Күні: 19.10.2022
|
Сынып: 9
|
Бөлім. «Атадан қалған асыл сөз»
|
Сабақтың тақырыбы
|
Бұқар жырау "Тілек"
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
|
9.Т/Ж4.Көркем шығармалардан алынған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолдану
|
Сабақтың мақсаты
|
Барлық оқушылар:Көркем шығармалардан алынған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолданады. Өз көзқарастарын білдіре отырып, шығармашылық жұмыс орындайды
Көпшілік оқушылар:Көркем шығармадағы үзінділерді тапсырмаларды орындау барысында орынды қолдана алады.
Кейбір оқушылар: Көркем шығармалардан алынған үзінділерді өз шығармашылық жұмыстарында қолданады. өзіндік ой пікірін білдіреді.
|
Бағалау критерийлері
|
Шығарманы шынайы өмірмен байланыстыра отырып, түйінді ой айта алады.
Шығарма үзінділерімен жұмыс жасайды
Шығармашылық жұмыстарда (толғау) үзінділерді орынды қолданады
|
Ойлау дағдыларының
деңгейі
| |
Құндылықтарға баулу
|
Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы (6-құндылық)
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар орындай алады:
Диалог құруға, шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Қарт бабам, үшкілсіз көйлек, бес уақыт, ақ орда, жер қайысқан, бұлтты күн, желкілдеген ту.
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Анаң, бикеш, тілек, ту, шартарап
Талқылауға арналған сұрақтар:
1.Бұқар жырау кім?
2. «Тілек» өлеңінің идеясы неде?
3. Бұқар жырау ХХІ ғасырда өмір сүрсе қандай тілек айтар еді?
|
Пәнаралық байланыс
|
Қазақстан тарихы,музыка.
|
АКТ-нықолданудағдылары
|
Осы сабақ барысында оқушылар Power Point бағдарламасынан тақырыпқа қатысты көрнекі құралдарды пайдаланып, интербелсенді тақтаны қолданады
|
Алдыңғы білім
|
Бұқар жыраушығармашылығы бойынша білімдерін еске түсіру
|
Сабақ барысы
|
Сабақтыңкезеңі/ уақыт
|
Педагогтіңәрекеті
|
Оқушыныңәрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
|
Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен амандасу. Назарын интерактивті тақтаға аударамын.
Ұйымдастыру кезеңі: «Математикалық» әдісі арқылы оқушыларды топқа бөлемін.
І топ: Ықылас
ІІ топ: Ниет
ІІІ топ: Бата
Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру
«Мен саған сенемін» тренингі
Қызығушылықты ояту кезеңі.«Болжау» әдісі.
Ел бастау қиын емес,
Қонатын жерден көл табылады.
Қол бастау қиын емес,
Шабатын жерден ел табылады.
Шаршы топта сөз бастаудан қиынды көргем жоқ – деген сөзді кім айтып еді?
«Дейін-кейін» стратегиясы
Оқушылар Бұқар жырау шығармашылығынан білетін мәліметтерін ортаға салады, «Дейін» бағанын толтырады, бейнематериалды тыңдап болғаннан кейін «Кейін» бағанын толтырады.
https://www.youtube.com/watch?v=W6ycmpr9-Y4
Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатын, бағалау критерийлерін анықтау.
|
Оқушылармен амандасу. Назарын сабаққа аудару.
Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру.
Оқушылар Бұқар жырау шығармашылығынан білетін мәліметтерін ортаға салады, «Дейін» бағанын толтырады, бейнематериалды тыңдап болғаннан кейін «Кейін» бағанын толтырады.
Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатын, бағалау критерийлерін анықтау.
|
ҚБ
Өзара бағалау. «Комментарий жасау» әдісі
ҚБ
Өзара бағалау. «Комментарий жасау» әдісі
|
9-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы
|
|