<Commission>{PETI}Комисия по петицииCommission>
{28/10/2013}28.10.2013
ОКОНЧАТЕЛЕН ПРОЕКТ НА РАБОТЕН ДОКУМЕНТ
относно проучвателното посещение в Испания, проведено на 11—13 февруари 2013 г., във връзка със замърсяването на водите в речните устия в Галиция
{PETI}Комисия по петиции
Членове на делегацията:
Филип Булан (EPP) (Ръководител на делегацията)
Ангелика Вертман (ALDE)
Татяна Жданока (Verts/ALE)
Придружаващи членове:
Франсиско Хосе Милян Мон (РРЕ)
Карлос Хосе Итургайс Ангуло (РРЕ)
Антолин Санчес Преседо (S&D)
Ана Миранда (Verts/ALE)
Уили Мейер (GUE/NGL)
Встъпителни бележки
Речните устия на Галиция, известни като „риас“ (rías), са от изключително значение за съществуването и жизнеността на региона като места с природна красота, населени центрове и основен източник на доходи от промишленост, риболов, аквакултура и туризъм. Техният екологичен интегритет беше подложен на огромен натиск през последните десетилетия, когато градското развитие се ускори и промишлеността претърпя развитие.
В исторически план стратегическото им разположение и геоложките им и геоморфологични особености са привлекли хората към района и са осигурили безопасни пристанища за лодки и кораби, оказвайки благоприятно въздействие върху социалното развитие на „хинтерланда“. Сантяго де Компостела, който е на трето място сред християнските религиозни центрове в света и политическо седалище на регион Галиция и търговският и промишлен град Виго са свързани със съществуването на риас.
В Горна и Долна Галиция съществуват около 16 риа и в хода на проучвателното посещение членовете на делегацията проучиха загрижеността на местното галицийско население относно равнищата на замърсяване в риас. Виго (включително Енсенада де Сан Симон, територия от Натура 2000) и О Бурго, описана в петициите им до Европейския парламент1. Бяха осъществени неофициални срещи и с вносители на петиции от някои от другите риас (Ферол), за да се чуят също и техните опасения. Тези петиции ще бъдат разгледани по-подробно от комисията в бъдеще.
Испания, както и всички държави — членки на ЕС, има задължение да спазва и изпълнява директивите на ЕС; в контекста на посещението, делегацията на Комисията беше особено заинтересувана от това, да провери твърденията на вносителите на петиции, че редица важни директиви, включително Рамковата директива за отпадъците, Рамковата директива за водите, Директивата за пречистването на градските отпадъчни води, Директивата за черупковите организми, Директивата за комплексно предотвратяване и контрол на замърсяването (Севесо), Директивата за местообитанията и Директивата за ОВОС, не са изпълнени правилно от националните и регионални органи. Във връзка с това членовете на ЕП в частност искаха да се срещнат с отговорните органи на регионално и общинско равнище, за да чуят от тях какви мерки предприемат по отношение на посочените тревоги и за гарантиране на спазването на правото на ЕС.
Всъщност Европейската комисия е започнала няколко производства за установяване на неизпълнение на задължения срещу Испания, както и срещу много други европейски държави, които не спазват някои от посочените директиви. В резултат на процедурите Съдът на Европейския съюз счете, че Испания е нарушила Директивата за черупковите организми през 2005 г. (Дело C-26/04), Директивата за пречистването на градските отпадъчни води през 2011 г. (Дело C-343/10) и Рамковата директива за водите — също през 2011 г. (Дело C-403/11).
Първо, определението за риа (ría) е важен фактор за разбирането на това, защо екологията там е уязвима и проблематична. Риа е тесен залив, който се врязва в сушата и се формира в случаите, когато дадена долина е постоянно наводнена в резултат от повишаване на морското равнище, врязана речна долина, в която зоната на естуара може да се премества в зависимост от промените на климата и силата на водното течение. В галицийските риас за естуар може да се счита само вътрешната част, където основните процеси — с други думи, взаимодействието между морската вода и прииждащата речна вода — се ограничават до вътрешни сравнително малки бракични зони1. Филип Булан подчертава, че на дъното на риас има много повече речна, отколкото морска дейност, със седименти и тиня.
Затвореният им характер, променливият воден поток и характеристиките на прилива и отлива ги правят уязвими по отношение на замърсяване. Според един експерт, който е сред вносителите на петиции, на водата са й необходими между 7 и 30 дни, за да премине и да изтече от речното устие към морето.
Вносителите на петиции са особено загрижени относно наличието на токсични отпадъци, включително ПХБ и тежки метали, за които се твърди, че са открити в седиментите на речно устие вследствие на изхвърляне на промишлени отпадъци, които не са третирани или съхранени безопасно; същото важи и за непреработени отпадъчни води от домакинствата. Това не само поражда страхове за здравето, но и вече е оказало значително въздействие върху местния риболов, морските продукти и аквакултурите, от които зависи прехраната на хиляди хора. Все пак Филип Булан подчертава, че през последните години са направени много подобрения по отношение на пречистването на промишлени и остатъчни отпадъчни води.
Членовете на ЕП биха искали да отбележат своята дълбока благодарност както към вносителите на петиции и политическите органи, така и към техния технически персонал, които значително са улеснили работата на делегацията и са показали много добра воля и ангажираност с решаването на въпросите, повдигнати от някои членове. В настоящия работен документ ще бъде трудно надлежното отбелязване на огромното количество допълнителна документална информация, която беше предоставена на членовете на делегацията. В документа се правят позовавания на тази информация за членовете на комисията, които желаят да проучат в дълбочина разглежданите въпроси.
Петиции и вносители на петиции
Във всички петиции, разгледани по време на тази мисия, от различни групи от местното население се изразяват опасения относно очевидното влошаване на състоянието на околната среда през последните години. Гледните точки са различни, но се допълват взаимно.
Вносителите на петиции, които представляват рибарските гилдии, изразяват загриженост относно сериозното отрицателно въздействие, което замърсяването на части от риас е оказало върху техния поминък и устойчивостта на професията им.
Според вносителите на петиции сериозният упадък на заетостта в този сектор до голяма степен може да се свърже с увеличаването на замърсяването на риас. Тяхното възстановяване и опазване, което може — според самите вносители на петиции — да бъде следствие от по-цялостен подход към управлението на отпадъците и много по-големи инвестиции в почистване, отстраняване и обработване на дълбоките утайки, би създало ценни и по-устойчиви възможности за заетост и инвестиции в секторите на риболова и туризма, като по този начин би допринесло за социално-икономическото възстановяване на региона. То също би засилило привлекателността на околната среда и би привлякло много растителни и животински видове, които вече са изчезнали от района, с потенциал да доведе до постепенно възстановяване на екосистемата.
Наред с това във Ферол няколко групи са загрижени относно съществуването — потенциално извънредно опасно според тях — на завода за регазификация „Реганоса“, за който те твърдят, че реално там не е направена оценка на въздействието и че е възможно Директивата за комплексно предотвратяване и контрол на замърсяването да не е правилно приложена. От една страна, Филип Булан припомня, че в предходни коментари относно петицията Европейската комисия посочва, че доказателствените документи не сочат нарушение на правото на ЕС (Петиция 1322-07, Съобщение до членовете на ЕП от 3 март 2011 г.). От друга страна, Ангелика Вертман и Татяна Жданока биха искали да напомнят, че изглежда със закъснение през 2012 г. са извършени оценки със задна дата след постановление от 2008 г., че Директивата за ОВОС не е приложена.
Две от най-отдавнашните петиции, съответно от 1999 г. и 2006 г., които няколко пъти бяха предмет на обсъждане в комисията по петиции и в Комисията преди това посещение, както и предмет на процедура за нарушение, придобиха далеч по-широка перспектива и предоставиха доказателства за извънредно количество непреработени канализационни и промишлени отпадъци в заливи, които е следвало да бъдат в съответствие с Директивата на ЕС за пречистването на градските отпадъчни води в срок до 31.12.2000 г. Едва през април 2011 г. Съдът на Европейския съюз е постановил, че Испания не е изпълнила правните си задължения. Ангелика Вертман и Татяна Жданока считат, че Испания все още не е постигнала съответствие. Филип Булан на свой ред подчертава, че всички пречиствателни станции за отпадъчни води понастоящем функционират, с изключение на тази в град Виго, която членовете на ЕП имаха възможност да посетят и която се намира в близост до съществуващия завод.
Вносителите на петицията предоставиха на членовете допълнителна информация за различните дела и биологичното и химическото замърсяване на водите на Риа де Виго, особено в близост до промишлените и пристанищни зони, където според вносителите на петиции има наличие на остатъци от кадмий и олово, както и ПХБ, и което представлява особен проблем. Срещите показаха и сериозни тревоги относно разширяването на пристанището на Виго и неблагоприятното въздействие на преместването на сериозно замърсена морска почва. Пречиствателните станции, съществуващи около Риа де Виго — около десет такива бяха посочени на предназначена за членовете на ЕП карта — се считаха от вносителите за крайно недостатъчни и ненадеждни. Вносителите отбелязаха, че тези станции често спират да функционират след проливни дъждове и дъждовната вода се смесва с непречистените канализационни и промишлени отпадъчни води, при което получилата се в резултат на това отпадъчна вода отива директно в риас. Членовете на ЕП бяха информирани за чести повреди на помпи поради липса на поддръжка в много от пречиствателните станции. Филип Булан припомня, че регионалните органи са изтъкнали, че тези повреди не са типични и че случайните замърсявания са свързани с изхвърлянето на разредени води по време на проливни дъждове.
С оглед на факта, че близо до съществуващата се строи нова пречиствателна станция за Риа де Виго и речната зона Лагарес, която според твърденията е с най-високи и най-постоянни равнища на колиформено замърсяване, беше потвърдено, че новата станция ще окаже положително въздействие върху проблема, въпреки че закъснява с няколко години и е в непосредствена близост с къщи и училища, както и със защитена влажна зона — понастоящем сериозно замърсена. Между вносителите на петиции във Виго изглежда имаше консенсус, че най-подходящата инфраструктура за пречистване на отпадъци би се състояла от широкообхватна мрежа от взаимно свързани, добре функциониращи, средни по мащаб пречиствателни станции, разположени рационално около залива. Вносителите на петиции обясниха, че подобна мрежа би избегнала периодично повтарящото се спиране на функционирането на основните пречиствателни станции в случаи на авария на отделен колектор. Ангелика Вертман и Татяна Жданока припомнят, че органите са подчертали, че такава мрежа ще създаде голям проблем, защото това ще изисква непременно отчуждаването на значителна част от частната собственост. Филип Булан също така отбелязва, че според органите разделянето на пречистването на отпадъчни води от една агломерация в няколко пречиствателни станции няма смисъл, тъй като това би намалило размера на ползите от мащаба при закупуването на сграда за пречиствателна станция, освен че ще има по-малко налична земя и че това би било в противоречие с техническите критерии, установени при оценката на въздействието върху околната среда.
Вносителите потвърдиха, че обществеността няма достъп до надеждна статистика относно качеството на водата в различните части от риас и не е съответно информирана относно опасностите за здравето, възникващи в резултат на извънредните равнища на замърсяването в някои зони, като отбелязаха, че равнищата на замърсяване варират съобразно естеството на валежите и сезонните приливи и отливи. Въпреки това, регионалните органи оспорват верността на тези твърдения и посочват информация и данни, постоянно достъпни за обществеността на техните уебсайтове.
Резюме на проведените срещи
Среща с вносителите на петиции и кмета на Виго, Риа де Виго
Делегацията приветства председателя на Сдружението за опазване на Риа де Виго, Серхио Регейра Гомес, който изрази безпокойството на сдружението във връзка с влошаването на качеството на водата в много части от речното устие. Преди 1980 г. в района не е имало пречиствателни станции и въпреки че оттогава са били построени няколко, те са недостатъчни и неподходящи с оглед на изискванията на бързо нарастващите населени места и индустриални зони. Това е повлияло много негативно на традиционните дейности в района на речното устие, а именно отглеждането на миди, стриди и други черупкови продукти и морски дарове. Понастоящем съществуващите пречиствателни станции обикновено не успяват да отговорят на потребностите, особено поради факта, че на много места няма предварително разделяне на дъждовните води, които са в изобилие в Галиция, и отпадъчните и канализационни води. Г-н Регейра Гомес отправи призив към местните органи да подходят спрямо ситуацията с диалог и съпричастност, като работят съвместно със сдруженията за възстановяване на екологичната стойност на Риа де Виго и дадат приоритет на възстановяването му чрез подходящо финансиран план за управление на отпадъците и водите. На членовете на ЕП беше представено добре документирано приложение със снимки на различни „черни петна“ по бреговете на речното устие, видени по-късно при пътуването с лодка с административните органи и вносителите на петиции. Филип Булан припомня, че органите са обяснили, че тези тръби вече не се използват, с изключение само при проливни дъждове за отвеждане на водните потоци. По време на посещението членовете на ЕП не са наблюдавали такова отвеждане. Освен това Филип Булан обяснява, че членовете на ЕП, придружени от служители на правителството на Галиция, експерти и вносители на петиции, са предприели пътуване от повече от два часа по Риа де Виго, за да инспектират достъпните по този начин участъци, обект на загриженост от страна на вносителите на петиции. Лодката се приближи до мястото на заустването на тръбата за изхвърляне на отпадъчни води на настоящата пречиствателна станция във Виго, но не беше забелязано въздействие върху морската повърхност. Няколко от „черните петна“ също бяха видени от вносителите на петиции, пътуващи в лодката, но не беше установено изхвърляне на отпадъчни води по това време. Според Филип Булан след получаване на информация от първа ръка за ситуацията, проблемите са надлежно разгледани както от кмета на Виго, така и впоследствие от регионалната управа.
Представител на Сдружението за опазване на залива Сан Симон, Франко Антонио Лорес, изтъкна пред членовете на ЕП, че статутът на местността, като територия от значение за Общността (ТЗО) в рамките на мрежата „Натура 2000”, не е зачетен. Г-н Лорес заяви, на първо място, че съществуващият завод за рибно брашно „Аукоса” излива отпадни води директно в морето - практика, която се прилага, без да е осъществена процедура на предварителна оценка на въздействието върху околната среда. Особено през лятото са много чести оплакванията във връзка с неприятни миризми. На второ място, вносителят на петиция обърна внимание върху факта, че опазването на територията от значение за Общността на равнището на водите е застрашено от разширяването на пристанището на Виго, което има за цел да даде възможност за повече трафик на контейнери — и в двата случая не е имало съответна процедура за ОВОС, която да отчете уязвимостта на защитената територия. Филип Булан подчертава, че съдебно решение на Върховния съд на Галиция е потвърдило законността на съществуването на пристанището на Виго. Вносителят на петиция предупреди относно вредното въздействие на преместването на контейнери с огромни кранове и също така заяви, че предвид значителния спад на активността в резултат на кризата, разчистената територия следва да бъде използвана по други начини, например като паркинг за автомобилите на посетители на природната област. Накрая вносителят на петиция постави под въпрос валидността на някои от документите, които са били предоставени от заинтересовани предприятия с цел обосновка на тяхната дейност.
Рикардо Прего, учен в областта на химическата океанография от Испанския национален съвет за научни изследвания (Consejo Superior де Investigaciones Científicas, CSIC) и съавтор на цитираните по-горе проучвания, информира членовете на ЕП за естеството на циркулационната система в речното устие, в зависимост от северните ветрове, приливите и отливите, и водните потоци при различни температури — по-топла изходяща сладка вода и по-студена входяща морска вода, с повече или по-малък интензитет на водообмена в зависимост от сезона. Той е измерил промени в утаяването на токсични метали, които са намалени в по-голяма близост до пречиствателните станции, но се увеличават на други места. Забелязал е периоди, когато замърсяването след проливни дъждове води до изпомпване на големи количества непречистени отпадъчни води към речното устие, което с течение на времето води до натрупване на токсични вещества в утайки и седименти в съответната зона.
Риа де Виго в Галиция има по-висока производителност и по-бързи темпове на обновяване в сравнение с повечето от другите риас, като равнището на възстановяване на видовете се определя на 10 % над средното. При все това Риа де Виго се намира под все по-голям натиск в резултат на увеличаването на населението и разрастването на икономическата дейност.
Други вносители на петиции, в частност Анхелес Пекеньо Прадо и Елисео Балуха, изтъкнаха тези въпроси, като се изказаха критично по отношение на разширяването на пречиствателната станция до устието на река Лагарес, за което заявиха, че е защитена влажна зона: това се отрича от властите. Същите вносители вече бяха изразили критика относно първата пречиствателна станция, изтъквайки, че тя не функционира по необходимия начин, въпреки че получава 30 милиона евро финансиране от ЕС. Вместо да се разширява значително съществуваща пречиствателна станция, с цялото негативно въздействие върху заобикалящата я природна област, жилищни райони и училища, вносителите изразиха подкрепа за по-голям брой по-малки пречиствателни станции, включително някои по-далече от самото речно устие, които да отклоняват отпадъчните води. Вносителите на петицията представиха доводи за създаване на мрежа от колектори, за да се избегне срив на цялата пречиствателна мрежа, което понастоящем води до директно изливане в „риа“ на смес от дъждовни, отпадъчни и промишлени води. Г-жа Пекеньо Прадо, дъщеря на първия вносител на петиция през 1999 г., заявява, че не са били способни да изразят пряко мнението си при първоначалното обсъждане на въпросите с местните и регионалните органи, въпреки че до тогава са виждали как водните източници са били унищожени и че пъстърви, жаби и други земноводни животни са изчезнали. Г-жа Пекеньо Прадо посочва по-специално, че скоро — няколко дни преди посещението за установяване на факти и в резултат на благоустройствните дейности за разширяване на пречиствателната станция, е изсечена цялата гора Амиал или Караскейра, защитено местообитание и бивш кандидат за Територия от значение за Общността (процедура, по която така и не се постигна успех). Освен това г-жа Прадо посочи с възмущение, че, за да се осигури място за новата станция, домовете на някои домакинства са били отчуждени, при което е пренебрегнато мнението на хората. Вносителката на петиция оспори също и данните на научните експерти относно обновяването на водата, като твърди, че по мнение на техническия експерт на сдружението за опазване, пълното пречистване трае между 5 и 8 години.
