Сабақтың тақырыбы Адамзат коммуникациясы ымишарадан жазуға дейінгі жол Сабақтың мақсаты



бет1/25
Дата04.05.2024
өлшемі2.13 Mb.
#500526
түріСабақ
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   25

Қысқа мерзімді жоспар

Бөлім:

Медиа тарихы: ХХІ ғасырға қалай жеттік

Педагогтің аты-жөні




Күні:




Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Адамзат коммуникациясы – ымишарадан жазуға дейінгі жол

Сабақтың мақсаты

Білім алушыларға коммуникация түсінігін ұғындыру, коммуникацияның маңыздылығын түсіндіру мен артықшылықтарын дәлелдеу.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру
кезеңі



Ой қозғау

1.Суреттерде не көріп отырсыздар?
2.Не ерекше болды?
3.Тақырыпты болжап көріңіз....
Болжамдарын негіздейді
Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру.

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.
Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу



мадақтау

Тақырыптық суреттер

Жаңа сабақ

Мәтінмен жұмыс
Коммуникация – бұл (латын тілінен аударғанда communikare – байланыстыру,біріктіру деген сөзінен )ақпарат алу,өңдеу жеткізу және сақтау процестерінің жиынтығыболып табылады.
Коммуникация адам өмірінде маңызды орынға ие,яғни біз коммуникацияны кез-келген жерден кездестіреміз және қолданамыз.Бізді қоршаған орта тіліміз, дініміз, мәдениетіміз, ақпарат алуымыз коммуникацияның ажырамас бөлігі.
Коммуникация термині ғылыми әдебиетте ХХ ғасырдың бас кезінде пайда болды.Кең мағынада коммуникация түрлі ақпаратты туғызуға,жөнелтуге және қабылдауға мүмкіндік беретін өзара алмасу процесі және байланыс тәсілі ретінде қалыптасады

Коммуникацияның даму тарихы 4 коммуникациялық революция

:


Электрондық БАҚ құралдарының пайда болуы




Сөздің пайда болуы





Жазу сызуды үйрену

Баспа станогының жасалуы


1-тапсырма Әр ақпарат түріне 2 мысалдан келтіріңіз.


Ақпараттың қасиеті

объективтік/субъективтік;

өзектілік;

дәлдік;

жылдамдық;

түсінікті болу

толықтық





































2-тапсырма


Бұқаралық ақпарат құралдарынан кешегі лентасынан ескірген (өзектілігін жоғалтқан) ақпаратты табу.
Ақпаратты кестеге жинақтау.

Алынған дерек



















  1. Ақпарат көздерін жылдамдығының кему ретімен орналастырыңыз: газет, жаңалықтар сайты, журнал, жаңалықтар агенттігі, теледидардағы кешкі жаңалықтар.

Үш жақты түсіндірме күнделігі

Ең маңызды ақпарат

Неге?

Сұрақ?













Ақпараттық мәтінмен жұмыс
Дескриптор:_-_Коммуникация_ұғымына_ақпарат_береді_-_Коммуникацияның_даму_тарихын_анықтайды;_Дескриптор'>Дескриптор:
- Коммуникация ұғымына ақпарат береді
- Коммуникацияның даму тарихын анықтайды;
Дескриптор-Ақпараттың қасиетін ажыратады;
Ақпараттың қасиетеріне сипаттама береді;


Дескриптор
- Бұқаралық ақпарат құралдарынаның өзектілігіне талдау жасайды;

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
«Алақан-жұдырық»

«Ең ұтымды жауап»





Ақпараттық мәтін
Үлестірмелі қағаздар


Суреттер
Тірек-сызбалар
Кесте

Қорытынды

Кері байланыс
Баспалдақ
Бәрін түсіндім, білдім
Түсіндім, бірақ толықтыру керек
Толық түсінбедім

Тақырып бойынша не білетінін, , не білгенін жазады

Оқушылар бағалайды

А4, конспект





Үй тапсырмасы

«БІЗДІҢ ҒАСЫР — ақпаратты шектен тыс тұтыну ғасыры» Эссе












Бөлім:

Медиа тарихы: ХХІ ғасырға қалай жеттік

Педагогтің аты-жөні




Күні:




Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Медианың даму тарихы

Сабақтың мақсаты

Оқушыларға медианың даму тарихымен таныстыру

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру
кезеңі



Ой қозғау

1.Суреттерде не көріп отырсыздар?
2.Не ерекше болды?
3. Тақырыпты болжап көріңіз....
Болжамдарын негіздейді
Медиа – ақпаратты адамдарға жеткізу құралы
Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру.

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.
Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу



мадақтау

Тақырыптық суреттер

Жаңа сабақ

Мәтінмен жұмыс
Медиа және ақпараттық сауаттылық
Медиалық сауаттылық:
• демократиялық қоғамда медианың функциялары мен рөлін түсіну;
• медиа өз функцияларын орындай алатын жағдайларды түсіну;
• өзіне лайық функциялары бар медиа контентін сынау; • өз ойын білдіру мен демократиялық процесстерге қатысуда медиамен байланыс орнату;
• пайдаланушы контентін жасауға қажетті (АКТ мен жұмыс дағдысын қоса есептегенде) дағдыларды қолдану.
АҚПАРАТ- қазіргі әлемнің негізі. Ол тек БАҚ жаңалықтары немесе әлеуметтік желі лентасы ғана емес, ол айналаның бәрін қамтиды. Мәліметтерді ұсыну тәсіліне байланысты ақпарат түрлері: мәтін, дыбыстық (аудио), визуал (видео), сандық, графикалық.Бізді қоршаған әлемді біле отырып, әрқайсымыз ол туралы өзіндік идея қалыптастырамыз. Біз күн сайын жаңа нәрсе білеміз – ақпарат аламыз.АҚПАРАТ — бұл ұсынылу түріне қарамастан, адамдар, объектілер, фактілер, оқиғалар мен процестер туралы барлық мәліметтер
1-тапсырма.
«Попс формуласы»: Медиа және басқа да ақпарат қызметтері функцияларымен танысу және азаматтық ұстанымды жасау мен барлық ақпаратты ескере отырып шешім қабылдау үшін олардың мағынасын зерделеу
1-қадам: «Менің ойымша...»
2-қадам: «Себебі мен оны былай түсіндіремін...»
3-қадам: «Оны мен мынадай фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын...»
4-қадам: «Осыған байланысты мен мынадай қорытындыға келдім...»
2 тапсырма «Эйлер шеңбері» әдісі
Тақырып бойынша негізгі идеяларды жинақтап, саралау.Идеялар жинақталып, сараланады
А-4 параққа, шағын қағазға Эйлер шеңбері сызылып, кезекпен идеялар талқыланып, жазылады. Не?Қалай? Неге? Нәтиже? деген Мәселер бойынша идеялар сараланады.

Оқушылар мәтінмен жұмыс жасайды
Дискрипторлар:
- Медиалық сауаттылық функцияларын анықтайды;
- Медиалық сауаттылықтың демократиялық процесстерге қатысуда медиамен байланысын сипаттайды;

Дискрипторлар:


- Медиа және басқа да ақпарат қызметтерін ажыратады;
-азаматтық ақпарат қызметтері функцияларын анықтайды;
-қорытынды жазады;
- Тақырып бойынша негізгі идеяларды жинақтайды;-идеялар жинақталып, сараланады;

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
«Алақан-жұдырық»
«Ең ұтымды жауап»



Ақпараттық мәтін
Үлестірмелі қағаздар


Суреттер


Тірек-сызбалар
Кесте

Қорытынды

Кері байланыс
Бүгінгі сабақтан мен не білдім?
Сабақ барысында қандай қиындыққа кездестің?
Сабақ барысында қандай сұрақ туындады?

Тақырып бойынша не білетінін, , не білгенін жазады

Оқушылар бағалайды

А4, конспект





Үй тапсырмасы

Медиа – ақпаратты адамдарға жеткізу құралы












Бөлім:

Медиа тарихы: ХХІ ғасырға қалай жеттік



Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   25




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет