|
Пән: Қазақ тілі Т2
|
Бөлім: 7. Ғарышқа саяхат
|
Күні : 11.04.23ж
|
Педагогтің аты-жөні:Букенова Д.М.
|
Сынып: 4 Б
|
Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар :
|
Сабақтың тақырыбы: Мен астроном боламын
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары
|
4.4.2.1* оқыған/аудио/бейне материалдың мазмұнын дайын жоспар негізінде жазу
4.4.5.1 мұғалімнің қолдауымен айтылуы мен жазылуында айырмашылығы бар сөздерді дұрыс жазу
|
Сабақтың мақсаты :
|
Оқушылардың барлығы: оқыған/аудио/бейне материалдың мазмұнын дайын жоспар негізінде жазады,
мұғалімнің қолдауымен айтылуы мен жазылуында айырмашылығы бар сөздерді дұрыс жазады
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
|
Ертеңгілік шеңбер.
«Мен саған тілеймін» Қызығушылықты ояту
«Сөзжұмбақшылар» сайысы
Үй тапсырмасын тексеру
Оқушыларды сабақтың тақырыбы және
мақсатымен таныстыру.
|
Барлық оқушылар бір-біріне шеңбер бойы жақсы тілек айтады.
Мысалы: Саған денсаулық тілеймін! Саған жақсы көңіл күй тілеймін!
|
Қолпаштау
|
|
Сабақтың ортасы
|
1.Тыңда. Қайтала.
Сөздікпен таныстыру:
Жаңа сөздер:
Ғаламшар-планета
астроном- астрономы
ғылым-наука
тартылыс күші-сила притяжения
тозаң(шаң) –пыль
кеңістік-пространство
зерттеу -исследование
Жаңа сөздерді дұрыс айтуға дағдыландыру жаттығуы:
2. Айтылым. Жазылым
1-тапсырма. Суретке қара. Ғаламшарларды атап бер. Кеңістікте ғаламшар-
лардан басқа тағы нелер бар? Болжап айт.
3. Оқылым.Айтылым. Жазылым
Аспан әлемін, ғаламшарды зерттейтін адамды астроном деп атайды.Астрономдардың айтуынша, Жер ғаламшары
Күннің айналасындағы газ және тозаңдардан пайда болған. Ал «Күннің тартылыс күшінен кеңістікте ғаламшарлар пайда болған» деген болжам бар. Газ-тозаң іріктеліп, олардың жеңіл элементтері Күн сәулесінің қысымымен одан әрірек орналасады. Ал біршама ауырлары Күнге жақын орналасқан
|
Тыңдалым,айтылым.
Сөздерді оқиды, қайталайды, сөз тіркесін құрастырады.
Айтылым. Жазылым
1-тапсырма.
3.Оқылым.Айтылым. Жазылым.
Берілген иәтін бойынша сұрақ құрастырыңдар.
Үлгі: Кімді астроном деп атайды?
Астрономдардың айтуынша, Жер ғаламшары
неден пайда болған?
|
«Бас бармақ»
Дескриптор:
- берілген сөйлемдерді толықтырады.
Дескриптор:
Астрономия ғылымымен байланысты сөздерді біледі.
Мәтінді оқып, сұраулы сөйлем құрайды.
Өлеңнің жанрлық ерекшелігін біледі.
|
Слайд
Слайд
Оқулық 32 бет
Слайд
Оқулық
32 бет
|
|
Сергіту сәті
|
|
|
6. Тыңдалым.Оқылым. Айтылым.
Өлеңді мәнерлеп оқы. Түсінгеніңді айтып бер.
Мен астроном боламын
Білімін жиып ғаламның
Мен астроном боламын.
Ғаламшарлар әлемін
Зерттеу – менің қалауым.
Білімін жиып ғаламның
Мен астроном боламын.
Арманымның жолында
Көтерем ғылым жалауын.
Н. Дәулеткереева
Сұрақтарға жауап бер.
Өлең неше шумақтан тұрады?
Өлеңнің әр шумағында неше жол бар?
Өлеңнің әр жолында неше буын бар?
Өлең кім туралы?
Астроном болу үшін не істеу керек?
Астроном адамдар немен айналысады?
Астрономдар неліктен ғаламшарларды зерттейді?
Өлеңдегі кейіпкер алдына қандай мақсат қойды?
Дескриптор:
1.суреттерді пайдаланып, мәтін бөліктерінің ретін анықтайды .
|
|
Сабақтың соңы
|
Үйге: 33бет 2-тапсырма жаттау
|
|
|
|
Рефлексия «Табыс сатысы».
|
«Мен ........................................білемін», «Мен....................................түсінемін»,
«Мен ..........................жасай аламын».
|
|