Сабақ: Қазақ әдебиеті Мектеп: А. Байтұрсынов атындағы №139 мектеп- гимназия Күні



Дата04.10.2023
өлшемі264.35 Kb.
#479692
түріСабақ
Әнет баба ҚМЖ



Бекітемін: ӘБ жетекшісі



САБАҚ: Қазақ әдебиеті

Мектеп: А.Байтұрсынов атындағы № 139 мектеп- гимназия

Күні: 04.10.2023

Мұғалімнің аты-жөні: Садақбаев Т.Т.

Сынып: 9 «В»

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Атадан қалған асыл сөз
Әнет баба «Не арсыз, не ғайып, не даусыз...»

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

9.Т/Ж2.Әдеби шығармадағы психологизмді анықтау.

Сабақтың мақсаттары

Шығарманы түсініп, тілін талдау арқылы психологизмді табу

Бағалау критерийлері

  • Шығарманы түсініп оқи алады;

  • Тіліне талдау жасай алады

  • Психологизмді ажыратады.

Құндылықтар

Тарихтың, мәдениет пен тілдің ортақтығы.

АҚТ қолдану

Слайдатар арқылы ақпаратты визуалды қабылдайды, жаттығулар жұмысын интерактивті тақта бойынша орындайды.

Тілдік мақсаттар

Пән лексикасы және терминология: психологизм, ғайып , шешен т.б.
Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер;
Менің ойымша, өз сөзіме дәлел ретінде, негізінен, әсіресе,
. . . деп ойлаймын, т.б.

Осыған дейін меңгерілген білім


Жоспар

Жоспарланатын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер

Дереккөздер

Сабақтың басы
2 минут

«Жақсы сөз -жарым ырыс» бір –біріне жақсы тілек айтқызамын
ОМ, сабақ мақсаты, бағалау критерийлері таныстырылады.




Сабақтың ортасы
10 мин

20 мин



1.Қызығушылығын ояту сатысы
Қазақ халқының қандай шешендерін білесің?
«БББ кестесін толтыру». Әр бала стикерлерге жазады, бірінші, екінші бағанды толтырады.

Білемін

Білгім келеді

Білдім










Сабақтың соңында үшінші бағанды толықтырады.
Мұғалім жазылғандарды о қиды және сонан соң: Сонымен біз қазақ халқының атақты би шешендері туралы көп білеміз. Бірақ біз көбірек білгіміз келеді. Біз тағы не білгіміз келеді? Келесі бағанды толтыру


Әнет баба туралы бейнеролик
https://www.youtube.com/watch?v=-MEskLg2i98

Әнет баба туралы не білеміз?
Әнет баба (1628 – 1723) – “Жеті жарғыны” құрастыруға қатысқан атақты 7 бидің бірі. Әділдігімен, діндарлығымен аты шыққан.1723 жылы көктемде жоңғарлар шабуылы басталып, ел “Ақтабан шұбырындыға” ұшыраған кезде Әнет баба жұртта қалады. Әнет тек Тобықтыға ғана емес, исі қазаққа қадірменді қарт баба, қазақтың әйгілі төбе билері Төле, Қазыбек, Әйтекелерге, "көмекей әулие" атанған Бұқар жырауға батасын берген.
1-тапсырма
Мағынаны тану үшін Әнет бабаның «Не арсыз? Не ғайып? Не даусыз? Шешендік сөзін оқып шығып, кестені толтырыңыз




Дескрипторлар

  • Шешендің сөз мағынасын түсінеді;

  • Шешендік сөздің мазмұнын детальді талдайды.

2-тапсырма
Төмендегі кестені толтырыңыз



Әнет бабаның арсыз,ғайып, даусыз деп көрсеткен қасиеттермен келісесіз бе?

Қазіргі замандағы өзектілігі





















Дескрипторлар

Оқушылар өз жұмыстарын оқиды, ой бөліседі, бірін-бірі толықтырады.


3-тапсырма
«Фишбоун» әдісі арқылы мәтіннің ішінен жазушы қолданған көркемдегіш құралдарды тауып, мағынасын анықтайды.
Орындалу барысы:
Басы – психологизм көрінісі
Үстіңгі сүйектері- мәтіннің ішіндегі көркемдегіш құралдардың түрлерін жазу.
Астыңғы сүйектері – көркемдеуіш сөздерді үзінді арқылы дәлелдеу.
Құйрығы- шығарма жайлы оқушының ойы. Қаңқадағы жазулар қысқа болу керек.
Олар тірек сөздерден немесе тақырыптың негізгі ойын ашатын фразалық сөздерден болуы мүмкін





Дескрипторлар

  • Шығармадағы психологизм көрінісін табады

  • Көркемдегіш құралдардың түрлерін анықтайды.

  • Шығармадан дәлел келтіреді

  • Шығарма жайлы ойын нақты жеткізеді



Бағалау: мұғалім оқушыларды дескрипторлар арқылы бағалайды.

Интербелсенді тақта, суреттер


слайд



Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет