Хіломікрони. Місце утворення, бідова, кінцеві пункти транспорту, роль ліпопротеїнліпази



бет1/11
Дата01.06.2022
өлшемі0.72 Mb.
#458900
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11
V 11 5 гр



ВАРІАНТ 11



  1. Хіломікрони. Місце утворення, бідова, кінцеві пункти транспорту, роль ліпопротеїнліпази.

Хіломікрони, найбільші ліпопротеїнові частинки, мають діаметр від 100 до 1000 нм і містять переважно гліцериди, а також невеликі кількості фосфоліпідів, вільного холестерину, ефірів холестерину і білка. Основною функцією хіломикронів є перенесення харчових тригліцеридів з кишечнику, де відбувається їх всмоктування, в кров’яне русло. Концентрація хіломикронів в плазмі крові зазвичай досягає максимуму через 3-6 годин після прийому жирної їжі, а потім поступово знижується. Швидкість видалення цих частинок з плазми досить висока – час їх напівжиття становить менше 1 години. У здорових людей, голодували протягом 12 годин, хіломікронів не виявляються.
Хіломікрони – основна транспортна форма екзогенних жирних кислот, тригліцеридів і холестерину.
Хіломікрони утворюються в епітеліальних клітинах слизової кишечника, надходять у лімфатичні судини і через грудний лімфатичний проток потрапляють у велике коло кровообігу.

Самі хіломікрони не володіють атерогенними властивостями, але залишкові компоненти хіломікронів, мабуть, атерогенні. Наприклад, при сімейної гіпертригліцеридемії (захворювання з високим ризиком атеросклерозі) рівень ЛПДНЩ і залишкових компонентів хіломікронів підвищений.




Ліпопротеінліпаза (ЛПЛ) - фермент, що відноситься до класу ліпаз. ЛПЛ розщеплює тригліцериди найбільших за розміром і багатих ліпідами ліпопротеїнів плазми крові - хіломікронів і ліпопротеїнів дуже низької щільності. ЛПЛ регулює рівень ліпідів в крові, що визначає її важливе значення в атеросклерозі.
ЛПЛ синтезується в більшості тканин організму крім печінки, де синтезується специфічна печінкова ліпаза. Найбільш багаті ліпопротеінліпази серце, скелетні м'язи і жирова тканина.



  1. Бета-окиснення жирних кислот. Кількість реакції, ферменти, коферменти, енергетична ефективність одного циклу.





Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет