8.1.4.1.(Т/Ж) Көркем шығармалардан алған үзінділерден өз көзқарасын дәлелдеу үшін орынды қолдану
Сабақтың мақсаттары
Барлық оқушылар: автордың көзқарасын түсіну арқылы көркем шығармадан алған үзінділерді орынды қолдану. Көпшілік оқушылар: мәтінді түсіне отырып, үзіндіде көтерілген мәселе мен идеяны анықтау.
Кейбір оқушылар: үзінділердегі кейіпкерлердің сөзін сәйкестендіре отырып, өз көзқарасын айтуда дәлелді орынды қолданып, қоршаған ортамен байланыстыру.
Бағалау критерийлері
1.Мәтіннен алынған үзіндіні түсінеді.
2.Өз көзқарасын дәлелдей алады.
3.Үзінділерде дәлелдеуді қолданады.
Оқушылар:кие қасіреті, халық ырымы, күй аңызы тіркестерін талдауда, өз пікірлерін білдіргенде қолданады.
Пән лексикасы және терминология: қырқа-ұзыннан ұзақ созылып жатқан биік жер, қыр. Аруана- бір өркешті таза тұқымды түйенің ұрғашысы. Бошалап кету-ұрғашы малдың төлдеу алдында оңаша кетуі.Тулақ - қатырылған шикі тері. т.б
Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер: кие қасіреті, халық ырымы, күй аңызы . «Күй аңызы» шығармасын басқаша қалай аяқтар едіңіз?
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер (төменде келтірілген жазбаларды жоспарланған әрекеттермен алмастырыңыз)
Дереккөз дер
Сабақтың басы
5 мин
Оқушыларды «Социометрия» әдісі арқылы 4 топқа бөлемін/қатысушылардың аттары мен көздерінің түстері арқылы.
Психологиялық дайындық: Халық күйі «Нар идіргенді» бейнебаян арқылы көрсетіп, тыңдату.
Сабақ барысындағы басты тапсырмалар ретінде оқушыларға жетекші сұрақтар қойылады:
1. Біз жоғарыда қандай күйді тыңдадық?
2.«Нар идірген» күйінің шығу тарихын білеміз бе?
«Ассоцацитивті қатар» әдісі арқылы күй сөзіне ассоцоция жасайық.
1-тапсырма. «Көшпенділер» әдісі. Берілген үзіндіні түсініп оқып, келесі топқа өз үзінділерін түсіндіріп бер. Әңгімедегі көтерілген мәселені анықтап, төмендегі кестені толтыру.(Оқушылар мәтінмен танысып болған соң, әр топтан 3 оқушы басқа топқа барып, өз мәтіндерін түсіндіреді).