Қысқа мерзімді жоспар
Бөлімі:
|
Физика – табиғат туралы ғылым
|
Педагогтің аты-жөні:
|
|
Күні:
|
|
Сыныбы:
|
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Физика- табиғат туралы ғылым
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты
|
7.1.1.1 – Физикалық құбылыстарға мысалдар келтіру
|
Сабақтың мақсаты:
|
Физикалық құбылыстардың түрлерін ажыратып, мысалдар келтіреді;
Күн мен Айдың тұтылуын түсіндіреді.
|
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/ Уақыты
|
Педагогтің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
3 минут
Өткенге шолу
5 минут
|
Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен сәлемдесу,
түгелдеу, сабаққа дайындығын тексеру.
Топқа бөлу
5-6 сыныпта өтілген табиғат,
физикалық құбылыстар туралы оқушылардың білімдерін тексеру мақсатында сұрақтар қою.
Сұрақтар:
Жаратылыстану ғылымдарын атаңдар.
Физика дегеніміз не?
Табиғат құбылыстары деп нені айтады?
Физика ғылымы нені зерттейді?
Дене деген не?
Затқа мысалдар келтір.
|
Оқушылар «Стикерлер» әдісі арқылы 3 топқа
бөлінеді.
топ. Табиғат
топ. Физикалық құбылыстар
топ. Материя
Оқушылар табиғат,
физикалық құбылыстар- механикалық, жылулық, дыбыстық, жарық, электр құбылыстарына мысалдар келтіреді.
|
Сабақ басында бағалау парақтарын
таратып беру
ҚБ:
«Жарайсың!»,
«Керемет!»
сөздері арқылы ауызша
мадақтау
|
стикерлер
7 сыныпқа арналған оқулық,
презентаци я
|
Жаңа сабаққа
дайындық
5 минут
|
Қызығушылығын ояту.
Оқушылардың жаңа сабаққа дайындығын тексеру
мақсатында бейнеролик көрсету.
Сабақтың тақырыбын, оқу мақсатын хабарлау
|
Оқушылар бейнеролик бойынша өз ойларын
айтады, мысалы, физика- табиғат туралы ғылым.
Бейнероликте табиғатта болып жатқан алуан
түрлі құбылыстарды көруге болады.
|
Дескриптор:
-табиғат
құбылысын ажыратады;
ҚБ:
ынталандыру
|
Сілтеме:
|
Дене
|
Зат
|
Орындық
|
|
Шыны стақан
|
|
Ағаш қасық
|
|
Темір пышақ
|
|
Қаламсап
|
|
Қарындаш
|
|
Тігін инесі
|
|
кітап
|
|
Сабақтың ортасы Жаңа сабақ Топтық
жұмыс 10 минут
|
Топтық жұмыс. «Ойлан. Жұптас. Бөліс» әдісі.
топ. Суретпен жұмыс
(қосымша 1)
топ. Кестемен жұмыс
(қосымша 2)
топ. Сәйкестендіру (қосымша 3)
Мұғалім түсіндірмесі (2-3 минут)
|
Оқушылар мәтінмен жұмыс жасайды. Топ
ішінде физика ғылымы туралы, физикалық
құбылыстардың түрлері туралы талдайды. 3 топ берілген тапсырманы орындап, топ спикерлері қорғайды.
|
Дескриптор:
-суреттегі физикалық құбылыс
атауларын жазады;
-кестеге физи- калық құбылыс түрлерін дұрыс толтырады;
ҚБ: мен
жұлдызымды
. беремін
|
Суреттер, тапсырма бар
парақшала р, жұлдыз
слайд
|
Жұптық жұмыс 6 минут
Жеке жұмыс 13 минут
|
«Көршіңмен бөліс» әдісі
Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары (қосымша 4)
|
Оқушылар жұппен
тапсырманы орындайды.
Кестеде денелердің
мысалдары келтірілген. Оң жақтағы графаға осы денелердің қандай
заттардан тұратынын жазады. Мысалы,
орындық-ағаш
Оқушылар жеке жұмыста қалыптастырушы
бағалау тапсырмаларын орындайды.
|
ҚБ: дайын жауаптар үлгісі арқылы жұптар бірін-бірі бағалайды
4 балл
ҚБ: өзін-өзі бағалау
Әр тапсырмаға- 1 балл.
Жалпы-6 балл
|
Тапсырма бар
парақшала р
Тапсырма бар
парақша
|
Сабақтың соңы
3 минут
|
Рефлексия. «Менің пікірім...»
Мен үйренген үш жаңалық- Көбірек білгім келетін екі мәселе-
Мен қойғым келетін бір сұрақ-
Бағалау. 10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы
|
Оқушылар бүгінгі
сабаққа кері байланыс береді.
|
1-10 балл
|
стикерлер
|
|
бағалау
Үй тапсырмасы. Тақырыпты оқу. Физикалық құбылыстарға 10 мысал, зат, денеге-10 мысал келтіру
|
|
|
|
Топтық жұмыс
топ. Суреттер сөйлейді
(қосымша 1)
Төменде берілген суреттерге сәйкес физикалық құбылыстардың атын жазыңдар
топ. Топтық жұмыс. Кестемен жұмыс (қосымша 2)
Берілген кестеге төмендегі келтірілген сөздердің ішінен құбылыстарға қатысты сөздерді теріп жазыңыз: доптың домалауы, қорғасынның балқуы, күннің жылуы, Күннің күркіреуінің естілуі, қардың еруі, кемпірқосақтың пайда болуы, судың қайнауы, жаңғырықтың естілуі, бөрененің жүзуі, бұлттың көшуі, қарлығаштың ұшуы, найзағайдың жарқылдауы, жапырақтың сыбдыры, электр шамының жануы, жаңбырдың жаууы, автокөліктің қозғалысы .
Механикалық құбылыс
|
Жылулық құбылыс
|
Электр құбылысы
|
Жарық құбылысы
|
|
|
|
|
топ. Сәйкестендіру (қосымша 3)
Берілген физикалық құбылыстарды сәйкестендір
|
Құбылыс
|
Құбылыстың аты
|
1
|
Судың қайнауы
|
электр
|
2
|
Жаңбыр тамшысының жерге түсуі
|
жылу
|
3
|
Сабаққа қоңырау соғылуы
|
механикалық
|
4
|
Найзағайдың жарқылдауы
|
жылу
|
5
|
Қорғасынның балқуы
|
жылу
|
6
|
Қардың еруі
|
жарық
|
7
|
Жаңа ғана шаш тараған тараққа қағаз ұнтақтарының тартылуы
|
жылу
|
8
|
Кемпірқосақтың пайда болуы
|
дыбыс
|
9
|
Судың қатуы
|
Механикалық
|
10
|
Шардың домалауы
|
жылу
|
Жеке жұмыс. Қалыптастырушы бағалау
(қосымша 4)
тапсырма. Жалғасын тап...
Физикалық құбылыстар
Материя деп
Зат деп
Дене деп
тапсырма. Кестені толтыр
Төменде аталған ұшақ, су, жез, бор, қағаз, дәптер, қарындаш, темір, резеңке, жел, қар көшкіні, автокөлік, күннің күркіреуі, қарлы боран, алтын, сызғыш, қайнау, шеге, қаламсап, мыс, пластмасса, кеме, ұялы телефон, күміс заттарын бір бағанға, денелерін екінші бағанға, құбылысты үшінші бағанға көшіріп жазыңдар.
тапсырма. «Шындық, жалған» әдісі
Жаратылыстану ғылымдарына физика, география, биология, химия жатады Шындық/жалған
Физика – табиғат туралы ғылым Шындық/жалған
Дескриптор:
Физикалык құбылыстар ұғымын біле алады.
Физикалык құбылыстардың түрлеріне мысалдар келтіре алады.
Табиғат құбылыстарының ішіндегі физикалық құбылыстарының ерекшеліктерін біле алады.
(Жаңа пәнмен таңыстыру)
Қоршаған ортамен танысу кезінде не себепті темір шеге суға батады, ал өте үлкен кемелер су бетінде жүзеді, не себепті күзгі жауыннан кейін кемпірқосақ болмайды, неге тұтылу кезінде Айдың түсі қара емес, қызыл
болады деген сұрақтар мазалаған болар. Олай болса, бұл сұрақтарға физика ғылымы жауап береді.(Оқулықпен таңысу)
Бүгінгі сабақты меңгерген соң, физикалық дене мен зат түсінігін ажырата аласыздар; физикалық құбылыстарды ажыратасыздар.
Қысқа мерзімді жоспар
Бөлімі:
|
Физика – табиғат туралы ғылым
|
Педагогтің аты-жөні:
|
|
|
Достарыңызбен бөлісу: |