Сабақтың тақырыбы:
Шаруашылықты ұйымдастырудың аумақтық факторлары
|
Мектеп:
|
|
|
Мұғалім:
|
|
|
Мерзімі:
|
|
|
|
Сынып:
|
Қатысқан оқушылар саны:
|
Қатыспаған оқушылар саны:
|
|
|
Сабақтың мақсаты
|
Оқушылар шаруашылық салаларын орналастыруда кеңістіктік және заманауи факторларды талдайды
|
|
|
Оқыту мақсаты
|
10.4.1.5 шаруашылық салаларын орналастыруда кеңістіктік (аумақтық) факторларды талдау
10.4.1.6 дүниежүзілік шаруашылықтың салаларын заманауи орналастыру факторларын талдау
|
|
|
Бағалау критерийі
|
Қолдану
Талдау
шаруашылық салаларын орналастыруда кеңістіктік факторларды талдайды
дүниежүзілік шаруашылықтың салаларын заманауи орналастыру факторларын талдайды
|
|
|
Тілдік мақсат
|
Пәнге қатысты лексика мен терминология
шаруашылық салалары, шаруашылықты орналастыру факторлары,
кеңістіктік фактор, заманауи факторлар, ауыл шаруашылығы, өнеркәсіп,
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер
Шаруашылықты орналастыруда кеңістіктік факторлары.................. атқарады.
Ауыл шаруашылық салаларын орналастыруда............................басымдық көрсетіледі.
Өнеркәсіп салалары үшін.......................
|
|
|
Пәнаралық байланыс
|
экономика,тарих,жаһандық перспективалар пәні
|
|
|
Құндылықтар
|
Оқушылардың шаруашылықты орналастыру факторларының ел экономикасы мен адам өміріндегі маңыздылығына назар салу
|
|
|
Сабақ барысы
|
|
|
Сабақтыңкезеңдері
|
Сабақта орындалатын іс-әрекеттер
|
Оқыту
ресурстары
|
|
|
|
0-3 минут
|
Оқушыларды сабаққа ұйымдастыру
Амандасу;
Оқу құралдарын түгендеу;
|
|
|
|
|
4-7 минут
|
І. Кіріспе
-Ой шақыру
(С)Шаруашылықты орналастырудың біздің өміріздегі маңызы қандай?
Сабақтың тақырыбы анықталады. Сабақтың мақсаты анықталып, бағалау критерийлерімен танысады.
|
Презентация
|
|
|
|
8-15 минут
|
Мұғалім іс-әрекеті:
Мұғалім оқушыларға шаруашылық салаларын орналастыру факторлары туралы қосымша мәтінмен танысуды және жұптарымен талдауды ұсынады.
Оқушы іс-әрекеті:
Оқушылар шаруашылық салаларын орналастыру факторлары туралы қосымша мәтінмен танысады және жұптарымен талдап, факторларды анықтайды.
|
Қосымша мәтін:
Шаруашылық салаларын орналастыру факторлары
http://melimde.com/deris-1-geografiya-filimdarini-jjesi-oni-ttastifi-sratar.html
Презентация
|
|
|
|
16-26 минут
|
Мұғалім іс-әрекеті:
Мұғалім оқушыларға шаруашылық салаларын орналастырудағы кеңістіктік және заманауи факторларды салыстырып талдауды ұсынады. Бұл жерде оқушылар фактордың айырмашылығы мен ұқсастығын көрсете алады.
Оқушы іс-әрекеті:
(Ж) Оқушылар шаруашылық салаларын орналастырудағы кеңістіктік және заманауи факторларды көрсететін сызбанұсқа құрады және оларды салыстырып, талдайды.
Ұсыныс:Мұғалім оқушыларға мәтінді пайдалануға бағыттап отырады. Мәтінде берілген факторларды анықтап жіктей алулары керек.
|
Сызбанұсқа
|
|
|
|
27-37 минут
|
Мұғалім іс-әрекеті:
Мұғалім оқушыларға ауыл шаруашылығы мен өнеркәсіп салаларын шаруашылық салаларын орналастырудағы факторлардың маңыздылығын ескере отырып орналастыру моделін жасауды ұсынады.
Оқушы іс-әрекеті:
Оқушылар өз таңдаулары бойынша ауыл шаруашылығы мен өнеркәсіп салаларын біреуін шаруашылық салаларын орналастырудағы факторларын ескере отырып орналасу моделін құрастырады.
Шаруашылық салалары: өсімдік щаруашылығы, мал шаруашылығы, тамақ өнеркәсібі, машина жасау өнеркәсібі, мұнай өңдеу өнеркәсібі, химия өнеркәсібі
Ұсыныс: Мәтінде берілген ақпараттарды көмекші құрал ретінде пайдаланулары керек.
Оқушылар бірін-бірі бағалайды.
Бағалау критерийі
Оқушы
шаруашылық салаларын орналастыруда кеңістіктік факторларды талдайды
дүниежүзілік шаруашылықтың салаларын заманауи орналастыру факторларын талдайды
Ойлау дағдылары Қолдану
Талдау
Дескриптор:
шаруашылық салаларын орналастыруда кеңістіктік факторларды талдай алады
дүниежүзілік шаруашылықтың салаларын заманауи орналастыру факторларын талдай алады
аул шаруашылығы салаларын орналастыру моделін жасай алады
өнеркәсіпті орналастыру моделін жасай алады
|
Бағалау парақтары
Презентация
|
|
|
|
38-40 минут
|
РЕФЛЕКСИЯ
Ресторан әдісі
Тағамның ең дәмдісі(сәтті жері)
Тағамның ең ащысы(қиын тұстары)
Тағамға қосар дәмдеуіштер(ұсыныстары)
|
|
|
|
|
Қосымша ақпарат
|
|
|
|
Дифференциациялап оқыту – Оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз?
|
Бағалау – Оқушылардың білімін қалай тексересіз?
|
Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік ережелері
АКТ-ны қолдану
Құндылықтармен
байланыс
(тәрбие элементі)
|
|
Үй жұмысы: Қайталау
|
Сабақ барысында бақылау және талқылауды үйлестіру, ал сабақ аяқталған кезде бағаға жұмыс орындау қарастырылады.
|
АКТ – оқушыларкөрсетілген ресурстармен жұмыстана алады. Диаграмама, графиктер сыза алады.
Құндылықтар – статистикалық деректерді күнделікті өмірде қолдана білудің маңыздылығына назар салу
|
|