24 март 2009 г.
ТЕМА: СТРОИТЕЛСТВО, СТРОИТЕЛЕН КОНТРОЛ,
СТРОИТЕЛНИ МАТЕРИАЛИ, АРХИТЕКТУРА, ИМОТИ
Съдържание:
В. Телеграф 2
В. Телеграф 2
В. Телеграф 5
В. Дневник 8
В. Дневник 9
В. Дневник 9
В. Пари 15
В. Стандарт 22
В. Дума 27
В. Труд 31
В. Сега 38
В. Новинар 41
В. Новинар 41
В. Новинар 42
В. Новинар 42
В. Новинар 42
В. 24 часа 45
В. 24 часа 45
В. 24 часа 46
В. 24 часа 46
В. 24 часа 47
В. 24 часа 47
В. 24 часа 47
В. 24 часа 47
В. Класа 48
В. Класа 48
В. Класа 49
В. Класа 50
В. Класа 50
В. Класа 51
В. Класа 51
В. Класа 52
В. Класа 53
В. Класа 53
В. Класа 53
В. Земя 56
В. Монитор 56
В. Монитор 57
В. Монитор 57
В. Монитор 58
В. Монитор 58
В. Монитор 59
В. Монитор 59
В. Монитор 60
В. Монитор 60
В. Монитор 61
В. Монитор 61
В. Монитор 61
В. Монитор 62
В. Монитор 62
24.03.2009 г., с. 4
РУСНАЦИ КУПУВАТ АПАРТАМЕНТИ НА КИЛО
МАРИЯ АТАНАСОВА
Руски инвеститори изкупуват апартаменти на килограм по морето. Офертата е качена на няколко билборда в Слънчев бряг и носи логото на агенцията за недвижими имоти Home for you.
Рекламата ясно и точно гласи: "Изкупуваме апартаменти на килограм".
Представителите на компанията обясняват на клиентите си, че са наети за тази задача от руски инвеститор. Клиентът вече е пристигнал у нас и в момента оглежда имоти в столицата. До момента няма реално сключени сделки, тъй като акцията по изкупуването е още в самото начало. От началото на април обаче братушките планирали да започнат тотално да пазаруват.
Според запознати руснаците били готови да платят в кеш за всеки апартамент, стига да е край морето и да го спазарят изгодно. Те се интересували предимно от жилищни имоти, но не отказват и атрактивни хотели.
Според последни данни на брокери над 50 000 апартамента са извадени от месеци за продажба.
24.03.2009 г., с. 5
Роми разфасоват блока си
Няма парапети по стълби и балкони, асансьорните шахти пълни с боклуци
Кметът на Ямбол Георги Славов вдигна ръце от общински блок, населен с роми, и се примоли на президента за помощ. Причината е, че мургавите обитатели системно разрушават сградата, ошушкали са дори парапетите по стълбищата и външните прегради на балконите.
Куриозната панелка в кв. "Райна княгиня" е построена през 1988 г. и в 198-те апартаменти, повечето общинска собственост, живеят цигански семейства.
В продължение на 15 години в жилищния блок се извършва системно разрушаване на жилищата, унищожаване, разграбване и разпродажба на общинското
имущество. Прекъснато е водоподаването и електроснабдяването на блока. Притеснен от настъпващата пролет и от възможността за поява на различни инциденти, заболявания и епидемии, кметът на Ямбол Георги Славов е определил експертна комисия, която да извърши обстоен оглед на състоянието на блока.
Станало е ясно, че липсват предпазни парапети на стълбищата и балконите, унищожени са дограмите и подовите настилки. Няма ги фасадни панели, които са с укрепващата сградата функция. Сградните комуникации също са нарушени. В блока липсват асансьорните врати и оборудване, а всички асансьорни шахти са запълнени с отпадъци.
Сметище
Наскоро кметът издал заповед да се разчисти районът около сградата. На територия от около 15 декара около блока се образувало огромно сметище с органични и битови отпадъци. Поради ограничения финансов ресурс на общината обаче и сложността на проблема управникът успял само да плати за почистването. Той се надява, че държавата ще намери начини да разреши създалия се проблем, тъй като хората продължават да обитават жилищата си и това застрашава живота им.
Обитателите отказват да напуснат апартаментите, защото няма къде да отидат.
Снимка на 3 колони - Куриозният блок, в който живеят десетки семейства.
24.03.2009 г., с. 6
КАТАСТРОФИ И КРАТЕРИ ПО ЕВРОШОСЕТО
"Б0РИС ІІІ” СЪВСЕМ ПРОПАДНА
ЖУЛИЕН ЛАМБРЕВ
Страхотно свлачище по столичния булевард „Цар Борис III" изправи на нокти шофьорите и предизвика задръствания и катастрофи, видя проверка на "Телеграф".
Течащият от дълго време ремонт в едното платно на булеварда е оставил съвсем малко пространство за двупосочно преминаване. Кошмарът става пълен, когато желаещият да премине мирно и тихо попада в една от десетките дупки, които гонят дълбочината на окопи -от порядъка 15-20 сантиметра. Опитвайки се да избегнат това неочаквано препятствие водачите непрекъснато лавират сред насрещно движещите се автомобили, като за много от тях това се оказва фатално.
За краткото време, което екипът прекара на булеварда, станаха факт една катастрофа и една се размина на косъм.
Млад шофьор на БМВ се сбогува с част от бронята си в опитите да премине някак през морето от коли.
Бавно
Друг едва не остана без странично огледало, докато се опитваше да мине пред него джип. "Всеки ден минавам оттук и всеки ден положението става по-зле. Дупките стават все по-дълбоки, а този ремонт сякаш никога няма да приключи. Направо да започват наново да слагат паветата", сподели Ивайло - жител на кв. „Красно село", който за малко от шофьор да стане пешеходец. Свличането придава вълнообразен вид на булеварда в продължение на над километър.
В момента работниците поставят павета по оставащите 3,5 метра от недостроения по ширина булевард. Сами признават, че работата им тече бавно като причина за това посочват твърде малкото хора и твърде дългия участък. Участъкът се изпълнява от ТБС-Инфраструктурно строителство" и бе забавян с месеци заради опитите на столичния кмет да прехвърли отговорността за булеварда на Национална агенция "Пътна инфраструктура". В крайна сметка се оказа, че участъкът е подопечен на Столична община и ремонтът най-сетне започна.
Санкции
През този период се появиха и опасенията, че от Европейската комисия могат да наложат санкции на страната ни заради лошата поддръжка на пътищата от трансевропейската шосейна мрежа. Особено притеснително е състоянието именно на разбития участък от бул. "Цар Борис III", който попада в трасето на международен път Е-79. Чудно е как все още Брюксел не ни е глобил за окаяното състояние на шосето.
Снимка на 3 колони - Част от спойлера на ниско БМВ си замина при сблъсъка с морето от павета.
24.03.2009 г., с. 6
Блокират магистрала за неизплатени заплати
КРАСИМИР КРУМОВ
На 27 март блокираме автомагистрала „Хемус", ако не започне изплащане на заплатите ни, заканиха се на митинг в Шумен работниците от най-голямата пътна фирма в района „Автомагистрали Черно море".
Строителите излязоха на митинг, тъй като заради неуредени сметки с Национална агенция „Пътна инфраструктура", нямат заплати вече четири месеца. Всички банкови сметки на компанията са блокирани, а Е.ОН даже спря тока в административната сграда. Според „Автомагистрали" НАПИ им дължат 13.5 млн. лв. за ремонт на шосе край Каолиново. Дължим им само 40 хиляди лева, контрираха обаче чрез официалния си сайт от НАПИ, чийто изп. директор инж. Янко Янков се срещна с областния управител Тодор Тодоров и шуменския депутат от левицата Димитър Дъбов в неделя.
Според Янков "Автомагистрали Черно море" са започнали изпълнение на обект в Каолиново по договор, който не бил породил правно действие, защото управляващият орган по оперативната програма "Регионално развитие" (ОПРР) не бил утвърдил
финансирането. Още през октомври от НАПИ публично отмениха 21 търга по ОПРР, проведени по времето на Веселин Георгиев -Батко. Всички фирми бяха писмено уведомени, че сключените договори вече не обвързват страните. НАПИ не е оторизирала започване на строителството и предприемането на дейности по обекта в община Каолиново е изцяло решение на ръководството на „Автомагистрали Черно море" АД, пише в позицията на НАПИ. През тази седмица в НАПИ е насрочена втора среща на инж. Янков с представители на фирмата.
Снимки на 2 колони - Близо хиляда души работници и техни близки си поискаха заплатите под прозорците на областния управител В Шумен.
24.03.2009 г., с. 7
Вторият лъч на метрото готов до 3 г.
Строителството на втория лъч на софийското метро трябва да приключи до 2012 г, обяви вчера транспортният министър Петър Мутафчиев, който заедно с кмета Бойко Борисов направи оглед на строежа.
