Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
6.3А Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу
|
Мектеп: Атырау қаласындағы химия-биология бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні: Шайхиева Н.Ш.
|
Сынып:
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақ тақырыбы
|
Санды теңдіктер және олардың қасиеттері
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
6.2.2.1
тура санды теңдіктердің қасиеттерін білу және қолдану;
|
Сабақ мақсаттары
|
Оқушылар:
|
Бағалау
критерийлері
|
Оқушылар:
санды теңдіктер анықтамасын біледі;
тура санды теңдіктер анықтамасын біледі;
тура санды теңдіктердің қасиеттерін біледі;
тура санды теңдіктердің қасиеттерін есеп шығаруда қолдана алады.
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар:
берілген санды теңдіктерге мәндес теңдіктер құрастырады;
санды теңдіктердің қасиеттерін тұжырымдайды;
Пәнге қатысты лексика мен терминология:
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:
санды теңдік – бұл екі жағында да сандар және/немесе санды өрнектер болатын теңдіктерді айтады;
|
Құндылықтарды дарыту
|
Топтық және жұппен жұмыс жасата отырып оқушыларда өзара сыйластық, сенімділік, қарым-қатынасты қалыптастыру
|
Пәнаралық
байланыстар
|
Қазақ әдебиетімен, өлең шумақтарын пайдалану
|
Бастапқы
білім
|
Алгебралық өрнектер. Алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендіру.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
0 – 3 мин
|
Ұйымдастыру. Амандасу.
Сыныпта психологиялық ахуал тудыру үшін оқушыларға смайликтер таратып, көңіл-күйлерін анықтау.
Кәне, кәне тұрайық,
Үлкен шеңбер құрайық.
Тұрсақ енді шеңберге,
Алақанды ұрайық.
Үй тапсырмасын қатар отырған оқушылар бір-бірінің дәптерін тексереді.
|
Презентация
|
Сабақтың ортасы
4 – 8 мин
|
«Миға шабуыл» - өткен сабақтан сұрақтар қойылып, жауап алынады.
С-1: Санды теңдік дегеніміз не? Мысал келтір
С-2: Санды теңдіктің 1-ші қасиетінің айтылуы, мысал келтір.
С-3: Санды теңдіктің 2-ші қасиетінің айтылуы, мысал келтір.
С-4: Санды теңдіктің 3-ші қасиетінің айтылуы, мысал келтір.
С-5: Санды теңдіктің 4-ші қасиетінің айтылуы, мысал келтір.
С-6: Санды теңдіктің 5-ші қасиетінің айтылуы, мысал келтір.
|
Презентация
смайликтер
|
9 – 23 мин
|
Сыныпты 4 топқа қиындылары бойынша бөлу, қиындылардан сурет құрастыру. Әр топқа өткен сабақ бойынша тапсырмалар беру.
1 топ
№1.Тура санды теңдіктің бір жақ бөлігіндегі қосылғышты екінші жақ бөлігіне қалай ауыстыруға болады? Мысал келтіру.
№2. Тура санды теңдіктерді мүшелеп қосуды орындаңдар:
7 : 1,4 = 5 және 0,6 .
-9 : 1,5 = - 6 және 4 = 3,2 : 0,8.
0,6 – 2 = - 1,4 және 2 + 1,8 = 3,8.
2 топ
№1.Екі тура санды теңдік қалай қосылады? Мысал келтіру.
№2. Тура санды теңдіктерді мүшелеп азайтуды орындаңдар:
7 : 1,4 = 5 және 0,6 .
-9 : 1,5 = - 6 және 4 = 3,2 : 0,8.
0,6 – 2 = - 1,4 және 2 + 1,8 = 3,8.
3 топ
№1.Екі тура санды теңдік қалай көбейтіледі? Мысал келтіру.
№2. Тура санды теңдіктерді мүшелеп көбейтуді орындаңдар:
3,8 - 5 = - 1,2 және .
2 : 0,4 = 5 және 18 = 9 : 0,5.
1,8 = 9 және 1,3 + 2,5 = 3,8.
4 топ
№1. Санды тура теңдіктің 3-ші қасиетінің айтылуы? Мысал келтіру.
№2. Тура санды теңдіктің пайдаланып, :
1,5 теңдігінің екі жақ бөлігінде
а) -4 – ке; б) 0,2 – ге көбейтіңдер.
2,4 : 0,4 = 6 теңдігінің екі жақ бөлігінде
а) - 3 – ке; б) 2 – ге бөліңдер.
|
Математика
2-бөлім,
Жалпы білім беретін оқулық мектептің 6 - сыныбына арналған,
Алматы «Атамұра» 2015, төртінші басылымы.
Қосымша 1
|
24 – 28 мин
|
Топ арасында жарыс «Кім жылдам?»
|