Іван Малкович. «Із янголом на плечі»



Дата23.07.2016
өлшемі1.51 Mb.
#216820



Янкова Олена Анатоліївна

Учитель-методист ліцею № 38 імені В. М. Молчанова

міста Києва
Українська література 8 клас
ТЕМА: Іван Малкович. «Із янголом на плечі».
МЕТА: познайомити учнів з життям і творчістю Івана Малковича, його громадською діяльністю; з’ясувати провідні мотиви вірша; визначити художні засоби у вірші; удосконалювати вміння учнів аналізувати поетичні твори, навички висловлення власних роздумів, навіяних прочитаним віршем; формувати в школярів естетичний смак; виховувати любов до поезії й музики, до життя.
Міжпредметні зв’язки: музика, живопис, інформатика.

Обладнання: фото І. Малковича, зображення ангелів, запис пісні «Із янголом на плечі» у виконанні М. Бурмаки, відеозапис пісні «Із янголом на плечі» у виконанні гурту «Плач Єремії», презентація до уроку.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Зміст уроку
І. Повідомлення теми й мети уроку.

Мій ангел-хранитель, я знову втомилась.

Дай руку, прошу, і крилом обійми,

Тримай мене міцно, щоб я не упала,

А раптом спіткнуся –

Ти мене підійми !

Омар Хайям

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

Учні поділили текст вірша «Запросини» В. Підпалого на частини за зміною подій і дібрали заголовки до кожної з них.

Наприклад, 1 - Золотий човен, 2 - Хатка, 3 - Золоті весла, 4 - Ходімо!

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.


  1. Розповідь учителя про життя і творчість І. Малковича.

Іван Малкович – людина-легенда українського книговидавництва. Він відкрив перше приватне видавництво в Україні. Його видавництво «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА» - символ красивої дитячої української книжки. Малкович – людина суспільна. Багатьом він відомий як видавець, поет, бізнесмен.

Народився Іван Антонович Малкович 10 травня 1961 року в м. Березові Нижнім Івано-Франківської області у родині Антося Малковича та Юлії Малкович (Арсенич). У 1976 році після закінчення місцевої школи вступає на скрипкове відділення Івано-Франківського музичного училища. 1980 — закінчує училище та вступає на філологічне відділення Київського державного університету імені Т. Г. Шевченка 


Друкувався в журналах "Київ", "Жовтень", "Дніпро", літературному альманасі "Вітрила", газеті "Літературна Україна". 
У 1981 році ще 19-річним юнаком на всеукраїнському літературному семінарі в Ірпені таємним голосуванням кількох сотень літераторів І.Малковича було обрано «Найкращим молодим українським поетом». 
1984 — побачила світ перша поетична збірка «Білий камінь» (Київ, в-во «Молодь»). Публікацію відстоювала легендарна українська поетеса Ліна Костенко. «Найніжніша скрипка України» — так назвала молодого поета Ліна Костенко у видавничій рецензії на «Білий камінь». 
У 1985 році, отримавши диплом філолога-україніста Київського університету імені Т. Г. Шевченка, кілька місяців працює у школі вчителем української мови та літератури. У 1986 році переходить на посаду редактора дошкільної літератури у видавництві «Веселка». У 1986 році став (наймолодшим на той час) членом Спілки письменників СРСР.

1987 — переходить на посаду редактора відділу поезії у видавництво «Молодь».

У 1988 році виходить друга поетична збірка «Ключ» (Київ, в-во «Молодь»). 
У 1989 році долучається до організації першого молодіжного пісенного фестивалю «Червона Рута». З 1991 до 1992 року працює в редакції дитячого

журналу «Соняшник».

З 1992 року працює на посаді головного редактора дитячих програм «Укртелефільму». 

У 1992 році у створеному власному видавництві

«А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА» видає першу книжку — «Українську абетку». Того ж року виходить третя поетична збірка «Вірші» (Київ, «Український письменник»).