Получено е уверение, че до 2010 г. булевард "Черни връх" ще бъде пуснат и движението ще бъде възстановено с четири месеца по-рано, стана ясно по време на огледа. Пред журналисти Борисов посочи, че от "Метрополитен" АД разработват вариант участъкът от втория лъч на метрото да бъде свързан със Студентския град. По думите му още преди 20 г. е предвидена възможност метрото от "Люлин" да продължи до Банкя, а при станция "Младост 1" - към бизнес парка. Борисов заяви, че в началото на октомври ще влезе в експлоатация участъкът на метрото от станция "Сердика" до станция "Национален стадион", а през май - от стадиона "Национален стадион" до станция "Младост!".
Снимка на 2 колони - Борисов и Мутафчиев огледаха строежа на метро-тунела под бул. "Черни връх".
24.03.2009 г., с. 10
ДВОРЕЦЪТ В КРИЧИМ Е НА ЦАРЯ
Царица Йоанна помолила служителите да гласуват против монархията
ЕЛИ КРУМОВА
Дворецът в Кричим е на царското семейство. Това каза пред магистратите от Пловдивския окръжен съд 94-годишната баба Иванка Николова. Тя е един от последните живи свидетели на живота в царския имот след 1942 г.
Баба Иванка беше разпитана по.искане на Ели Христова - адвокат на царя. Тя даде показания в рамките на съдебния процес за собствеността на Кричим,стартиран от Симеон Сакскобургготски и сестра му Мария-Луиза. Заради преклонната й възраст вчера съдът направи изнесено заседание в дома на жената в село Куртово Конаре. Показанията й потвърдиха тезата ни, че имотът е собственост на фамилията Сакскобургготски, коментира пред "Телеграф" адвокат Христова. Тя допълни, че освен с писмени доказателства,фактите чии е дворецът могат да бъдат установени и със свидетели очевидци.
Показания
Баба Иванка разказала, че отишла да живее в двореца в Кричим през 1942 г. и помагала за отглеждането на царските деца. Съпругът й работел там от 1932 г. Жената обяснила на магистратите как е изглеждал имотът по това време, какво е имало зад оградата, както и спомените на съпруга си за живота в него в годините до 1942 г. Разказала също, че майката на Симеон и Мария-Луиза - царица Йоанна, продължила да посещава двореца и след смъртта на съпруга си цар Борис . Тя познавала лично своите служители, защото в месеците, през които семейството било в Кричим, практически живеели заедно. В дните преди референдума през 1946 г., царица Йоанна дори говорила поотделно с всеки от тях, като ги
помолила да гласуват против монархията. Причината е, че се притеснявала Симеон да не бъде убит като принца-регент Кирил. Единствено-
то, което искаше, беше тя и децата да напуснат живи България, обяснила баба Иванка пред съдиите. Следващото заседание по делото е насрочено за 21 април. На него трябва да бъдат разгледани назначените от съдиите експертизи за недвижимия имот.
24.03.2009 г., с. 10
200 бойци напират за жилища
211 военни са подали молби за закупуване на жилища от фонда на военното министерство. Всички подадени предложения ще бъдат разгледани и в едномесечен срок ще стартират преговорите с кандидат-продавачите.
Към момента 16 518 служители на МО са картотекирани като имащи проблем с жилището. Основно бойците, които нямат собствен дом, са от София, Плевен, Варна и Шумен. Най-голям брой са 3-членни семейства, което определя приоритетно да се търсят жилищата с квадратура 60-80 кв/м, обясниха от ведомството.
За избора за закупуване на определен обект ще се вземат предвид мястото, цената, качеството на изпълнение, инфраструктурата, удобната транспортна връзка и др. Първоначално ще се закупуват жилища в завършен вид с издадено разрешение за ползване на сградата.
24.03.2009 г., с. 13
Вицепремиерът no еврофондовете Миглена Плугчиева:
ШЕПА ИЗМАМНИЦИ НИ ГРАДЯТ ЛОШ ИМИДЖ I
ПЛАМЕНА ТОДОРОВА
- Г-жо Плугчиева, как оценявате работата си с администрацията за тази една година, откакто сте премиер?
- Оценката ми е много противоречива. Както има много амбицирани истински професионалисти, така и на места има случайно попаднали хора. Но фактът е, че в тази една година има и положителна промяна. Администрацията вече е по-ангажирана и отговорна. Затова съм по-скоро оптимист.
- Идват положителни сигнали от Брюксел, че до края на месеца парите по САПАРД ще бъдат размразени. Това така ли е?
- Не бих искала да правя прогнози. Поддържам принципа, че трябва да си свършим работата максимално добре. Макар и със закъснение от страна на земеделското министерство, вече е готова националната ни позиция по САПАРД, която съдържа изпълнение на всички ангажименти, поети от нас по плана за действие - анализ на слабостите, проблемите, самите процедури. Този пакет ще замине за Брюксел. Въз основа на него ще се вземе решението дали ще бъдат пуснати парите по трите или по двете спрени мерки по САПАРД. За да се осигури разплащане на добросъвестни проекти, независимо дали ще бъдат пуснати средствата от ЕС, е много важно и да се осигури финансов ресурс от Министерство на финансите към Държавен фонд „Земеделие" който да стане разплащането. Говоря го още от януари. За това напоследък правя срещи, и то с малко силов подход към всички от политическо през административно ниво. Но смятам че си заслужава, след като друго не помага. На 26 март трябва да има конкретно решение по този въпрос на заседание на МС.
- Земеделците, чиито плащания се бавят и затова банките ги притискат, вече се заканиха да съдят фонда.
- С основание могат да го съдят. Забавянето за съжаление беше прекалено голямо. Точно тук са слабите места на.администрацията. При проблем трябва да се реагира адекватно. Цялата информация със списъка на проектите и графика на плащанията трябваше да е качена на сайта на фонда още през януари, за да може всеки бенефициент да отвори страницата и да провери на какъв етап е неговият проект. Второ, тази информация трябва да върви към банките по служебен път и когато те знаят, че техните кредитополучатели са добросъвестни, да могат да разсрочат разплащането. Системата не е сложна, но просто трябва да се осигури нейното функциониране.
- Март се очертава като благоприятен месец за спрените милиони и по ИСП А. Има ли основания да смятаме, че до дни ще има добри новини?
- По отношение на ИСПА сме по-добре поради факта, че приключихме с ангажимента си да преструктурираме пътната агенция. В момента очакваме да се произнесе и комисията. Има все още някои чисто субективни елементи, като не особено перфектна комуникация между НАПИ и управляващия орган - Министерство на транспорта. Сами разбирате колко несъстоятелно звучи това да е причината. Затова на 26 март съм разпоредила отговорниците да докладват на заседанието на Министерския съвет каква е индикативната програма на агенцията за тази година. Това ще е точка първа. В точка втора - ще очакваме да чуем консолидирана позиция по строителството на магистрала „Тракия". Подчертавам - консолидирана! От НАПИ, МТ и МФ трябва да предложат един или два варианта кой строи аутобана, как и с какви пари, в какви срокове, и МС да реши.
- Но Брюксел ни каза в прав текст, че ще получим парите по САПАРД, когато има поне един
осъден за измами, а по ИСПА - когато се реши проблемът с конфликта на интереси.
- Тук сте много права. Досега говорих за административната част на нещата, но другата голяма тема е съдебната ни система. Тя трябва да се произнесе ясно и категорично - и по случаите със
САПАРД, и по тези с бившия фонд „Републиканска пътна инфраструктура". Очаквам като обикновен гражданин, не само като вицепремиер, това да стане час по-скоро. Иначе никога няма да се освободим от етикета „страна, в която законите не работят". Заради шепа хора страда общият имидж на България.
- И все пак, ултиматум ли ни дава ЕК с тези си искания?
- Мисля, че комисията си дава сметка, че разделението на властите също трябва да бъде взето под внимание, както и че решенията й не трябва да се обвързват крайно с решенията на съдебната система.
- ФАР вече изтече. Стана ли ясно кои проекти и с какви средства ще трябва да си достроим сами? Ще връщаме ли пари на ЕК и има ли шанс тя да все пак да ни разплати някои от проектите?
- Пак на 26 март министрите на финансите и регионалното развитие трябва да докладват пред кабинета. Те трябва да внесат и постановление, което да осигури финансовия ресурс за разплащане на добросъвестните проекти. Дебатът на последното заседание на кабинета беше, че в списъка има и консултантски проекти по ФАР. Приоритетно обаче трябва да бъдат изплатени обществено значимите - за пътища, за оборудване на МВР, а не консултантските. Проекти с установени груби нередности, дори и да са били допуснати по времето на делегацията на ЕК, категорично няма да бъдат разплащани. На този етап не може и да се говори, че ще връщаме пари на ЕК, а става въпрос само за признаване на разходите.
- А ще строим лис пари от бюджета?
- Ако комисията не признае разходите за някой
проект, а ние смятаме, че е национално значим и добросъвестно изпълнен, ще го разплатим с наши пари, но трябва да сме наясно, че сме в условия на криза.
- Преди седмица в Брюксел премиерът Сергей Станишев поиска от страните членки на ЕС техни експерти да
влязат в нашата администрация. Не стана ясно обаче с какъв статут ще са те - само ще ни съветват или ще взимат и решения. Ако са на ръководни постове, кой ще носи отговорност при евентуално грешно решение - България, страната, която го е изпратила, или ЕК?
- Мога да коментирам само темата за експертите в звената, които се занимават с еврофондовете, и до голяма степен вече съм уредила този въпрос - довела съм експерти на няколко ключови места. Смятам, че това, от което имаме-нужда, са съветници-консултанти там, където не ни достига капацитет.
- А не експерти на ръководни постове, така ли?
- Ако ме притеснява нещо, то е, че сме в края на мандата. Второ - как ще им плащаме на тези хора? Един чужденец на българска заплата? Трудно. Вземете, например,моята съветничка Карен Хоххаус. Тя получава заплатата си от германското правителство. Ние имаме ангажимент само към жилището и канцеларията й. По същия начин са и съветниците в агенция „Пътища", МВР и МЗХ.
- А какво се случи с пакета от промени в ключови данъчни закони, който общественият съвет към вас трябваше да предложи да влязат в пленарна зала?
- Всичко е готово. Текстовете минаха и през обществения съвет и през комисията по корупция към МС, която наскоро оглавих. Предстои да влязат като пакет в парламента, макар че си давам сметка, че не мога да очаквам това Народно събрание да успее да се занимае с всички. Затова ще бъдат подбрани най-важните предложения. Те са 3-4 и на всяка цена трябва да влязат в пленарна зала.
- В един от старите екшън планове беше залегнала и мярката за изготвянето на черен списък на фирми, злоупотребили с еврофондове. Какво се случи с него?
- Тази мярка е залегнала в законите за конфликт на интереси и обществените поръчки.Текстовете ги има, остава Агенцията за обществените поръчки да елиминира фирмите, които вече са злоупотребили с еврофондове. В системата за ранно предупреждение, която работи, се включват и списъци само на заподозрените фирми. Идеята е да се прескочат границите на отделните оперативни програми и списъкът да се използва от всички. Знаете, че ще се промени и системата на самото докладване на нередности. В момента тя е прекалено сложна.
- Предстоят избори за парламент. Къде се виждате след тях?
- Признавам,че не правя никакви планове. Напрежението е толкова голямо напоследък, че споделям принципа „каквото сабя покаже". Но пък съм много притеснена, че с наближаването на изборите има опасност да падне темпото на работа. И без това координацията ни не е на нужното ниво. Точно наваксахме голяма част от оперативните програми. Дано да не се забавим отново. По-важно е да се мисли за финансовата криза, която не прощава, и няма да отмине така бързо, както ще отминат изборите. Трябва да се използват максимално средствата от европейските фондове, защото те са единственият гарантиран ресурс. През юни 2008 г. имаме сключени договори за 93 млн. лв. Към 20 март 2009 г. сумата е вече 2 милиарда и 800 милиона лева. Това е реален резултат и така трябва да продължим.
24.03.2009 г., с. 14
Цените на имотите година назад
От началото на годината купувачите диктуват пазара на недвижими имоти. Това съобщи Цветелина Тасева, директор на „Адрес Недвижими имоти" пред "Фокус". Купувачът определя правилата и цената, която е готов да плати, и това е всъщност цената, на която сключва сделката. Който има финансиране и може да получи финансиране, прави най-изгодната сделка и може да избере от множеството имоти, които се предлагат, и да направи изгодна инвестиция.
24.03.2009 г., с. 14
Банките финансират половин панелка
Почти няма вероятност панелни жилища да бъдат финансирани с повече от 50 % от банките. Това съобщи Тихомир Тошев, директор на "Кредит център",
цитиран от "Фокус".
Така, ако искате да си купите панелен апартамент през следващите месеци с кредит, трябва да имате половината от сумата. При новото строителство и монолитните жилища - банките най-често финансират между 60 и 70%, като на пазара се появява и клиентска група, която има по-голямата част. Те разполагат с около 60-80% от стойността на жилището и теглят остатъка между 20 и 40% като кредит. Затова през февруари имаше доста ипотечни кредити в размер между 10 000 и 20000 евро.
По-голямата част от хората смятат, че в момента лихвите са високи, каза Тошев. Той обаче припомни, че преди 7-8 г. лихвите били 17-18%. В момента за кредитите в евро те са към 8-10%.
Достарыңызбен бөлісу: |