Конспект уроку світової літератури у 7 класі з теми: «Друга світова війна у дзеркалі літератури. Г. Белль «Подорожній, коли ти прийдеш у Спа...»
Протягом уроку аналізується оповідання Г. Белля «Подорожній, коли ти прийдеш у Спа…», акцентується увага на образі головного героя, передбачається його подальше життя. На уроці вчитль привчає учнів до самостійної роботи, розвиває зв’язне мовлення учнів, виховує почуття відповідальності, спонукає до роздумів.
Ключові слова: Друга Світова війна у дзеркалі літератури, Генріх Белль, «Подорожній, коли ти прийдеш у Спа…».
Тема: Друга світова війна в дзеркалі літератури. Г. Белль «Подорожній, коли ти прийдеш у Спа...»
Мета: узагальнити вивчене, осягнути «нове мислення» і творчість Г. Белля, проаналізувати його оповідання «Подорожній, коли ти прийдеш у Спа...»; розвивати навички самостійної роботи, зв’язного мовлення, аргументування своєї думки, аналізу оповідання; виховувати почуття відповідальності, вчити розрізняти добро і зло, спонукати до роздумів, формувати духовний світ учнів.
Перебіг уроку
І. Мета, мотивація – вступне слово учителя Сьогодні ми з вами продовжуємо говорити про події ІІ світової війни у дзеркалі літератури. Зупинимось на постатях письменників різних країн, які говорили про цю страшну війну, які засуджували фашизм, які відстоювали гуманістичні засади життя. Більш докладніше зупинимось на постаті Белля і його оповіданні «Подорожній, коли ти прийдеш у Спа...». На тлі розпалу війни та розрухи повоєнних років література відновлювала й плекала духовні скарби людства, обпалені полум’ям цієї катастрофи.
Що то була за катастрофа? Я гадаю, слово надамо нашому історику.(Повідомлення)
-
Чому ж так сталося, що така висококультурна нація стала осередком «коричневої чуми»? Хто винен в цьому? (Відповіді учнів)
-
Ви відповідали на питання анкети, згадайте їх.(питання на дошці)
Висновок робить учитель: Результати анкетування показують, що ми з вами надто егоїстичні, думаємо тільки про себе і ніяк не бачимо себе в масштабах країни, а тим більше планети. Мало хто відчуває провину за те, що відбувається навкруги. Ми навіть знаходимо винних і в тому, що ми чимось невдоволені. Саме така позиція людини і призводить до війн.
Зло процвітає тому, що є безліч байдужих людей, які його не бачать.
Почуття провини приніс з війни О. Твардовський, Г. Белль; про єдність усіх людей, про відповідальність кожного за те, що відбувається поряд, говорить Джон Донн – англійський поет XVII століття.(Читання вірша Джона Донна).
Таке розуміння життя притаманне не кожному. О.Твардовський, Г.Белль, Д. Донн – це люди високого духовного рівня. Чи кожен може відчувати єдність з усім світом, відповідальність за все, що відбувається у світі? Звичайно, може кожен, але цього треба вчитися. І сьогодні ми з вами будемо продовжувати вчитися бути людьми з великої літери.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Письменники різних країн говорили про ІІ світову війну у своїх творах. Давайте послухаємо письменників, ролі яких виконають наші учні.
-
Альбер Камю – французський письменник, автор роману «Чума»;
-
Бертольд Брехт – німецький письменник;
-
Пауль Целан – німецькомовний письменник.
- Звісно, ми, громадяни України, сприймаємо війну крізь призму подвигу наших дідів, прадідів, які у складі радянських військ пройшли шлях до Берліна.
Ми знаємо ветеранів Великої Вітчизняної війни,які захищали наше село, знаємо й шануємо ветеранів, які живуть поряд, їх в живих лишилося дуже мало.
Назвіть, будь ласка, наших ветеранів.
- Велич перемоги СРСР і дорога ціна, яку було сплачено за неї, гірка правда війни – все це увійшло до творів радянських письменників – О. Твардовського, О. Гончара, Є. Симонова, Б. Васильєва, М. Шолохова, М. Стельмаха...
-
Послухаємо О. Твардовського – російського поета;
-
Слово Олесю Гончару – українському письменнику.
А зараз давайте ближче познайомимось із Г. Беллем, німецьким письменником, за допомогою інтерв’ю (учні розповідають біографію).
Останню крапку в цьому русі проти течії поставила смерть. Помер письменник 16 квітня 1985 року. На його могилі, яка знаходиться у селищі Мартен, встановлено звичайний дерев’яний хрест з простим написом: «Генріх Белль. 1917-1985».
- Яку літературну спадщину залишив нам цей письменник?( учні називають твори Г.Белля)
ІІІ. Аналіз оповідання за питаннями:
-
Від імені кого написано оповідання?
-
Як звати цього хлопця?
-
Скільки йому років?
-
Які деталі прибуття героя до госпіталя вводять тему руйнувань, спричинених війною?
-
Яку першу фразу почув герой?
-
Продовжити фразу – «всі прибулі поділялись на ...»
-
Розкрийте символічний смисл «мерці – решта»
-
Проведіть екскурсію по гімназії, що бачить хлопець, коли його несуть на ношах?
-
Герой просувається коридорами гімназії, його бентежать два питання, які?
-
Чому герой не може повірити власним враженнням, що він потрапив до рідної гімназії?
-
Ще одну прикмету наглядів герой - це хрест (зачитайте).
Висновок: ідеологи фашизму намагалися стерти зі свідомості молодого покоління навіть пам’ять про моральні заповіді християнства.
- Зачитайте, яким побачив себе герой у склі лампочки на операційному столі?
- Який символічний смисл цих слів «вкороченого», «куценький», «кокон»?
- І що ж таки остаточно переконало юнака, що знаходиться він в своїй рідній гімназії?
- Давайте послухаємо нашого історика, що ж означає ця обірвана цитата?
- У цієї цитати є два боки, два плани, подумайте, які?
Учитель робить висновок:
Г. Белль у своєму оповіданні розповідає про юнака, який тільки-но закінчив гімназію і, залишившись без руки та ноги, зовсім не розуміє, за що він воював, кого він захищав, і за що він поплатився своїм здоров’ям. Він став «рештою», неповноцінною людиною.
І головне питання, яке ми спробуємо сьогодні з’ясувати:
-
Як цьому хлопцеві жити далі? (думки учнів).
-
У нас стоять гвоздики – квіти, які називають супутниками тривоги, червоні гвоздики – символ крові, пролитої на війні. Передаючи один одному гвоздику, висловіть свою думку до музичного уривку. Чи буде у хлопця інтерес до життя? (прослуховування уривку пісні С. Петлюри «За меня невеста..», висловлювання думок).
-
В рамках цієї теми ми ще повернемось до цього питання й познайомимось з людьми, які знайшли в собі сили жити далі, не втратили інтересу до життя в дуже складних життєвих обставинах.
-
Поміркуйте, уявіть, як нашого героя зустрінуть близькі? (думки учнів).
-
Найдорожча людина для нас – мати, і для матері її дитина найдорожча. Яким би не повернувся наш герой, для матері головне, що він живий. Тому матерям присвячували пісні, вірші, встановлювали пам’ятники. Є пам’ятник Батьківщині–матері і у нас в селі. Про це в своєму вірші написала наша учениця (вірш).
IV. Підсумки.
V. Домашне завдання. Написати твір-мініатюру «Що б ви порадили юному гімназисту, якби він був поряд?»
- Музика, діти виходять для покладання квітів до пам’ятника загиблим воїнам.
Список використаних джерел:
-
Веренько Л. Трагедія Другої світової війни у творчості Г.Белля // Зарубіжна література. – 2005.- №5
-
Горідько Ю. Тема війни у творчості Г.Белля // Зарубіжна література.-2003.- №10
-
Зарубіжна література:Посібник-хрестоматія - Донецьк:ТОВ ВКФ «БАО», 2003.
Достарыңызбен бөлісу: |