Пәні: химия.
|
Мектебі: Ататүрік атындағы №17 мектеп-гимназия
|
Күні:
|
Пән мұғалімі: Абдуллаева Умида
|
Сыныбы: 7
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
7.1В Заттардың агрегаттық күйінің өзгеруі
(4 c.) Физикалық және химиялық құбылыстар.
№3 зертханалық тәжірибе
«Химиялық реакциялардың белгілері»
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты(мақсаттары)
|
7.1.1.3 -физикалық және химиялық құбылыстарды ажырату
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар:
– «физикалық және химиялық құбылыстар» анықтамасын біледі;
– химиялық реакциялардың белгілерін біледі;
– физикалық және химиялық құбылыстарды ажыратады;
|
Оқушылардың басым бөлігі:
физикалық және химиялық құбылыстарды қандай негізгі белгілері бойынша ажыратылуын түсіндіреді;
|
Кейбір оқушылар:
физикалық және химиялық құбылыстардға күнделікті тұрмыстан мысал келтіре алады және өз ойына қорытынды жасай алады.
|
Ойлау дағдыларының деңгейі
|
қолдану
|
Бағалау критерийі
|
• Физикалық және химиялық құбылыстарды салыстырады.
• Физикалық және химиялық құбылыстардың белгілерін сипаттайды.
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар:
|
Пәнге қатысты лексика мен терминология:
Заттың агрегаттық күйі, физикалық және химиялық құбылыс, газ бөлініу, тұңба түсуі, ашу, шіру, таттану, иіс пайда болу
|
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:
Табиғатта .... құбылыстар болады.
.... бұл- ... қүбылыс, ойткені ... .
Химиялық қайта түрленуі ...
Біздің топ … деп ойлайды
Біздер … байқадық
|
Құндылықтарға баулу
|
Ынтымақтастық арқылы топта/жұпта жұмыс жасау;
Сын тұрғысынан ойлауды дамыту.
Біліктерін дамыту, талдау, қорытынды жасау.
|
Пәнаралық байланыс
|
5-сынып.Жаратылыстану.5.3.1.4 физикалық және химиялық құбылыстарды ажырату
7.1.1.2 Химиялық лабораторияда және кабинетте жұмыс
жүргізу кезіндегі қауіпсіздік техникасының ережелерін білу
және сақтау
|
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері .
АКТ-мен байланыс
|
Лаборатория кезінде қышқылдар және сілтілермен жұмыс барысында ҚТ ескерту.
|
Алдыңғы оқу
|
Қатты, сұйық және газтәрізді заттардың құрылымы, заттардың қасиеттері.
|
Сабақтың барысы
|
Жоспарланған уақыт
|
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)
|
Ресурстар
|
Басталуы
13 минут
2 минут
7 минут
4 минут
|
Ұйымдастыру.
Психологиялық ахуал . Шаттық шеңбері.
Үй тапсырмасын сұрау. С
«Білім тоннелі» әдісі.
Сыныпты табиғаттағы түрлі құбылыстар бейнеленген сурет қыйқымларын құрастыру арқылы топқа бөлу.
|
|
Ортасы
23 минут
2минут
2 минут
5 минут
5 минут
1минут
8 минут
|
Жаңа сабақ. 1.Миға шабуыл.
Тақырыпты ашу: Түрлі суреттерді біріктіретін жасырынған сөзді табу.(құбылыс).
2.Сурақ-жауап. Т
Оқушылардан құбылыс туралы тұсініктерін сұрау.
3. Stop-кадр әдісі арқылы оқушыларды диалогқа тарту. М К
Оқушылардың жауаптарын смайликтер арқылы бағалап барамын.
4. «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі.
1-топ:Сәйкестендір.
Заттар
|
Белгілері
|
Құбылыс
|
І. Сүт
|
1.булану
|
физикалық
|
ІІ. Темір
|
2.ашы дәмдің болуы
|
химиялық
|
ІІІ.Су
|
3. балқуы
|
физикалық
|
ІV. Парафин
|
4. таттану
|
химиялық
|
2-топ: Келтірілген құбылыстарды жіктеңіз:
1.Терезе шынысын майдалау арқылы ақ ұнтақ алу;
2.Электр тоғы арқылы судан сутек және оттек алу.
3.Ашық ыдыста бензиннің булануы.
4.Жұмыртқаның пісуі.
3-топ: «Дұрыс немесе бұрыс» әдісі.
Құбылыс
|
Дұрыс\бұрыс
|
1. көмірді жағу-химиялық құбылыс
|
|
2. қағазды кесу- химиялық құбылыс
|
|
3. қағазды жағу-физикалық құбылыс
|
|
4.мыс сымдың майысуы-физикалық құбылыс
|
|
Дескриптор. Білім алущы.
-физикалық және химиялық құбылыстарды жіктейді.
физикалық және химиялық құбылыстардың айырмашылығын біледі.
Дайын жауап шаблоны арқылы топтардың өзара бағалауы.
«жетістік ағашы»
3-4 қате
1-2 қате
қатесіз
|