Тема уроку:
Мотив жіночої долі
у творчості Т.Г. Шевченка.
Поеми «Катерина», «Наймичка»
Підготувала вчитель української мови і літератури
Заїздської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів
Прилуцької районної ради Чернігівської обл.
Федоренко Наталія Миколаївна
2014р.
Українська література ( 9 клас )
Тема. Мотив жіночої долі у творчості Т.Г. Шевченка. Поеми «Катерина» ,
«Наймичка».
Мета: допомогти учням усвідомити, чому Шевченко так уболівав за долю жінок,
яким є художнє втілення цієї теми ; удосконалювати навички виразного читання, аналізу ліро-епічних творів, висловлення власної думки щодо прочитаного; виховувати почуття відповідальності за свої вчинки, милосердя, прагнення дотримання загальноприйнятих моральних норм.
Тип уроку: застосування знань, умінь та навичок учнів.
Хід уроку
I. Мотивація навчальної діяльності
1. Слово вчителя
- Діти, сьогодні у нас урок не звичайний, а інтегрований. На урок до нас завітали
вчитель музичного мистецтва Надія Федорівна Ратинська, вчитель образотворчого
мистецтва Людмила Василівна Ярема і наші гості-вчителі, які приїхали до нас із шкіл
Прилуцького району та районного методкабінету.
II. Оголошення теми і мети уроку.
Я - Жінка. В шахи граю інші, Вчорашнє спалюю і починаю День! Почуй мене, о Боже мій Всевишній! Я просто жінка. Вистачить пісень.
Кохання вистачить. Я голову схиляю-Любові головніше - що в житті ? Не хочу ані пекла, ані раю... Збираю щастя в смужки золоті.
Іду стежиною, своїм жіночим полем, Сідаю ластівкою рідним на плече. Єдина ти, моя любове, доле. Не пізно буть щасливою. Не пізно ще.
(Лілія Черненко)
-
Як ви вже здогадалися, тема нашого уроку буде такою: « Мотив жіночої долі у творчості Т.Г.Шевченка. Поеми «Катерина», « Наймичка»».
-
Відкрийте, будь ласка, зошити і запишіть дату сьогоднішнього уроку і тему.
-
Діти, послухайте слова Андрія Демиденка, які стануть епіграфом до уроку :
Жіноча доля, хто її розкаже ? Жіноча доля, хто її збагне ? їй на землі моїй чомусь найважче. Жіноча доля вибрала мене.
III. Актуалізація опорних знань
- Діти, сьогодні ми знову продовжуємо вивчати творчість Т.Г.Шевченка, а саме тему
жіночої долі, яку він порушував у багатьох своїх творах. А саме: «Наймичка»,
«Катерина», «Відьма», «Слепая», «Мар'яна-черниця» та багато інших.
«Такого полум'яного культу материнства,- писав М. Рильський,- такого апофезу жіночого кохання і жіночої муки не знайти, мабуть, ні в одного з поетів світу».
- Нещасний в особистому житті Т.Г. Шевченко найвищу і найчистішу красу світу
бачив у жінці, в матері. І коли цю кохану чи матір, цю святиню топчуть, знущаються з
неї ожирілі пани і підпанки, чесна людина, а тим більше поет-трибун мовчати не може.
Тому Шевченко на весь голос заговорив про жінку.
ІV. Застосування знань, умінь та навичок 1. Слово вчителя.
- Вдома ви прочитали поеми Т.Г.Шевченка «Катерина» і «Наймичка».
- Давайте зараз із вами пригадаємо теорію літератури. Скажіть, що ж таке поема ? (Поема - це ліро-епічний твір, у якому зображені значні події й яскраві характери, а розповідь про героїв супроводжується розкриттям авторських переживань та роздумів).
- Як побудована поема «Катерина» ?
(Розповідь перемежовується з ліричними відступами).
- Скажіть, що ж таке ліричний відступ ?
(Ліричний відступ - авторський відступ від розгортання подій, картин та образів, у якому письменник безпосередньо від себе висловлює почуття і настрої у зв'язку з долею героїв, виявляє своє ставлення до них).
- До кого звертається Т.Г.Шевченко у своїх відступах ?
(Автор звертається до своєї героїні Катерини; до читачів, переважно молодих дівчат; окремі відступи присвячені роздумам про суспільні причини, що породили горе Катерини, про антигуманність тогочасного ладу, неправду на світі).
- Відкрийте, будь ласка, текст. Давайте зачитаємо уривок ліричного відступу, де автор
звертається до молодих дівчат (стор.231).
- Ви всі прочитали поему «Катерина», тож скажіть, хто така Катерина ?
- Які почуття виникали у вас протягом читання твору ?
(Протягом читання твору виникають різні почуття : спочатку - почуття радості; потім - переживання і співчуття ; почуття жалю, що так склалася її доля ; в деякій мірі засуджуємо її за необачність, за те, що не подумала за дитину...)
- Діти, давайте пригадаємо, як батьки віднеслися до своєї доньки, коли вона народила
позашлюбну дитину ?
(Вигнали її з дому).
- Послухаймо уривок із твору, де передано настрій головної героїні, коли її вигонили з
дому
(стор.127)
- Чому те, що офіцер не дотримався свого слова стосовно сільської дівчини не
осуджувалося ?
(Бо кріпаки вважались людьми нижчого стану).
- Давайте послухаємо уривок із твору про те, яка дорога чекала Катрю до коханого, до
батька своєї дитини.
(стор.133)
- Діти, подумайте і скажіть з якою метою автор написав цю поему або які провідні
думки поеми ?
(Він хотів застерегти дівчат від нерозважливих учинків ; висловлює співчуття до зваблених дівчат- кріпачок ; засуджує панів- офіцерів).
- Діти, ви прочитали ще одну поему Т.Г.Шевченка «Наймичка». Скажіть, як звали в
цьому творі головну героїню. І чому автор не назвав цю поему іменем головної героїні,
як у попередньому творі ?
- Послухаймо уривок із даного твору, де дізнаємося детальніше про Ганну.
(стор.266)
- Чому наймичка не змогла за все своє життя зізнатися, що вона його мати (свого сина).
Коли вона йому про це сказала ? І чи правильно вчинила Ганна, що не зізналася ?
- Давайте подивимося інсценізацію уривка із твору «Наймичка»
(стор.278)
-
Спробуйте, діти, порівняти образи головних героїнь поем Т.Г.Шевченка, знайдіть у них спільне і відмінне.
-
Т.Г.Шевченко все життя низько схиляв голову перед українською жінкою. Біль і гнів за скалічені жіночі долі виливався в пекучі рядки звинувачень, трепетні слова любові, гіркі сльози співчуття.
Великий Кобзар став на захист українського жіноцтва. Образи його творів - вічна і незагоєна рана. Це був його біль, його страждання, його бажання помститися тим, хто в сліпих, наймичок і відьом перетворив українських матерів. Він уславив жінку за чистоту й любов, вірність і велич.
- А зараз ми поговоримо про Тараса Шевченка як художника.
Я надаю слово вчителю образотворчого мистецтва Яремі Людмилі Василівні.
- Шевченко і музика - це ще одна сторінка його багатогранної особистості.
Нерозривними були для Тараса Григоровича поезія і пісня.
Я надаю слово вчителю музичного мистецтва Ратинській Надії Федорівні.
- Ми згадали сьогодні літературних героїнь, героїнь шедеврів образотворчого та
музичного мистецтва, говорили про те, чим вони особливі.
- Чому ж Т.Г.Шевченко так переживає за долю жінки ?
(Він мріяв бачити її щасливою)
(В образі жінки Т.Г.Шевченко втілює образ України, яка уявляється йому незахищеною істотою, що втратила свої часи раю)
-
Не тільки Тарас Григорович так вболівав за долю жінки та описував її у своїх творах. Доля жінки червоною стрічкою проходить через творчість багатьох письменників як минулих часів так і сьогодення.
-
Ось і сьогодні ми слухаємо гарні слова нашої місцевої Прилуцької письменниці, поетеси Лілії Черненко.
О чоловічий світ жорстокий !
Політика є в ньому, влада і футбол. Прислухайтесь - знов Соломія ясноока
В «Ла Скала» нам співає про любов.
Русалки вишиванки одягають,
Ідуть до нас з черемхових лісів.
А біля річки - вогнища палають, Пливуть віночки по Купаллю снів.
Я - Жінка. В шахи граю інші, Вчорашнє спалюю і починаю День ! Почуй мене, о Боже мій Всевишній ! Я - просто жінка. Вистачить пісень.
V.Підсумок уроку.
- Діти, ми з вами сучасні люди, й нас оточують сучасні жінки і чоловіки. То ж якою
повинна бути ідеальна земна жінка ?
(Бути матір'ю, мати сім'ю, бо жінка - це наше майбутнє)
- Що може дати цей сьогоднішній урок для вас зараз ?
(Прислухатися до порад батьків, не робити необачних вчинків; бути сильними в житті)
-
Що може дати цей урок вам для майбутнього життя ?
-
Я дякую вам усім за роботу на уроці. (Оцінювання).
VI.Домашнє завдання.
- Я пропоную вам обрати одну із тем для домашнього твору :
«Бути жінкою - легко чи важко?», «Мій ідеал жінки», «Якою повинна бути ідеальна
земна жінка?»...
Достарыңызбен бөлісу: |