Сабақтың тақырыбы: Дұрыс көпбұрыштар, олардың қасиеттері және симметриялары. Оқу мақсаты



Дата13.05.2024
өлшемі217.12 Kb.
#500979
түріСабақ
14.05.24


Бекітемін:

Мұғалімнің аты-жөні:




Пән/Сынып:

9 сынып

Күні:




Тарау немесе бөлім атауы:

9.4АШеңбер. Көпбұрыштар.

Сабақтың тақырыбы:

Дұрыс көпбұрыштар, олардың қасиеттері және симметриялары.

Оқу мақсаты:

9.1.4.18
дұрыс көпбұрыштардың симметрияларын білу

Бағалау критериі:

дұрыс көпбұрыштың қабырғаларын, периметрін, ауданын және оған іштей және сырттай сызылған шеңберлердің радиустарын байланыстыратын формулалар.

Саралап оқыту тапсырмалары

Ұжымдық жұмыс
Жаңа тақырыптың түсіндірілуі
Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру;
Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату

Бірлескен жұмыс (1,2,3 тапсырма)
Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету
Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату;
Тапсырмалардың жауаптарын жазу.

Жеке жұмыс
Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы

Уақыты

Кезең дері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

3 минут



Ұйымдастыру

Сәлеметсіздерме!
Бүгін, Дұрыс көпбұрыштар, олардың қасиеттері және симметриялары тақырыбын қарастырамыз
Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:
Дұрыс көпбұрыштардын анықтамасын біледі.
Дұрыс көпбұрыштардың қасиеттерін біледі.
Үй тапсырмасын тексеру.
Қайталау сұрақтары

Амандасады, тақырыпты жазады.


Сұрақтарға жауап береді





Whatsapp месенжерін қолдану.

5 мин

Жаңа сабақ

Дұрыс көпбұрышты сырттай сызылған шеңбер
Егер көпбұрыштың барлық төбелері шеңбердің бойында жатса,
онда сол шеңберді көпбұрышты сырттай сызылған деп атайды.

Теорема.
Кез келген дұрыс көпбұрышты сырттай бір, тек бір шеңбер сызуға болады.


Дұрыс көпбұрышты іштей сызылған шеңбер
Егер көпбұрыштың барлық қабырғалары шеңберге жанасатын болса,
онда бұл шеңбер көпбұрышқа іштей сызылған деп атайды.

Теорема.
Кез келген дұрыс көпбұрышқа бір, тек қана бір шеңберді іштей сызуға болады.


Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады

Қажетті анықтамаларды жазып, сызбаны сызады.






Дескриптор Білім алушы

-Дұрыс көпбұрыштар ды салу алгоритмін біледі





Интернет ресурстары

12
минут



Бекіту тапсырмасы

Есептер.




r = ?
R = ?

















S=36
R = ?











r = ?
R = ?







А – деңгейі.


Төмендегі тұжырымдардың қайсысы дұрыс:

  1. Дөңес көпбұрыштың барлық қабырғасы тең болса, ол дұрыс көпбұрыш болады;

  2. Дөңес көпбұрыштың барлық бұыштары тең болса, ол дұрыс көпбұрыш болады? Бұл тұжырымдарды дұрыс болатындай етіп толықтырыңдар

В- деңгейі.
Шеңберге сырттай квадрат және дұрыс алтыбұрыш сызылған.Егер алтыбұрыштың периметрі 48 см болса, квадраттың периметрі қандай?
С – деңгейі.
Радиусы r- ге тең шеңберге А1A2…A12дұрыс онекібұрышы сырттай сызылған. A1A2 + A1A4=2r теңдігі орындалатының көрсетіңдер






R

r

A4

P

S

1

1




8







2




3










3













20

4










28




5













16

Оқулықпен жұмыс. №17, №18.

Оқулықтан есеп шығарады.


Оқушылар есептің сызбасын сызады




Дескриптор: Білім алушы
-Ұқсас көпбұрыштың периметрін анықтайды
-Ұқсас көпбұрыштардың периметрлерінің қатынасын есептейді
- Ұқсас көпбұрыштардың аудандары мен сәйкес сызықтық элементтерінің арасындағы байланысты қолданады

Слайд


Жалпы білім беретін мектептің 9–сыныбына арналған оқулық.
Оқулық авторлары: В.А.Смирнов, Е.А.Тұяқов
Алматы «Мектеп» баспасы 2019 жыл
Интернет ресурстары

20 мин

Жеке жұмыс

ББЖБ тапсырмасын орындайды

Тапсырманы орындайды.







2 минут




Бүгінгі сабақта:
Дұрыс көпбұрыштардын анықтамасын біледі.
Дұрыс көпбұрыштардың қасиеттерін біледі.
Кері байланыс:

Білемін

Білдім

Білгім келеді










Үйге тапсырма. №19.


Тақырыпты меңгергенін анықтау


Кері байланыс жасайды.





Whatsapp месенжерін қолдану


Презентация






Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет