005. – С. 94 96.

  138. Повьякель Н. И. Практическая психология конфликта : учебное пособие / Н. И. Повякель, Г. В. Ложкин. – К. : МАУП, 2002. – 256 с.

  139. Попова Н. Е. Роль аффективных и когнитивных механизмов в успешности деятельности / Н. Е. Попова // Эмоционально-волевая регуляция поведения и деятельности : тезисы. – Симферополь, 1986. – С. 27–28.

  140. Посохова В. В. Соціально-психологічні особливості формування життєвих планів Інтернет-залежної молоді : автореф. дис. на здобуття наукового ступеня канд. психол. наук : 19.00.05 «Соціальна психологія» / В. В. Посохова. – К., 2006. – 20 с.

  141. Похилько В. И. Техника репертуарных решеток в экспериментальной психологии личности / В. И. Похилько, Е. О. Федотова // Вопросы психологии. – 1984. – № 3. – С. 151–157.

  142. Практикум по психологии состояний : учеб. пособие / [ред. проф. А. О. Прохорова]. – СПб. : Речь. – 480 с.

  143. Практическая психодиагностика. Методики и тесты / [под ред. Д. Я.Райгородского] – Самара : Бахрам-М, 2002. – 672 с.

  144. Предупреждение подростковой и юношеской наркомании / Березин С. В., Лисецкий К. С., Назаров Е. А. и др.; ред. С. В. Березина, К. С. Лисецкого. – М. : Ин-тут психотерапии, 2001. – 256 с.

  145. Психические состояния / [сост. и общая ред. Л.В. Куликов]. – СПб. : Питер. 2000. – 512 с.

  146. Психічне забезпечення психічного і фізичного здоров'я : [навчальний посібник] / М. С. Корольчук, В. М. Крайнюк, А. Ф. Косенко, Т.І. Кочергіна за заг. ред. М. С. Корольчук. – К. : Фірма «ІНКОС»,
    2002. – 271 с.

  147. Психология и лечение зависимого поведения / [под ред. С. Даулинга]. – М. : Класс, 2007. – 232 с.

  148. Психологія особистості та міжособистісних стосунків : діагностичний практикум / [уклад. О. В. Скрипченко, М. В. Левченко, І.С. Булах та ін.]. – К. : НПУ, 1994. – 72 с.

  149. Рейковский Я. Экспериментальная психология эмоций / Януш Рейковский. – М. : Прогресс, 1979. – 392 с.

  150. Ремшмидт Х. Подростковый и юношеский возраст. Проблемы становления личности / Х. Ремшмидт, пер. с нем. Н. Лойдиной. – М. : Мир, 1994. – 320с.

  151. Рогов Е. И. Эмоции и воля / Е. И. Рогов. – М. : ВЛАДОС,
    1999. – 240 с.

  152. Роджерс К. Р. К науке о личности / К. Р. Роджерс // История зарубежной психологи : тексты / [отв. ред. : П. Я.Гальперина, А. Н.Ждан]. – МГУ, 1986. – С. 200–230.

  153. Роджерс К. Р. О групповой психотерапии / Карл Рэнсом
    Роджерс – М. : Гиль-Эстель, 1993. – 191 с.

  154. Роджерс К. Р. Взгляд на психотерапию. Становление человека / Карл Рэнсом Роджерс ; общ. ред. и предисл. Е. И. Исениной. – М. : Прогресс, 1998. – 480 с.

  155. Роджерс К. Р. Консультирование и психотерапия. Новейшие подходы в области практической работы / Карл Рэнсом Роджерс ; пер. с англ. А. Б. Фенько. – М. : Эксмо-Пресс, 2000. – 464 с.

  156. Ромек В. Тренинг уверенности в межличностных отношениях / Владимир Ромек, Елена Ромек. – М. : Речь, 2007. – 175 с.

  157. Рубинштейн С. Л. Эмоции / С. Л. Рубинштейн // Психология эмоций. Тексты [под ред. В. К. Вилюнаса, Ю. Б. Гиппенрейтер]. – М. : Изд-во Моск. ун-та, 1984. – С. 152–162.

