Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 3
|
Мектеп
Мұғалімнің аты-жөні:
|
|
Күні:
Сынып: 5
Сабақ 33-34
|
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
|
|
Сабақтың тақырыбы
|
Қызғалдақты сақтайық.
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
5.О3 Шағын көлемді көркем әдеби шығармаларды түсіну, тақырыбын анықтау;
5.А5. Берілген сұрақты дұрыс түсініп, лайықты жауап беру, шағын диалогке қатысу;
5.Ж1. Ресми стильдің тілдік ерекшеліктері мен талаптарын дұрыс қолдана отырып, хабарлама, хабарландыру, хат жазу.
|
|
Сабақтың мақсаттары
|
Барлығы: Көркем әдеби шығармаларды түсінеді, сұрақтарға дұрыс жауап береді.
Көбі: Көркем әдеби шығармаларды түсінеді, мазмұндайды, сұрақтарға дұрыс жауап береді, өзара диалогке қатысады, сөздерді дұрыс қолданып, хат жазады.
Кейбірі: Өсімдіктер жайлы тілдесе алады, қосымша мәліметтер береді. Ресми стильдің тілдік ерекшеліктері мен талаптарын дұрыс қолдана отырып , хат жазады.
|
|
Бағалау критерийлері
|
Әдеби шығарманың мазмұны бойынша сұрақ құрастырады, жауап береді.
Мәтіннің тақырыбын анықтайды.
|
|
Тілдік мақсаттар
|
Негізгі сөздер мен тіркестер:
Талас-спор
көпжылдық-многолетний
|
|
Құндылықтарды дарыту
|
Мәтін арқылы оқушыларды өсімдіктер әлемін аялай білуге тәрбиелеу.
|
|
Пәнаралық байланыс
|
Жаратылыстану
|
|
АКТ қолдану
|
https://www.youtube.com
|
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім
|
"Қызыл кітап" тақырыбы
|
|
Сабақ барысы
|
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы 5 минут
3 минут
7 минут
|
Сәлемдесу, түгендеу.
Психологиялық ахуал туғызу.
"Ыстық алақан" тренингін өткізу. Оқушылар бір-біріне жақсы тілектер айтып, сәттілік тілейді.
Топқа бөлу. "Пазл" әдісі арқылы 3 топқа бөлу
( ағаштар, гүлдер, шөптер)
Өткенді қайталау. "Ыстық орындық" әдісі.
Қызығушылықты ояту.
«Өсімдіктер әлемі" деректі фильмінен үзінді көрсету. Ой шақыру сұрақтарын қою.
-Өсімдіктер әлемі жайлы не білесіңдер?
-Қандай гүлдерді ұнатасыңдар?
( Ұ) Тапсырма: Сөздерді суреттермен сәйкестендіру, орыс тіліндегі баламасын айту.
Бәйшешек
|
|
Астра
|
|
Қызғалдақ
|
|
Түймедақ
|
|
Сарғалдақ
|
|
Раушан
|
|
Сабақтың тақырыбын анықтау:
Жұмбақ жасыру
Жайқалып тұр саяжай мен далада
Ұнатады бұл гүлді, үлкен –кіші, бала да.
Атауында “қыз”деген тағы бар
Ойландағы гүлді тауып ал.
(Жауабы: Қызғалдақ).
Сабақтың мақсатымен таныстыру.
|
Орындық
Суреттер
«Өсімдіктер әлемі" деректі фильмі
Гүлдердің суреттері
Жұмбақ, қызғалдақтың суреті
|
Сабақтың ортасы
5 минут
12 минут
10 минут
|
(
Қызғалдақ
Ұ) "Қызғалдақ" кластер құрастыру.
Сөз тіркестерін құрастыру.
Сөйлемдер құрастыру (ауызша)
Мәтінмен жұмыс.
Кең байтақ қазақ даласы табиғи байлықтарға, алуан түрлі өсімдіктерге аса бай. Соның бірі- даланың сәні, көктемнің белгісіндей болып шығатын қызғалдақ. Біздің жерімізде қызғалдақ гүлінің 32 түрі кездеседі. Оның 12 түрі эндемикалық , яғни тек қана қазақ жерінде ғана өсетін қызғалдақ болып саналады. Сондықтан Қазақстан "Қызғалдақтың отаны" деп аталады.
"Қай ел қызғалдақтың отаны?" деген сұрақ бойынша талас та бар. Дүниежүзінде қызғалдақтың тұқымын алып, өсіріп жатқан елдер көп. Бірақ Қазақстандағы қызғалдақтар табиғи таза, көпжылдық өсімдік болып саналады. Сондықтан олар хош иісті, айналасына ерекше жұпар шашып тұрады. Олардың биіктігі 30-35 см болады. Қызғалдақтың түстері де алуан түрлі болып келеді: қызыл, сары, қызғылт, қызыл сары және т.б. Қызғалдақтың ішінде көп кездесетіні-қызыл мен сары түстілері.
Біздің жерімізде өсетін қызғалдақтардың 18 түрі "Қызыл кітапқа" тіркелген. Сондықтан қызғалдақтарды көздің қарашығындай сақтау керек.
(Ж.ж+ Ұ) Тапсырма
Мәтінді мұқият оқып, мазмұн бойынша өз бұрышыңызға бір сұрақ құрастырып жазыңыз. Дастарқанды сағат тілімен айналдырып, көршіңіздің сұрағының астына жауап жазыңыз. Топта ақылдаса отырып, мәтіннің тақырыбын анықтаңыздар.
Дескриптор
|
-мәтін мазмұны бойынша 1 сұрақ құрастырады;
-көршісінің сұрағына мазмұн бойынша жауап береді;
-топта ақылдаса отырып, мәтінге тақырып қояды.
|
Кері байланыс
Тапсырманы орындай алдыңыз ба?
Оны орындау оңай/ қиын болды ма?
|
Достарыңызбен бөлісу: |