Оқу мақсаты
|
7.Б/С2.Әдеби жанр түрлерінің даму барысына, жаңашылдығына заманауи тұрғыдан баға беру
7.Т/Ж2.Әдеби шығармадағы тұлғалық болмысты гуманистік тұрғыдан талдау.
|
Сабақтың
мақсаты
|
Шығарма мазмұнын толық түсіну;
Әдеби шығарманың жанрын анықтау;
Шығарманың жаңашылдығын анықтау;
Шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені түсіну
|
Бағалау критерийі
|
Шығарма мазмұнын толық түсінеді;
Әдеби шығарманың жанрын анықтайды;
Берілген тақырып шеңберінде жеке көзқарастарын білдіре алады;
Сұрақтарды жүйелі құрастыра алады; талқылауға белсенді қатысады;
|
Пәнаралық байланыс
|
АКТ, өзін-өзі тану
|
АКТ –ны қолдану дағд
|
Таныстырылым
|
Құндылықтарды игерту
|
«Мәңгілік ел» құндылығы:
Тіл және мәдениет
НЗМ құндылықтары:
• Өзіне және айналадағы адамдарға құрмет;
• Ынтымақтастық;
• Жауапкершілік;
• Отбасы мүшелеріне, құндылықтарға деген құрмет
|
Алдыңғы білім
|
Бұл бөлімде оқушылар ІІ тоқсанда меңгерген тілдік дағдыларын одан әрі дамытады. Сабақ оқушылардың ғаламтор, әлеуметтік желі туралы ақпараттармен өрбиді
|
Тілдік міндет
|
Адам, табиғат, мінез, достық, тағдыр, өмір, итаяқ
|
Алдыңғы білім
|
Көркем шығармаға сыни шолу жасау
|
Жоспар
|
Уақыты
|
Жоспарланған іс - әрекеттер
|
Ресурс
|
Сабақтың басы
5 мин
Сабақтың ортасы
10 минут
20 минут
.
|
Алдыңғы сабақта өткенді қайталау:
Шығарманың жанры:
Тақырыбы:
Идеясы:
Шығарманың жазылуына не себеп болды?
Дескрипторлары:
Шығарма мазмұнын толық түсінеді;
Әдеби шығарманың жанрын анықтайды;
1-тапсырма.
«Коллаж әңгіме»
Түрлі-түсті суреттері бар журналдардан әртүрлі суреттерді қиып алып, флипчартқа жабыстырып, тақырыпқа қатысты әңгіме құрастырыңыздар.
Шығарманың жаңашылдығы неде деген сұраққа жауап беріңіздер.
Күшік асырап, ит еттім,
Ол балтырымды қанатты.
Біреуге мылтық үйреттім,
Ол мерген болды, мені атты. (Абай).
Дескрипторлары:
Тақырыпқа қатысты әңгіме құрастыра алады;
Шығарманың жаңашылдығы неде екенін анықтай алады.
2-тапсырма. «Ыстық орындық» әдісі
Сынып оқушыларын 4 топқа бөлеміз. Әр топтан бір оқушы «Ыстық орындыққа», шығарма авторы, басты кейіпкер, Құрмаш пен әжесі, шақырылады. Қалған оқушылар қоятын сұрақтарын талдап алады (әр кейіпкерге әр топтан бір-бір сұрақтан. Сонда 4 кейіпкерге 4 сұрақ дайындайды).
Үлгі сұрақтар
1.Авторға: «Шығарма атауының сырын түсіндірсеңіз»
2.Құрмашқа: «Сіз ауыл адамдары мен әжеңіздің ескертпесіне неге құлақ аспадыңыз?»
3. Көксерекке: «Сіз неге Құрмашты өлтірдіңіз?»
Дескрипторлары:
Берілген тақырып шеңберінде жеке көзқарастарын білдіре алады;
Сұрақтарды жүйелі құрастыра алады; талқылауға белсенді қатысады.
|
|
Соңы
5 мин
|
Рефлексия.
Бүгінгі сабақ несімен ұнады?
Оқу мақсатына жеттім деп ойлайсыз ба?
Қай тапсырма сізге көбірек ұнады?
|
|
Қосымша ақпарат
|
|
Дифференциациялап оқыту – Оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғарыоқушыларғақандайміндеттер қоюды жоспарлайсыз?
|
Бағалау – Оқушылардың білімін қалай тексересіз?
|
Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік ережелері
АКТ-ны қолдану
Құндылықтарменбайланыс
(тәрбие элементі)
|
|
Коммуникативті дағдыларын дамыту мақсатында құрылған топтар/жұптар қабілеті төмен оқушыларды қабілеті жоғары оқушылардың қолдау көрсетуін меңзейді.
|
Топтар арасында жұмыс жасау, талқылауды тыңдау немесе талқылауға көмек беру, қажетіне қарай топтар немесе жеке оқушыларға қолдау көрсету, марапаттау
|
Пәнаралық байланыс:география
Белсенді оқыту әдістерін қолдану,
Оқушылардың жас ерекшелігін сақтау,
|
|
Рефлексия
|
Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты сол жақ бағанда келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
Сабақ мақсаты/оқу мақсаты қаншалықты жүзеге асты? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Дифференциациялап оқыту өз мәнінде жүзеге асты ма? Өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен
|
|
Достарыңызбен бөлісу: |