Автор: Дакесова Даметкен Қанатқызы
Пән: Қазақ әдебиеті
Сынып: 6-сынып
Бөлім: Мен балаң жарық күнде сәуле қуған...
Тақырып: Соғыс ұрлаған балалық
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу):
|
6.3.3.1. Шығармадағы кейіпкерлер қарым-қатынасын отбасылық құндылық тұрғысынан талдап әдеби эссе жазу. .
|
Сабақтың мақсаты:
|
6.3.3.1. Шығармадағы кейіпкерлер қарым-қатынасын отбасылық құндылық тұрғысынан талдап әдеби эссе жазу. . Барлық оқушы орындайды: Эпикалық шығарманы біледі, автор бейнесін анықтай алады; Көптеген оқушы орындайды: Эпикалық шығарманың мазмұнын біліп, автор атынан болжамын жасай алады; Кейбіір оқушы орындайды:
|
Тілдік мақсаттар:
|
Барлық оқушы орындайды: Эпикалық шығарманы біледі, автор бейнесін анықтай алады; Көптеген оқушы орындайды:
|
Күтілетін нәтиже:
|
Автор көзқарасын анықтай алады, шығарманың түйінді ойын анықтайды.
|
Бағалау критерийлері:
|
Қызығушылықты ояту -Үй тапсырмасы 1.«Алғашқы көмек»әңгіме мазмұны бойынша «Сөзжұбақты» шешейік 1.Әңгіме қай айда болады? 2.Далада не жауып тұр? 3.Әкесі нені сүртіп тазалады? 4.Иттің аты? 5.Әкесі нені ұстап әкелді? 6.Пештің үстінде не бар? .
|
Құндылықтарды дарыту:
|
қазақ жерін сүюге,өз елінің патриоты болуға баулу
|
АКТ-ны қолдану дағдылары:
|
Осы сабақ барысында оқушылар Power Point бағдарламасынан тақырыпқа қатысты көрнекі құралдарды пайдаланып, интербелсенді тақтаны қолданады.
|
Пәнаралық байланыс:
|
тарих
|
Бастапқы білім:
| | Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері
|
Жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
|
Ой шақыру 1 топ Сайын Мұратбеков қай жылы, қай жерде дүниеге келген? 2.топ 1..... пікір айтқан кім? 2.Қай салада қызмет етті? 3. топ 1. Жазушының ең алғаш шығармалары қай жылы жарияланды? 2. Ел арасында тараған қандай шығармаларын білесіндер? (Дос іздеп жүрмін. Камен-Тоғай. Жабайы алма. Ауыл оты. Менің қарындасым және бүгінгі өтіп отырған «Жусан иісі» повесі, араб тілінде кітап болып шықты.) • Иә, балалар жусанды көргендерің бар ма? Ал иісін иіскеп көрдіңдер ме? Иіскегілерің келе ме?/Жусанды көрсетіп,иіскету. - Балалар, естеріңде ме? Жусан туралы не білесіндар? Топтастыру» 1.Автор туралы мәлімет 2.Кейіпкерді суреттеу 3.Диалог 4. Жоспар құру 5.Қару-жарақты атау. 6. Құрастырған әңгімені оқу (теңеу сөздер) Тапсырма №2. Конвертті ашып, жусан шөбін иіскету. Иісін сезіндіру, ажырату, қандай шөп екенін айту. Ой қозғау: - Жусан деген қандай шөп? (Жусан-полынь- аrtemisia) - Бұрын жусан туралы естігендерің бар ма?
| |
Сабақтың ортасы
|
1 топ. Аянға міңездеме: * сезімтал * қайсар * шыдамды * сабырлы * сенімді * жігерлі 2.- топ Қора іші - * тымырсық /сипаттау/ * тастай қараңғы * құжынаған шыбындар 3 топ. «Аянға хат» жазу. . «Тіл өнер» стратегиясы 1. Менің көкем де, атам да жоқ,сондықтан төбелесем (Бапай) ұрсады ғой. 2.Шіркін, әкеме (хат) жазар едім. 3. Ал, жүріңдер мен кешегіден де қызық (әңгіме) айтамын. 4. Әкемнің (жейдесінің) иісі сіңіп қалыпты. 5. Көз ұшында бұлдырап (арба )кетіп барады. - Иә, балалар 1941-1945 ж Ұлы Отан соғысы қаншама зардап шектірді. Ер азаматынан айырылған аналалар, әкесінен айырылған балалар. Солардың бірі Аянның да әкесі елін қорғауға, туған жерін қорғау үшін соғысқа аттанып, соғыстан қайтып оралмады. Ал Аян болса жетім қалды. Ақыр соңында балалар үйіне кетті. Халқымызда мынадай сөз бар «Жетім көрсең, жебей жүр.»/ бейне көрініс
| |
Сабақтың соңы
|
Сабақты бекіту 1. Мәтіннің тақырыбы: 2. Авторы: 3. Оқиға қай кезде болған? 4. Негізгі кейіпкерлер. 5. Негізгі ой. 6. Мәтін не себепті «Жусан иісі» деп аталады? 7. Оқиға қалай аяқталды? Үйге тапсырма. 1. «Жусан иісі» оқу, мазмұны. Бағалау. Бағалау критерийлері бойынша бағаланады. Кері байланыс: «Бес жолды өлең» стратегиясы Зат есім- Сын есім- Етістік- Синоним- Үй тапсырмасы: 1.Шығарма мазмұны бойынша сурет салып келіңіз. 2.Ана туралы 1 өлең жаттап келіңіз.
| |
Рефлексия
|
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент) Ойлану Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.
| |
Достарыңызбен бөлісу: |