У 1994 році у видавництві «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА» виходить перше видання «Улюблених віршів».

У 1997 році побачила світ четверта книга поета «Із янголом на плечі» (Київ, поетична аґенція «Княжів»). 
У 2002 році Форум видавців у Львові визнає «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГУ» найкращим видавництвом року в Україні. Того ж року Форум видавців у Львові визнає Івана Малковича найкращим директором видавництва в Україні. Тоді ж Іван Малкович став кавалером Міжнародного ордену усмішки (свого часу цю нагороду отримували Папа Іван-Павло ІІ, Астрід Ліндґрен, Сєрґєй Образцов, Дж.Роулінґ та ін.) 
У 2005 році у видавництві «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА» виходить перше видання «100 казок. 1-й том», а також п'ята поетична книжка Івана Малковича «Вірші на зиму» (Київ, «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА») 
З 2008 року Іван Малкович починає видавати в «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-Зі» «дорослу» літературу. У 2009 році у видавництві «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА» виходить «Дитяча Євангелія» з благословіннями Предстоятелів найбільших традиційних християнських церков в Україні. 

_____________________________________________________________________


(Учні записують у зошити):
Іван Малкович — поет, редактор, упорядник, видавець, автор та перекладач кількох десятків книжок для дітей. Вірші Івана Малковича перекладено англійською, німецькою, італійською, російською, польською, литовською, грузинською та іншими мовами. Член Спілки письменників з 1986 р. Автор п'ятьох «дорослих» поетичних книг: «Білий камінь» (1984), «Ключ» (1988), «Вірші» (1992), «Із янголом на плечі» (1997), «Вірші на зиму» (2006). 

  1. Оголошення назви вірша, що буде вивчатися на уроці.

Питання:

- Які асоціації у вас виникають, коли звучить слово «ангел» ? (Учні на дошці створюють асоціативний кущ, у середині якого слово «ангел», а навкруги слова: добро, захист, краса, любов, щастя, світло, мрії тощо.)



  • Хто такий, на вашу думку, янгол?

Роз’яснення значення слова «янгол». Розповідь про ангелів.

Янгол (або ангел). 1. У релігійному культі – надприродна істота, посланець,

вісник Бога; зображується звичайно у вигляді юнака з крилами; архангел;

херувим, серафім.

2. Перен., заст.. Захисник або заступник, охоронець.

( Я буду твоїм ангелом).

3. Перен., заст.. Про людину (переважно жінку), що

відзначається красою чи добрістю, лагідністю, або зробила чи робить

кому-небудь щось гарне, приємне.

Показ зображень янголів на мультимедійній дошці.

Хочеш торкнутися янгола –

просто обійми дитину !






  1. Читання автором (мультимедійна дошка, матеріал з Інтернету) вірша «Із

янголом на плечі».

  1. Читання учнями вірша «Із янголом на плечі».

Словникова робота:

лелійно – тихо, невпевнено;

вировий – бурхливий, стрімкий, який захоплює, втягає за собою;

моровий – пошесть, смерть.



  1. Ідейно-художній аналіз вірша «Із янголом на плечі»:

    • про що ця поезія, визначте тему вірша ( тема – зображення ліричного героя, якого ангел на плечі намагається уберегти від зла, жорстокості, лиха), записати в зошити.


Коментар учителя: у поезії автор розмірковує про те, як людина виконує своє життєве призначення. На початку вірша постає невизначена особа «хтось», що набуває узагальнювального значення. Цей «хтось» проходить крізь життєві випробування, уособлені у творі за допомогою образів: край світу, ніч, вітер, Ірод, маятник життя.
Що ж уособлюють ці образи?

Образ ночі символізує темінь, безпросвітність існування людини.
Вітер – руйнівну стихію, що підсилюється біблійним образом Ірода.
(Повідомлення учениці про царя Ірода: Останні роки правління царя Юдеї Ірода відзначені особливою підозрілістю, мстивістю і жорстокістю. Для багатьох Ірод знаний як холоднокровний вбивця не лише своїх рідних, але й беззахисних маленьких хлопчиків. Коли астрологи зі Сходу повідомили, що народився майбутній цар, Ірод прикинувся, ніби хоче вшанувати це дитя. Він попросив астрологів знайти дитину і сповістити його. Але Бог попередив астрологів, щоб вони не поверталися до Ірода. Тож цар наказав вбивати у Віфлеємі, де народився Ісус, та околицях міста всіх хлопчиків віком до двох років.) Зараз Ірод є символом зла, жорстокості, смерті.
Сірий маятник життя - символ швидкоплинності життя, яке має свій кінець, тому людина перед ним виступає як беззахисне дитя.
Отже, у вірші ніби йдеться про абсурдність людського життя. Але лише у випадку, коли людина не гордо крокує життям, а «вештається», «тиняється», «бреде» із янголом на плечі.

Драматизм у поезії наростає… Цьому сприяє повтор звуків в та р (алітерація), які асоціюються із завиванням вітру та емоційною напругою. Поет же налаштований оптимістично, адже він бачить вихід із ситуації відчуженості людини у світі: людина може піднятися над своєю смертю тоді, коли вона духовно виростає, світоглядно формується, реалізує своє покликання. Проносячи світло своєї душі це символізує свіча у вірші, прочитаймо коментар на с. 193 підручника) через усі випробування, людина стає носієм високого, небесного, що символізує у вірші янгол, який надає снаги і оберігає людську душу.

Отже, ідея твору – возвеличення янгола, який є оберегом кожної людини (записати в зошити).


  1. Визначте жанр цього ліричного твору (філософська лірика). Автор називає твір старосвітською баладою. Старосвітською – значить тією, що дотримується старих правил, поглядів. Пригадаймо, які твори називаються баладами? Балада – ліро-епічний твір з драматично напруженим сюжетом. Їй властиві невелика кількість персонажів, стислість, магічність, музичність. Вона пов’язана з народними легендами, переказами, піснями.

- Як ви гадаєте, який за настроєм має бути музичний супровід цього твору ?

  1. Прослуховування музичної обробки вірша «Із янголом на плечі» у виконанні М. Бурмаки (мультимедійний диск).

Які ваші враження від почутого?


  1. Художні засоби.

Які епітети використовує автор, щоб надати тривоги, хвилювання? (Вуста гарячі, вітер вировий, янгол ледь живий, сірий маятник життя, Ірод моровий).

А метафори у творі теж виконують цю роль? Назвіть їх. (Маятник жене у спину, віє вітер, виє Ірод, маятник бухка, не дихає свіча).

Автор використовує порівняння йде лелійно, як дитя. Яка його роль?(Показати беззахисність героя перед виром життя).


  1. Віршовий розмір поезії. (3- 4- стопний хорей. Учень визначає на дошці).




  1. Завдання: складіть короткий текст з називних або неповних речень, які б найточніше передавали сюжет «кінострічки». (З янголом на плечі. Як дитя. Вештання при Господній при свічі. Вітер, Ірод, маятник життя. Ледь живий янгол. Не дихаюча свіча. Гарячі вуста. Янгол на плечі).


ІУ. Підсумок уроку.

- Як ви гадаєте, чи є у вас янгол на плечі?

- А що потрібно робити людині, щоб її не покидав янгол?

- Ви сьогодні прослухали ліричну пісню, сумного настрою у виконанні

М. Бурмаки, а як ви думаєте, чи може цей вірш бути покладений на музику рок

виконавцями і чи може пісня виконуватися рок-групою?

Пропоную прослухати пісню у виконанні рок-гурту «Плач Єремії».



(Звучить пісня «Із янголом на плечі» у виконанні рок-гурту «Плач Єремії»).
Говорять, що янголів не існу,

але потрібно лише придивитися…



У. Домашнє завдання.

Вивчити напам’ять баладу І. Малковича «Із янголом на плечі».

Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2025
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет