ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР
ҰМЖ: Көркем әдебиет және эпикалық сарын
|
Мектеп:
|
САБАҚ:
|
Шәкәрім Құдайбердіұлы «Жастарға» өлеңі
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
СЫНЫП: 8
|
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар:
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары
|
8.Т\Ж 2. Әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашу.
8.Б\С 2. Шығармадағы материалдық және рухан құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру
|
Сабақ мақсаттары
|
Оқушылардың барлығы: Шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан аша алады.Шығарманың рухани құндылығын ашады.
|
|
Оқушылардың көпшілігі: Шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырады.Ұлттық мүдде тұрғысынан өзіндік талдау жасайды
|
|
Кейбір оқушылар орындай алады:Шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырады.
Жаңашылдығына баға береді.
|
Бағалау критерийлері
|
Рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстыра алады.
Құндылықтардың жаңашылдығына баға бере алады.
|
|
Ойлау деңгейлері
|
Білу, түсіну, қолдану
|
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар орындай алады: Ата-бабаларымыз айтып кеткен құнды ақыл-өсиеттермен танысады.
|
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Өшпес өмір-бессмертная жизнь-immortal life,таусылмас мал-неисчерпаемое животное-an inexhaustible animal
|
|
Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:Менің ойымша... жас кезімізде, асыл адамдардан білімді, ақылды, әдепті үйренген дұрыс па деп ойлаймын, себебі...
|
|
Талқылауға арналған сұрақтар: Автордың «Жастарға» өлеңінен бойыңа не сіңіре аласың? деген сұрақ төңірегінде ойтолғау жасайды.
|
-Не себепті …. деп ойлайсыз?
|
Құндылықтарға баулу
|
Сын тұрғысынан ойлау, белсенділік таныту, ұлттық патриотизм, өмір бойы білім алу, жауапкершілік сезіну, өзара сыйластықты үйрету.
|
Пәнаралық байланыс
|
«1916 Қазан революциясы». Қазақстан тарихы
|
Алдыңғы оқу:
|
Шәкәрімнің өмірі, шығармашылығымен танысты.
|
Жоспар
|
Жоспарланған уақыт
|
|
Жоспарланған жаттығу түрлері
|
|
Ресурстар
|
Сабақ
Басы
5 мин
Сабақ
ортасы
30 мин
|
1 мин
2 мин
2 мин
5 мин
5 мин
5 мин
|
|
Ұйымдастыру кезеңі. Топқа бөлу.
І топ. «Білім». ІІ топ. «Ақыл». ІІІ топ. «Ғылым»
ҚБ: Жарайсыңдар!1
Үй тапсырмасымен жұмыс.«Сауқат бер» әдісі арқылы жүреді. Қырыққабат секілді оранған парақтардың қабаттарын ашқан сайын жазылған сұрақтарды алады. Сол парақтағы сұрақты алған оқушы үй тапсырмасы бойынша жауаптар береді. Соңғы орамды ашқан оқушы үш суретін көрсетіп, есімдерін атауды сұрайды.
Осы үш портретті оқушыларға көрсетіп, «Болжау» әдісі арқылы төмендегі сауалдарды қоямын:
Суретте кімдердің бейнелерін көріп тұрмыз?
Бұл тұлғалардың бір-бірімен байланысы бар ма?
Біздің сабағымызға қандай байланысы болуы мүмкін?
ҚБ. Мадақтау арқылы
-Бүгінгі сабақта ақындардың қандай тақырыптағы шығармаларымен танысқыларыңыз келеді?
-Сіздердің үйренгендеріңіздің дәлелі қандай болады?
ҚБ: Жарайсыңдар!
Осы сұрақтармен жұмыс жасап, бүгінгі оқу мақсаты мен бағалау критерийлері хабарланады.
-Қазақ әдебиетінде өзіндік орны бар Ахмет, Мұрат, сияқты тұлғалардың ізін жалғастырушы Шәкәрім Құдайбердіұлының «Жастарға» өлеңімен бүгін танысамыз.
Ж. Шәкәрім Құдайбердіұлының «Жастарға» өлеңін оқу. Шығармадағы материалдық және рухан құндылықтарды табу.
ҚБ: Мадақтау
ТЖ. «Кітапша» әдісі
І топ. Шәкәрім өмірі мен шығармашылығы.
ІІ топ. Өлеңнің тақырыбы мен идеясын ашу.
ІІІ топ. Шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды салыстыру.
ҚБ: дескриптормен бағалау
ЖЖ. Венн диаграммасы. Екі ғасыр жастарының айырмашылықтарын салыстырады, жаңашылдығына баға беру.
|
А.С.Ақтанова
А.Қ.Жүндібаева
Қазақ әдебиеті
8-сынып
Алматы,
Атамұра- 2018
Топ атаулары жазылған қима қағаздар
«Сауқат бер» добы
АКТ мүмкіндігі
|
Сабақ
соңы
5 мин
|
5 мин
5 мин
2 мин
2 мин
1 мин
5 мин
|
ХХ ғасыр жастары ХХІ ғасыр жастары
ҚБ: Қол соғу
Ж. «Екі жақты түсіндірме күнделігі»
Өлеңнен үзінді
|
Менің түйгенім
|
Кел, жастар, біз бір түрлі жол табалық,
Арам, айла, зорлықсыз мал табалық
|
|
ҚБ: ҚБ: Мадақтау
Кері байланыс орнату.
1) Топта жұмыс істеу ұнады ма?
2) Өзге топтың бақылау нәтижелерімен келісесіздер ме? Неліктен?
Сергіту сәті. (Қызықты қимыл қозғалыстары)
Кері байланыс. Бір минут
Оқушылар кезек бойынша бір минут ішінде сабақ тақырыбы бойынша тоқтаусыз, қайталаусыз және қатесіз сөйлейді.
Рефлексия."Веер" әдісі
1.Бүгінгі сабақ туралы сұрағың?
2.Бүгінгі сабақтан есіңде қалғаны?
3.Бүгінгі сабақтан оқып үйренгенің?
Үйге тапсырма. Шәкәрім Құдайбердіұлы «Жастарға» өлеңін жаттау.
Не жақсы шықты?
Күшті жақтары қандай болды?
Үй тапсырмасы: Шәкәрім Құдайбердіұлының өлеңі жаттау.
|
АКТ мүмкіндігі
|
Қосымша ақпарат
|
Саралау.
Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жопарлайсыз?
|
Бағалау.
Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері, денсаулық сақтау.
АКТ-мен байланыс.
|
Оқушыларға сараланып берілген мақсаттар бойынша тапсырмалар түрлі әдістермен оңтайлы беріледі. Топтық, жұптық, жеке жұмыстарды жеңілден күрделіге бағыттауда оқушылардың бірлесе, белсенді жұмыс жасайды. Оқушыларға өзара қолдау, көмек көрсету жүзеге асады.
2.Оқушыларға тапсырманы күрделендіруде жүйелік тәсілін басшылыққа аламын.
3. Кейбір оқушылар эссе жазуда мақал-мәтелдердің ерекшеліктерін түсініп, қолдануды орындайды.
|
Оқушылардың қажетті білімдерін білу мақсатында ашық сұрақтар беріледі.
2.Топтық жұмыс арқылы оқушылардың бірлескен әрекетін бақылау, Қалыптастырушы бағалау түрлері арқылы жетістіктері айқындалады.
3.Оқушылар өз-өздерін «Мадақтау», «Шапалақ» арқылы бағалайды.
3. Әр оқушының ОМ жеткендігін анықтау үшін бағалау критерийлері мен дескрипторлар қолданылады7
Сараланған тапсырмалар дескриптор арқылы бағаланады.\
4. «Бір минут» арқылы кері байланыс жасалады.
|
Сыныпта жағымды психологиялық ахуал туғызу, бір-бірінің жақсы мінез-құлық қасиеттерінтани отырып,сыйластық пен достықты қалыптастыру мақсатында сергіту сәті өткізіледі. АКТ мүмкіндігін пайдалануда адам өмірінің қауіпсіздігі басшылыққа алынады. Ресурстар оңтайлы және жас ерекшелігіне сай беріледі.
|
|
Достарыңызбен бөлісу: |