Скільки цікавого відкривається тому, хто вміє спостерігати



Дата21.07.2016
өлшемі8.81 Mb.
#214337
түріУрок
Урок читання в 2 класі

«Скільки цікавого

відкривається тому,

хто вміє спостерігати,

придивлятись»

Валентин Струтинський. «Жива казка»

Вчитель: Харабара О. І.



Тема: Скільки цікавого відкривається тому, хто вміє спостерігати,

придивлятись.


Матеріал до уроку: В. Струтинський «Жива казка».

 

Мета: вчити учнів бачити прекрасне у природі, захоплюватись її красою. Уточнювати знання й уявлення про навколишній світ.

Навчати виразно читати, аналізувати сюжет твору, давати характеристику дійовим особам твору.

Розвивати зв’язне мовлення учнів, уяву, фантазію.

Збагачувати словниковий запас.

Виховувати у дітей спостережливість, допитливість, уміння відчувати красу природи, милуватися нею.


Обладнання: індивідуальні папки з матеріалами для удосконалення навичок

читання. Портрет В.Струтинського. ілюстрації по темі; запис на

дошці; таблиця «Словникова робота», таблиці для фонетичної зарядки,

таблиці «Річечка слів», мікрофон, індивідуальні картки,

мультимедійний проектор.
Хід уроку

І. Організація класу

Продзвенів і стих дзвінок,

Починається урок.

Він незвичний і цікавий,

Добрі гості до нас завітали.

Повернімося обличчям до гостей,

І скажімо щиро: «Добрий день!»

На урок старання не забудьте взяти

Сіли всі рівненько. Будемо працювати.

Правильно, швидко і виразно читати.



ІІ. Мовна розминка.

  • А для цього нам необхідно підготувати наш ротик.

1. Вправа «Робота язичком»

а) побілили стелю,

б) побілили стіни,

в) підмели підлогу.



2. Розчитування. Артикуляційні вправи.

2.1. Гра «Вимов ланцюжок звуків»

(Вправа на розвиток артикуляції голосних)

  • Вдихнути повітря і на видихуваному повітрі прочитати весь звукоряд голосних.

А-о-у-и-і-е│ у-о-а-е-и-і│ е-и-а-і-о-у

2.2. Фонетична розминка ( уміння регулювати висоту і силу голосу)



Дощ, як хлопчик по стежині:

Туп - ... - ... .

І гуркоче грім у небі:

Го - ... - ... .

Блискавиця б'є по хмарі:

Бу - ... - ... .

Дзюркотить вода у річці:

Хлюп - ... - ... .
2.3. Гра "Річечка слів". (Розвиток дикції).

- Робота за таблицею.

-А річечка собі тихенько хлюпоче, утворюючи нові й нові слова.

Пограємось на невеличких хвильках.

- Поскачемо по гребенях хвильок - почитаємо склади, що зверху,

а тоді опустимось нижче - почитаємо склади, що внизу.

- А тепер, мов рибки, попливемо по хвилях: прочитаємо слова:



Пуголовки, краснопірка, окунь, бабка, видра…

-Все це – тварини водойм. (Зображення малюнків на мультимедії).






3. Словникова робота.
Пуголовки – маленькі личинки жабки.

Краснопірка – маленька рибка з червоними плавцями.

Окунь – хижа риба, живиться ікрою, рибою, рачками.

Бабка – комаха з прозорими крильцями, яскраво забарвленим тілом.

Видра – водяний хижак. Чудово плаває, пірнає. Хутро густе, каштаново-буре, не намокає у воді. Живиться окунями, щуками, комахами, жабами.






4. Читання скоромовки в різному темпі та з різною інтонацією.
Рибка плаває, гуляє.

Видра на неї поглядає.





5. Гра "Квітка". Розвиток орфоепічних навичок.

- Напуває весела річечка травичку, дерева і квіти.

То ж і буяє зеленню все навколо річки, а розкішні квіти

запрошують на гру.

- Які значення слова " дзвоник"?

- Молодці! Ви добре попрацювали. Язичок став слухняним.

 

ІІІ. Перевірка домашнього завдання.

 - Що вам було задано додому ?
- Зараз ми послухаємо, як ви підготувалися виразно читати.

Прочитайте вірш. Передайте , читаючи, різні почуття : здивування, радість, захоплення…



  1. Читання вірша Т. Коломієць « Задзвонив синенький дзвоник».

  2. Інтерактивна вправа «Мікрофон»

- Яка комаха згадана у вірші ? З ким його порівнюють?

- Що він несе малятам ? Чи доніс він казки ?

- Де ховаються казки? Хто зможе їх відшукати у траві? Подумайте, чому вони у шапках- невидимках?

3.Оцінювання.

 

Фізкультхвилинка


ІV. Повідомлення теми і мети уроку.

1.Бесіда

- Ви знаєте багато казок, умієте добре читати. А чи можете побачити живу казку, диво навколо себе? Чи можете уявити розмову коника і дзвіночка? Почути пісеньку річки, розмову рибок?

На сьогоднішньому уроці ми продовжимо шукати казки, які знаходяться навколо нас, будемо вчитися читати плавно, правильно, свідомо, виразно. А ще будемо розвивати свою уяву і фантазію.

А допоможе нам у цьому оповідання

В. Струтинського «Жива казка».


V. Вивчення нового матеріалу.


  1. Повідомлення вчителя про В. Струтинського

Струтинський Валентин Григорович народився 26 липня 1924 р. в с. Теклянівка Радомишльського району Житомирської області. Закінчив філологічний факультет Київського університету ім. Т.Г. Шевченка. Учасник війни, нагороджений орденами та медалями. Перекладає з польської, чеської, словацької та ін. мов. Написав твори для дітей «Казка про хлопчика Абихто», вірші «Я бачу, як обрій розтав», «Канікули» та інші.


  1. Опрацювання твору В. Струтинського « Жива казка».

  • А зараз послухайте, які незвичайні події вдалося побачити одному хлопчику на березі звичайної річки.

Я буду читати, а ви – думати.

Я буду читати, а ви – уявляти.

Я буду читати, а ви - відчувати.


а) Читання оповідання «Жива казка» вчителем.

б) Бесіда про первинне засвоєння тексту.

- Що ви уявляли, коли я читала?

- Що ви чули, коли слухали текст?

- Чи хвилювались? Коли?

- Чи раділи? Коли?

- Що відчували?



в) Словникова робота. (Розвиток орфоепічних навичок).

(Робота з таблицею).

Читання слів, що зустрінуться в тексті.

- Прочитайте правильно кожне слово, не розриваючи, правильно ставлячи наголос.

1) вправа «Бджілка». (Читання слів напівголосно, повільно)

2) Читання «Луною»

3)Чи є незрозумілі слова?

(Придивляється, прислухається, настовбурчивши, зааплодували, булькнуло, навшпиньки, товариство, прозорокрилі, гойдаючись, холоші).

3. Читання твору учнями «ланцюжком».

4. Аналіз змісту з елементами вибіркового читання.

- Прочитайте пораду дідуся. Як ви думаєте, чому він так казав?

Як ви розумієте вислів: « Ходи ..., як ходить сонечко »?

- Прочитайте, як поводився Сергійко на березі річки.

Чи виконав пораду дідуся?

- Кого спочатку побачив хлопчик? Прочитайте опис краснопірки.

- Прочитайте опис окуня, який гнався за рибкою.

- Як смілива рибка врятувалася? Прочитайте.

- Хто спостерігав за ними, крім Сергійка?

- Як раділи за краснопірку жабка і коник?

- Кого ще зустрів Сергійко біля річки?

- На що схожий листочок лілії, який допоміг краснопірці?

- А прозорокрила бабка?
5. Диференційована робота з ілюстрацією підручника.

І група.

- Який епізод з твору зображено на малюнку? Знайдіть і прочитайте.

Як би ви доповнили малюнок, щоб на ньому були усі дійові особи оповідання?

ІІ група

Розгляньте ілюстрацію у підручнику. Дайте відповідь на запитання:



  • Які очі у хлопчика?

  • У що одягнений хлопчик?

  • За ким він спостерігає?

Перевірка завдань.
6. Робота в парах.

(Вправи на точність сприймання тексту та на розвиток читацьких навичок).

  • 1 пара « Дзвіночок» - читаємо дзвінко, мов ті дзвіночки.

  • 2 пара «Струмочки» - читаємо швидко, мов ті струмочки.

  • 3 пара «Сонечко» - читаємо ясно, мов сонечко світить.

  • 4 пара «Квіточки» - читаємо гарно, як квіточки квітнуть.


Знайди і прочитай речення в якому описані такі події:

  • тихо присідає,

  • втікаючи, застрибала,

  • стомилася танцювати,

  • аплодували.

Читання уривків тексту.
7. Робота над порівняннями (індивідуальні картки).

  • У творі є багато порівнянь. Перевірте, чи ви їх запам’ятали.

  • Поєднайте ліву і праву частини словосполучень.

Ходи тихо, як долоня

Окунь промчав, як сонечко

Зелений листочок, як вертольоти

Прозорокрилі бабки як стріла

Зарядка для очей

Читали , читали , за всім слідкували.
А очі , малята, втомлятися стали.
Їм слід відпочити. То ж зробим зарядку.
Сідайте зручніше й усе по порядку .

8. Виразне читання твору учнями.



9. Визначення головної думки твору.

10. Характеристика головного персонажу твору.

- Що повело Сергійка до річки? (допитливість).

- Яким він був там? ( спостережливим, уважним).

- Яким було його серце? ( добрим, він любив природу, не завдав шкоди нікому і нічому)

- Яким він був по відношенню до дідуся? ( слухняним, вдячним)

- Чи хочете ви бути схожим на Сергійка? Чому? Доведіть свою думку.



Вправа «Рухавка»

( На дошці зображаю сонечко, а промінчиками є слова, що характеризують Сергійка ).


11. Розвиток зв’язного мовлення.

( Розвиток творчого бачення учнів. Назвати те, про що не йдеться прямо у творі, але, що можна уявити за його рядками).

  • А чи любите ви фантазувати?

  • Кого побачив Сергійко? ( видру)

  • Пофантазуйте,

як можна продовжити оповідання?

V. Підсумок уроку.

- Чого вчились на уроці?


VІ. Домашнє завдання.

1.Читати і переказувати оповідання «Жива казка».

2. Скласти власну « Живу казку».

Ось і уроку кінець.

Хто працював – молодець!

За роботу – по заслузі,

щиро дякую вам, друзі.

Бажаю вам дивитись так, щоб побачити,



слухати так, щоб почути,

бо дива завжди є поруч.

Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет