Орынқұлова Базаркүл Мажбенқызы,
С.Мұқанов атындағы жалпы орта мектептің қазақ тілі және әдебиет пәнінің мұғалімі.
ОҚО, Мақтарал ауданы
Сабақтың тақырыбы: Қ.Бекқожин «Ақсақ Темір мен ақын балладасы
Сабақтың мақсаты:
|
Тарихи тұлғалар мен қалалар туралы мағлұмат беру, Хафиз ақынның құдіреті мен тіл шеберлігін ажырату, балладаның түйінді мәнін ашып, көркемдік ерекшелігін анықтау.
|
Күтілетін нәтиже:
|
Тарихи тұлғалар мен қалалар туралы мағлұмат алады, Хафиз ақынның құдіреті мен тіл шеберлігін ажыратады, балладаның түйінді мәнін ашып, көркемдік ерекшелігін анықтайды.
|
Негізгі идея:
|
Сапалы оқытуды анықтау үшін әдетте қолданылатын критерийлерді сыни тұрғыдан ойластыру.
|
Жеті модульдердің кіріктірілуі:
|
1.Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер. 2.Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету. 3.Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау. 4.Оқыту мен оқуда ақпараттық- коммуникациялық технологияларды(АКТ) пайдалану. 5.Талантты және дарынды балаларды оқыту. 6.Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу. 7.Оқытуды басқару және көшбасшылық.
|
Дереккөздер:
|
Интерактивті тақта, Қазақстан картасы, стикер, маркер, ватман, суреттер.
|
Уақыт. 7модуль
|
Сабақтың кезеңдері
|
Мұғалімнің іс-әрекеті:
|
Оқушылардың іс-әрекеті:
|
3
мин.
ОЖТ
|
Ұйымдасты
ру
|
Сәлемдесу, оқушылардың көңіл-күйін сұрап, сабақты бастаймын.
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.
Бағдаршам әдісімен үш түсті кеспе қағазды оқушыларға таратамын.
Жасыл түсті қол (амандасады қол алысып)
Сары түсті қол (иықтарынан қағады)
Қызыл түсті қол (құшақтасады). Солайша 3 топ құрамын: Әмір Темір, Ескендір, Тарағай топ аттары.
1.Оқушыларға топтың ережесін сақтауды айттым.
2.Бағалау критерий парақшасын таратамын.
Баллдық шкала: жоғарғы- "3" , орташа -"2" төмен - "1" , жоқ- " 0".
"5"----- 15-12 балл
"4"------ 11- 8 балл
"3" ------ 7- 4 балл
"2" -------3-0 балл
|
Сәлемдеседі, көңіл-күйлері жақсы екенін айтты.
Оқушылар қол алысып, иықтарын қағысып, құшақтасып үш топқа орналасты.
Топ ережесін сақтайтынын айтты.
Әр топ бағалау парақшасын алып және рольдерді бөліп алды.
|
|
8
мин.
АКТ
|
Білім.
Үйге берілген тапсырманы сұрау. (Ана,
орман,
жолбарыс ,
от,
су,
жартас,
Ә.Темір,
бала)
|
Ертегілер әлеміне саяхат:
Ә.Темірді жеңген- Ана! Ә.Темір баланы алып кетеді, Анасы баласын іздеп жолға шығады, онда кездескен кедергілер: орман, су, от, жартас, жолбарыс (тапсырма берілген) солардан ана өтеді.
«Фиш - боун» Балықтың жоғарғы қабырғасына сұрақтар, ал төменгі қабырғасына жауаптар жазуын айтамын.
Ә.Темірдің өмір сүрген уақыты?
Қандай тайпадан шыққан?
Әке-шешесі кімдер?
Билеген елі?
Қай ғасырда әлемге әйгілі аты шықты?
Қанша жыл үздіксіз күрескен?
Әмір Темір артында қалған ұрпағы?
Қай жерлерге шабуыл жасаған?
Қай жорықта қайтыс болады?
Қабірі қай жерде орналасқан?
Әлемге әйгілі қандай кесене тұрғызды?
Не себептен Ақсақ Темір деп аталған?
«БЖӘ»
Бастама (Мен): Ақсақ Темір қандай адам?
Кейінгі әрекет (Мен): Дұрыс.
|
Жеке жауап береді, егер таба алмай жатса топқа жүгінеді.
1336- 1405ж.69 жасында қайтыс болған
Барлас тайпадан
Тарағай , Тәкіне
Мауренахр мемл. (Сырдария, Амудар)
ХҮІ ғ. 70 ж.
35 жыл
36 ұл, 18 қыз қалдырған.
Алдыңғы, Орта Азия, Иран,Үндістан
Қытайға жорыққа аттанған тұста Отырарда қайтыс болды.
Самарқант
Қ.А.Яссауи кесенесі.
Жауап (оқушылар): Қолбасшы, батыр, ержүрек т.б.
|
13
Мин
ОБК
|
Түсіну.
Мағынаны тану.
|
«ДЖИГСО» әдісін қолдандым.
1.Мәтін таратамын, жеке тапсырма беремін.
2.Топпен жұмыс. Берілген мәтінді топпен талқылауды, постер жасауды ұсынамын.
Оқулықпен жұмыс: топтарға тапсырма беру, мәтінді оқу
І топ: Әмір Темір жорықтарын сызба
арқылы түсіндіру.
ІІ топ: Венн диаграммасы “Шыңғысхан
мен Әмір Темір” (ұқсастығы)
ІІІ топ: Екі бөлімді күнделік: Әмір Темірдің (жағымды, жағымсыз жағын анықтау.
|
1.Өзі мәтінмен оқып танысады.
2. Топпен жұмыс - топтық диалог жүргізеді.
3.Топтық-әңгіме жүргізеді.
4. Топ басшысы топ жұмысын қорғайды.
|
4
Мин
ТжД
БО
|
Қолдану.
|
"Бес жолды өлең" оқушыларға жұппен жазуын түсіндіремін.
1. Кім?
2. Қандай?
3. Не істеді?
4. Синоним.
5. Бір сөйлем.
|
Жұптық жұмыс жүргізеді, яғни оқушылар бір-бірінің өлеңін тыңдайды.
1. Темір
2.Батыл, қайратты
3.Жауға шапты, соғысты.
4.Ержүрек, қатыгез, табанды, қайсар
5. Ақсақ Темір әлемге әйгілі қолбасшы.
|
7
Мин
СТО
|
Талдау.
Картамен жұмыс
|
ЖАДА. Әр топ қарсылас топтарға 1 сұрақтан картамен жұмыс дайындайтынын айтамын.
|
Оқушылар тапсырманы картадан көрсетіп стикерлер жапсырады.
|
6
Мин
ОЖЕСО
|
Жинақтау.
|
Деңгейлік тапсырма: АВС оқушыларымен кестені толтыруын ұсынамын.
|
Оқушылар сұрақтарды оқып , жауаптарын айтып , ватманға түсірді.
|
2
Мин
ОҮБ ОБ
|
Бағалау.
|
Бағалау критерийлерін талдап , қорытынды бағаны шығаруын, өздерінің бағасына сай смайликтерді таратып, ашық журналға жапсыруын айтамын.
|
Бағалау критерийлерін талдап, қорытынды бағаны шығарды, өздерінің бағасына сай смайликтерді алып, ашық журналға жапсырды.
|
2 мин
|
Қорытынды
Үйге тапсырма
|
БББ мен үшін жаңалық , мені таң қалдырды деп кестені толтыруын ұсындым.
Үй тапсырмасын оқу және қосымша мәліметтер алып келетінін айттым.
|
Кестені алып толтырды.
Оқушылар үй тапсырмасын жазып алады.
|
Достарыңызбен бөлісу: |