Сабақтың тақырыбы: Жай бөлшектерді қосу және азайту



бет1/20
Дата19.12.2023
өлшемі5.87 Mb.
#487124
түріСабақ
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   20
5 сынып 2 токсан Меруерт5



Сабақ жоспары №8
Бекітемін:

Бөлім:

5.2А Жай бөлшектерге амалдар қолдану




Педагогтің Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса)







Пән/Сынып:

5 сынып; Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:




Күні:







Сабақтың тақырыбы:

Жай бөлшектерді қосу және азайту




Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

5.1.2.17 бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу және азайтуды орындау;
5.1.2.18 бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қосу және азайтуды орындау;




Сабақтың мақсаттары:

1. Бөлімдері бірдей және бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу және азайтудың ережесін білу;
2.Бөлімдері бірдей және бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу және азайтуға есептер шығара алу;
3. Жай бөлшектерді қосу және азайту амалын мәтін есептер шығаруда қолдана алу;




Сабақ барысы:

Уақыты

Кезең дері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

5 минут



Ұйымдастыру

Сәлеметсіздерме!
Бүгін, Жай бөлшектерді қосу және азайту тақырыбын қарастырамыз
Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:
1. Бөлімдері бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу және азайтудың ережесін білу;
2.Бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу және азайтуға есептер шығара алу;
3. Жай бөлшектерді қосу және азайту амалын мәтін есептер шығаруда қолдана алу;

Сәлемдесу;


Үй тапсырмасын көрсету;
Сабақ мақсатын тыңдау, танысу
Сұрақтарға жауап береді



Оқушылардың белсенділігіне қарай мұғалім
ауызша мақтау сөздермен бағалауы



слайд



10 мин

Жаңа сабақ

Жай бөлшектерді қосуға байланысты мысалдар.
1. «Бөлімдері бірдей жай бөлшектерді қосу» тақырыбы
2 .«Бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қосу»
3. «Қосудың қасиеттерін жай бөлшектерде қолдану»
https://youtu.be/XHBzLI6hPaQ Видео түсіндіру.

Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады



Оқушылар осы мысалдарға қарап түсінеді.





Слайд
https://youtu.be/XHBzLI6hPaQ





25 мин

Тапсырмалар.

№1


+


















№2

+




















3. Өрнектің мәнін тап:







  1. Тіктөртбұрыштың ұзындығы см, ені см. Тік төртбұрыштың периметрі неге тең?

Шешуі:
P=2a+2b
P=2∙
4. Теңдеуді шеш:





  1. Домбыраның басы (құлағы) м, мойны м, шанағы м. Домбыраның ұзындығы неше метр?

Берілуі: басы (құлағы)- м
мойны- м
шанағы- м
т.к. L-? Барлығы: 1м

Жеке жұмыс.


№1. Бөлшектерді қосып, нәтижелерін салыстыр.
Жұлдызшаның орнына > немесе < белгісін қой:

  1. ;



№2Теңдеуді шеш:











3.







2. Шешуі:
P=2a+2b
P=2∙
4.Шешуі:



Оқулықтан №






А-деңгейі.
Дескриптор:
-Бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу(азайту) , олардың алымдарын қосып(азайтып), алым етіп, сол бөлімнің өзін қалдыру керек.
- Бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу үшін: 1) бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіреді; 2) бөлімдері бірдей бөлшектерді қосады
- Бөлімдері әр түрлі бөлшектерді азайту үшін: 1) бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіреді; 2) бөлімдері бірдей бөлшектерді қосадыВ-деңгейі.
Дескриптор:
1) Берілген суреттің боялған бөлігін бөлшек түрінде жазады;
2) Бөлшектерді қосу және азайту ережесін пайдаланып, есептейді
-Жай бөлшектерді қосу және азайту амалын мәтін есептер шығаруда қолдана алады.

Тақта, слайд, оқу құралдары; 5 сыныпқа арналған оқулық


Тақта, слайд, оқу құралдары; 5 сыныпқа арналған оқулық


оқу құрал жабдықтары, тақта, бор Интербелсенді тақта




5 минут




Қорытынды.
Рефлексия
Бүгінгі сабақта:

1. Бөлімдері бірдей және бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу және азайтудың ережесін біледі;


2.Бөлімдері бірдей және бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу және азайтуға есептер шығара алады;
3. Жай бөлшектерді қосу және азайту амалын мәтін есептер шығаруда қолдана алады.
Үйге тапсырма. №510 /2,4,6/
Бағалау



Тақырыпты меңгергенін анықтау

Оқушылардың белсенділігіне қарай мұғалім


ауызша мақтау сөздермен бағалауы

«Бес саусақ» әдісі



Презентация







Сабақ жоспары №9


Бөлім:

5.2А Жай бөлшектерге амалдар қолдану




Педагогтің Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса)







Пән/Сынып:

5 сынып; Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:




Күні:







Сабақтың тақырыбы:

Жай бөлшектерді қосу және азайту




Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

5.1.2.17 бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу және азайтуды орындау;
5.1.2.18 бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қосу және азайтуды орындау;




Сабақтың мақсаттары:

1. Бөлімдері бірдей және бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу және азайтудың ережесін білу;
2.Бөлімдері бірдей және бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу және азайтуға есептер шығара алу;
3. Жай бөлшектерді қосу және азайту амалын мәтін есептер шығаруда қолдана алу;




Сабақ барысы:

Уақыты

Кезең дері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

5 минут



Ұйымдастыру

Сәлеметсіздерме!
Бүгін, Жай бөлшектерді қосу және азайту тақырыбын қарастырамыз
Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:
1. Бөлімдері бірдей және бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу және азайтудың ережесін білу;
2.Бөлімдері бірдей және бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу және азайтуға есептер шығара алу;
3. Жай бөлшектерді қосу және азайту амалын мәтін есептер шығаруда қолдана алу;
Сұрақтар.
-Бұрыс бөлшекті қалай аралас санға айналдырады?
-Жай бөлшектердің негізгі қасиеті?
-Бөлімдері бірдей бөлшектердің қайсысы үлкен?
-Алымдары бірдей бөлшектер қалай салыстырылады?
-Аралас сандар қалай салыстырылады?
-Бөлімдері бірдей, әртүрлі бөлшектерді қалай қосып, азайтады?
1) + 2) 3) 4)

Сәлемдесу;
Үй тапсырмасын көрсету;
Сабақ мақсатын тыңдау, танысу
Сұрақтарға жауап береді

Бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу(азайту) , олардың алымдарын қосып(азайтып), алым етіп, сол бөлімнің өзін қалдыру керек.





Оқушылардың белсенділігі үшін «Жарайсың!», «Керемет!» деген сақтау сөздерімен бағалайды.





Оқулық, жұмыс дәптері
Кітап, дәптер, қалам суреттері бейнеленген қима қағаздар топтамасы
ДК экраны

10 мин

Жаңа сабақ

Ережелері:
- Бөлімдері бірдей бөлшектерді азайтқанда азайғыштың алымынан азайтқыштың алымын азайтып, алым етіп жазып, ал сол бөлімнің өзін қалдыру керек.
- Бөлімдері әртүрлі бөлшектерді азайту үшін:
1. бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіру керек;
2. бөлімдері бірдей бөлшектерді азайту ережесі бойынша азайту амалын орындау керек.
- Натурал саннан бөлшекті азайтқанда азайғыш натурал санды азайтқыш бөлшектің бөліміне тең бұрыс бөлшек ретінде немесе натурал санды бір бүтінге кемітіп, бөлімі азайтқыш бөлшектің бөліміндей аралас сан түрінде жазу керек.
Сәйкестендіру
1. 3/11 – 1/11 А) 4/17
2. 11/17 – 7/17 Ә) 4/25
3. 12/25 - 8/25 Б) 6/35
4. 4/7 – 2/5 В) 5/12
5. 2/3 - 14 Г) 2/11



Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады

Оқушылар осы мысалдарға қарап түсінеді.



Оқулық, жұмыс дәптері


Кітап, дәптер, қалам суреттері бейнеленген қима қағаздар топтамасы
ДК экраны


25 мин

Тапсырмалар.

№1.
1)
2)
3)
4)
Ереже айту.
1)бөлімдері бірдей бөлшектер қалай қосылады?
2)бөлімдері әр түрлі бөлшектер қалай қосылады?мысал келтіріңдер.
3)бөлімдері бірдей бөлшектер қалай азайтылады?
4)натурал саннан бөлшек қалай азайтылады?


№2. Толықтыру
1. 8/27+ * =17/27
2. * + 1/8 = 3/8
3. 12/13 - * = 1/13
4. 9/10 - * = 1/10
5. 5. 3/4 - 1/5 = *
№3. Есептеңдер:










Шығармашылық тапсырма:


«Кім жылдам?»

+




































































































Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   20




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет