Сабақтың тақырыбы : Жай сөйлем түрлері. Дайындаған: Қамбарова Анар Санаты: Жоғары



Дата30.06.2016
өлшемі322.5 Kb.
#168582
түріСабақ
Қазақстан Республикасы

Оңтүстік Қазақстан облысы

Отырар ауданы

Т. Ибрагимов атындағы жалпы орта мектебі



Пәні: Қазақ тілі мен әдебиеті

Сабақтың тақырыбы : Жай сөйлем түрлері .

Дайындаған: Қамбарова Анар

Санаты: Жоғары

Сабақтың тақырыбы : Жай сөйлем түрлері .

Сабақтың мақсаты : Жай сөйлем жайында түсініктерін кеңейте отырып , жай сөйлем түрлерін ұғындыру . Синтаксистік талдау дағдыларын жетілдіру .

Сабақтың дамытушылық кезеңі :Жай сөйлем түрлерінен олған теориялық білімдерін шығармашылық тұрғыда талдау арқылы , оқушыларды еркін сөйлеуге , ойларын ашық айтуға , тіл мәдениетін дамытуға үйрету .

Тәрбиелік мәні : Оқушыларды Отанын , елін , туған жерін құрметтеуге , адалдық пен ізгілік қасиеттерін сақтауға тәрбиелеу .

Сабақтың түрі : Дәстүрлі сабақ

Сабақтың әдіс – тәсілі : Сұрақ – жауап , түсіндіру , топтық жұмыс , шығармашылық жұмыс .

Пәнаралық байланыс : Әдебиет , тарих.

Көрнекілігі : Үлестірмелі парақша , семантикалық карта , сызба – қағаздар , оқушы білімін бағалау қағазы .

Сабақтың барысы :

I . Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен сәлемдесу ,

Сабаққа қатысымын тексеру .

Сыныптың назарын сабаққа аудару .

II . Үй тапсырмасын сұрау :

Жаңа сабақ : Жай сөйлем түрлері .

Жай сөйлем – біршама тиянақты ойды білдіретін сөздер тобы .

Мәселен , біз , бейбіт , еңбек , сүй , ел – деген жеке сөздерді сөйлем құрастырып айтайық .

Біз – бейбіт еңбекті сүйетін елміз .

Тақтамен жұмыс :

( Плакатқа жазылған жеке сөздерден сөйлем құрайық ) .

Ал осыдан нені байқап отырсыңдар ?

Сөз бен сөйлемді қалай ажыратуға болады ?

Сөз Сөйлем



Жеке лексикалық мағынасында қолданылады
Темір, жол, қатынас, жөндеу,кіріс

Тиянақты ойды білдіреді

Темір жол қатынасын жөндеуге кірісті



Көру диктанты . ( сөйлем құрау)



Тапсырманы уақытында ...................................................

Ел болғың келеді ме? .................................. түзе.

Күн ....................................... болады.

.............................................. сақтау керек.

( сызба - плакаттар)
Жай сөйлем

Сөйлем құрамы

Құрмалас сөйлем

Жай сөйлем - бір ғана тиянақты ойды білдіреді.

Құрмалас сөйлем - кемінде екі не бірнеше жай сөйлемдерден тұрады.

Жай сөйлем түрлері:

Жақты, жақсыз,

Жалаң, жайылма

Толымды, толымсыз.

Атаулы сөйлем.


( Ережелері мен мысалдар арқылы түсіндіріледі )
Түсінгендерін тексеру.

( семантикалық карта )




Мысалдар

Жел соқты.

Араның сыйы.

Емхана салды.

Үздік оқушы.

Үздік атанды.

Түн .

Дабыр – дүбір көбейді.



әр қилы

Әулие адам



сөз

сөз тіркесі

сөйлем

Үлестірмелі парақша :

( Жай сөйлем туралы , түрлері жайында оқушыларға синтаксистік талдау беріледі )

Талдау барысында оқушыларды жүйелік тәсіл бойынша машықтандыру .

1 . Жай сөйлем екенін анықтау , ойдың берілуін айқындау.

2 . Әуелі баяндауыш мүшені табу , сол арқылы бастауышқа сұрақ қою .

3 . Тұрлаусыз мүшелерге сұрақ қойып , анықтау .

4 . Сөйлемде сөздер қандай морфологиялық құрамнан тұратындығын ажырату .

Оқулықпен жұмыс .

Оқушылар жаттығу орындап , синтасистік талдау жасайды .

Шығармашылық жұмыс :


  • Тәуелсіздік дегеніміз не ?

- Ел қалай қол жеткізді ?

  • Қандай асулардан өттік ?

Осы сұрақтар төңірегінде жазып өтеді .


  • Міне , балалар , Тәуелсіздігіміздің арқасында үлкен белестерге қол жеткіздік . Асыл мұраларымыз бен рухани байлығымыз қайта оралды .

Сабақты қорытындылау :

« Өз тілі мен әдебиеті бар ел ғана өз алдына дербес ел бола алатынын ұмытпауымыз керек » ( А . Байтұрсынұлы )

Сабақты бекіту :

Сұрақтар қою арқылы пысықтаймын .

1 . Бүгінгі сабағымызда қандай сөйлем түрлерін өттік ?

2 . Жай сөйлем дегеніміз не ?

Үйге : 1 . Көркем әдебиеттерден жай сөйлем түрлеріне қатысты 7 сөйлем жазып, синтаксистік талдауға беріледі .

2 . Ережені жаттау .



Бағалау : Оқушы білімін бағалау парағын жинап алып ,бағаларын журналға ортақ бағасын қорытып қоямын .

Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет