Сабақтың тақырыбы Жай бөлшек. Жай бөлшектерді оқу және жазу



Дата02.01.2022
өлшемі72.5 Kb.
#453730
түріСабақ
sabaq-kz attachment zhay-blshekter.-zhay-blshekterd-ou-zhne-zhazu




Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:
5.1C Жай бөлшектер

Мектеп: Қазан ЖОББМ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Курмашева М.Ж.

Сынып: 5

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Жай бөлшек. Жай бөлшектерді оқу және жазу

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.1.1.9 жай бөлшек ұғымын меңгеру;

5.5.2.1 жай бөлшектерді оқу және жазу;



Сабақтың мақсаты

жай бөлшектің ұғымын білу;

жай бөлшектерді жаза алу;

жай бөлшектерді оқи алу.


Бағалау критерийі

- жай бөлшек ұғымын біледі;

- жай бөлшектерді жаза алады;

- жай бөлшектерді оқи алады.




Тілдік мақсаттар


- оқушылар математикалық тілде сөйлей біледі.

- математикалық терминдерді дұрыс пайдаланады: жай бөлшек, жай бөлшектің алымы, жай бөлшектің бөлімі;

- диалогта және жазуда ұғымдарды дұрыс айта алады:

- жай бөлшек дегеніміз - …

- шаршының боялған бөлігі – шаршының .... бөлігін құрайды.


Құндылықтарға баулу


- қоғамымыздағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім: оқушыларды жұпта, топта жұмыс жасауға дағдыларын жоғарылату.



Пәнаралық байланыс

- география (карталардың сандық масштабы бөлшек сан арқылы өрнектеледі);

- тарихта ( XIX ғасырдың бірінші ширегі, жартысы).



Алдыңғы білім


- бастауыш сыныптан үлес ұғымын біледі.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы

2 мин.


5 мин
Сабақтың ортасы

5 мин


10 мин

3 мин

12 мин

4 мин


Сабақтың соңы

Рефлексия жасау

4 мин


Ұйымдастыру кезеңі

Сыныпта жағымды психологиялық ахуал түғызу. Оқушылар екі шеңберге бір – біріне қарсы тұрып тілектер айтады. Ішкі шеңбер солға қарай жылжып отырады.

Оқушыларға бағалау парағы таратылады. Тиісті торларға сәйкес түсті стикерлерді жабыстырады.

Қызыл – түсінбедім

Жасыл – түсіндім

Сары – сұрағым бар





кезең

түсіндім

сұрағым бар

түсінбедім

1

Жаңа сабақты меңгеру










2

1 тапсырма










3

2 тапсырма










Үй жұмысын тексеру:

Оқушылар шеңберге тұрып, бір – біріне «Натурал сандардың бөлінгіштігі» тарауы бойынша доп лақтырып сұрақтар қояды.


Жаңа білім

  1. Тапсырмалары бар қағаз қималарын жинау арқылы топтарға бөліну.

Үлестірме № 1




























  1. Тіктөртбұрыш неше бөлікке бөлінген?

  2. Көк бөліктер нешеу?

  3. Қызыл бөліктер нешеу?

  4. Жасыл бөліктер нешеу?



























  1. Тіктөртбұрыш неше бөлікке бөлінген?

  2. Қызыл бөліктер нешеу?

  3. Көк бөліктер нешеу?

  4. Ақ бөліктер нешеу?
























  1. Тіктөртбұрыш неше бөлікке бөлінген?

  2. Қызыл бөлшектер нешеу?

  3. Жасыл бөліктер нешеу?

  4. Көк бөліктер нешеу?

Оқушылар интербелсенді тақтадағы кестені толтырады.




І

ІІ

ІІІ

барлық бөліктер

7

8

9

көк бөліктер

4

5

3

І топ – жетіге бөлінген, төрт бөлігі көкпен боялған;

ІІ топ – сегізге бөлінген, бес бөлігі көкпен боялған;

ІІІ топ – тоғызға бөлінген, үшеуі көкпен боялған.

Осы бөліктерді сандар арқылы жазуға болады.

Бүгін біз сабақта жаңа сандармен таңысамыз.

