Сабақтың тақырыбы Отыз екінші қарасөз Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары



бет1/3
Дата03.10.2024
өлшемі116.74 Kb.
#504292
түріСабақ
  1   2   3
32 ҚАРАСӨЗ


Бекітемін:__________ Қысқа мерзімді жоспар

Бөлім:

І бөлім: Қалың елім, қазағым

Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты :

АРЫСТАНБАЕВА А

Күні




Сынып 10

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:0

Сабақтың тақырыбы

Отыз екінші қарасөз

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

10.3.2.1 көркем шығармадағы көтерілген мәселелердің жаңашылдығына баға беру

Сабақтың мақсаты

Көркем шығармадағы көтерілген мәселелердің жаңашылдығына баға бера алады.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//
уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басталуы
Ұйымдас-
тыру кезеңі
5 минут

Сабақтың ортасы


6 минут


5 минут

10 минут


5 минут

10 минут



Сабақтың соңы
4 минут

Оқушылармен амандасу, қатысуын түгендеу.
1.Психологиялық ахуал қалыптастыру
«Амандасып алайық»



2.Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатымен таныстыру
3.Сыныпты түрлі түсті стикерлер арқылы 4 топқа бөлу
4.Өткен сабақты қайталау
1. Қарасөз дегенді қалай түсіндірер едің?
2. Абайдың қанша қарасөзі бар?
3. Абайдың қарасөздерін неліктен адамзаттың рухани азығы дейміз?
4. Абай не себепті «толық адам» туралы сөз қозғайды?
5.Жүректе қайрат болмаса,
Ұйықтаған ойды кім түртпек?
Ақылға сәуле қонбаса,
Хайуанша жүріп күнелтпек, – демекші, өз жүрегіңнің кеңесіне құлақ асқан кезің жиі бола ма? Әлде ақылға немесе қайратқа сүйенесің бе?
6. Қарасөзде кейіпкер бар ма? Қарасөз қандай кәсіп иесіне арналған?
«ВЕЕР» әдісімен
Веер пішінінде бүктелген қағаздың бірінші бөлігіне сабаққа
қатысты сұрақтар жазылған,сендер екінші бөлігіне қысқаша
жауап жазыңдар.

5.Жаңа сабақ
Отыз екінші қарасөз
«Ғылым таппай мақтанба» өлеңінде «Дүние де өзі, мал да өзі, Ғылымға көңіл берсеңіз» деген Абай 1895 жылы жазған «Отыз екінші сөзінде» білім - ғылым үйренудің нақтылы жолдарын көрсетті. Мұнда ғылымға жетудің алты түрлі шарты болатындығын атады. Абай ең алдымен, білім-ғылымды ұсақ-түйек пайда үшін жеке бастың есебімен үйренудің адамға келтіретін зиянына тоқталады. Ғылымға шын мейірлену керектігін ескертеді. Өйткені Абайша айтсақ: «Шала мейір шала байқайды». Сондықтан да ғылымды «ондай-мұндай іске, дүниенің бір қызықты нәрсесіне» жаратар едім деген мақсатпен іздемеу керек. Әуелі білім-ғылым үйренбекке қызығушылық болу керек. Әрбір білмегеніңді білген сайын дәулет кенелгендейде ғана адам бойында ризашылық, рахатшылық сезім оянады. Міне, сол рақат сезімді берік ұстаған жағдайда білімге деген құмарлық, ынтызарлық пайда болады. Шын жүрек пен құмартып игерген ғылым ғана адам баласына туған шешесіндей мейірленіп келеді, ал шала үйренген ғылым өгей шешенің мейіріндей толық болмайды. Сол себепті адамды шала сауатты болудан сақтандырады. Бұл ғылым үшін де, талапкердің өзі үшін де аса қауіпті болатындығын ескертеді. Сондықтан «Адамның көңілі шын мейірленсе, білім-ғылымның өзі де адамға мейірленіп, тезірек қолға түсетін» жағын ойластыру керек.
Топтық жұмыс
«Ғылымды үйренгенде, ақиқат мақсат пен білмек үшін үйренбек керек» деген Абай сөзін «Рөлдегі оқушылар» әдісі бойынша талдап көріңдер.
1-қадам: рөлдерге бөлініңдер.


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет