Пояснювальна записка до проекту Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції»



Дата24.02.2016
өлшемі70.39 Kb.
#16131
түріПояснювальна записка


ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА до проекту Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» та інших законів України (щодо забезпечення реалізації положень Закону)»


  1. Обґрунтування необхідності прийняття акту.

Даний законопроект покликаний вирішити проблеми, які виникли в результаті застосування поточної редакції Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 2 вересня 2014 року № 1669-VII (далі – Закон № 1669) та вдосконалити певні його положення з метою реалізації можливості ефективного використання останніх.

Зокрема, протягом кількох місяців суб’єкти господарювання та фізичні особи не мають можливості користуватися правами, наданими їм статтею 2 Закону № 1669 «Мораторій на нарахування пені та штрафів на основну суму заборгованості за кредитними зобов'язаннями». Діюча редакція Закону № 1669 не дає можливості чітко визначити коло суб’єктів господарювання, до яких не застосовується пеня, передбачена його статтями 1 і 2, а також не виключає можливість застосування до таких суб’єктів індивідуального режиму ліцензування експорту чи імпорту відповідно до Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» № 959-12 від 26 жовтня 2014 року. Це викликано тим, що закріплення Законом № 1669 повноважень з визначення переліку населених пунктів, де проводиться антитерористична операція (надалі - АТО), і на які, відповідно, поширюється дія мораторію, за Кабінетом Міністрів України виявилось неефективним.

Так, розпорядженням Кабінету Міністрів України № 1053 «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція» (надалі – Розпорядження № 1053), затвердження якого передбачено Законом № 1669, було прийняте 30 жовтня 2014 р., але його дія була зупинена 5 листопада 2014 р. відповідним розпорядженням Кабінету Міністрів України №1079-р. Таким чином, частина положень Закону № 1669 стала незастосовною. Визначення переліку населених пунктів, на території яких здійснювалась АТО, Кабінетом Міністрів України є довготривалою процедурою, та не дає можливості хронологічно відобразити належність того або іншого населеного пункту до території проведення АТО).

Хронологічне визначення є суттєвим. По-перше, ціла низка населених пунктів знаходилася на території проведення АТО лише протягом певного проміжку часу, а отже після того, як такі населені пункти повернулись під державний контроль, застосування до них положень Закону № 1669 не має законних підстав. По-друге, територія, де проходить АТО, продовжує змінюватись і сьогодні. Достовірна інформація про перелік населених пунктів, на території яких здійснюється АТО, наявна лише в Антитерористичному центрі при Службі безпеки України, і повідомляється громадськості в останню чергу.

Тому, з урахуванням повноважень, наданих Антитерористичному центрі при Службі безпеки України, та з метою забезпечення ефективної реалізації норм Закону № 1669, пропонується закріпити на законодавчому рівні повноваження щодо визначення території проведення АТО саме за Службою безпеки України. До того ж, відображення такої інформації у хронологічному порядку надасть можливість з’ясувати, чи відноситься той чи інший населений пункт до території проведення АТО, та чи застосовується до нього Закон № 1669.

Крім того, заборона на проведення реєстраційних дій, пов'язаних із зміною керівника юридичної особи, передбачена поточною редакцією статті 4 Закону № 1669 порушує права таких фізичних осіб – керівників юридичних осіб – на звільнення з роботи (на вільний вибір праці), гарантовані ст. 43Конституцією України.

Зазначене обмеження також перешкоджає господарській діяльності юридичних осіб, зареєстрованих на території проведення АТО. Так, у вищого органу юридичної особи відсутні правові підстави відмовити в задоволенні заяви керівника про звільнення, але при цьому юридична особа не має можливості зареєструвати дані про нового керівника. В результаті, це обмежує дієздатність таких юридичних осіб, не дає можливості новому керівнику розпоряджатись рахунками юридичної особи та офіційно представляти юридичну особу без довіреності.

Ведення господарської діяльності суб’єктами, які зареєстровані в зоні проведення АТО, на сьогоднішній день є досить складним процесом. Продовжуючи працювати на окупованих територіях, суб`єкти господарювання піддаються численним ризикам (блокування банківських рахунків, фізичне руйнування або пошкодження основних фондів у зв'язку з веденням бойових дій, неможливість ведення переговорів із постачальниками або клієнтами). Більшість підприємців вбачають для себе єдиний вихід із такої ситуації – перенесення бізнесу в більш спокійні регіони.

Разом з тим, держава залишається відповідальною за пошук шляхів підтримки суб`єктів господарювання в зоні проведення АТО. Запропоновані законопроектом зміни, з одного боку, уточнюють чинну редакцію Закону № 1669 щодо продовження дії (переоформлення) ліцензій та документів дозвільного характеру, виданих суб'єктам господарювання, які здійснюють свою діяльність на території проведення АТО, а, з іншого – створюють умови для продовження діяльності таких суб`єктів господарювання після завершення АТО, таким чином, закладаючи основу для відновлення економіки Донецької та Луганської областей.


Окрім того, суб’єкти господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення АТО, за об’єктивних обставин не мають можливості здійснювати розрахунки з іноземними суб’єктами господарювання в строки, визначені в Законі України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» № 185/94-вр від 15 жовтня 2014 року, в зв’язку з чим підпадають під санкції, передбачені договором з іноземним суб’єктом господарювання. Торгово-промислова палата не завжди має достатніх підстав для видачі сертифікату, який підтверджує, що таке невиконання є результатом дії форс-мажорних обставин.

Передбачений законодавством України захист прав суб’єктів господарювання також не в повній мірі враховує унеможливлення виконання зобов’язань за договорами (контрактами чи угодами) обов’язків відповідно до законодавчих та інших нормативних актів у разі виникнення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) та звільнення, у зв’язку з цим, їх від відповідальності. Так, права резидентів за договорами, контрактами, відповідно до законодавчих та інших нормативних актів, стали незахищеними через проведення АТО в Луганській і Донецьких областях та окупації Автономної Республіки Крим.

При цьому, наявність форс-мажорних обставин в зоні проведення АТО є загальновідомою, тому отримання додаткового підтвердження цього факту є зайвим.

Отже, одним із завдань, яке мав вирішити Закон № 1669, було створення механізму спрощеної процедури підтвердження настання форс-мажорних обставин. Однак, в дійсності, такого спрощення не відбулося, тобто мета Закону № 1669 не була досягнута. Даний законопроект містить механізм звільнення суб’єктів господарювання, місцезнаходженням та місцем проживання яких є територія проведення АТО на початок її проведення, а також осіб, що змінили своє місцезнаходження чи місце проживання із зазначеної території, від відповідальності за невиконання або неналежне виконання окремих зобов’язань, передбачених нормативно-правовими актами та умовами договору (контракту або угоди), шляхом звільнення від необхідності отримання засвідчення про настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили).

Таким чином, існує об’єктивна необхідність приведенням тексту Закону № 1669 у відповідність до положень існуючого законодавства, зокрема, повноважень, визначених для Торгово-промислової палати України в статтях 14 та 14¹ Закону України «Про торгово-промислові палати України» № 671/97-вр від 6 листопада 2014 року, процедури отримання документів щодо підтвердження форс-мажорних обставин, а також відсутня потреба у конкретизації кола заявників, які можуть звертатися до ТПП України з питання засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили).


  1. Цілі і завдання прийняття акта.

Метою прийняття цього законопроекту є створення правових підстав для реалізації положень Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 2 вересня 2014 року № 1669-VII, а також усунення вищезазначених недоліків.





  1. Загальна характеристика і основні положення проекту акту.

Законопроектом передбачається:



  • закріплення повноважень про надання інформації про територію проведення АТО за Службою безпеки України, яка є відкритою та оприлюднюється та поновлюється на офіційному веб-сайті Служби безпеки України;

  • скасування обмеження на здійснення реєстраційних дії суб’єктами господарювання, зареєстрованих в населених пунктах, де проводилася АТО;

  • встановлення спрощеного порядку продовження дії ліцензій та дозвільних документів суб’єктів господарювання, які здійснювали діяльність на території проведення АТО та змінили своє місцезнаходження чи місцезнаходження (адреси) структурних підрозділів чи виробничих потужностей;

  • визначення вимог та порядку видачі сертифікатів про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) для суб'єктів господарювання, фізичних осіб - підприємців, які були зареєстровані на території проведення АТО до початку її проведення та проводять (проводили) або здійснюють (здійснювали) господарську діяльність в населених пунктах на території проведення АТО, а також осіб, що змінили своє місцезнаходження (місце проживання) із зазначеної території у період проведення АТО;

  • приведення у відповідність до повноважень, визначених для Торгово-промислової палати України ст.14 та 14¹ Закону України «Про торгово-промислові палати України», процедури отримання документів щодо підтвердження форс-мажорних обставин.


4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання
Питання, що відносяться до предмету правового регулювання даного законопроекту, регулюються Законом України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 2 вересня 2014 року № 1669-VII.
5. Фінансово-економічне обґрунтування
Прийняття цього проекту Закону не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України.
6. Прогноз соціально-економічних, правових та інших наслідків прийняття акта
Прийняття законопроекту дозволить реалізувати положення Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 2 вересня 2014 року № 1669-VII, а також сприятиме забезпеченню додатковими соціально-економічними гарантіями фізичних осіб, місце проживання яких зареєстроване на території проведення АТО та юридичних осіб, що мають місцезнаходження чи здійснюють діяльність на території населених пунктів, де проводилася антитерористична операція, а також осіб (фізичних та юридичних), які переселилися або змінили свої місце проживання чи місцезнаходження із зазначеної території у період проведення АТО.


Народні депутати України








Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет