Жарылқасын Отарбаев атындағы орта мектебі
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспар
Сабақтың тақырыбы: «Еңлік-Кебек» дастаны
Бөлім:
|
Толғауы тоқсан қызыл тіл
|
Педагогтың тегі, аты, әкесінің аты( болған жағдайда)
|
Каманова Тұрсынкүл Смағұлқызы
|
Күні:
|
23.12.2022 ж.
|
Сынып:8
|
Қатысқан оқушылар саны: 11
|
Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы
|
«Еңлік-Кебек» дастаны
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:
|
8.1.2.1 әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашу;
|
Сабақтың мақсаты
|
Білім алушылар дастанның мазмұнын еске түсіреді, идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашады.Сол арқылы шығарма мазмұнын біледі, шығарманың композициялық құрылымын анықтай алады,шығармадағы сюжетіне талдау жүргізеді, өзіндік көзқарас танытады.
|
.Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/уақыт
|
Педагогтың әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
5 минут
Өткенді пысықтау
5 минут
Жаңа сабақ
20 минут
Сергіту сәті.
3 минут.
|
Ұйымдастыру кезеңі.
Психологиялық тренинг.
Білім алушылар,
«Шаттық шеңберіне» жиналайық! Шеңберге тұрайық, достарымызбен қол ұстасайық! Барлығымыз жақсы көңіл-күйде бір-бірімізге тілегімізді айтайық! Бір-бірімізге қарап күлкімізді сыйлайық!
Қол алысып, қәне, біз,
Достасайық бәріміз.
Айтарым бар сендерге,
Тез тұрыңдар шеңберге.
Қандай жақсы бір тұру,
Достарменен бір жүру!
Қандай жақсы дос болу!
– Балалар, бір-біріміздің қолымыздан ұстап, алақан арқылы жүректің жылуын сезініп үйренген қандай тамаша, қандай қуаныш!
Қызығушылықты ояту.
"Кинеметафора" Драмалық шығармадан үзінді көрсету.
Біз бүгін кімнің шығармасын талдаймыз?
" Бір сөйлемде барлығын айтып беру". Оқушылардан оқытылған тақырып бойынша «Кім? Не? Қайда? Қашан? Неге? Қалай?» деген сұрақтарға жауап беретін бір-ақ сөйлем құруларын ұсынады.
Мағынаны тану.
1-тапсырма.ЖЖ
"Әдеби шеңбер" әдісі бойынша 5 сұрақ
"Еңлік-Кебек"
Дастан неліктен
трагедиямен
аяқталады? Екі жастың өліміне кім кінәлі? Авторға қандай сұрақ қояр едің? Шәкәрім поэма арқылы не айтпақ болды? Кеңгірбайдың орнында қандай шешім қабылдар едің?Ал енді шығарманың идеясы неде деп ойлайсыңдар?
Заман бейнесі ,жастар махаббаты, қоғамдық әлеуметтік жағдаймен байланыста бейнеленеді.
РАФТ әдісі
РАФТ Р-рөл, А-аудитория, Ф-форма, Т-тақырып (10 минут)
(Ой толғаныс)
І-топқа II-топқа
Р- оқушы Р- оқушы А- Кеңгірбай А- қазаққа
Ф- хат Ф- хат Т- би кесімі туралы Т-жастар махаббаты
2-тапсырма.ЖЖ.
Поэма желісі бойынша кестені толтыру.
Поэмада суреттелген оқиға
|
Кейіпкерлердің іс-әрекеті
|
Ұлттық салт-дәстүрге байланысты мысалдар келтір
|
Нысан абызбен кездескен жері
|
Нысан абыздың бал ашуы, Кебектің сөзге мән бермеуі
|
Құда түсу, ру тартысы,қыз дауы,жесір дауы.
|
|
Достарыңызбен бөлісу: |