Орлівська ЗОШ І-ІІІ ступенів
|
Правила вживання апострофа
|
Розробка відкритого уроку української мови для 5 класу
|
Тема. Правила вживання апострофа.
Мета: повторити й систематизувати знання, здобуті в початкових класах, та засвоїти нові правила вживання апострофа, удосконалити навички правильної вимови й написання слів з апострофом; формувати вміння аналізувати, порівнювати, узагальнювати, визначати головне, робити висновки; розвивати навички самостійної та групової роботи; виховувати товариські взаємини, інтерес до мовних явищ; заохочувати до співробітництва.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань і розвитку умінь та навичок з використанням інтерактивних технологій..
Обладнання: картки з завданнями,загадки про апостроф, підручники, схеми, кросворд.
ХІД УРОКУ
-
Пароль.
-
Повідомлення теми, мети і завдань уроку.
Вступне слово вчителя.
-
Дорогі діти. Сьогодні на уроці ми з вами працюватимемо над темою «Вимова та написання слів з апострофом». Тема ця для вас не нова, але нам доведеться познайомитися ще з кількома правилами, крім тих, які відомі вам з початкових класів. На кінець уроку ви повинні знати правила вживання апострофа, вміти правильно вимовляти і писати слова з апострофом, вільно користуватися ними у мовленні. Чого ж від уроку чекаєте ви?
-
Сподіваюся, всі ви отримаєте величезне задоволення від уроку, вкотре переконаєтеся, що ви багато знаєте і вмієте. Тож бажаю всім гарного настрою і успіхів. А почнемо ми з перевірки домашнього завдання.
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів. Опрацювання теоретичного матеріалу. Захист проектів, створених групами. (1 група – створила загадки про апостроф, 2 - опрацювала правила вживання апострофа, презентує їх іншій групі).
IV. Адаптація теорії. 1 група – користуючись схемами, з’єднати стрілками правила з відповідними прикладами, 2 група – дати відповіді на питання: «Для чого потрібен апостроф?» та «Що спільного і відмінного між ь і «’»?»
V. Опрацювання нового матеріалу.
1. Мовна розминка.
Скоромовка: У Лук’яна в’язка м’яти.
У Дем’яна дев’ять в’язок.
2. Робота з підручником.
Вправа 368. Переписати слова, підкреслити орфограму, обґрунтувати написання слів.
3. Письмо по пам’яті. (Прослухати вірш, запам’ятати, а потім записати якнайбільше слів з апострофом.)
У п’ятницю, у надвечір’я,
Як туманцем потягло,
Сонце плавно у міжгір’я
Спочивати попливло.
На подвір’ячку, під в’язом,
Вся зібралася сім’я:
Відпочить, побути разом
Та послухать солов’я.
Вечоріє. На подвір’ї
Вся сім’я рядком сидить…
Перше випливло сузір’я:
Бавить, манить і мигтить.(9)
4.Вправа на правильну вимову. (Порівняти вимову і звучання слів:
В’яз – свято, з’ява – зяблик, сузір’я – зоря, бур’ян – буря, сузір’я – гарячий.)
5. Робота біля дошки. (Подані в транскрипції слова записати відповідно до орфографічних норм і навпаки. Завдання на карточках, учень може вибирати сам.)
(бйуть’), (арфйарка), (р’із’б’ар), (подв’ірйа), (п’івйаблука), (в’ідйізд), (звйазати), (кавйарн’а), (моркв’аний); зав’язь, обов’язок,
буряк, свято.
6. «Лінгвістичний аукціон.»
Робота в групах. (Назвати якомога більше слів з апострофом.)
7. Творча робота.
Вправа 369. (Від поданих слів утворити слова з апострофом, з одним таким словом скласти речення.)
8. Розвиток зв’язного мовлення.
Вправа 377.
VI. Узагальнення та систематизація вивченого матеріалу.
1.Завдання з ключем.
Записати слова у дві колонки:
1) слова з апострофом;
2) без апострофа.
Дев'ятсот, серм'яга, хуторянин, зв'язок, духмяне, порядок, бур'ян, без'язикі, тьмяно, цвях, присвята, реп'ях, п'ятдесят, з'ясовано, Соловйов.
Ключ. З останніх букв колонок утвориться назва вірша В.Сосюри «Так ніхто не кохав...».
2. Кросворд "Слова з апострофом".(На дошці)
-
Група близьких родичів, що проживають разом.
-
Елемент вбрання священика.
-
Частина голови.
-
Запашна лікарська рослина.
-
Що не можна вживати у піст?
-
Частина стопи.
-
Підсумок уроку.
Опитування. Закінчити речення.
"На уроці я навчив(ла)ся…" або "Знати правила вживання апострофа мені потрібно для того, щоб…"(На дошці)
-
Який вид роботи найбільше сподобався?
-
Що найбільше здивувало?
-
Чи справдилось те, чого ви очікували від уроку?
-
Оцінювання.
Картки самооцінки.
IX. Домашнє завдання.
1.§27, вправа 374.
2. Скласти казку про апостроф
або
3. Знайти і записати у зошит 5 прислів'їв зі словами з апострофом.(На дошці)
Загадки про апостроф
Я такий же, як знак розділовий,
Я відомий усій дітворі.
Та в словах української мови
Я пишусь не внизу, а вгорі.
Що за особливий знак,
Що не вимовляється ніяк,
Але з ним поруч звуки інші
Звучать при вимові твердіше.
Я такий собі графічний знак,
Але не вимовляюся ніяк.
Відгадайте, діти, хто я,
Живу у слові я сім'я.
Я є в під'їзді і в сім'ї,
Є я і в слові солов'ї.
А от зі слова п'ять
Мене не витягнеш ніяк.
А чи знаєте ви, діти,
Про найцікавіший знак на світі?
Округлий, пузатенький, із хвостиком маленьким.
Став після приголосних лиш
Та після (р'), мій друг, облиш.
Рідню хорошу знак цей має:
Орфоепія про нього дбає,
Фонетика найважчі справи доручає.
Апостроф
вимова, тверда, роздільна
-
після Б, П, В, М, Ф перед Я, Ю, Є, Ї
п’ять, б’ється, бездощів’я, м’ясо, м’ята, сім’я, міжбрів’я
2. після Р твердого
кар’єр, бар’єр, пір’я, подвір’я, ганчір’я, підгір’я, матір’ю, міжгір’я, сузір’я
3. після префіксів та першої частини складних слів, які закінчуються на приголосний
м   іж’ярусний,трьох’ярусний, перед’ювілейний, об’ява, роз’яснення, під’їзд, пів’яблука, пів’їдальні, пів’ящика, дит’ясла
4. після К перед Я
Л ук’ян, Лук’янова, Лук’яненка, Лук’янівка
Апостроф
-
після р м’якого
ряска, рядно, рябий, звірячий, буря, буряк, буря, бурячиння, гарячий
-
п ісля б, п, в, м, ф перед я, ю, є, ї (якщо перед складом немає Р, голосного)
тьмяний торф’яний
м орквяний черв’як
м едвяний верф’ю
Картка самооцінки
-
Прізвище, ім'я.
-
Оцініть себе по кожному з визначених напрямків від 0 до 2 балів:
-
Ви брали активну участь в роботі на уроці
-
Ви вносили вдалі пропозиції, які врахував клас
-
Ви надавали допомогу однокласникам або заохочували їх до роботи
-
Ви висунули цілком нову ідею, що сподобалася іншим
-
Ви вдало узагальнювали думки інших, просували роботу вперед
Всього балів:
Картка самооцінки
-
Прізвище, ім'я.
-
Оцініть себе по кожному з визначених напрямків від 0 до 2 балів:
-
Ви брали активну участь в роботі на уроці
-
Ви вносили вдалі пропозиції, які врахував клас
-
Ви надавали допомогу однокласникам або заохочували їх до роботи
-
Ви висунули цілком нову ідею, що сподобалася іншим
-
Ви вдало узагальнювали думки інших, просували роботу вперед
-
Ви давали повні відповіді на поставлені питання
Всього балів:
Достарыңызбен бөлісу: |