Сабактын аты: Турмуш тиричилик коопсуздугунун негиздери
Өтүлгөн күнү: «_____»_______
3-класс.
Сабактын темасы: Кымбаттуу окуучу.
|
Сабактын максаты
|
Окуучулар үчүн күтүлүүчү натыйжалар .
|
1)
2)
3)
|
Кымбаттуу окуучу темасы боюнча маалымат алат.
Кабыл алуусу, көңүл буруусу, туура
сүйлөөсү, сүйлөө кеби өнүгөт.
Суу көлмөлөрдөн этият болууга тарбияланат.
|
Кымбаттуу окуучу темасы боюнча көрсөтмө алышат.
Сууга түшүү эрежелерин санап билишет.
Суу көлмөлөрдөн сактанууга тарбияланат.
|
Сабактын тиби; Аралаш сабак
Сабактын ыкмасы ; Көрсөтмөлүк , суроо – жооп, өз алдынча жана чакан топтордо иштөө.
Сабактын жабдылышы;Түстүү каражаттар ,сүрөттөр, альбом, окуу китеби ноутбук.
Сабактын жүрүшү:
Сабактын этабы
|
Убакыт
|
Мугалимдин иш аракети
|
Окуучунун иш аракети
|
Баалоо
|
Компетенттүүлүк
|
1.Шыктан дыруу
|
3 мин
|
-Саламдашуу
-Жагымдуу маанай каалоо
-Алтын эреже түзүү
-Акыл даярдыгы
Тан калуу сезимин ойготуу.
(АЭМ)
|
-Саламдашат,
-Бири бирине жагымдуу маанай каалашат.
-Алтын эреже түзүшөт,
|
|
К 1
|
2.Теманы
жарыя
лоо
|
2 мин
|
-Сабактын темасын ,максатын айтат жана түшүндүрөт.
|
-Сабактын темасын ,максатын угат,түшүнөт.
|
|
|
3.Тема боюнча маалымат берүү.
|
15 мин
|
-Мына сен жаңы жашоого аттандың,эми окуучусуң. Мындан ары сен билимдүү болосуң,көп нерсени үйрөнөсүң.Ошону менен бирге өз коопсуздугуңду да унутпашың керек.
Турмуш тиричиликтин коопсуздугу деген эмне? Бул суроого жоопту колуңардагы окуу куралдарынан таба аласыңар.Андагы эрежелерди эсиңе сактаптак аткарсаңөзүңдүн коопсуздугуңа кам көрүүнү айланаңдагы адамдарга жакындарыңа эардам берүүнү үйрөнөсүң!
|
Окуучулар өз ойлорун айтышат.
Мугалимди кунт коюп угушат .
|
|
К 2
К 3
|
4.Көнүгүү,машыгуу- лар
|
15 мин
|
Инсценировка- көнүгүү
Кыскартуулар.
!-Эсиңе сакта!
?- Суроо
Т-Тапшырма
Х-бул нерсени жасоого болбойт.
|
Окуучулар талкуудан кийин
Баланы коргоо боюнча сунушталган аракеттерин инсценировка түрүндө көрсөтүп беришет.
|
Өзүн –өзү баалоо.
|
К 2
|
5. Жыйын-
тыктоо.
|
5 мин
|
Бышыктоо үчүн суроолор:
тткн кантип
|
Окуучулар суроолорго жооп беришет,
бири бирине суроо менен кайрылышат.
|
С б
|
К 3
|
6.үйгө тап-
шырма
берүү.
|
|
Мугалим тапшырманы толук түшүндүрүп берет.
|
«Чөгүп бара жаткан адамга жардам көрсөтүү»
Деген темада сүрөт тартуу.
|
К б
|
К 2
|
7. Баалоо.
8.Рефлек-
ция.
|
3 мин
2 мин
|
Диагноздоочу баа коюлат.
Бүгүнкү сабакта жаңы эмнелерди үйрөндүңөр?
Ким кандай түшүндү?
|
Бирин –бири баалашат.
Сабакта үйрөнгөндөрүн айтышат.
|
Кол белгилери коюлат.
|
|
Сабактын аты: Турмуш тиричилик коопсуздугунун негиздери
Өтүлгөн күнү: «__________»____________________.
Классы: 3-класс.
Сабактын темасы: Тамактануунун негиздери.
|
Сабактын максаты
|
Окуучулар үчүн күтүлүүчү натыйжалар .
|
1)
2)
3)
|
Окуучулар туура тамактануунун негиздери боюнча билет, түшүнөт.
Сүрөт боюнча сүйлөп, көрүүсү ойлоосу өсөт
Тартиптүү акылдуу болууга тарбияланат
|
Балдар туура тамактануу эрежесин билип, түшүнсө
Сүрөткө карап, тамактануу эрежесин ойлоп оюн айта алса
Акылдуу тартиптүү болууга тарбияланса
|
Сабактын тиби: Жаңы материалды окуп үйрөтүү
Сабактын ыкмасы ; ; Көрсөтмөлүүлүк, түшүндүрмө, суроо – жооп, өз алдынча жана чакан топтордо иштөө.
Сабактын жабдылышы; Ноутбук, окуу китеби, альбом, түстүү карандаштар.
Сабактын этабы
|
Убакыт
|
Мугалимдин иш аракети
|
Окуучунун иш аракети
|
Баалоо
|
Компетенттүү лүк
|
1.Шыктан дыруу
|
3 мин
|
-Саламдашуу
-Кутман таү каалоо
-Алтын эреже түзүү
|
-Саламдашат,
-Бири бирине кутман таү каалашат,-
-Алтын эреже түзүшөт,
|
Д б
|
К 1
|
2.Теманы
жарыялоо
|
2 мин
|
-Сабактын темасын ,максатын айтат жана түшүндүрөт.
|
-Сабактын темасын ,максатын угат,түшүнөт.
|
|
К 2
|
3.Тема боюнча маалымат берүү.
|
15 мин
|
Туура тамактануу деген эмне?
Бул ден соолуктун булагы жер жемиштер менен достошуп, куурулбаган тамак аш жеп күнүнө бир литрден ашык газдалбаган, таза суу ичип жүрүү керек.
Эч оорубайын десеү, дайыма кыймылда бол спорт жана бий менен, машык
- терс таасир этүүчү жагдайлар: туура эмес тамактануу бул ден соолукка өтө зыян. Буга куурулган. майлуу тамактарды жакшы көрүү, колбасанын түрлөрүн, тез татымдарды (гамбургер шаурма ж.б.) чипсы жеп жүрүү, газдалган суусундуктарды ичүү кирет. Булар ден соолукту бузушат, көптөгөн ооруларга алып келишет.
|
Окуучулар өз ойлорун айтышат.
Мугалимди кунт коюп угушат .
|
Д б
Ф б
|
К 2
К3
|
4.Көнүгүү,машыгуу- лар
|
15 мин
|
Альбомуңарга ден соолукка оү таасир этүүчү тамактардын сүрөтүн тартабыз
|
Окуучулар тартышат
|
Өзүн –өзү баалоо.
|
К 3
|
5. Жыйын-
тыктоо.
|
5 мин
|
Жакшы түшүнүп, аткарган иштер үүчүн үлгү катары көрсөтүлөт.
Туура тамактануу үчүн эмне кылуу керек?
Ден соолукка оң таасир этүүчү жагдайлар кайсылар?
|
Окуучулар суроолорго жооп беришет,бири бирине суроо менен кайрылышат.
|
С б
|
К 2
К3
|
6.үйгө тап-
шырма
берүү
|
|
үй бүлөңөр менен туура тамактануу эрежесинин түзгүлө.
|
үй тапшырмасын жазып алышат.
|
|
К 2
К3
|
7. Баалоо.
8.Рефлек-
ция.
|
3 мин
2 мин
|
Диагноздоочу баа коюлат.
Бүгүнкү сабакта жаүы эмнелерди үйрөндүңөр?
Ким кандай түшүндү?
|
Бирин –бири баалашат.
Сабакта үйрөнгөндөрүн айтышат.
|
Кол белгилери коюлат.
|
|
Сабактын аты: Турмуш тиричилик коопсуздугунун негиздери
Өтүлгөн күнү:«____»__________________
Классы: 3-класс.
Сабактын темасы: Ден соолук .
|
Сабактын максаты
|
Окуучулар үчүн күтүлүүчү натыйжалар .
|
1)
2)
3)
|
«Ден соолук» жана «өздүк гигиена» боюнча маалымат алат.
Кабыл алуусу, көңүл буруусу, туура
сүйлөөсү, сүйлөө кеби өнүгөт.
Тазалыкка, тыкандыкка, зыяндуу адат көндүмдөрдөн сактанууга тарбияланат.
|
Ден соолук жана өздүк гигиена боюнча маалымат ала алса .
Оюн өнүктүрүп, кабыл алуусу, көңүл буруусу сүйлөө кеби өнүксө.
Тазалыкка , тыкандыкка таза абадан дем алууга тарбияланат.
|
Сабактын тиби; Аралаш сабак
Сабактын ыкмасы ; Көрсөтмөлүүлүк, түшүндүрмө, суроо – жооп, өз алдынча жана чакан топтордо иштөө.
Сабактын жабдылышы;Түстүү каражаттар ,сүрөттөр, альбом, окуу китеби ноутбук.
Сабактын этабы
|
Убакыт
|
Мугалимдин иш аракети
|
Окуучунун иш аракети
|
Баалоо
|
Компетенттүүлүк
|
1.Шыктан дыруу
|
3 мин
|
-Саламдашуу
-Кутман таң каалоо
-Алтын эреже түзүү
-Акылга чабуул
|
-Саламдашат,
-Бири бирине кутман таү каалашат,-
-Алтын эреже түзүшөт,
|
|
|
2.Теманы
жарыя
лоо
|
2 мин
|
-Сабактын темасын ,максатын айтат жана түшүндүрөт.
|
-Сабактын темасын ,максатын угат,түшүнөт.
|
|
|
3.Тема боюнча маалымат берүү.
|
15 мин
|
-Балдар ден соолук деген эмне?
-Адамдын организиминин чың болушу ден соолук деп аталат.
-Гигиена деген эмне?
- спорт бий менен машыккан адам сергек аталат.
Туура тамактануу –бул ден соолуктун булагы. Жер жемиштер менен достошуп, куурулбаган тамак аш жеп, күнүнө 1 литрден ашык газдалбаган таза суу ичип жүрүү керек.
|
Окуучулар өз ойлорун айтышат.
Мугалимди кунт коюп угушат .
|
|
|
4.Көнүгүү ,машыгуу- лар
|
15 мин
|
Альбомуүарга ден соолукту чыүдоочу буюмдарды,жер жемиштин сүрөтүн тартабыз.
|
Окуучулар каалаган мөмөсүн сүрөтүн тартып, кесип альбомго чапташат.
|
Өзүн –өзү баалоо.
|
|
|
Достарыңызбен бөлісу: |