Жай бөлшек –

а – алымы (нешеуі боялғанын, алынғанын көрсетеді)

b – бөлімі (нешеге бөлінгенін көрсетеді)

Оқылуы: "жетіден төрт", «сегізден бес», «тоғыздан үш».

Жазылуы: , , .



  1. Берілген тапсырмаларда басқа түспен боялған бөлігін жай жай бөлшекпен жазыңдар, оқыңдар.

Оқушылар барлығы шеңберге тұрады. «Өрмекшінің торы» әдісі арқылы оқушылар өзара жай бөлшектің оқылуын тексереді, алымын және бөлімін ажыратуға үйренеді.

  1. Оқушылар оқулықпен жұмыс жасайды.

№ 267

Кестеге мәліметтер енгізіңдер:



Мектептегi барлық 5-сыныптағы оқушылар саны

Сыныптағы оқушылар саны

Сыныптағы қыз балалар саны

Сыныптағы ер балалар саны














Кестедегi сандарды қолданып мүмкiн болатын барлық жай бөлшектердi құрастырыңдар және ол бөлшектер ненi бiлдiретiнiн түсiндiрiңдер.

Дескрипторлар:

Білім алушы:

- жай бөлшектерді құрастырады;

- бөлшектер нені білдіретінін түсінеді.

№ 358


Айжанда үш бүтiн алма, екi жарты алма және төрт ширек алма бар. Айжанда барлығы неше алма бар?

Дескрипторлар:

Білім алушы:

- есептің шартын жазады;

- жарты ұғымын біледі;

- ширек ұғымын біледі;

- жауабын жазады.

Үй жұмысын беру.

№ 262

25-суретте бөлiктерi боялған шаршылар кескiн делген. Әр шаршының боялған бөлiгiн жай бөл шекпен жазыңдар.






























№ 263

26-суретте берiлген фигуралардың қандай бөлiгi боялған?

























































4. Рефлексия «Кубизм» әдісі арқылы жүргізіледі.

1. Жай бөлшек деген не?

2. Жай бөлшектің алымы дегеніміз не?

3. Берілген бөлшектерді оқы.

4. Бөлшектерді жаз.

5. a қандай сан?

6. Жай бөлшектің бөлімі дегеніміз не?

Бағалау парағы бойынша оқушылармен кері байланыс жасалады.





кезең

түсіндім

сұрағым бар

түсінбедім

1

Жаңа сабақты меңгеру










2

1 тапсырма










3

2 тапсырма










Оқушылардың білім деңгейлерін анықтау, келесі сабаққа мақсат қою.

«Ішкі – сыртқы шеңбер» әдісі

«Допты лақтыру»

бағалау тәсілі

Қағаз қималары

Интербелсенді тақта

«Өрмекшінің торы» әдісі

«Ойлан – жұптас – бөліс»

бағалау тәсілі

Оқулық Алматы «Мектеп» 2017

Математика 5 сынып 1 бөлім

Ә. Әбілқасымова

№ 267, № 358

«Кубизм» әдісі


Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау





Сабақтағы тапсырмалар мақ-сатқа сай барлық оқушыларға міндетті жаттығулардан бастап, орта деңгейлі және жоғары деңгейлі тапсырмалар ретінде құрастырылды. Әр тапсырма-дан кейін бағалаудың тиімді

әдіс – тәсілдері ұйымдасты-рылды, ол оқушыларға қолдау көрсетіп, әрі қарай ізденіп жұмыс жасауына негіз болады.





Оқушылардың білім деңгейін анықтау үшін қалыптастыру-шы бағалаудың «Допты лақтыру», «Өрмекшінің торы», «Ойлан – жұптас – бөліс», «Кубизм», бағалау парағы әдіс- тәсілдерін қолдандым.

.

Сыныпта жағымды психо-логиялық ахуал түғызу мақсатында «Ішкі – сыртқы шеңбер» әдісін қолдану. Денсаулықты сақтау үшін

«Допты лақтыру», «Өрмек-шінің торы» белсенді тәсіл-дерді қолдану. Интербелсенді тақтамен жұмыс жасаған кезде қауіп-сіздік техникасының ереже-лерін сақтау.




Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет