Тема: строителство, строителен контрол



бет1/12
Дата19.06.2016
өлшемі1.34 Mb.
#146778
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12
18 февруари 2009 г.

ТЕМА: СТРОИТЕЛСТВО, СТРОИТЕЛЕН КОНТРОЛ,
СТРОИТЕЛНИ МАТЕРИАЛИ, АРХИТЕКТУРА, ИМОТИ

Съдържание:


В.24 часа 2

В.Дума 12

В.Дума 16

В. Сега 19

В.Земя 23

В.Нощен труд 24

В. Пари 25

В. Дневник 31

В. Дневник 34

В. Дневник 37

В. Дневник 38

В. Дневник 38

В. Дневник 38

В. Дневник 39

В. Дневник 40

В. Дневник 41

В.Класа 45

В.Класа 46

В. Стандарт 46

В. Стандарт 47

В. Стандарт 47

В. Стандарт 48

В. Стандарт 48

В. Стандарт 49

В. Стандарт 49

В. Стандарт 49

В. Стандарт 50

В. Стандарт 50

В. Стандарт 50

В. Стандарт 50

В. Стандарт 51

В. Стандарт 51

В. Стандарт 52

В. Стандарт 53

В. Стандарт 53

В. Стандарт 54

В. Новинар 56

В. Новинар 56

В. Новинар 57

В. Новинар 57

В. Новинар 57

В. Новинар 58

В. Новинар 58

В. Новинар 59

В. Труд 59

В. Труд 60

В. Труд 61

В. Труд 61

В. Труд 61

В. Труд 62

В. Труд 64

В. Труд 66

В. Труд 66

В. Труд 67

В. Труд 67

В. Труд 68

В. Труд 68

В. Труд 69

В. Труд 70

В. Труд 70

В. Труд 71

В. Труд 71

В. Монитор 72

В. Монитор 73

В. Монитор 73

В. Монитор 74

В. Монитор 74

В. Монитор 74

В. Монитор 75

В. Монитор 76

В. Монитор 76

В. Монитор 77

В. Монитор 77

В. Монитор 77

В. Монитор 78

В. Монитор 78

В. Монитор 79

В. Монитор 79

В. Монитор 79

В. Монитор 80

В. Телеграф 84

В. Телеграф 85

В. Телеграф 86

В. Телеграф 86

В. Телеграф 87

В. Телеграф 87

В. Телеграф 87

В. Телеграф 88

В. Телеграф 88




18.02.2009 г., с. 2
С 3 мм дневно към морето
Дупки до пояс в Трифон Зарезан
ДАРИНКА ИЛИЕВА

VARNA24@24CHASA.BG

Собствениците на имоти край свлачшцето в местността Трифон Зарезан трябва да решат дали ще пуснат сонди и специалисти в имотите си.

„Имената на тези, които откажат, ще бъдат обявени публично. Моля се вече 20 месеца на тези хора да си вършим работата. Това, което се случва, е срам за всички", казва зам.-министърът на регионалното развитие Димчо Михалевски. Той разпоредил ресорният зам.-кмет на Варна Вили Жечев да представи списък с данните на всички собственици.

„Представили сме им планове за временните пътища, които ще се направят за машините. Обещали сме, че ще възстановим в реални размери щетите, които ще нанесем. Всичко това се случи през 2007 г., когато картината не беше толкова лоша", твърди Михалевски.

Сагата със свлачище-то се точи вече 9 г. Според геодезистите преди година свлачшцето е вървяло с 1 мм дневно към брега, сега вече се спуска с 3 мм. Земната маса, която пъпли към морето, е 3 млн. т. Собствениците на имоти обаче не се притесняват от природните процеси и напук на реалната опасност продължават да живеят в епицентъра на свлачшцето.
Снимка на две колони – Цепнатините са дълбоки, колкото половин човешки ръст.
Снимка на две колони – Преди време тук бе спирката на рейса от Варна за Златни пясъци.
Снимка на две колони – Шосето за Златните се е разделило на 3 пласта


18.02.2009 г., с. 2-3
5-има инспектори пазят 10 хил. души в Горна Малина
Полицаят на село – пенкилер
Брои животни и утешава пенсионери
СТЕФАН ТАШЕВ

STEFANTASHEV@24CHASA.BG

Петима полицаи отговарят за живота и здравето на около 10 хил. души. Те трябва да бъдат пенкилер: да разбират от всичко - поземлено право, гражданско - процесуален кодекс, да броят животни и да утешават самотно живеещи пенсионери в селата.

И разбира се, най-важната им работа, да ловят престъпници

и да пазят населението

"За тези хора ние сме държавата.Трябва да сме винаги на линия, когато ни повикат на място за каквото и да било", разказа пред "24 часа" полицейският инспектор от РПУ - Елин Пелин, Минко Пондев. Той заедно с още четирима младши полицейски инспектори, отговарят за района на община Горна Малина с 13 села и вилни зони и един град.

По регистрация в общината живеят 7 хил. души, но реално хората там са над 10 хил. За да обикалят по селата, петимата имат една патрулна кола с лимит на бензина. Положението за цялото РПУ - Елин Пелин е горе - долу същото.

"На около 30 хил. жители в 33 населени места се падат 70 полицаи, което по груби сметки прави 430 души на един униформен

Бройката включва всички -оперативни работници, квартални и патрулни полицаи. Всичко това на територия от 770 кв. километра.

По щат районното управление има 108 служители, но 22 от тях са заети изцяло в охрана на два обекта с национално значение - хранилището за ядрени отпадъци в Нови хан и -обект 70 край село Елешница. По новия закон за МВР трябва да се охраняват от жандармерията, но това още не е станало",

разказа шефът на РПУ -Елин Пелин, главен инспектор Стоил Томев.

Други 30 души в районното са поддържащ персонал, работят в паспортните служби.

Реалният работещ състав на полицията в Елин Пелин е: оперативни работници около 20 души, 5-има районни инспектори заедно с 15 души младши полицейски инспектори и още 20 души охранителна полиция.

По щат полицията има 6 автомобила от МВР. Благодарение на даренията от общините Елин Пелин и Горна Малина са получили още 4, които се ползват от районните полицейски инспектори за селата.

Томев съобщава, че полицията в Елин Пелин получава бензин на всеки три месеца. Като лимитът е 2200 литра за тримесечието. Общинските автомобили са с лимит от 200 лв., които се осигуряват от самите общини. Отделно

полицията ползва спонсори на гориво

за служебните автомобили.

Спонсорът дарява парите за гориво първо в сметка на МВР, после те се връщат в Елин Пелин и се разпределят. Другата схема е по договори за литри бензин или газ, като полицаите зареждат, а по-късно фирмата плаща на бензиностанцията.

Районото управление обаче не се бори само с местния кримиконтингент.

Наричат района източната врата на София. Близостта до столичните квартали като Ботунец, Христо Ботев, Хаджи Димитър и кв. Левски, праща в района много гастролиращи банди обирджии и крадци.

В района се кръстостват много пътища, което е добре дошло за престъпниците при бягството им.

Освен това районното в Елий Пелин отговаря и за двете магистрали, които минават през него - "Тракия "и "Хемус". Там пък



всеки ден стават катастрофи

" Друг сериозен проблем е масовото строителство на промишлени обекти и бази на софийски фирми в района. Заради близостта на София терените при нас са изкупени. Много от обектите са атакувани от крадци", разказва главен инспектор Томев.

Той закъснява за срещата ни, защото от сутринта се занимава с тежка катастрофа край село Лесново, в която загиват момче и момиче, и разбит банкомат в центъра на Елин Пелин.

И всичката тази дейност се струпва на главата' на полицаите, които често работят по 12 часа в денонощие. На всичкото отгоре често ги пращат на помощ за охрана на мачове и протести в столицата.

Условията им за работа са като на всички полицаи в страната. Сами

Сградата на полицията в градчето не е помръднала от 80-те години на миналия век.



си купуват техника и консумативи

"Тук обаче работим добре с общините, които ни осигуряват и средства и техника, така че не можем да се оплачем", твърди шефът на РПУ-Елин Пелин.

Според подчинените му инспектор Минко Пондев и колегата му младши полицейски инспектор Емил Младенов тяхната патрулна кола изминава минимум 300 км на ден по селата.

" Трябва да общуваме с хората, да знаят, че сме на място и да са спокойни", твърдят полицаите.

Те са се разбрали с кметовете да звънят при най-малкия проблем. Ходят на мя-

сто не само в дните, обявени за приемни.

"Занимаваме се дори и със социални проблеми. Преди година имаше разпореждане да се обиколят всички самотни възрастни хора. Отиваме им в къщите,

те ни молят за социални помощи

В приемната често идват пенсионери и с часове ни разказват спомени от миналия век или семейни проблеми.

Налага се да ги изслушаме и да им обърнем внимание", споделя Пондев. Той и колегата му Младенов станали пенкилери и вече разбират от какви ли не въпроси.

"Заради изкупуването на терени в района в много семейства възникнаха спорове и скандали заради делби на имоти.

Идват при нас, ние да решаваме на място. Добре че общината ни подари компютър в приемната, та по интернет чета гражданско право и се оправям", смее се полицаят Младенов.

По същата причина с колегата изучили и поземленото пратво. Миналата година заради кражбите на животни им наредили да броят по дворовете в селата и добитъка.

Двамата са и катаджии. Карат всяка година опреснителни курсове и санкционират на пътя, помагат и на жертвите на катастрофи. При операции по цяла нощ правят заградителни мероприятия по нивите." Последната бе да хванем банда крадци на кабели в района. Заловихме ги", казва полицейският инспектор Пондев.

През лятото 10-те вилни зони в района се пълнят с хора, често възникват пиянски скандали и побоища. И пак



се намесват полицаите

Последната кампания била срещу телефонните измамници. Районът пропищял от тях преди година, но полицията направила много събрания по селата с призиви да не се доверяват на непознати по телефона.

"Хората искат едва ли не полицай на всеки ъгъл, което с този щат е невъзможно", споделя Пондев.
Портретна снимка на две колони - Шефът на РПУ-Елин Пелин, Стоил Томев


18.02.2009 г., с. 3
Заплатата му колкото на домакина в РПУ
СТЕФАН БОРИСОВ

Заплатата ми е колкото на домакина в райнното, но аз съм решил да върша тази работа, защото ми е призвание. Това споделя младши полицейския инспектор Емил Младенов. Според него работата на полицая не се уважава от хората.

"Аз познавам повечето хора в района и мене ме познават. Всеки ден ни спират на улицата и ни викат какво правите бе, кога ще вкарате бандитите в затвора. Аз не съм съд", твърди колегата му Минко Пондев. Случвало му се е да задържи опасен престъпник и след ден да пият кафе в едно и също заведение. "Не е много приятно да задържаш рецидивист, а докато му слагаш белезниците, той да те псува и да крещи, че като излезе, ще те изкорми", смята Пондев. Заплашвали са го на улицата многократно. С колегата си Младенов били пратени да приберат психично болен, агресивен човек, който се оказал и въоръжен.

"Замахна към нас с голям нож, отървах се на косъм. Кой ще ми плати за стреса и затова, че виждам все по - рядко децата си", твърди разпалено полицаят Младенов. Той добавя, че от напрежението много техни колеги не издържали и напуснали. Други заболели тежко.

"Миналата година ни вдигнаха спешно да укротим ромската махала в Ихтиман, която бе настръхнала заради убийство. Пратиха нас, защото колегите от Ихтиман били нападнати. Атакуваха и нас с камъни. Един от нашите след това веднага напусна, защото не искал повече да рискува живота си", казват двамата полицаи. Те ежедневно се сблъсквали и с убити в катастрофи, което не било най-приятната гледка.
Снимка на три колони – Полицаите от Елин Пелин ги пращат и да пазят митинги в София.


18.02.2009 г., с. 3
Ловят крадци на добитък и банди грабители
Заради икономическата ситуация в страната престъпността в района се променя всяка година, твърди главен инспектор Стоил Томев. Преди години, особени по големи празници, имало бум на кражби на животни. Бандити влизали в къщите на хората и колели на място добитъка им.

"Животните свършиха, дойде ред на кабелите и проводниците. В района има много закрити военни поделения, но комуникациите им към София не са прекъснати. Обектите почти не се охраняват и кабелите им са лесна плячка за крадците.

Преди година група роми срязала и отмъкнала суперсекретен кабел на МО от закрито поделение.

Според полицията щетата на отрязания кабел била само 300 лв., но истинските загуби от прекъснатите връзки се оценяват в хиляди левове.

Сривът на цените на скрапа преориентирал апашите към кражби и грабежи.

Така трима роми от столичния кв. Христо Ботев успели да ударят над 15 магазина в Елинпелинско, преди да ги хванат. Зачестили и грабежите. Последното зловещо нападение бе преди месец над бензинджийка в Саранци, за което "24 часа" писа.

Жената бе пребита почти до смърт от трима, за да й вземат 30 лв. оборот. Сега апашите се ориентирали към обири на банкомати. Последният удар е в Елин Пелин в петък. Крадците разбили апартамент, влезли при машината и я срязали с плазмена горелка. Успели да вземат само 10 хил. лв.

"Сега заради кризата почнаха пък застрахователни измами с машини. В района има много бази, които продават на място строителна и селскостопанска техника. Собствениците виждат, че продажбите не вървят, и организират кражби и търговия на черно. После подават сигнал при нас, че са откраднати машини", разказва Стоил Томев.

През 2008 г. в РПУ-Елин Пелин са постъпили, 348 заявителски материала за всякакви престъпления. От тях са прекратени 35, а 40 са останали за приключване през тази година. Разкриваемостта е 79%.


18.02.2009 г., с. 4
Парламентът ще проверява реститутите в Студентски град

Държаватаможела да върне имотите


ЛЮБОМИР ДЕНОВ

Държавата да си бръкне в джоба и да изкупи реституираните имоти на територията на Студентски град.

Това е единствената възможност за решаване на проблемите на градчето според главния архитект на столицата Петър Ди ков.Той участва в обществена дискусия „Студентският град -сигурност, удобства и бъдеще" вчера.

Ситуацията там е резултат от нормативно и политическо бездушие, заяви Диков. Той обяви, че земеделски земи са възстановявани на територията на НСА, болници и училища. По думите му устройствените проблеми на градчето обаче не са причината за убийството на студента Стоян Балтов. Коренът бил в сериозните недъзи на обществото.

В Народното събрание вече е внесено предложението за създаване на парламентарна комисия за проверка на всички реституционни процедури в район „Студентски", обяви депутатът Лютви Местан, шеф на комисията по образование и наука.

151 увеселителни заведения действат на територията на Студентския град, обяви комисар Николай Янев, шеф на СДВР. Той обеща овладяване на престъпността в района след реализацията на проект за монтиране на камери. За това обаче били нужни 3 млн. лв., с които полицията не разполагала.

Щом като заведенията са 151, защо сте проверили само 79, попита студентът Борислав Сандов кмета на район „Студентски" Димитър Дилчев. Кметът изненадващо се обяви в защита на заведенията, като обеща някои от тях да пускат кепенци в 23 ч. При условие обаче, че за това се обявят над 51% от живеещите наблизо. Да се изгради нов студентски кампус извън София, предложи арх. Павел Павлов. Той обаче не коментира репликите на студенти как ще се придвижват до университетите, ако кампусът примерно бъде в Банкя. Освен това Павлов поиска вузовете в София да се сведат до 3-4, а останалите да станат техни факултети.


18.02.2009 г., с. 9
Нов логистичен терминал започнаха в Божурище
Първа копка на нов логистичен терминал в Божурище направиха вчера от компанията " Шенкер". Той е на площ от 48 хил. кв. м, а инвестицията е за 20 млн. лв.


18.02.2009 г., с. 9
Държавата да даде терени на „Дженерал електрик"

за изграждане на ветроенергиен парк с мощност между 120 и 150 мегавата в община Мирково. Този въпрос е бил поставен на среща вчера на икономическия министър Петър Димитров с Джордж Бисес, мениджър проекти в компанията. Вложението ще е около 800 млн. евро.




18.02.2009 г., с. 10
Пътищата „проядени" от солта
ВЯРА ИВАНОВА

Солите, използвани при зимното почистване, са разрушили повърхностния слой на пътната настилка. Положението не е завидно, призна вчера шефът на пътната агенция Янко Янков.

По време на дискусия за логистиката и инфраструктурата той отчете, че тази година парите за текущи ремонти са едва 21 млн. лв. Причината е, че от предвидените 127 млн. 106 млн. ще отидат за задължения от 2008 г. 3 а ремонт на 1 км в Германия се заделят 40 хил. евро, а у нас 800-1500 лв., сравни Янков. По думите му агенцията

се е изправила пред правни проблеми след писмото на ЕК, с което се иска прекратяване на търговете за двата лота на " Тракия". По нашите закони било трудно да се формулира причина. Решение агенцията ще вземе до дни, а ако обяви нови процедури, ще бъдат публикувани през март. На дневен ред не стояло включването на "Тракия" в оперативна програма "Транспорт". В понеделник агенцията е получила писмо от ЕК, с което е дадена положителна оценка на одита през януари. Очаква се това да размрази блокираните 114 млн. евро по ИСПА.




18.02.2009 г., с. 13
Инж. Симеон Пешов, председателна Камарата на строителите в България
Идеята за отсрочка на дом с ипотека е на Обама и Меркел
С нотариусите предлагаме на кабинета 1 г. да не отнемат единствено жилище
Това е социална мярка, а не спасява строителя
Процедурата сега ощетява и банките

Ние вече намалихме печалбите до 6 на сто
Жилищата паднаха с 10-15%
За „Тракия" губим още 4-5 месеца
ВЕНЕТА НАЧЕВА

CV

Инж. Симеон Пешов е председател



на борда на директорите на "Главболгарстрой" АД - една от най-големите строителни компании у нас.

Роден е през 1941 година. Има висше ин-женерно-строително образование.

Бил е научен сътрудник, главен директор по Капитално строителство в Министерството на строителството и архитектурата.

Специализирал е в областта на управление на строителството в Лондон, както и организация на производството в Москва.


VNACHEVA©24CHASA.BG

- Г н Пешов, предложихте да не се отнема ипотекирано жилище, ако е единствено за семейството. Хората са настроени положително, но банките вече реагираха остро против идеята.

- Мерките на камарата на строителите срещу кризата са други и много по-всеобхватни. Това е детайл, който възникна на семинар на нотариусите, строителите, архитектите и предприемачите. Има данни, че е

започнало отнемане на жилища

по ипотечни заеми и препродажби. Възникна идея -обща, в суров вид, която решихме да обмислим и формулираме. Това направихме вчера (понеделник- бел. ред) с нотариусите.

Идеята, която ще представим на правителството, е следната: когато има ипотекирано жилище и то е-. единствено за семейството, а то заради кризата влезе в затруднение, да се наложи мораториум за една година върху отнемането на жилището. Докато се измени нормативната уредба по процедурата за отнемане на това жилище, така че да е по-справедлива. Сега става така - вещо лице дава своя пазарна оценка, тя не се обжалва, обявява се на търг на половин цена. Често в началото никой не купува, защото не е прочетена обявата. След месец

идва сивата икономика с торбата с парите и го взема

на още по-ниска цена. Както председателят на нотариалната камара Димитър Танев даде пример, един апартамент от 100 хил. евро накрая се продава за 30 хил. евро. Но човекът, който в началото си е дал първата вноска и си е покрил кредита донякъде, изгаря. Банката също частично изгаря.

Така че проблемът не е толкова строителен, а социален. Щом се намеси спекулата, губят всички.

- Т.е. загубите за строителя са косвени.

- Защото строителят си е взел парите донякъде.

Тази идея се обсъжда в Гърция. Ние проучихме, че в САЩ трите най-големи банки са били инициатори. В Ирландия - правителството. Чуваме, че и в Румъния се решава. Това не е подхвърлена идея. Ние предлагаме да се избистри. Ако правителството реши, че може да се регулира процесът - добре, ако не - остава без последствия.

- Това спасява ли строителите в криза?

- Не, разбира се. Кризата в строителството се решава по други начини. Но явно въпросът засяга много хора, щом предизвика такъв интерес.

Някои банкери в личен разговор вече казаха - защо не си намалите печалбата. Ние сме я намалили - от 8-12% вече е 6%. Едни банкови юристи в интернет днес поддържат, други казват -това е най-глупавата идея. Ами

идеята е на Обама, на Меркел...

Да, ние сме я откраднали, не сме я пренесли в българските условия. Никога не сме предлагали мораториум върху лихвите.

- Но не искате да пречите на бизнеса на банките?

- Абсолютно. Твърдим, че от това печели цялата верига - овладява се социален проблем, печели предприемачът, банката, строителят и най-много закъсалият наш българин. Банката печели с това, че ще си вземе всичките пари, но забавени във времето.

- Какви са тогава мерките за строителния сектор?

- Кризата е тук и тя се изразява в това, че няма по-

ръчки за сградно строителство - жилища, хотели, бизнес сгради. Особено тежко е в Източна България, край морето. Доста строители освободиха работниците си за 2 месеца, докато мине зимата. Затова камарата предложи мерки към правителството, КРИБ, БСК, БТПП.

Те се делят на три нива. На ниво правителство са най-важните - публичните инвестиции в инфраструктура, пътна и транспортна, по линия на капиталовите разходи, проекта" Белене". Предложихме на вицепремиера Меглена Плугчиева промени по оперативните програми и някои бяха приети - например да се увеличат авансовите плащания.

Второто ниво от мерки е на камара на строителите. По областите се срещаме с местната власт.

Третото е фирменото. В повечето сериозни компании има антикризисни мерки - икономии, следене пазара, търсене на по-конкурентна цена. Вече казах и сваляне на печалбата.

- У кого тогава отидоха големите печалби?

- Те не са в строителната дейност, а в имотите. Когато строителят е предприемач, тогава и той печели повече. Именно някои от тези строители и




Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет