Яке то щастя – буть корисним людям, учить його величність – наш Народ



Дата16.07.2016
өлшемі79.05 Kb.
#203512

Л.Воробель
В.Коритько




Яке то щастя – буть корисним людям,

учить його величність – наш Народ




З досвіду роботи районної творчої групи вчителів української мови та літератури

по розвитку творчих здібностей учнів

2009 рік


смт Новгородка

Затверджено на засіданні ради районного методичного кабінету від 12 червня 2008 року, протокол №4


Упорядник Шаповалова В.М.

„Якщо ви вдало оберете працю та

вкладете в неї всю свою душу,

то щастя саме вас знайде”

К.Ушинський


Певне, педагогічна праця, як жодна інша, потребує не тільки згармонізованості інтелектуального й мистецького начал у фаховому стилі вчителя, а й органічного єднання в його особі професіоналізму та високих душевних якостей. Прикладом унікальної поєднаності методичної майстерності, ґрунтовної вчительської підготовки , сумлінності й відповідальності праці та високої душі, щонайкращих особистісних якостей, великого доброго серця, залюбленості у світ, у дітей, у рідне слово можна визначити членів творчої групи вчителів української мови та літератури Новгородківського району. Саме на них і тримається освітянське небо. Вони не просто двигнуть важкий камінь педагогічної праці, а й формують профіль сучасної освіти, визначають її основні риси в сьогоденні. Їхнє самовіддане служіння високій меті – плекати молоде покоління – вторують колеги, ними захоплюються, прагнуть наслідувати. Вони є знаковими постатями в нашому шкільництві, тими, хто визначає його найголовніші якісні виміри. Учителі від Бога, майстри педагогічної праці, митці... Дяка Господу, що є такі між нами!

У серпні 2005 року була створена творча група вчителів української мови та літератури,до складу якої увійшли педагоги, які мають власний педагогічний почерк, а на чільне місце у своїй роботі ставлять розвиток творчих здібностей школярів на уроках літератури, виховання цінних якостей особистості, створення і розв’язання ситуацій морального вибору та прийняття самосвідомого рішення.

До неї входить дев’ять вчителів. Сім мають вищу кваліфікаційну категорію; із низ 3 - старших вчителі, 2 – вчителя-методиста, 2- першої категорії.

Очолює цих берегинь українського слова – Коритько Валентина Іванівна, вчитель Митрофанівської ЗШ, а методичний супровід здійснює – завідуюча методичним кабінетом Шаповалова Віра Миколаївна. Всі вчителі мають цікавий власний досвід, глибоко ознайомлені із змістом інтерактивних методів навчання, використовують їх у своїй роботі, пропагують інноваційні технології серед колег.

Девіз групи: створити і відпрацювати таку систему знань учня, яка допоможе йому реалізувати свої знання та практичні уміння в різних нестандартних життєвих обставинах; навчити кожного школяра творчо підходити до розв’язання поставлених завдань.

Цьому підпорядкована і проблема: „Інтерактивні технології в системі особистісно-зорієнтованого навчання на уроках української мови та літератури як один із шляхів розвитку творчих здібностей учнів”.

Члени творчої групи поставили перед собою таку мету і завдання:



  1. Вивчити, узагальнити, поширити та впроваджувати в практику роботи вчителів-словесників досвід вчительки Тарасівської ЗШ І-ІІІ ступенів Чабан Надії Володимирівни з проблеми: „Розвиток творчих здібностей школярів на основі використання інтерактивних технологій у навчально-виховному процесі”.

  2. Поглибити рівень науково-теоретичної та методичної підготовки членів творчої групи з даної проблеми, доповнити її власними напрацюваннями.

У перший рік роботи (2005-2006 н.р.) члени творчої групи ознайомились з досвідом вчителів України з даної проблеми, зокрема, Данчук Ю.В. , Лук’янової В.А. з Харківщини, Щербини В.І. із Сумщини, Яценко Н.В. з гімназії № 7 з м. Новоукраїнки Кіроворгадської обл..,Панченкової О.М. з М. Києва., опрацювали відповідну методичну літературу, відкрили для себе творчу лабораторію вчителя вищої категорії Чабан Н.В. Склали і затвердили план вивчення досвіду колеги.

Протягом року педагоги відвідували та аналізували уроки і позакласні заходи з методичною метою «Розвиток творчих здібностей учнів на основі застосування інтерактивних технологій начання, які проводила Чабан Н.В. А на засіданні круглого столу обмінювалися думками з приводу побаченого, ділилися власними роздумами та міркуваннями.

У травні 2006 року на засіданні ради районного методичного кабінету було заслухано доповідну записку керівника творчої групи щодо досвіду роботи Чабан Н.В.з розвитку творчих здібностей учнів. Постановою Ради схвалено досвід вчителя і рекомендовано для впровадження вчителям української мови і літератури району.

На секції вчителів-словесників організовано презентацію досвіду роботи Чабан Н.В., а матеріали досвіду експонувалися на районній виставці „Освіта Новгородківщини: творчі здобутки, перспективи”.

Членами творчої групи напрацьований і власний досвід з даної проблеми. Про це свідчить якість і результативність проведених відкритих уроків та виховних заходів. Цікаво проводять вчителі нетрадиційні за формою заняття: вікторини, брейн-ринги, конкурси, інтегровані та компаративні уроки, уроки-діалоги з письменником, години запитань і відповідей.

У 2006-2007 навчальному році члени творчої групи продовжили працювати над обраною методичною проблемою та удосконалювати досвід роботи. Вони випробовували пошукові, дослідницькі методи, як основу високого рівня знань, шукали оптимальні форми організації навчально-виховного процесу, використовували інноваційні технології на основі впровадження елементів досвіду Чабан Н.В.

Цьому сприяли такі форми роботи творчої групи:

 Практикум на базі Новгородківського навчально-виховного комплексу „Особистісно-зорієнтований урок літератури”, який проводили члени творчої групи Кравченко Т.М. та Трохановська В.В.;

 Методичний всеобуч „Система інтерактивних методів і прийомів як засіб реалізації особистісно-зорієнтованого навчання”;

 Діагностика інтелектуального фонду творчої групи „Створення ситуації успіху” у Петрокорбівській ЗШ І-ІІІ ступенів (вчитель Яро щук Г.Б.);

 Знайомство із творчою лабораторією вчителів Братухіної А.П. та Коритько В.І.;

 Моделювання елементів власної методики з проблемного питання;

 Захист моделей, фрагментів уроків та ін.

У період між засіданнями словесники взаємовідвідували уроки з методичною метою „Розвиток творчих здібностей учнів на основі використання елементів інтерактивних технологій навчання”, уроки літератури рідного краю. Вони підготували матеріали про письменників Новгородківщини (з наступною систематизацією їх і виданням брошури).

Розроблено рекомендації „Методи діагностування творчих здібностей учнів”, зібрано матеріали для створення бази даних „Оптимальні методи організації навчання учнів з метою розвитку творчого мислення” та створено портфоліо творчих учнів.

Таким чином, члени групи весь час у творчих пошуках. У кропіткій праці виробляють власний, неповторний методичний стиль, який характеризується, насамперед, різноманіттям та оригінальністю використовуваних форм, їхньою відповідністю сучасним тенденціям методики вивчення філологічних дисциплін, змістовною наповненістю. Кожен урок – це конкретний вияв творчості. Тому і зріс за період роботи творчої групи рівень педагогічної майстерності її членів.

Троє вчителів підвищили кваліфікаційний рівень:


  • Шепель Світлані Василівні встановлено вищу кваліфікаційну категорію

  • Чабан Надії Володимирівні присвоєно звання „вчитель-методист”;

  • Ярощук Галині Борисівні - звання „старший вчитель” та встановлено вищу кваліфікаційну категорію.

Районним методичним кабінетом узагальнено досвід Кравченко Тетяни Миколаївни з проблеми „Форми і методи роботи на уроці по удосконалення якості знань учнів, розширенню їх кругозору та інтелектуального рівня”.

Дирекцією Митрофанівської ЗШ І-ІІІ ступенів – досвід Коритько Валентини Іванівни з проблеми „Удосконалення навичок самостійної роботи учнів на уроках рідної мови та літератури на основі використання інноваційних технологій”.

Члени творчої групи не лише мають великий творчий потенціал, а й демонструють здатність зростати у професійній майстерності. Вони не спочивають на лаврах. Свідченням цього є їх участь у конкурсах педагогічної майстерності „Вчитель року”. У 2006 році четверо із дев’яти членів творчої групи стали фіналістами районного конкурсу „Учитель року”: Шепель Світлана Василівна, Ярощук Галина Борисівна, Коритько Валентина Іванівна – його лауреатами. Чабан Надія Володимирівна, як переможець районного конкурсу, брала участь в обласному етапі. Конкурсанти продемонстрували при цьому не лише блискучі фахові якості, чималу витримку та терпіння, своєю подальшою працею підтвердили закономірність перемоги. І головне – постійно працюють над удосконаленням фахового рівня, методичного стилю, активно шукають оптимальні форми вивчення предметів філологічного циклу.

Високий професійний рівень учителя – це запорука досягнень його учнів, підвищення рівня їх знань. Підтвердженням цього є результати моніторингового дослідження якості навчальних досягнень вихованців.

А ще – участь учнів у предметних олімпіадах регіонального та обласного рівнів, творчих конкурсах. Учениця Новоандріївської ЗШ І-ІІІ ступенів Братухіна Олеся здобула перемогу в обласному турі конкурсу „Вірю в майбутнє твоє, Україно!”, а Вербова Яніна з Митрофанівської ЗШ І-ІІІ ступенів та Салогуб Олександра з Новгородківського НВК – в районному та обласному турах конкурсу „Об’єднаймося, брати мої!” (вчителі Братухіна А.П., Коритько В.І, Черкас І.В..)

Учні Новгородківського НВК, Митрофанівської ЗШ І-ІІІ ступенів Цибенко Вікторія та Куразєєва Людмила займали призові місця на олімпіадах регіонального та обласного рівнів (вчителі Кравченко Т.М, Коритько В.І). Учениця 9 класу Митрофанівської ЗШ І-ІІІ ступенів Вербова Яніна (вчитель Коритько В.І.) у поточному навчальному році виборола Диплом ІІ ступеня в обласній олімпіаді. Останні два роки призерами районної олімпіади з української мови і літератури є учні Інгуло-Кам’янської та Митрофанівської загальноосвітніх шкіл, Новгородківського, Верблюзького, Новоандріївського, Вершино-Кам’янського, Петрокорбівського та Тарасівського навчально-виховних комплексів. Учні цих навчальних закладів – і серед переможців ІІ етапу Всеукраїнського конкурсу імені П.Яцика. Їх навчали, прищеплювали любов до рідного слова вчителі, члени творчої групи Трохановська В.В., Братухіна А.П, Кравченко Т.М., Коритько В.І., Шаповал Н.М., Чабан Н.В., Ярощук Г.Б., Калюжна Т.В.

Два роки поспіль вихованці Братухіної А.П., Ярощук Г.Б., Коритько В.І., Чабан Н.В. показують високі результати і під час зовнішнього незалежного оцінювання якості знань.



Членами творчої групи зібрані матеріали для укладання посібника „Література рідного краю. Творчість письменників Новгородківщини” і відеотеки уроків української мови та літератури.

Віриться, що освітянський колектив району ще не раз чутиме про творчі здобутки в педагогічній царині талановитих вчителів. Не випадково Л.Толстой писав: „Учитель повинен знати, що кожна метода є тільки щабель, на який треба стати, для того щоб іти далі”, а велика Ліна Костенко – „ Кожен фініш – це, по суті, старт...”

Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет