Програма вступних іспитів зі всесвітньої історії



бет1/7
Дата11.07.2016
өлшемі381.5 Kb.
#190759
түріПрограма
  1   2   3   4   5   6   7


Міністерство освіти і науки України

Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна

Голова приймальної комісії

Ректор ХНУ імені В. Н. Каразіна

_____________ акад. В. С. Бакіров

Програма


вступних іспитів зі всесвітньої історії

за освітньо-кваліфікаційним рівнем


за другим рівнем вищої освіти «магістр» 032 «історія та археологія»

Затверджено на засідання Вченої Ради


історичного факультету

Протокол № 1 від 22 січня 20156р.

Харків 2016

Розділ 1.

ІСТОРІЯ СТАРОДАВНЬОГО СХОДУ

1.Вступ до історії стародавнього Сходу.

Предмет, географічні та хронологічні межі історії Стародавнього Сходу. Вплив географічного середовища на процес державотворення на Стародавньому Сході. Характер та особливості давньосхідного суспільства та держави. Джерела з історії Стародавнього Сходу: твори античних авторів та Біблія, пам’ятки давньосхідного письма, пам’ятки матеріальної культури. Вивчення проблем історії Стародавнього Сходу зарубіжними та вітчизняними істориками. Формаційний та цивілізаційний підходи до розгляду історії Стародавнього Сходу. Основні теорії та концепції немарксистського сходознавства. Спільне та особливе в розвитку цивілізацій Стародавнього Сходу. Основні етапи давньосхідної історії. Взаємовідносини східної та античної цивілізацій. Найважливіші досягнення культури народів Стародавнього Сходу. Внесок Сходу в світову культуру.

2. Стародавня Месопотамія.

Джерела з історії Месопотамії в давнину. Дешифровка месопотамського клинопису. Історія археологічних досліджень на території Межиріччя.

Природні умови та населення Месопотамії в давнину. "Номовi" держави Шумеру та Аккаду в ранньодинастичний період. Реформи Уруінімгіни в Лагаші.

Об'єднання Шумеру та Аккаду Саргоном Давнім, держава Саргонідів. Месопотамія під владою кутіїв. Соціально-економічний та політичний лад держави III династії Уру.

Піднесення Вавилону та утворення Старовавилонського царства. Економіка та соціально-політичний лад Вавилонії за Хаммурапі. Занепад Старовавилонського царства та завоювання Вавилонії касситами. Південна Месопотамія в ХVІ – XII ст. до н. е.

Ассирія в XX – ХVI ст. до н.е. Держава Мітанні в ХVІ – XIII ст. до н.е. Розвиток Ассирії в ХVІ – XI ст. до н.е. Зовнішня політика Ассирії в Х – першій половині VІІІ ст. до н.е. Реформи Тиглатпаласара III. Завоювання ассирійців в VIII – VII ст. до н.е. Загибель Ассирії.

Утворення Нововавилонського царства. Особливості економічного та соціально-політичного ладу Нововавилонського царства. Зовнішня політика Навуходоносора II. Послаблення Вавилону за Набоніда. Завоювання Вавилонії персами.

Культура Стародавньої Месопотамії. Письмо, його виникнення та розвиток. Література. Архітектура та мистецтво. Наукові знання. Релігія.

3. Іран в давнину.

Джерела з Історії Ірану та Середньої Азії. Елам в ІV – II тис. до н.е. Північно-Західний Іран в II тис. до н.е. Елам в І тис. до н.е. Проблема походження іранських племен. Мідійська держава.

Утворення персидської держави Ахеменідів. Завоювання персів у VІ ст. до н.е. Реформи Дарія І. Війни з греками, загибель держави персів. Культура стародавніх персів. Зороастризм.

4. Стародавній Єгипет.

Джерела з історії Стародавнього Єгипту. Історія археологічних досліджень на території Єгипту. Дешифровка давньоєгипетського письма. Періодизація історії Стародавнього Єгипту. Природні умови та населення Північно-Східної Африки в давнину. Номові держави та боротьба за об’єднання Єгипту в ІV тис. до н.е.

Єгипет при фараонах І та II династій. Соціально-економічний та політичний лад Єгипту Старого царства. Будівництво пірамід. Перший перехідний період.

Економічний та соціально-політичний розвиток Єгипту Середнього царства. Нашестя гіксосів та другий перехідний період.

Особливості соціально-економічного ладу Єгипту Нового царства Завоювання фараонів ХVIII династії. Релігійно-політична реформа Аменхотепа ІV та її наслідки. Єгипет в період правління фараонів XIX та XX династій. Війни з хеттами, "народами моря". Занепад Єгипетської держави.

Єгипет в І тис. до н.е. Економіка та соціально-політичні відносини в Єгипті Пізнього царства.

Культура Стародавнього Єгипту. Виникнення та розвиток письма. Література. Архітектура та образотворче мистецтво. Наукові знання. Давньоєгипетська релігія.

5. Стародавня Індія.

Джерела з історії Стародавньої Індії. Природні умови та населення Індії в давнину. Цивілізація Мохенджо-Даро та Хараппи. 3аселення Північної Індії аріями. Виникнення держав у долині Гангу. Система варн, проблема їх походження. Магадха в середині І тис. до н.е., утворення держави Нандів.

Греко-македонське вторгнення в Індію та його історичне значення. Утворення Імперії Маур’їв, її економіка та соціально-політичний лад. Індія в кушано-гуптський період.

Культура Стародавньої Індії. Література. Драматургія та театр. Архітектура й образотворче мистецтво. Наукові знання. Релігійні системи Стародавньої Індії: ведизм, буддизм, індуїзм.

6. Стародавній Китай.

Джерела з історії Стародавнього Китаю. Періодизація давньокитайської історії. Природні умови та давнє населення. Виникнення держави Шан-Інь, господарське життя інців. Зовнішня політика правителів держави Шан-Інь. Занепад держави Шан-Інь.

Китай у період Західного та Східного Чжоу. Боротьба між державами Китаю в період Чжаньго.

Реформи Шан Яна в царстві Цінь. Ідеологічна боротьба в Китаї у VІ-ІІІ ст. до н.е., поява філософських вчень та шкіл.

Заснування імперії Хань. Внутрішня політика перших імператорів. Формування основ конфуціанської імперії. Правління У-ді та його реформи. Зовнішня політика Ханьської імперії у II-I ст. до н.е. Назрівання соціально-політичної кризи імперії. Реформи Ван Мана та народні повстання в I ст. н.е.

Період Молодшої Хань. Зовнішня політика в I-III ст. н.е., відносини з кушанами та Парфянським царством. Політичні та соціальні рухи, повстання "жовтих пов’язок". Міжусобиці та кінець єдності імперії.

Культура Стародавнього Китаю. Розвиток письма, система освіти. Література, архітектура й мистецтво, досягнення старокитайської науки. Релігії Стародавнього Китаю: конфуціанство та даосизм.

7. Мала Азія та Закавказзя в давнину.

Джерела з історії хеттів. Дешифровка хеттського письма. Історія археологічних досліджень на території Малої Азії та Північної Сірії.

Природні умови та населення Малої Азії в давнину. Утворення хеттського царства. Політична історія хеттів. Особливості економіки та соціально-політичного ладу Хеттської держави. Загибель держави хеттів. Культура хеттів.

Джерела з історії Урарту. Утворення держави в урартів. Зовнішня політика Урарту в IX – VIII ст. до н.е. Економіка та соціально-політичний лад Урарту. Занепад та загибель Урарту. Культура урартів.

8. Східне Середземномор’я та Аравія.

Джерела з історії народів Східного Середземномор’я та Аравії. Характерні риси природніх умов Палестини, Сірії, Фінікії та Аравії. Етнодемографічні процеси в регіоні. Відносини держав і народів Східного Середземномор’я та Аравії з могутніми державами Месопотамії, Малої Азії та Єгиптом. Релігія й міфологія Фінікії, Палестини, Сірії, Аравії. Старий Завіт як староєврейська літературно-історична пам’ятка.

9. Середня Азія в давнину

Землеробські та скотарські племена Середньої Азії в V – III тис. до н.е. Ранні міські центри Середньої Азії. Середня Азія на межі II – І тис. до н.е. Розвиток народів Середньої Азії в першій половині І тис. до н.е. Боротьба народів Середньої Азії з персами. Культура народів Середньої Азії в давнину.

ІСТОРІЯ СТАРОДАВНЬОЇ ГРЕЦІЇ ТА РИМУ



Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4   5   6   7




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет