Сабақтың тақырыбы: Көшпелі мал шаруашылығының қалыптасуы



бет1/3
Дата16.11.2023
өлшемі0.68 Mb.
#483487
түріСабақ
  1   2   3
Ашық сабақ Көшпелі мал шаруашылығының қалыптасуы


Білім беру ұйымының атауы

ЖШС «Асатан» жалпы орта мектебі

Пәні:

Қазақстан тарихы

Бөлім:

2-бөлім. Ежелгі көшпелілер өмірі

Педагогтің аты-жөні:

Мирхалдаров Мирсултон Мирхамидович

Күні:

17.11.2023ж

Сынып: 5 - «Е»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Көшпелі мал шаруашылығының қалыптасуы
Зерттеу сұрағы: Көшпелі мал шаруашылығы неліктен Қазақстанның ежелгі тұрғындары шаруашылығының негізгі түріне айналды?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

5.4.1.2. –көшпелі мал шаруашылығы мен егіншіліктің қалыптасуын түсіндіру
5.2.2.6. – көшпелілердің әлемдік өркениетке қосқан үлесін білу

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: Көшпелілерде мал шаруашылығы мен егіншіліктің қалыптасқанын түсіндіре алады.
Көпшілік оқушылар. Көшпелі мал шаруашылығы мен егіншіліктің дамуы адамдарда қандай мүмкіндіктер беретінін анықтай алады.
Кейбір оқушылар: Көшпелі шаруашылықтың түрлерін ажырату, мал шаруашылығы мен егіншілік дамыған аймақтарды картадан көрсете алады.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/
уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдас-тыру
3 мин
Өткен білімді еске түсіру
3 минут

Жаңа білім


3 мин

І. Ұйымдастыру сәті.
Оқушылармен амандасу, түгелдеу.

Оқушыларды топқа бөлу.


1-топ. «Жылқы»
2-топ. «Түйе»
Топ басшыларын анықтау.
Бағалау парағын түсіндіру


ІІ. Өткен тақырыпқа шолу
1 -тапсырма


ІІІ. Жаңа тақырыпты ашу
«Мазайка» әдісі




Оқушылар мұғаліммен амандасады.
Оқушылар суреттер жасырынған қағаздарды алып топқа бөлінеді.

Оқушылар «Шахмат» әдісі бойынша суреттерді таңдап, өткен сабақтардағы білімдерін еске түсіру үшін сұрақтарға жауап береді.


Оқушылар тарих пәніне байланысты қызықты сұрақтарға жауап беру арқылы, жаңа тақырыпқа байланысты суретті «Мазайка» әдісі бойынша құрастырып, жаңа тақырыпты ашады.

Оқушылардың жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу



Топ басшылар бағалау парағын толтырады

Топ басшылары жауап берген оқушыларды бағалау парағына


1ұпаймен бағалап отырады.
ҚБ
Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
ҚБ
Оқушылардың жауаптарын тыңдайды және құрастырылған
мазайканы тексереді.
Мадақтау

Презентация, кеспе суреттер
Бағалау парағы
АКТ, презентация
Көрнекіліктер

АКТ
Кеспе қағаздар





25 минут

2 мин


Жаңа тақырып бойынша бейнеролик көрсету:
ІV. Бейнебаянды талқылау және жаңа сабақты меңгерту

  1. Қазақстанда шаруашылық неше түрге бөлінді?

  2. Көшпелі мал шаруашылығы неліктен шаруашылықтың негізгі түріне айналды?

  3. Көшпелілер малдың қандай түрлерін өсірді?

  4. Мал шаруашылығы дамыған кезде қандай өнімдер өндіріле бастады?

  5. Көшпелі мал шаруашылығының дамуы адамдарға қандай мүмкіндіктер берді?



Сөздікпен жұмыс
Тебіндеу – пинать – kick
Көшпелілер – кочевники – nomads
Отырықшы –сидячие– Sedentary
Жайылым–пастбище– pasture
Жартылай көшпелі –полукочевой–seminomadic


Жеке жұмыс
2-тапсырма.
Жаңа сабақты менгеру үшін «Сәйкестендіру» әдісінен
пайдаланамын.


Жұптық жұмыс
3-тапсырма
«Венн диаграмма» әдісінен пайдаланамын





Топтық жұмыс
4-тапсырма
«Жылқы» тобы – төрт түлiкке байланысты мақал-мәтелдерді жалғасын табады және мағынасын айтады.


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет