Мотив жіночої долі



Дата27.06.2016
өлшемі61.48 Kb.
#160250
түріУрок
Тема уроку:

Мотив жіночої долі

у творчості Т.Г. Шевченка.

Поеми «Катерина», «Наймичка»


Підготувала вчитель української мови і літератури
Заїздської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів
Прилуцької районної ради Чернігівської обл.
Федоренко Наталія Миколаївна


2014р.

Українська література ( 9 клас )

Тема. Мотив жіночої долі у творчості Т.Г. Шевченка. Поеми «Катерина» ,

«Наймичка».

Мета: допомогти учням усвідомити, чому Шевченко так уболівав за долю жінок,

яким є художнє втілення цієї теми ; удосконалювати навички виразного читання, аналізу ліро-епічних творів, висловлення власної думки щодо прочитаного; виховувати почуття відповідальності за свої вчинки, милосердя, прагнення дотримання загальноприйнятих моральних норм.



Тип уроку: застосування знань, умінь та навичок учнів.

Хід уроку

I. Мотивація навчальної діяльності

1. Слово вчителя

- Діти, сьогодні у нас урок не звичайний, а інтегрований. На урок до нас завітали


вчитель музичного мистецтва Надія Федорівна Ратинська, вчитель образотворчого
мистецтва Людмила Василівна Ярема і наші гості-вчителі, які приїхали до нас із шкіл
Прилуцького району та районного методкабінету.

II. Оголошення теми і мети уроку.

Я - Жінка. В шахи граю інші, Вчорашнє спалюю і починаю День! Почуй мене, о Боже мій Всевишній! Я просто жінка. Вистачить пісень.

Кохання вистачить. Я голову схиляю-Любові головніше - що в житті ? Не хочу ані пекла, ані раю... Збираю щастя в смужки золоті.

Іду стежиною, своїм жіночим полем, Сідаю ластівкою рідним на плече. Єдина ти, моя любове, доле. Не пізно буть щасливою. Не пізно ще.

(Лілія Черненко)


  • Як ви вже здогадалися, тема нашого уроку буде такою: « Мотив жіночої долі у творчості Т.Г.Шевченка. Поеми «Катерина», « Наймичка»».

  • Відкрийте, будь ласка, зошити і запишіть дату сьогоднішнього уроку і тему.

  • Діти, послухайте слова Андрія Демиденка, які стануть епіграфом до уроку :

Жіноча доля, хто її розкаже ? Жіноча доля, хто її збагне ? їй на землі моїй чомусь найважче. Жіноча доля вибрала мене.

III. Актуалізація опорних знань

- Діти, сьогодні ми знову продовжуємо вивчати творчість Т.Г.Шевченка, а саме тему


жіночої долі, яку він порушував у багатьох своїх творах. А саме: «Наймичка»,
«Катерина», «Відьма», «Слепая», «Мар'яна-черниця» та багато інших.

«Такого полум'яного культу материнства,- писав М. Рильський,- такого апофезу жіночого кохання і жіночої муки не знайти, мабуть, ні в одного з поетів світу».

- Нещасний в особистому житті Т.Г. Шевченко найвищу і найчистішу красу світу
бачив у жінці, в матері. І коли цю кохану чи матір, цю святиню топчуть, знущаються з
неї ожирілі пани і підпанки, чесна людина, а тим більше поет-трибун мовчати не може.
Тому Шевченко на весь голос заговорив про жінку.

ІV. Застосування знань, умінь та навичок 1. Слово вчителя.

- Вдома ви прочитали поеми Т.Г.Шевченка «Катерина» і «Наймичка».

- Давайте зараз із вами пригадаємо теорію літератури. Скажіть, що ж таке поема ? (Поема - це ліро-епічний твір, у якому зображені значні події й яскраві характери, а розповідь про героїв супроводжується розкриттям авторських переживань та роздумів).

- Як побудована поема «Катерина» ?

(Розповідь перемежовується з ліричними відступами).

- Скажіть, що ж таке ліричний відступ ?

(Ліричний відступ - авторський відступ від розгортання подій, картин та образів, у якому письменник безпосередньо від себе висловлює почуття і настрої у зв'язку з долею героїв, виявляє своє ставлення до них).

- До кого звертається Т.Г.Шевченко у своїх відступах ?

(Автор звертається до своєї героїні Катерини; до читачів, переважно молодих дівчат; окремі відступи присвячені роздумам про суспільні причини, що породили горе Катерини, про антигуманність тогочасного ладу, неправду на світі).

- Відкрийте, будь ласка, текст. Давайте зачитаємо уривок ліричного відступу, де автор


звертається до молодих дівчат (стор.231).

- Ви всі прочитали поему «Катерина», тож скажіть, хто така Катерина ?

- Які почуття виникали у вас протягом читання твору ?

(Протягом читання твору виникають різні почуття : спочатку - почуття радості; потім - переживання і співчуття ; почуття жалю, що так склалася її доля ; в деякій мірі засуджуємо її за необачність, за те, що не подумала за дитину...)

- Діти, давайте пригадаємо, як батьки віднеслися до своєї доньки, коли вона народила
позашлюбну дитину ?

(Вигнали її з дому).

- Послухаймо уривок із твору, де передано настрій головної героїні, коли її вигонили з
дому

(стор.127)

- Чому те, що офіцер не дотримався свого слова стосовно сільської дівчини не
осуджувалося ?

(Бо кріпаки вважались людьми нижчого стану).

- Давайте послухаємо уривок із твору про те, яка дорога чекала Катрю до коханого, до
батька своєї дитини.

(стор.133)

- Діти, подумайте і скажіть з якою метою автор написав цю поему або які провідні
думки поеми ?

(Він хотів застерегти дівчат від нерозважливих учинків ; висловлює співчуття до зваблених дівчат- кріпачок ; засуджує панів- офіцерів).

- Діти, ви прочитали ще одну поему Т.Г.Шевченка «Наймичка». Скажіть, як звали в
цьому творі головну героїню. І чому автор не назвав цю поему іменем головної героїні,
як у попередньому творі ?

- Послухаймо уривок із даного твору, де дізнаємося детальніше про Ганну.


(стор.266)

- Чому наймичка не змогла за все своє життя зізнатися, що вона його мати (свого сина).


Коли вона йому про це сказала ? І чи правильно вчинила Ганна, що не зізналася ?

- Давайте подивимося інсценізацію уривка із твору «Наймичка»


(стор.278)

  • Спробуйте, діти, порівняти образи головних героїнь поем Т.Г.Шевченка, знайдіть у них спільне і відмінне.

  • Т.Г.Шевченко все життя низько схиляв голову перед українською жінкою. Біль і гнів за скалічені жіночі долі виливався в пекучі рядки звинувачень, трепетні слова любові, гіркі сльози співчуття.

Великий Кобзар став на захист українського жіноцтва. Образи його творів - вічна і незагоєна рана. Це був його біль, його страждання, його бажання помститися тим, хто в сліпих, наймичок і відьом перетворив українських матерів. Він уславив жінку за чистоту й любов, вірність і велич.

- А зараз ми поговоримо про Тараса Шевченка як художника.

Я надаю слово вчителю образотворчого мистецтва Яремі Людмилі Василівні.

- Шевченко і музика - це ще одна сторінка його багатогранної особистості.


Нерозривними були для Тараса Григоровича поезія і пісня.

Я надаю слово вчителю музичного мистецтва Ратинській Надії Федорівні.

- Ми згадали сьогодні літературних героїнь, героїнь шедеврів образотворчого та
музичного мистецтва, говорили про те, чим вони особливі.

- Чому ж Т.Г.Шевченко так переживає за долю жінки ?


(Він мріяв бачити її щасливою)

(В образі жінки Т.Г.Шевченко втілює образ України, яка уявляється йому незахищеною істотою, що втратила свої часи раю)



  • Не тільки Тарас Григорович так вболівав за долю жінки та описував її у своїх творах. Доля жінки червоною стрічкою проходить через творчість багатьох письменників як минулих часів так і сьогодення.

  • Ось і сьогодні ми слухаємо гарні слова нашої місцевої Прилуцької письменниці, поетеси Лілії Черненко.

О чоловічий світ жорстокий !
Політика є в ньому, влада і футбол. Прислухайтесь - знов Соломія ясноока
В «Ла Скала» нам співає про любов.

Русалки вишиванки одягають,


Ідуть до нас з черемхових лісів.
А біля річки - вогнища палають, Пливуть віночки по Купаллю снів.

Я - Жінка. В шахи граю інші, Вчорашнє спалюю і починаю День ! Почуй мене, о Боже мій Всевишній ! Я - просто жінка. Вистачить пісень.



V.Підсумок уроку.

- Діти, ми з вами сучасні люди, й нас оточують сучасні жінки і чоловіки. То ж якою


повинна бути ідеальна земна жінка ?

(Бути матір'ю, мати сім'ю, бо жінка - це наше майбутнє)

- Що може дати цей сьогоднішній урок для вас зараз ?

(Прислухатися до порад батьків, не робити необачних вчинків; бути сильними в житті)



  • Що може дати цей урок вам для майбутнього життя ?

  • Я дякую вам усім за роботу на уроці. (Оцінювання).

VI.Домашнє завдання.

- Я пропоную вам обрати одну із тем для домашнього твору :



«Бути жінкою - легко чи важко?», «Мій ідеал жінки», «Якою повинна бути ідеальна

земна жінка?»...

Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет