Сабақтың тақырыбы: Қос бұрыштың және жарты бұрыштың формулалары Мақсаты : - Қос бұрыштың және жарты бұрыштың формулаларынын түрлерін білу; - Қос бұрыштың және жарты бұрыштың формулаларын пайдалануды түсіну; - Тригонометриялық өрнектерді ықшамдауда қолдануды үйрену Күтілетін нәтижелер: - Қос бұрыштың және жарты бұрыштың формулаларынының түрлерін біледі; - Қос бұрыштың және жарты бұрыштың формулаларын пайдалануды түсінеді; - Тригонометриялық өрнектерді ықшамдауда қолдануды үйренеді; Негізгі идеясы: Тригонометриялық өрнектерді ықшамдау формулаларды пайдалана білу Керекті жабдықтар: Оқулық, интерактивті тақта, бағалау парақтары. Сабақ барысы: Сабақ кезеңдері: Мұғалім әрекеті Оқушы әрекеті Кіріспе (5 мин) Ұйымдастыру: Берілген қағаз қиындылары арқылы оқушылар «синустар», «тангенстер», «котангенстер», «косинустар» деп аталатын 4 топқа бөлінеді -мұғаліммен амандасып, сабақтарына дайындалады; - толық жазылмаған формулалар парақшаларын біріктіріп, топтарға бөлінеді; «RAFT» әдісі арқылы үй жұмысын тексеру «Үш шапалақ» арқылы бағаланады Әр топтан бір оқушы тұрып есептің шығу жолын рольге еніп айтады Тұсаукесер (5 мин) «Ой қозғау» -топпен жұмыс Түрткі сұрақ: 1.Егер қосу формулаларында өрнектерінде деп алсақ, нені байқайсыңдар? Сынама сұрақ: 2. Неге 2 болады? 3. Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы неге байланысты? (Осы сұрақтардан кейін сабақтың тақырыбы ашылуы тиіс) Мадақтау арқылы бағаланады Жаңа тақырып – түсіндірме жұмысы Қос бұрыштың формулалары ; с Жарты бұрыштың формуласы tg Айтылуы мумкін жауаптар: 1. 2 немесе 2 болады 2. Тригонометриялық функцияларынын тәуелділігінен 2 қос бұрышқа қатысты деген жауап үлгілері айтылуы мүмкін. Негізгі бөлім (12мин) «Бірін бересің, бірін аласың» әдісі «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» арқылы бағалау Берілген формулаларды бір-біріне түсіндіріп, талдайды. Постерге ойларын жинақтап салып, қорғайды. Топтар бір-бірін үш критерий бойынша бағалайды. (10мин) «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі Оқулықтан:№456, №458, №461 есептер Жеке жұмыс Жұптық жұмыс Топтық салыстыру Бағалау парағы -Оқушылар бірінші жеке орындайды,дәптерге түсіреді; -Жұптасып талқылайды. -Тақтадағы жауаппен салыстырып, жұптар бір-бірін бағалайды. (7мин) Кеңейтілген тапсырма. ; 4. с 6. Жауап парағы Оқушының аты-жөні:_______________ 1.«Формулаларды сәйкестеңдіріңіз» = = = 4.С= = E. Жауап парағы Оқушының аты-жөні:_______________ 2. « Формуланы толықтырыңыздар» = = = 4.С= = Жауап парағы Оқушының аты-жөні:_______________ 3. «Формулаларды жазыңыздар» Қорытынды (5 мин) Кері байланыс. Түсіндім Қолдана аламын Қиын Оқушылар тиісті бағанға «+» белгісін қоюлары керек Кейінгі тапсырма (1 мин) Үйге: Оқулықтан №457, 462 есептер шығару
Ойнет жаңалықтар сайты: https://www.oinet.kz/e/action/ShowInfo.php?classid=36&id=30395
© Oinet.kz
Сынып: 9
|
|
|
|
Күні: 21. 02. 2020
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспғндар саны:
|
|
|
Сабақ тақырыбы
|
Тригонометриялық формулалар.
Екі бұрыштың қосындысы мен айырымының синусы және косинусының формулаларын қолданып есептер шығару
|
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
9. 2. 4. 3 бұрыштардың қосындысы мен айырымының, жарты және қос бұрыштың тригонометриялық формулаларын қорытып шығару және қолдану
|
|
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар: бұрыштардың қосындысы мен айырымының тригонометриялық формулаларын айта алады;
Оқушылардың басым бөлігі: бұрыштардың қосындысы мен айырымының тригонометриялық формулаларды пайдалана отырып, есептер шығара алады;
Кейбір оқушылар: Күрделі есептердің шешімін тауып, дәлелдей алады.
|
|
|
Бағалау критерийлері
|
Бұрыштардың қосындысы мен айырымының формулаларын біледі;
Бұрыштардың қосындысы мен айырымының формуласын есептер шығаруда қолданады;
|
|
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар:
Оқушылар:
- осы бөлімдегі терминдерге сүйену;
- тригонометриялық функциялардың аргументтерінің қосындысы мен айырмасының, екі еселі бұрыштың, тригонометриялық функциялардың қосындысын/айырмасын көбейтіндіге және көбейтіндіні қосындыға/айырмаға түрлендіру формулаларының қорытылуын түсіндіреді.
Пәнге қатысты лексика мен терминология
аргументтердің қосындысының синус/косинус/тангенс/котангенсы;
аргументтердің айырмасының синус/косинус/тангенс/котангенсы.
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер
тригонометриялық функциялар аргументтерінің қосындысы/айырмасы формулаларын өрнекке қолданамыз;
берілген өрнек екі еселі бұрыштың синусы/косинусы формуласының оң жақ бөлігін білдіреді;
тригонометриялық функциялардың қосындысын/айырмасын көбейтінді түрінде көрсету.
|
|
|
Құндылықтарды дарыту
|
Жалпыға бірдей еңбек қоғамы
- Өмір бойы білім алуға бейімделеді; Тапсырмаларды жұпта(топта) орындау арқылы ынтымақтастық құндылықтарды қалыптастыру
|
|
|
Пән аралық байланыс
|
геометрия
|
|
|
Бастапқы білім
|
Негізгі тригонометриялық функциялардың анықтамасын білу және бірлік шеңбер арқылы олардың қасиеттерін анықтай алу. Өрнектің мәнін табуда, өрнекті ықшамдауда, теңбе - теңдікті дәлелдеуде негізгі тригонометриялық теңбе - теңдіктер мен келтіру формулаларын қолдану.
|
|
|
|
|
|
Сабақтың кезеңдері
|
Сабақ барысы
|
|
|
|
Сабақ басы
8 минут
|
І. Шаттық шеңбері
Барлық оқушыны ортаға шығарып шеңбер құрғызамын. Шеңбер жасап бір - біріне жылы сөздер айтады.
Саралау «Жіктеу» тәсілі бойынша оқушыларды 3 топқа бөлемін. Синус, косинус, тангенс
Оқушылар карточка таңдау арқылы топқа бөлінеді.
Түс арқылы «Жедел сұрақ» Үй жұмысын сұрау
Белсенді оқыту әдісі арқылы «Сұрақ қою» тәсілін алдым.
Саралау: «Диалог» тәсілі.
1. Ұзындығы шеңбер радиусының ұзындығына тең, доғаға сәйкес келетін центрлік бұрыш не деп аталады?
|
Достарыңызбен бөлісу: |