Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Манометрлер. Сорғылар
Бөлімі:
|
Қысым
|
|
Педагогтің аты-жөні:
|
|
|
Күні:
|
|
|
Сыныбы:
|
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:
|
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Манометрлер. Сорғылар
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты
|
7.3.1.10 – манометр мен сорғылардың жұмыс істеу принципін сипаттау
|
|
Сабақтың мақсаты:
|
Барлық оқушылар істей алады: Манометр құралын не үшін
қолданылатынын анықтай алады,түрлерін біледі,оларды күнделікті өмірде қолдана білуге үйренеді.
Көптеген оқушылар істей алады: Барометр мен манометр құралын салыстыра отырып,айырмашылығын түсінеді.Манометрмен қысым айырымын өлшей алады,бөлік құнын анықтай
Кейбір оқушылар істей алады: Манометр мен сорғылардың жұмыс істеу принциптерін,заңдылықтарын айқын тұжырымдайды.Адамның қан айналым жүйесіндегі қысымды өлшей алады.
|
|
Бағалау критерийлері
|
-Манометр мен сорғылардың түрлеріне анықтама бере алады.
-Манометр мен сорғылардың түрлері мен ерекшеліктерін ажырата алады.
-Манометр мен сорғылардың жұмыс істеу заңдылықтарын айқын тұжырымдайды,практика жүзінде аспаптармен өлшеулерді толық жүргізе алады.
|
|
Тілдік мақсаттар
|
Арнайы пәндік лексикамен терминалогия: Сөздік
Ағылшынша
|
Қазақша
|
Орысша
|
Pump
|
Сорғы
|
Насос
|
Piston
|
Поршень
|
Поршень
|
Gas manometer
|
Манометр
|
Манометр
|
Atmospheric pressure
|
Атмосфералық қысым
|
Атмосферное давление
|
Valve
|
Клапан
|
Клапан
|
Жазылым , айтылым дағдыларына сүйене отырып , оқушылардың сөздік қорын дамыту;
Манометрдің жұмыс істеу принципі қандай заңға негізделген..........
Су сорғысының құрылысы қандай және ол қалай жұмыс жасайды..............
Метал манометр қалай жұмыс атқарады...............
|
|
Құндылықтарға баулу
|
Өмір бойы оқуға дайын болу,шығармашылық пен сын тұрғысынан
ойлауды талдау,қарым-қатынас жасау қабілеті.
|
|
Пән аралық байланыс
|
Математика , ағылшын , география , биология
|
|
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/
Уақыты
|
Педагогтің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
10 минут
|
1.Ұйымдастыру:Оқушылармен амандасу, түгендеу.
Ғалымдардың есімдері арқылы 3 топқа бөлінеді.
2. «Сұрақ-жауап» әдісі арқылы алдыңғы білімді қайталау
1. Жердің ауа қабығының Жер бетіне және ондағы денелерге түсіретін қысымы (Атмосфералық қысым дегеніміз не?)
2. 1643ж. алғаш рет итальяндық физик Эванджелиста Торричелли өлшеген болатын (Атмосфералық қысымның сандық мәнін кім, қашан өлшеді?) 3.133 Па – ға тең (1мм.сын.бағ нешеге тең?) 4.766 мм.сын.бағанына тең атмосфералық қысым (Қалыпты атмосфералық қысым деген не?) 5. Барометр (Қысымды өлшеуге арналған құрал?)
|
«Сиқырлы таяқшаны» ұстап,сұраққа жауап беріп,өзінің сұрағын қояды
|
|
АКТ
ДК экран
Слайд
Сөздер жазылған стикерлер
Қарындаш,
қаламсап,
сызғыш
|
Сабақтың ортасы
25 минут
|
«Миға шабуыл» әдіс-тәсілі арқылы жаңа сабақ тақырыбын ашу және мақсатымен таныстыру.
Топтық жұмыс:
2 тапсырма. Шағын тест (деңгейлік тапсырмалар)
А деңгейі:
1. Тәжірибеде қысым айырымын бақылап отыру үшін қажетті аспап?
a) Барометр b) Манометр c) Термометр
d) Барометр – анероид
2. Манометр сөзі грек тілінен аударғанда қандай мағына білдіреді?
a) «манос» - тығыз емес, «метрео» - өлшеймін
b) «манос» - қысым, «метрео» - өлшеймін c) «манос» - тығыз, «метрео» - өлшеймін
d) «манос» - айырмашылық, «метрео» - өлшеймін
В деңгейі:
1. Манометрдің қандай түрлері бар?
a) Ашық және жабық
b) Сұйық және түтікті металл
c) Сұйық және тұтқыр Бағалау парағы
d) Металл және резеңке
2. Айдау сорғысы суды қанша метрден артық көтере алмайды?
a) 15 м b) 5 м c) 10 м d) 200м
С деңгейі:
1.Берілген ыдыстағы қысым атмосфералық қысымнан қаншалықты жоғары неме төмен екенін көрсететін құрылғы? a) барометр b) түтікті металл манометр c) сұйық манометр d) сорғылар
|
Оқушылар дәптерге сабақтың тақырыбын жазады,жауап береді,пікірлеседі,жинақ-
тайды,тұжырымдайды.
Оқушылар берілген тапсырмалар бойынша постерін жазып қорғайды
Оқушылар аспаптарды қолданып, әр түрлі құрылғыларда қысым өлшейді.
|
Дескриптор:
-Манометр , сорғылардың қандай қызмет атқаратынын біледі, олардың құрылғысын, негізгі бөлшектердің атауларын біледі.
-Манометр, сорғылар, танометр туралы ақпаратты жеткілікті дәрежеде өңдейді.
-Қысым өлшейтін аспаптарды, яғни манометр, танометрді орынды қолдана алады.
Жалпы балл-5
Дескриптор:
-Аспаптардың анықтамасын білу,бөлік құнын анықтайды. -Аспаптардың түрлері мен ерекшелітерін ажырата алады.
-Аспаптардың құрылғысын және бөлшектердің атауын біледі.
-Аспаптардың жұмысы қандай заңға негізделгенін біледі.
Жалпы балл-5
|
Презентация материалдары.
Графпроектор,
слайдтар 9,10,плакаттар,
манометр,
сорғы
Тонометр
Ашық сұйықтық манометр
Бурдон манометрі
Қосымша-2
|
Сабақтың соңы.
5 минут
Рефлекция
Бағалау
Үй тапсырмасы
|
«Екі жұлдыз,бір тілек» Оқушылар біліміне кері байланыс арқылы қорытынды жасалынады.
Сіз бүгін нені білдіңіз?
Сіз үшін не құнды болды?
Қандай тапсырманы орындау қиынға соқты?
Сабақ соңында әр тапсырманың бағалау критериилері бойынша жалпы баллдық жүйемен бағалау
§53-54 Манометрлер.Сорғылар
27-28 жаттығу
|
Сабақтан алған әсерін стикерге жазады
|
Жалпы бағалау критерийлер бойынша 10 балл
|
Стикер,
Фломастер
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз?
|
Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
|
Жеке қабілеттерін ескере отырып тапсырмалар мен диалог құру арқылы барлық
оқушыларға топтық және
жұптық жұмыс ұйымдастырдым.
Мұнда суреттік,сұрақтық
Тапсырмалар бере отырып
барлық оқушытоп кезінде
манометр мен сорғылардың
жұмыс істеу принципін
атмосфералық қысымға
негізделгендігін менгеріп біледі.
|
Қалыптастырушы бағалау кезінде сабақтың әр
кезеңінде оқушыларды мадақтау арқылы кері байланыс беріп отырамын.Оқушы әр сұраққа
жауап берген сайын түрлі-түсті қағазды беріпотырып, «жарайсың, жауабыңды толықтыр, Бұл-
жақсы жауап,сен жетістіктерге жетудесің! »сияқты сөз тіркестерін қолданамын.
|
Физика кабинетіндегі қауіпсіздік ережесімен
таныстырамын.Тәжірибе орындау барысында,
манометрді,сорғыны дұрыс
пайдалануын қадағалаймын.
|
Жалпы бағалау
Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.
1:
2:
Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.
1:
2:
Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек?
1:
2:
|
Таныстым
Достарыңызбен бөлісу: |