След това членовете на делегацията се срещнаха отделно с кмета на Виго, г-н Абел Кабайеро Алварес. Присъстваха и кметовете на Кангас, Моана, Соутонайор, Радондела и Вилабоа, но те не успяха да вземат думата поради ограниченото време.
Кметът изтъкна колко значимо е устието на реката за поминъка в региона и колко много и бързо се е развил Виго през последните години около него. Предвид факта, че населението наброява 300 000 души, и 420 000 с индустриалните зони, и че по време на туристическия сезон то се увеличава, кметът призна, че изискванията за района по отношение на третирането и управлението на отпадъци не са изпълнени в срока, в който е трябвало. При все това той изтъкна, че през времето на мандата му и в сътрудничество със съседните общини са положени големи усилия за коригиране на ситуацията и подобряване на състоянието на околната среда в града и района около речното устие. Той обърна внимание на новата пречиствателна станция (обектът беше посетен по-късно от делегацията), изграждана и с финансова помощ от Кохезионния фонд на ЕС: 112 милиона евро – 48.69 % от общите разходи. Филип Булан също посочва, че 104 милиона евро — 45,37 % от общите разходи идват от Сунта де Галиция, а 14 милиона евро — 5,94 % от общите разходи — от град Виго, осъществявайки тясно сътрудничество между националните, регионалните и местните органи1.
Времето за изграждане на новата пречиствателна станция надвишава три години и в края на настоящата година ще започне да функционира временно съоръжение. Проектът на новото съоръжение включва най-новите технологично и екологично устойчиви характеристики за биологичното третиране на отпадъците и тяхното обеззаразяване. Кметът също така информира членовете на ЕП за монтирането на близо 150 км тръби за отпадъчни води в общината, които отделят канализационните и отпадъчните води от дъждовните. С тази и други мерки, кметът подчерта ангажираността си към почистването на районите на коритата.
Въпреки това членовете на ЕП отправиха въпроси във връзка с прекомерното забавяне при достигането на този етап — проблем, по който Съдът на Европейския съюз се е произнесъл срещу Испания през април 2011 г. в края на процедура за нарушение, продължила няколко години, както и относно липсата на участие на местни граждански групи в процеса на консултации — един от вносителите на петиции е сдружение, което в продължение на повече от двадесет години се стреми към такива мерки и включва сред своите членове многобройни експерти и учени.
Кметът отговори, посочвайки, че пречиствателната станция и много други проекти са изисквали съфинансиране от региона и от испанските органи в Мадрид и не е било възможно, дори и през периода на висок растеж, да се получи приоритизиране за тези мерки; дори финансирането от ЕС е трябвало да бъде поискано от централните испански органи, които в продължение на години са пренебрегвали тази основна инфраструктура, отдавайки предпочитание на по-очевидно икономически изгодни варианти. Самата пречиствателна станция е изисквала провеждането на преговори от страна на градския съвет в продължение на повече от две години, за да се постигне окончателно решение. Кметът информира членовете на ЕП, че са осъществени други екологични проекти за почистване на плажове, включително на градските плажове, и за подобряване на качеството на водата, наред с развитието на природни паркове на островите Риа де Виго и възстановяването на дюните. Той счита, че разширяването на пристанището на Виго не е изисквало оценка за въздействието върху околната среда (ОВОС), като се имат предвид несериозните евентуални щети върху околната среда на район, който вече е бил замърсен с тежки метали в продължение на повече от век. Филип Булан отбелязва, че това се случва във всяко пристанище с интензивен морски трафик.
Членовете на ЕП посетиха едно добро представяне на новата пречиствателна станция и посетиха района на съществуващата станция и новия обект, който е в процес на изграждане, като се срещнаха с някои от местните жители, които и сега се оплакаха от зловонни миризми в техния квартал от съществуващите съоръжения. Според Филип Булан това не е било забележимо. Ангелика Вертман и Татяна Жданока припомнят жалби, внесени от други лица, че са били разрушени стари дъбове и други дървета и са отчуждавани домове (в някои случаи под претекста на разпоредбите на Ley de Costas от 1988 г.) с намерението след това да се построи нова станция.
Вносителите на петиции са загрижени поради факта, че дъждовните води все още се смесват с отпадъчните и канализационните води, както и че изпускателните отвори са постоянно замърсени, което е вредно за здравето. Според Филип Булан всички критики са били взети предвид от органите, които обясниха, че новата пречиствателна станция за отпадъчни води отговаря на по-съвременни стандарти за пречистване и че тя ще има капацитет за пречистване на всички отпадъчни води, като се вземе предвид също и повишеното равнище при проливни дъждове. Накрая, някои членове на ЕП подчертаха необходимостта от диалог между органите и вносителите на петиции и призоваха кмета на Виго да се срещне с тях.
Среща с регионалните органи на Галиция, Сантяго де Компостела
Делегацията отиде до Сантяго де Компостела за среща с министъра, отговорен по въпросите на околната среда, териториалното развитие и инфраструктурата г-н Аугустин Ернандес Фернандес де Рохас и с министъра по въпросите на селските райони и морето, Роса Кинтано Карбайо, придружени от висши длъжностни лица и експерти.
В продължение на повече от два часа членовете на ЕП участваха в много открита и информативна серия от презентации и обмяна на мнения, чрез която регионалните органи отговориха на опасенията, изразени от някои членове на ЕП, които предадоха направените по-рано обяснения на вносителите на петиции.
Министърът започна, като информира членовете на ЕП, че Планът за управление на крайбрежието и реките на Галиция — основно изискване по Рамковата директива на ЕС за водите, е бил окончателно одобрен през септември 2012 г., също под натиска на решение на Съда на Европейския съюз, осъдил Испания за неприлагане на правото на ЕС, което е трябвало да направи преди няколко години. Галиция все още е едва втората автономна област в Испания, която го е направила.
Министърът демонстрира ангажимента на органите на Галиция да коригират ситуация, която през годините е довела до сериозни нарушения на правото на ЕС по отношение на управлението на отпадъчните води. Той описа плановете на своето правителство до 2015 г., включващи изграждането на събирателни и помпени станции и гарантиране на пълно съответствие с Директивата за управление на отпадъчните води. Освен това подчерта значението на програмата за управление на отпадъчните води и подобряване на околната среда, която е необходима за привличането на повече туристи, за развитие на сектора на аквакултурите и създаване на повече работни места. Изготвят се планове за почистване на риас чрез използване на информационно-технологично моделиране и допълнителни методи за мониторинг, насочени към най-уязвимите райони. Много части на риас са в отлично състояние и производството на черупкови организми е с високо качество, като то осигурява заетост за 8 000 души, но други части са се влошили и трябва да бъдат почистени. В тази връзка той подчерта, че продължаващото финансиране от ЕС е ключов елемент, както и ефективното прилагане на принципа „замърсителят плаща“.
Длъжностни лица описаха класификацията на риа в зони с категории A, Б и В1 въз основа на седмичните данни от мониторинга на качеството на водите от 134 контролирани зони, с оглед гарантиране на качеството на производството на черупкови организми и аквакултури, в допълнение към техническия и санитарен контрол, обхващащ цялата крайбрежна зона и плажовете. Резултатите са достъпни на интернет страницата на Технологичния институт на министерството за морски контрол (Instituto Tecnolóxico para o control do medio mariño, INTECMAR2) и се съобщават на рибарските гилдии. По този начин съответните директиви на ЕС за качеството на водите с черупкови организми са напълно спазени3. От 134-те наблюдавани понастоящем зони, въз основа на биотоксини, микробиологични равнища, равнища на химическо и въглеводородно замърсяване, 33 (24,63 %) са били класифицирани като „клас А“, което позволява директна продажба за консумация от човека на черупкови организми, уловени в тези зони, като по този начин гарантира и по-висок доход за производителите и местната икономика4. От друга страна, 85 зони са класифицирани като „клас Б“ (63,43 %), което налага преди продажбата черупковите организми да бъдат третирани в пречиствателен център, за да отговарят на здравните стандарти, и накрая, 16 зони са класифицирани като „В“ (11,94 %), което задължава производителите да третират черупковите организми в продължение на дълъг период от време по термичен или микробиологичен начин. Филип Булан подчертава, че от 2009 г. до 2013 г., 31 зони са се подобрили (с 212,18 км2 площ), а 9 са се влошили (с обща площ от 8,37 км2).
Освен това Филип Булан подчертава, че в предоставената документация регионалните органи посочват, че усилието, положено за санитарни условия и пречистване имат положително въздействие върху класификацията с подобрение от 25,2 % през последните 4 години в районите с производство на двучерупчести мекотели. Наред с това органите посочиха отличното равнище на функциониране на INTECMAR, което е ратифицирано от ГД „Здравеопазване и потребители“ на Европейската комисия в нейния „Окончателен доклад относно одита, извършен в Испания, 10—21 октомври 2011 г.“, в който се заключава, че „Системата за контрол, въведена в Галиция, където се произвеждат 96 % от националното производство на двучерупчести мекотели, е в съответствие със законодателството на ЕС.“
Основното опасение, изразено от някои членове на ЕП при последвалото обсъждане, беше свързано с разликата между информацията и данните, съобщени от органите, и възприятията на различните вносители на петиции. Допълнително следва да се отбележи, че вносителите на петицията се оплакват периодично от трудности при достъпа до информация и данни, независимо от факта, че както Филип Булан припомня, органите са разяснили, че уебстраницата на INTECMAR има повече от 7 000 индивидуални потребителя, там се получават 1 милион запитвания всеки месец, в които се посочват всички съобщени резолюции, които засягат въпроса с промените в зоните за производство.
Органите признаха тези опасения и отново подчертаха значителния брой извършени и продължаващи подобрения, които засягат основно отклоняването на отпадъчни води от речното устие към пречиствателните станции, чийто брой значително се е увеличил през последните 15 години, макар и на моменти да е имало проблеми с поддръжката. Независимо от това органите подчертаха липсата на големи рискове за риболова и улова на черупкови организми, като заявиха, че над 99 % от водата в района на Риа O Бурго, който делегацията ще посети на следващия ден, е добре пречистена.
Някои членове на ЕС отвърнаха с допълнителни въпроси относно равнищата на промишлено замърсяване и токсични материали в утаяването в близост до пристанищата и индустриалните зони, за които се твърди, че са между десет и петнадесет пъти по-високи от равнищата в открито море според испанския национален съвет за научни изследвания (Consejo Superior de Investigaciones Científicas, CSIC). Други изразиха желание да узнаят какви планове и проекти съществуват за извличане и почистване на утайките и седиментите, замърсяващи много части на риас, впоследствие посетени от делегацията.
Министърът отговори, като подчерта ключовото значение на ЕС, за да могат органите да осигурят отводнителни съоръжения и пречиствателни станции в региона за предотвратяване на замърсяването на водните пътища, включително в басейна на Лагарес.
Филип Булан отбелязва, че според органите разликата във вижданията с вносителите на петиции относно съответните подобрения на настоящите планове се дължи на факта, че сега органите са по-строги и прозрачни в контрола и публикуването на данни, отколкото в миналото, на променящата се и по-строга регулация относно използването на водите и на факта, че обществото е по-информирано от преди. Във всеки случай, те подчертават, че замърсяването очевидно е намаляло, благодарение на постепенното изграждане на системи за пречистване на водите и на засилването на контрола на промишлените емисии.
Среща с вносители на петиции, завод „Реганоса“, Риа де Ферол
Делегацията продължи към мястото с терминал за втечнен природен газ и завод за регазификация, изградени в близост до Мугардос, Ферол1. Местното население изрази своята загриженост не само поради местоположението на самия терминал, който, според информацията, представена на членовете на ЕП от местните жители, е бил незаконно построен там вследствие на неизпълнение на решение на Върховния съд 2008 г. Филип Булан посочва, че законността на разрешението за строителство на завода „Реганоса“ е била потвърдена с решение на Върховния съд на Мадрид от 12 ноември 2012 г. и на Върховния съд на Мадрид от 30 април 2013 г. Действително вносителите на петиции посочиха, че първоначалните планове са предвиждали терминалът да бъде разположен в по-отдалечена зона, а именно външното пристанище, проектирано за целите на извършването на потенциално по-опасни и смущаващи промишлени дейности, но тези планове са били изменени без надлежен процес на консултации. Това е от значение по отношение на правилното прилагане на Директивата за ОВОС, както и на Директивата относно комплексно предотвратяване и контрол на замърсяването. Освен това някои вносители на петиции твърдят, че промяната на местоположението е била договорена в резултат на неправомерно влияние от страна на частни градски спекуланти, а не въз основа на обществения интерес. Филип Булан подчертава, че това се твърди, без да се предоставят никакви доказателства.
Заводът, който помества 150 000 т или 1 800 м3 газ, а именно еквивалент на два гигатона, понастоящем е разположен на 100 метра от най-близките къщи и само на 1 км от град Ферол. Те заявиха, че в обекта се използват води от речното устие и се изпомпват обратно без адекватно пречистване, като количеството се изчислява на около 1000 т/дневно.
Филип Булан подчертава, че отговорните лица за завода „Реганоса“, органите, както и Европейската комисия считат, че всички проби посочват, че нормите за температура и качество в района около станцията са спазени.
Вносителите на петиции осъдиха липсата на разпоредби за спешна евакуация при инциденти в обекта — твърдение, което по-късно беше оспорено от регионалните органи. Всъщност Филип Булан припомня, че органите са подчертали, че аварийният план е бил одобрен съгласно регламента, който е в сила. С оглед на законовите аспекти относно местоположението на завода за регазификация, те също така посочиха, че въпросът е бил решен по съдебен ред, както е разбрала и Европейската комисия. По-специално, Филип Булан подчертава, че решението на Върховния съд на Мадрид от 12 ноември 2012 г. е потвърдило, че екологичните действия по проекта и местоположението в Мугардос предлагат „защитени условия“, „съвременно изпълнение“ и „ефективност“, което прави инсталацията подходяща.
Някои членове на ЕП въпреки това бяха обезпокоени при вида на няколкото къщи в непосредствена близост до терминала, засенчени от бетонни контейнерни цистерни за газ, недалеч от бреговата ивица на речното устие. Филип Булан посочва, че някои къщи са били закупени и придобити от завода „Реганоса“. Вносителите на петиции осъдиха също и факта, че не е изготвен ясен план за действие в извънредни ситуации за превозващите газ съдове, които при отлив засядат по вътрешната част на речното устие. Те твърдят също, че страдат от миризмата на газ, идваща от завода, в зависимост от посоката на вятъра. Според Филип Булан в района не се е усещала никаква миризма. Накрая вносителите на петиции заявиха, че съоръжението дори не е необходимо, като се има предвид наличието на недостатъчно използван газопровод, свързващ съоръжението в Туи, в северната част на Португалия. Филип Булан припомня, че органите са подчертали, че заводът „Реганоса“ е необходим за доставките на енергия за Галиция, в допълнение на газопровода.
Среща с вносители на петиции, Риа О Бурго
Членовете на ЕП минаха по крайбрежната алея по протежение на речното устие на О Бурго и до мястото за качване на мост, където дебелината на слоя на утайката, измерен на място, беше почти два метра. Очевидно изграждането на алеята и на околните сгради е довело до значителни финансови инвестиции, но не е било отделено внимание на крайбрежието или на екологичното състояние на речното устие в този район. На друго място, облечен в предпазно облекло мъж слезе по стълбите и много бързо затъна до бедрата в утайката, след което трудно и със значителна помощ успя да се измъкне от потъващата тиня. Филип Булан посочва, че този район все пак е значително отдалечен от зоната за черупкови организми и рибарство. На членовете на ЕП беше обяснено, че преди време в тази местност един човек се е удавил, тъй като не успял да се спаси от прииждащия прилив. Според Филип Булан допълнителни доказателства са показали, че мъжът бил далече от разрешената зона за „ловците на морски мекотели“ („marisqueros“).
Речното устие някога се е простирало на площ от над 1,2 км2 фин бял пясък. Понастоящем голяма част от зоната — според Филип Булан това е проверено само за посетената област — е пълна с утайка. Според Ангелика Вертман и Татяна Жданока тя достига средна височина от 1,10 метра. Вносителите на петиции твърдят, че възстановяването на качеството на речното устие води със себе си както екологични, така и икономически интереси. Както посочва Филип Булан, според документа на „Братството на рибарите в Ла Коруня“ (Confraría de Pescadores A Coruña) заетостта в сектора на рибарството тук е намаляла през последните 45 години от 2600 на едва 150 души. Органите твърдят, че общото количество утайка от отпадъчни води е намаляло и Филип Булан припомня, че те са добавили и че много зони с черупкови организми са се подобрили от клас „В“ през 2010 г. до клас „Б“ през 2012 г., което означава, че качеството на водата също се е подобрило.
Въпреки това вносителите на петиции посочват постепенното навлизане на по-големи площи в рамките на зоните за улов на мекотели и миди. През 2007 г. риболовните дейности в сектора внезапно са спрели и 150 местни „марискадорес“ са загубили препитанието си, тъй като областта е била понижена от органите като зона от клас „В“1. Гилдията призова за конкретен план за възстановяване на екологичната цялост в областта, която исторически е била местност, отличаваща се с голяма красота, а също така дом за многобройни представители на флората и фауната, както и за множество видове прелетни птици, много от които сега са намалели. В отговор на твърденията на вносителите на петиции регионалните органи отбелязаха, че през последните години са били изплатени държавни субсидии за компенсиране на загубените доходи в резултат на намалелите риболовни дейности.
Членовете на ЕП имаха възможност да се качат на лодката на един рибар, за да наблюдават района от водата. Филип Булан обяснява, че вносителите на петиции са отказали на органите достъп до лодката, въпреки че пространството е било ограничено. Вносителите на петиции изглеждат възмутени от ситуацията, но изглежда също, че те явно вече я приемат за даденост, след годините бездействие от страна на органите. Според Ангелика Вертман и Татяна Жданока положението е толкова сериозно, че хората са загубили надежда някога да видят тази зона изчистена.
Някои членове на ЕП разпитаха органите за тези условия и попитаха какво конкретно трябва да се направи по отношение на това състояние на нещата, което толкова дълго е било пренебрегвано: те също така отправиха въпроси във връзка със състава на тинестите плитчини и на утайката, тъй като вносителите на петиции изразиха опасения, че целият район е силно замърсен. Председателят на Сдружението на жителите на О Бурго разказа за страховете си относно безопасността на децата в района заради тинята и токсичността на крайбрежието. Той отбеляза, че всеки ден замърсяването прави речното устие по-малко производително и по-мръсно за къпане. Ситуацията изисква спешни и съществени действия, за да има областта някакъв шанс да се възроди и да възстанови категория „А“ за своите зони за производство на морски продукти. Филип Булан посочва, че заради всичко това отсега нататък са достъпни нови зони за риболов.
Някои членове на ЕП подчертаха своята загриженост във връзка с очевидно прекомерно пасивната реакция от страна на органите спрямо проблема с натрупването на такова голямо утаяване. Пречиствателните станции за отпадъчни води са от съществено значение и следва да бъдат достатъчно на брой спрямо населението и промишлената база, както и в съответствие с Директивата за пречистването на градските отпадъчни води (Директива 91/271/ЕИО на Съвета от 21 май 1991 г.), което далеч не е случаят в момента.
Филип Булан добавя, че органите са заявили, че осъществената в зоната работа понастоящем позволява подходящо управление на 99,14 % от всички отпадъчни и дъждовни води, генерирани в района, за пречистване в новата, вече функционираща станция в Бенс, което ще подобри класификацията на местообитанието на черупчестите организми. Освен това Филип Булан припомня, че вече са били осъществени нови инвестиции за по-нататъшно засилване на ефективността на санитарните условия и е започнало проучване относно утайката в естуара, за да се реши какво пречистване следва да се предприеме. Той също така отбелязва, че органите са изразили своето силно несъгласие с поведението на вносителите на петиции, които подлагат на съмнение валидността на анализите на черупчестите организми, тъй като те са направени от орган като Intecmar, който е истински международен еталон по тези въпроси. Освен това той припомня, че министерството на благоустройството и транспорта в момента прави проучване относно утайката, както и че органите напомнят, че съществува санитарен план за речното устие на Бурго.
Заключения и препоръки
Тази мисия се концентрира върху въпросите, повдигнати от вносители на петиции, отнасящи се до частите от риас в Галиция, които са особено засегнати от замърсяване и заразяване в резултат на дългогодишно нехайство от страна на отговорните органи — както национални, така и на регионално и местно равнище. Те са били засегнати от бързото разрастване на урбанизацията и индустриализацията, които не са били съпътствани от достатъчно мерки за опазване на околната среда и за осигуряване на правилно управление на отпадъците.
-
Членовете на ЕП признават, че са положени усилия в областта на санитарните условия от страна на обществените органи и че те са довели до подобрения в редица сектори. Те признават също, по-общо, големия напредък отбелязан от 80-те години насам, когато в Галиция е имало само една станция за пречистване на отпадъчни води, а понастоящем има 151 станции с капацитет от най-малко 2000 h-e.
-
Членовете на ЕП биха искали да подчертаят, че в други части на риас съществува процъфтяваща индустрия на морски храни. Обаче отличните условия в тези области се намират под потенциална заплаха, ако спешно не се вземат мерки за разрешаване на въпросите, повдигнати в настоящия доклад.
-
Решенията на Съда на Европейския съюз срещу Испания предоставиха първа оценка за тежестта на нарушенията и забавянията при прилагането на директивите на ЕС. По време на посещението си, членовете на ЕП имаха възможността да наблюдават подобренията и усилията, които са били положени от компетентните органи за подобряване на качеството на водата и за борба срещу замърсяването. Членовете на ЕП обаче констатираха, че дъждовните води не винаги са били правилно пречиствани във Виго и че станцията „Лагарес“, която е в процес на изграждане, следва да отговори на последните опасения относно пречистването на дъждовните води.
-
Управлението на отпадъчните води в този регион изисква цялостен, координиран и всеобхватен подход, за да се даде възможност на аквакултурите, риболова и развлекателните дейности да процъфтяват и просперират. Това изисква инвестиции в човешки и финансови ресурси.
-
Заводът „Реганоса“ е получил всички необходими разрешителни за извършваните дейности. Членовете на ЕП отбелязаха известна близост до някои домове.
-
В О Бурго някои членове на ЕП бяха шокирани от дълбоката наслоила се утайка, която е дала толкова отрицателно отражение върху всекидневните дейности на хората, както и на местната заетост. Трябва да бъдат предприети мерки за гарантиране на качеството на водата, за да се доближат най-добрите европейски стандарти.
-
Членовете на ЕП са доволни, че регионалните органи осъзнават, че замърсяването заплашва местната икономика, която се основава на морската храна, и че органите са се ангажирали да предприемат действия за предотвратяване на по-нататъшно влошаване на състоянието; членовете на ЕП ги насърчават за по-активно инвестиране, за да се гарантира достигането на тази цел.
-
Речното устие в О Бурго спешно трябва да бъде почистено чрез пълно и подходящо драгиране на най-засегнатите заливи и протоци. В интерес на местното население и на бъдещото икономическо развитие и възстановяване на района е необходимо също така непрекъснато да се провеждат научни анализи на утайката, както и нейното отстраняване.
-
Регионалните и местните органи следва активно да се стремят да работят по-усилено с местните общности и сдружения на гражданското общество, които са ангажирани с подобряването на околната среда, и да осигуряват прагматично и практическо сътрудничество с тях. Членовете на ЕП са убедени, че това е възможно и необходимо при обстоятелствата, наблюдавани в посетените райони, както и че съществува добра воля за активно насърчаване на възстановяването на някои участъци на риас.
-
В своите обсъждания с испанските органи относно бъдещото финансово и техническо сътрудничество посредством кохезионните (до края на 2013 г.) и структурните фондове (ЕФРР и ЕСФ), Европейският съюз следва да бъде подготвен да предостави необходимата финансова помощ, която да позволи на региона в Галиция по-ефективно да отдаде приоритет на своите програми и проекти за почистване на риас и техните вътрешни части, за значително подобряване на управлението на отпадъчните води и ефективно възстановяване на естествената красота на крайбрежните райони.
Препоръки
Във Виго
Благодари на вносителите на петиции, че са информирали Комисията по петиции, още от 1999 г., относно въпроса с качеството на водите в Галиция;
Изразява съжаление относно забавянето на испанските органи по отношение на спазването на членове 3 и 4 от Директива 91/271/ЕИО и член 5 от Директива 79/923/ЕИО за привеждането в съответствие с европейското законодателство в залива Виго, извършено благодарение на усилията на органите на Галиция на всички равнища;
Изразява желание финансирането от страна на Европейския съюз да продължава да бъде ориентирано към търсенето и поддържането на подходящо качество на водите, както за икономиката, така и за местно потребление;
Подчертава усилията, положени от различните компетентни органи, за подобряване на качеството на водите, обитавани от черупкови организми и за пречистването на отпадъчните води от агломерациите с население над 15 000 души;
Счита, че настоящата станция във Виго не отговаря достатъчно на нуждите на населението; следователно счита, че новата пречиствателна станция във Виго — „Лагарес“, която е в процес на изграждане, представлява решение на въпроса с пречистването на отпадъчните води, тъй като разполага с капацитет за пречистване от 800 000 еквивалент жители за агломерация, с предполагаемо население през лятото от 466 230 жители; без да се забравят станциите за пречистване във Виго — „Теис“, „Редондела“, „Аркаде-Соутомайор“, „Вилабоа“, „Моана“ и „Кангас“, разполагащи с капацитет за пречистване за 924 821 жители, което е около два пъти повече от жителите на залива Виго;
Счита, че новата пречиствателна станция ще отговори на прилива на води по време на валежи и ще избегне разливи на непречистени води поради намаления капацитет на настоящата пречиствателна станция във Виго; добавя, че пречиствателната станция във Виго, която е в процес на изграждане, ще отговори на най-съвременните норми за пречистване на води, като се вземат предвид изискванията на живеещите в близост, било то чрез ограничаване на миризмите вътре в завода или чрез поставяне на съоръжения в района;
Изразява желание срокът за приключване на строителните работи в пречиствателната станция, определен за 31 декември 2015 г., да бъде спазен;
Изразява съжаление относно оспорването от страна на някои вносители на петиции на цифрите и данните на Технологичния институт за контрол на морската среда в Галиция (INTECMAR) от доклада от проверката на Службата за хранителна и ветеринарна безопасност на кралство Испания от октомври 2011 г., цитиран в доклада на ГД „Здравеопазване и потребители“ 2011-8881, в който се припомня че „Системата за контрол, въведена в Галиция, където се произвеждат 96 % от националното производство на двучерупчести мекотели, е в съответствие със законодателството на ЕС.“;
Припомня, че — каквото е и желанието на някои вносители на петиции — крайбрежен устройствен план, одобрен от Съвета на автономното правителство в Галиция от 10 февруари 2011 г., предвижда политики за териториално и градско развитие, които вземат предвид устойчивостта на природните ресурси и който е бил коментиран от Организацията на обединените нации в нейната програма за населените места (UN Habitat), която определя плана като съдържащ „добри екологични практики“;
Във Ферол
Отбелязва, че заводът „Реганоса“ е получил всички административни разрешителни за изграждането и използването на терминала, по-специално предварително административно разрешително, придружено от положително становище относно влиянието на терминала върху околната среда, издадено на 11 юни 2001 г., разрешение за проект за изпълнение на терминала от 13 февруари 2004 г. и накрая акт за експлоатация от 7 ноември 2007 г.;
Отбелязва отказа от страна на испанските съдилища на всички съдебни процедури, предприети срещу завода „Реганоса“, с изключение на иска, образуван срещу промяната на градоустройствения план на община Мугардос, промяна, която все пак е приета на 13 юни 2012 г. посредством нова административна процедура, съгласно изискванията на решението на Върховния съд от 12 май 2012 г.;
Отбелязва, че Европейската комисия е потвърдила спазването на всички законови задължения от страна на „Реганоса“ и по-специално спазването на всички екологични задължения;
Отбелязва опасенията на вносителите на петиции относно достъпа на танкери за течен метан до територията на завода „Реганоса“ и припомня в тази връзка, че танкерите Q FLEX, които до 2010 г бяха най-големите танкери в света, имат разрешение за достъп до терминала, съгласно норма ROM 3.1-99, която е в сила;
Получи информация за опасенията на някои жители в близост до завода „Реганоса“ относно възможността за възникване на инцидент в него; въпреки това счита, че са били извършени процедури за евакуация и вземане под внимание на верижна реакция в случай на промишлена авария, както припомня Европейската комисия;
Добавя, че населението в взело участие както в процедурите за спешно реагиране, така и в тези относно плана за извънредни външни ситуации, например Сдружението на пенсионерите „Пинабета“, Сдружението на живеещите в близост „Касас Баратас“, казино „Мугардес“, Сдружението на риболовците от Мугардес, както и футболният клуб от Галиция и няколко учебни заведения;
Изразява съжаление, че някои от живеещите в близост, чрез медиите и всекидневника „Ел Паис“ от 14 август 2008 г., са заявили отказ да участват в информационната среща, организирана от „Реганоса“, която имала за цел да отговори на въпросите на гражданите;
Препоръчва на живеещите в близост, които твърдят, че са държани настрана от информациите около обекта, да се запишат за участие в безплатното посещение, организирано от „Реганоса“ на следния електронен адрес: comunicacion@reganosa.com; Припомня, че между второто полугодие на 2007 г. и 2012 г. повече от 5000 души са посетили завода (сред които и много студенти);
В Бурго
Без да се пренебрегва факта, че членовете на ЕП посетиха само малка част от залива Бурго, все пак препоръчва на органите да разгледат възможно най-скоро въпроса с тинята в него;
Подчертава, че анализите на тинята, които се извършват в момента, както и проектите за нейното отстраняване са обществено достъпни, благодарение на CEDEX (Център за изследване и експериментиране по въпросите на благоустройството), който е под ръководството на министерството на благоустройството и транспорта и че подходящите мерки за извличане ще бъдат взети според химическия състав на тинята, за да не бъдат замърсени повърхностните води;
Препоръчва на органите да продължават да полагат усилия за подобряването на качеството на водите;
Препоръчва да бъдат инвестирани средства в подобряването на качеството на водите, но също и най-вече в извличането на тинята и в пречистването на замърсените части от нея.
DT\1008140BG.doc
PE508.307v01-00
BG Единство в многообразието BG
Достарыңызбен бөлісу: |