  158. Рудестам К. Групповая психотерапия / Кьел Рудестам ; пер. А. Голубев, Л. Трубицына, Э. Дикий. – СПб. : Питер, 1999. – 384 с.

  159. Руководство по аддиктологии / [под ред. проф. В.Д. Менделевича]. – СПб. : Речь, 2007. – 768 с.

  160. Савчин М. В. Вікова психологія / М. В.Савчин, Л. П.Василенко. – К. : Академвидав, 2011. – 360 с.

  161. Савчин М. В. Моральна свідомість та самосвідомості особистості як предмет психологічного аналізу / М. В. Савчин // Моральна cвідомість та самосвідомість особистості : [монографія] / [за ред. проф. М. В. Савчина, доц. І. М.Галяна]. – Дрогобич, 2009. – С. 12–26.

  162. Санникова О. П. Феноменология личности / О.П. Санникова. – О. : СМИЛ, 2005. – 257 с.

  163. Санникова О. П. Эмоциональная регуляция и активность общения / О. П. Санникова // Вопросы психологии. – 1984. – № 3. –
    С. 124–128.

  164. Сапогова Е. Е. Психология развития человека / Елена Евгеньевна Сапогова. – М. : Аспект-пресс, 2001. – 460 с.

  165. Сидоренко Е. В. Методы математической обработки в психологии / Е. В. Сидоренко. – СПб. : Речь, 2000. – 350 с.

  166. Симонов П. В. Информационная теория эмоций / П. В. Симонов // Психология эмоций. Тексты [под ред. В. К. Вилюнаса, Ю. Б. Гиппенрейтер]. – М. : Изд-во Моск. ун-та, 1984. – С. 178–186.

  167. Сирота Н. А. Копинг-поведение и психопрофилактика психосоциальных расстройств у подростков / Н. А. Сирота, В. М. Ялтонский // Обозрение психиатрической. и медицинской психологии. – 1994. – №1. –
    С. 63 – 74.

  168. Сирота Н. А. Преодоление эмоционального стресса подростками. Модель исследования / Н. А.Сирота, В. М. Ялтонский // Обозрение психиатрической. и медицинской психологии. – 1993. – № 1. – С. 53–59.

  169. Словопедія. Словник англіцизмів. Гемблінг [Електронний ресурс]      –        Режим     доступу :
    [http://slovopedia.org.ua/46/53395/302152.html]

  170. Слюсарь В. В. Роль микросоциальной среды в генезе делинквентного поведения подростков / В. В. Слюсарь, Л. М. Гайчук, Т. А. Серик // Актуальні питання дитячої психіатрії в Україні : матеріали республік. конф. дит. психіатрів [«Реформа психіатричної допомоги дитячому населенню України»]. – Х., 1999. – Вип. 2. – С. 204–206.

  171. Советная Н. В. Кризисно-реабилитационная психологическая помощь при игровой зависимости на основе духовно ориентированной психотерапии в форме целебного зарока : автореф. дис. на соискание ученой степени канд. мед. наук : 19.00.04 «Медицинская психология» / Наталья Викторовна Советная. – СПб., 2008. – 24 с

  172. Солдаткин В. А. Патологическое влечение к азартным играм: клинико-динамическая модель развития / В. А. Солдаткин, А. О. Бухановский // XVI съезд психиатров России. – М., 2005. – С. 370.

  173. Соломон Э. Демон полуденный. Анатомия депрессии / Эндрю Соломон ; пер. с англ. А. Дорман – М. : Добрая книга, 2004. – 672 с.

  174. Сонди Л. Учебник экспериментальной диагностики влечений : глубинно-психологическая диагностика и ее применение в психопатологии, психосоматике, судебной психиатрии, криминологии, психофармакологии, профессиональном, семейном и подростковом консультировании, характерологии и этнологии / Л. Сонди. – М. : Когнито-Центр, 2005. – 557 с.

  175. Старшенбаум Г. В. Аддиктология: психология и психотерапия зависимостей / Г. В. Старшенбаум. – М. : Когнито-Центр, 2006. – 367 с. –(Клиническая психология).

  176. Старшенбаум Г. В. Тренинг навыков практического психолога : интерактивный учебник: игры, тесты, упражнения / Г. В. Старшенбаум. – М. : Изд-во Ин-та психотерапии, 2006. – 416 с.

  177. Сучасний тлумачний словник української мови: 6000 слів / [за ред. В. В. Дубічинського]. – Х. : Школа, 2009. – 832 с.

  178. Тарасова Т. Б. Психологічні особливості студентства : навч.-метод. посіб. для магістрантів / Тетяна Борисівна Тарасова. – Суми : СумДПУ імені А. С. Макаренка, 2004. – 48 с.

  179. Томчук С. М. Генеза негативних психічних станів молодших школярів та їх корекція : автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. психол. наук : спец. 19.00.07 «Педагогічна та вікова психологія» / Томчук Сергій Михайлович. – К., 2006. – 20 с.

  180. Улунова Г. Є. Психологічна корекція ускладненого спілкування в учнів шкіл-інтернатів : автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. психол. наук : спец. 19.00.07 «Педагогічна та вікова психологія» / Улунова Ганна Євгеніївна. – К., 2006. – 20 с.

  181. Фейдимен Д. Личность: теории, эксперименты, упражнения / Д.Фейдимен, Р. Фрейджер. – СПб : Прайм-ЕВРОЗИАК, 2002. – 864 с.

  182. Фельдштейн Д. И. Психология развития личности в онтогенезе / Давид Иосифович Фельдштейн. – М. : Педагогика, 1989. – 208 c.

  183. Фенихель О. Психоаналитическая теория неврозов /
    Отто Фенихель ; пер. с англ., вступ. ст. А. Хавина. – М. : Академический проспект, 2004. – 848 с.

  184. Фетискин Н. П. Социально-психологическая диагностика развития личности и малых групп / Фетискин Н. П., Козлов В. В., Мануйлов Г. В. – М : Ин-т психотерапии, 2002. – 490 с.

  185. Фонарев А. Р. Развитие личности в процессе профессионализации / А.Р. Фонарев // Вопросы психологии. – 2004. – № 6. – С. 72–83.

  186. Фопель К. Технология ведения тренинга / К. Фопель –
    М : Генезис, 2004. – 268 с.

  187. Франкл В. Человек в поисках смысла : сб. / Виктор Франкл ; пер. с англ. и нем. Д. А. Леонтьева, М. П. Папуша, Е. В. Эйдмана. – М : Прогресс, 1990. – 368 с.

  188. Франселла Ф. Новый метод исследования личности: Руководство по репертуарным личностным методикам / Фей Франселла, Дональд Баннистер ; под. ред. Ю. М. Забродина, В. И.  Похилько. – М. : Прогресс, 1987. – 236 с.

  189. Фрейд З. «Я» и «Оно». Труды разных лет : в 2 т. / Зигмунд
    Фрейд. – Тбилиси : Мерани, 1991. Т.1 – 400 с.

  190. Хрестоматия по возрастной психологи : учеб. пособие для студ. / [сост. Л. М. Семенюк; под ред. Д. И. Фельдштейна]. –2-е изд. – М. : Ин-т практ. психологии, 1996. – 304 с.

  191. Хрестоматия по психологии / [под ред. Петровского А.  В.] –
    2-е изд., перераб. и доп. – М. : Просвещение, 1987. – 448 с. 

  192. Цзен Н. Психотренинг : игры и упражнения / Николай Цзен., Юрий Пахомов. – М. : Класс, 1999. – 272 с.

  193. Чебыкин А. Я. Проблема эмоциональной устойчивости / Алексей Яковлевич Чебыкин. – Одесса : Южноукр. пед. ун-т имени К. Д. Ушинского, 1995. – 195 с.

  194. Чебыкин А. Я. Теория и методика эмоциональной регуляции учебной деятельности / Алексей Яковлевич Чебыкин. – Одесса : Астро-Принт, 1999. – 158 с.

  195. Чебыкин А. Я. Исследование эмоциональной устойчивости и психологические механизмы ее формирования у спортсменов / А. Я. Чебыкин, Л. М. Аболин // Психологический журнал. – 1984. –
    Т. 5, №4. – С. 83–89.

  196. Четвериков Д. В. Психологические механизмы и структура аддиктивного поведения личности : дис. … доктора психол. наук : 19.00.01 / Четвериков Дмитрий Владимирович. – Новосибирск, 2002. – 385 с.

  197. Шаповаленко И. В. Возрастная психология / И. В. Шаповаленко – М. : Гардарики, 2004. – 349 с.

  198. Шах М. О. Психологічні особливості чоловіків, які страждають на гашишну залежність : автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. психол. наук : спец. 19.00.04 «Медична психологія» / М. О. Шах. – Х., 2008. – 20 с.

  199. Шевченко Н. Ф. Практикум із психологічної допомоги соматичним хворим : [навчальний посібник] / Н. Ф. Шевченко. – Запоріжжя : Інссервіс, 2003. – 56 с.

  200. Шевченко Н. Ф. Формування професійної свідомості практичних психологів у системі вищої освіти : автореф. дис. на здобуття наук. ступеня д-ра психол. наук: 19.00.07 «Педагогічна та вікова психологія» / Наталія Федорівна Шевченко. – К., 2006. – 32 с.

  201. Шемчук Н. В. О комплексном клинико-психологическом подходе к игровой зависимости / Н. В.Шемчук, Д. С. Ошевский // XVI съезд психиатров России. – М., 2005. – С. 378.

  202. Шипицина Л. М. Основные теоретические и практические направления первичной профилактики злоупотребления психоактивними веществами / Л. М. Шипицина, Л. С. Шпиленя, Н. А. Гусева // Наркология. 2002. – № 8. –С. 5–8.

  203. Шмелев А. Г. Мир поправимых ошибок / А. Г. Шмелев // Вычислительная техника и ее применение. Компьютерные игры. – 1988. – № 3. – С. 16–84.

  204. Шмырева О. И. Психологическая модель преодоления неблагоприятных эмоциональных состояний у подростков : автореф. дис. на соискание ученой степени.. канд. псих. наук : 19.00.13 «Психология развития, акмеология» / Ольга Ивановна Шмырева ; Воронеж, 2005 – 24 с.

  205. Шрайнер К. Как снять стресс : 30 способов улучшить свое самочувствие за 3 минуты / Кристиан Шрайнер, пер. с англ. и предисл. Ю. В. Пахомова. – М : Прогресс, 1993. – 272 с.

  206. Штепа О. С. Пропріум зрілої особистості / О. С. Штепа //Практична психологія та соціальна робота. – 2004. – № 2. – С. 26–32.

  207. Щеглов Ф. Г. Игровая зависимость: рецепты удачи для игроков / Феликс Германович Щеглов. – СПб. : Речь, 2007. – 448 с.

  208. Эллис А. Психотренинг по методу Альберта Эллиса / Альберт Эллис ; пер. с англ. Л. Царук. – СПб. : Питер, 1999. – 242 с.

  209. Эльконин Б. Д. Кризис детства и основания проектирования форм детского развития / Б. Д. Эльконин. – М. : Тривола, 1994. – 252 с.

  210. Эмоциональный стресс в этиологии и патогенезе психических и психосоматических заболеваний / Бачериков Н. Е., Воронцов М. П., Петрюк И. Т., Цыганенко А. Я. – Х. : Основа, 1995. – 276 с.

  211. Эпидемиологические, диагностические и терапевтические аспекты патологического пристрастия к азартным играм [Електронний ресурс] / В. Н. Казаков С. И. Табачников, О. Е. Шульц [и др.] // Психиатрия и неврология   –   2007.   –   С   215.  –   Режим     доступа   к   журн. :
    http://novosti.mif-ua.com/archive/issue-1298/article-1362/

  212. Эпидемиология употребления наркотических веществ / Кохен Г., Флеминг Н. Ф., Глеттер К. А., Хаджиги Д. В. [и др.] // Наркология, пер. с англ. Е. М. Еропкиной, М. Ю. Еропкина; ред. Н. И. Новиков., – М. ; СПб. : БИНОМ – Невский диалог, 1998. – С. 27–50.

  213. Эриксон Э. Идентичность: юность и кризис / Эрик Эриксон ;
    пер. с англ.; общ. ред. и предисл. А. В. Толстых. – М. : Прогресс, 1996. – 344 с.

  214. Эткинд A. M. Эмоциональные компоненты самоотчетов и межличностных суждений / A. M. Эткинд // Вопросы психологи. – 1981– № 2. – С. С. 106–112.

  215. Юнг К. Г. Стадии жизни [Электронный ресурс] / Карл Густав Юнг. – Режим доступа : http://www.jungland.ru/node/1814

  216. Юнг К. Г. Тэвистокские лекции: Аналитическая психология: ее теория и практика / Карл Густав Юнг ; пер. с англ. и предисл. В. И. Менжулина – К. : Синто, 1995. – 326 с.

  217. Юрьева Л. Н. Компьютерная зависимость : формирование, диагностика, коррекция и профілактика : [монография] / Л. Н. Юрьева, Т. Ю. Больбот. – Днепропетровск : Пороги, 2006. – 196 с.

  218. Юсупов И. М. Психология взаимопонимания / И. М. Юсупов. – Казань : Татар. книжное изд-во, 1991. – 191 с.

  219. Юсупов В. В. Психологическая диагностика зависимого поведения : риск развития, методы раннего выявления / В. В.Юсупов, В. А. Корзунин. – СПб. : Речь, 2007. – 128 с.

  220. Язневич М. В. Репертуарные решетки / М. В. Язневич // Социология : энцикл. / [сост. А. А. Грицанов, В. Л. Абушенко, Г. М. Евелькин и др.]. – Минск : Книжный дом, 2003. – 1312 с.

  221. Якобсон П. М. Психология чувств / П. М. Якобсон. –
    М. : АПН РСФСР, 1958. – 384 с.

  222. Ямницький В. М. Психологічні особливості й механізми групового психотренінгу / В.М.Ямницький // Науковий вісник Південноукраїнського державного педагогічного університету імені К. Д. Ушинського. – Вип. 11–12. –Одеса, 2002. – С. 189–197.

  223. Ямницький В. М. Психологічні чинники розвитку життєтворчої активності особистості в дорослому віці : автореф. дис. на здобуття наук. ступеня д-ра психол. наук : спец. 19.00.07 «Педагогічна та вікова психологія» / Ямницький Вадим Маркович. – К., 2005. – 40 с.

  224. Alessi S. M. Pathological gambling severity is associated with impulsivity in a delay discounting procedure [Text] / S. M. Alessi, N. M.Petry // Behavioral Processes. –2003, – Vol. 64. – Р. 345–354.

  225. Amiot C. E., Motivations to identify with social groups: A look at their positive and negative consequences [Text] / C. E. Amiot, S. Sansfaçon, // Group Dynamics: Theory, Research and Practice. – 2011. – Vol. 15, № 2 – P. 105–127.

  226. Bandura A. Cervonep self-evaluative and self-efficacy mechanisms in the motivational effectcs of goal system [Text] / A. Bandura // Journal of Personality and Social Psychology. – 1983. – Vol. 45. – P. 1017 – 1028.

  227. Blanco C. A Pathological gambling: addiction or compulsion [Text] / C. Blanco, P. Moreyra, E.V. Nunes // Semin. Clin. Neuropsychiatry. 2001. – Vol. 6. – № 3. – Р. 167–176.

  228. Blaszczynski A. A pathways model of problem and pathological gambling [Text] / A. Blaszczynski, L. Nower // Addiction. – 2002 May. – Vol. 97. – № 5. – P. 487–499.

  229. Cavedini P. Frontal lobe dysfunction in pathological gambling [Text] / P.Cavedini, G.Riboldi, R. Keller // Biol. Psychiatry. – 2002. – Vol. 51, № 4. – Р. 334–341.

  230. Comings D. E. A study of the dopamine D2 receptor gene in pathological gambling [Text] / Comings D. E. Rosenthal R. J, Lesieur H. R. // Pharmacogenetics. – 1996. – Vol. 6. – P. 223–234.

  231. DeCaria C. Diagnosis, neurobiology and treatment of pathological gambling [Text] / DeCaria C., Hollander E., Grossman R. // Journal of Clinical Psychiatry. – 1996. – Vol. 57. – P. 80–84.

  232. Dickson L. M. The Prevention of gambling problems in youth: a conceptual framework [Text] / Dickson L. M., Derevensky J. L., Gupta R. // Journal of gambling Studies.– 2002. – Vol. 18, №. 2. – Р. 34–38.

  233. Dislich F. X. Convergence of direct, indirect, and objective risk-taking measures in gambling: The moderating role of impulsiveness and self control. Zeitschrift für Psychologie [Text] / Dislich F. X., Zinkernagel A., Ortner T. M., & Schmitt M // Journal of Psychology. – 2010. – Vol. 218, № 1. – Р. 20–27.

  234. Griffiths M. D. The role of cognitive bias and skill in fruit machine gambling [Text] // Marc Griffiths. – British Journal of Psychology. – 1994. – Vol. 85. – P. 351–369.

  235. Han D. H. Bupropion sustained release treatment decreases craving for video games and cue-induced brain activity in patients with internet video game addiction [Text] / D. H. Han, J. W. Hwang, P. F. Renshaw // Experimental and Clinical Psychopharmacolog. – 2010. – Vol. 18, № 4. – Р. 297–304.

  236. Hodgins D. C. Retrospective and prospective reports of precipitants to relapse in pathological gambling [Text] / D. C. Hodgins, N. el-Guebaly // Journal of consulting and clinical psychology.– 2004. – Vol. 72, №. l. – Р. 72–80.

  237. Kelly G. I. The Psychology of Personal Conctructs / G. I. Kelly. – Vols 1 and 2. Norton, New York , 1955. – 1082 р.

  238. Ladouceur R. Prevalence of problem gambling: a replication study 7 years later [Text] / R. Ladouceur, C. Jacques, F. Ferland, I .Giroux // Can J Psychiatry. – 1999. – Vol. 44. – P. 802–804.

  239. Ledgerwood D. M. Subtyping pathological gamblers based on impulsivity, depression and anxiety [Text] / D. M. Ledgerwood, N. M. Petry // Psychology of Addictive Behaviors. – 2010. – Vol. 24, № 4, – Р. 680–688.

  240. Lewin M. The Impact of Kurt Lewin's Life on the Place of Social Issues in this Work [Text] / M. Lewin // The Heritage of Kurt Lewin: Theory, Research, and Practice / Journal of Social Issues. 1992. – Vol. 48, № 2, – P. 15-31.

  241. Makhlouf-Norris F. Articulation of the conceptual structure in obsessional neurosis / F.Makhlouf-Norris, H. G. Jones, Н. Norris // British Journal of social and clinical Psychology. – 1970. – № 9. – P. 264–274.

  242. Malkin D. An empirical investigation into some aspects of problem gambling. [Text] / D. Malkin. – Sydney, University of Western Australia. –
    1981. – 34 p.

  243. Michalczuk R. Impulsivity and cognitive distortions in pathological gamblers attending [Text] / R. Michalczuk, Н. Bowden-Jones, А.Verdejo-Garcia // Michalczuk R. et al. – Psychol Med. – 2011. – № 29. – Р. 1–11.

  244. Miller W. R.. Motivational Interviewing: Preparing People To Change Addictive Behavior [Text] / W. R. Miller, S. Rollnick. – New York: Guilford Press, 1991.

  245. Petry N. M. Do coping skills mediate the relationship between cognitive-behavioral therapy and reductions in gambling in pathological gamblers? [Text] / N. M. Petry, M. D. Litt, R. Kadden, D. M. Ledgerwood // Addiction. – 2007. – Vol. 102. – P. 1280–1291.

  246. Petry N. M., Roll J. M: A behavioral approach to understanding and treating pathological gambling [Text] / N. M. Petry, J. M Roll:// Seminars in Clinical Neuropsychiatry. – 2001. –Vol. 6. – P. 177–183.

  247. Potenza M. N. The neurobiology of pathological gambling [Text] / M. N. Potenza // Semin. Clin. Neuropsychiatry. – 2001. – Vol. 6. – № 3. – P. 217–226.

  248. Ratelle C. When passion leads to problematic outcomes: A look at gambling [Text] /C. Ratelle. et. al. // J. Gambling Studies. – 2004. – Vol. 20. № 2. – P. 105–119.

  249. Skinner B. F. Science and Human Behavior [Text] / B. F. Skinner – New York: Alfred A. Knopf, 1974.

  250. Taber J. I. The prevalence and impact of major life stressors among pathological gamblers [Text] / J. I. Taber, R. A. McCormick, L. F. Ramirez // International Journal of Addictions. – 1987. – Vol. 22 – Р. 71–79.

  251. Tonigan J. S. Spirituality and the 12 – Step programs: A guide for clinicians. In: Miller W. R., ed. Integrating Spirituality Into Treatment: Resources for Practitioners [Text] / J. S. Tonigan, R. T. Toscova, G. J. Connors // Washington D C: American Psychological Association, 1999.

  252. Toriello P. J. Controlled drinking; a proposed model for increasing counselor competency using an ethical framework [Text] / P. J. Toriello,
    R. T. Hewes, D. S. Koch // Alcoholism Treatment Quarterly. – 1997. – Vol. 15 (4) – P. 33–46.

  253. Winters К. Treatment issues pertaining to pathological gamblers with a comorbid disorder / K. Winters, M. Kushner // Journal of gambling Studies, 2003. – Vol. 19.– № 3.– Р. 21–25.

  254. Winters K. Prospective Study of Youth Gambling Behaviors / K. Winters, R. Stinchfield, A. Botzet // Psychology of Addictive Behaviors. – 2002. – № 1. – Р. 3–9.















âààâàâ


rectangle 2rectangle 3


Фінансово-економічна підсистема:


  • Банки, інноваційні банки;

  • Регіональні інноваційні фонди - інструменти підтримки пріоритетних інноваційних проектів;

  • Бюджетні і позабюджетні фонди;

  • Регіональні венчурні фонди;

  • Страхові фонди;

  • Бізнес-ангели.





Фінансово-економічна підсистема:


  • Банки, інноваційні банки;

  • Регіональні інноваційні фонди - інструменти підтримки пріоритетних інноваційних проектів;

  • Бюджетні і позабюджетні фонди;

  • Регіональні венчурні фонди;

  • Страхові фонди;

  • Бізнес-ангели.





Фінансово-економічна підсистема:


  • Банки, інноваційні банки;

  • Регіональні інноваційні фонди - інструменти підтримки пріоритетних інноваційних проектів;

  • Бюджетні і позабюджетні фонди;

  • Регіональні венчурні фонди;

  • Страхові фонди;

  • Бізнес-ангели.






Фінансово-економічна підсистема:


  • Банки, інноваційні банки;

  • Регіональні інноваційні фонди - інструменти підтримки пріоритетних інноваційних проектів;

  • Бюджетні і позабюджетні фонди;

  • Регіональні венчурні фонди;

  • Страхові фонди;

  • Бізнес-ангели.





Фінансово-економічна підсистема:


  • Банки, інноваційні банки;

  • Регіональні інноваційні фонди - інструменти підтримки пріоритетних інноваційних проектів;

  • Бюджетні і позабюджетні фонди;

  • Регіональні венчурні фонди;

  • Страхові фонди;

  • Бізнес-ангели.




Фінансово-економічна підсистема:


  • Банки, інноваційні банки;

  • Регіональні інноваційні фонди - інструменти підтримки пріоритетних інноваційних проектів;

  • Бюджетні і позабюджетні фонди;

  • Регіональні венчурні фонди;

  • Страхові фонди;

  • Бізнес-ангели.













2. Складові фінансового ринку України знаходяться у постійній взаємодії та існує зв’язок між динамікою показників, які їх характеризують




Фінансово-економічна підсистема:


  • Банки, інноваційні банки;

  • Регіональні інноваційні фонди - інструменти підтримки пріоритетних інноваційних проектів;

  • Бюджетні і позабюджетні фонди;

  • Регіональні венчурні фонди;

  • Страхові фонди;

  • Бізнес-ангели.






Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет