Тема:Вірші зарубіжних поетів про дружбу і кохання. Р.Бернс, Г.Гейне, К.Симонов. Поетизація високого почуття, розкриття його сутності.
Мета: ознайомити учнів із зарубіжними поетами, що писали про дружбу та кохання: Р.Бернсом, Г.Гейне, К.Симоновим, розкрити особливості поетичного світу кожного з них, довести, що любов — першооснова життя, засіб бачення і пізнання світу та власної душі, допомогти зрозуміти, що кохання — найсвітліше, найніжніше почуття, що здатне творити чудо, робити людину доброю, чуйною, благородною; виховувати повагу до справжніх почуттів; удосконалювати навички аналізу й виразного читання поетичного тексту.
Обладнання: портрети поетів, підручник, збірки поетичних творів, комп’ютер та мультимедійний проектор, презентації до уроків.
Тип уроку: урок виразного читання та аналізу поезій.
Епіграфи:
Коли любиш, то таке багатство відчуваєш , стільки ніжності, привітності, навіть не віриться, що так умієш любити. (А.П.Чехов)
Любов поєднує в собі всі добрі якості людини. (О.Бальзак)
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань
1.Вчитель
-На попередніх уроках ми з вами говорили вже про дружбу та любов. Напевно, кожен із вас задумувався над тим, для чого ж людині потрібно мати друзів або що таке кохання. Виявляється, що це почуття - чи не найголовніше у повсякденному житті. Для того, щоб збагнути, навіщо людині воно потрібне, треба передусім визначити, що це таке. Кожна людина кохання розуміє по-своєму, адже воно багатогранне.
Ось декілька дитячих відповідей на запитання: “Що таке кохання?”
Оля, 8 років: “Це коли мама і тато не сваряться. Кохаючи, вони кажуть одне одному лагідні слова. Діти теж можуть закохуватися. Я, наприклад, люблю хлопчика Богдана.”
Вадим, 7 років: “Ну, я не часто закохувався. Коли люблять, кажуть хороші слова, дарують подарунки. Точно визначити, що таке кохання, не можу.”
Оленка, 3 роки: “Люблю тата й маму, а ще дідусів і своїх бабусь. А ще люблю своїх друзів, бо ми разом гуляємо і граємося.”
Вчитель. А як би ви відповіли на це запитання?
2.Робота з епіграфами.
3.Робота з цитатами про кохання.
“Цитатна доріжка” - “Відомі люди про кохання”
-Той, хто кохає по-справжньому якусь одну людину, любить увесь світ. (Е.Фром)
-Кохання — це бажання бути коханим. (Платон)
-Кохання — найсильніше з усіх пристрастей, тому воно одночасно оволодіває головою, серцем і тілом. (Вольтер)
-Кохати глибоко — означає забути про себе. (Ж.Ж.Руссо)
-Любов наділяє благородством навіть тих, кому природа відмовила в ньому. (В.Шекспір)
-Найбільше щастя в житті - це впевненість, що тебе кохають. (В.Гюго)
-Любов, як свічка: від великого подиху вітру — розгорається, а від легенького вітерцю — гасне. (І.Франко)
4.Вчитель:
-Сподіваюся, що все сказане про кохання відомими людьми надихнуло вас на власні роздуми та узагальнення. То все ж таки, що таке кохання?
5.Прийом “Мікрофон”
6.Вчитель:
- Нині ми говоритимемо про найсвітліше, найсвятіше й найпрекрасніше почуття — кохання. У час матеріальної й духовної скрути, коли здевальвовано вічні моральні цінності, звернімося до цього вічного джерела відродження людства, відродження як духовного, так і фізичного. Торкнімося своїми серцями цього дива, що змінює увесь світ і нас у ньому, робить людей кращими, добрішими, благороднішими! Услід за митцями різних часів і народів увійдімо до казки любові, аби спробувати розгадати загадку її незнищенності.
Пригадайте щойно вивчену повість Шолом-Алейхема “Пісня над піснями”.
7.Інсценізація фрагменту з останнього розділу повісті Шолом-Алейхема “Пісня над піснями” - “Зустріч Шимека з Бузею”.
Вчитель:
- Бузя запросила Шимека на прогулянку за містом. Це було місце їх прогулянок у дитинстві. Як гарно було навколо! Вона подарувала йому букет духмяних квітів, подивившись на нього прекрасними блакитними очима з “Пісні пісень”, і погляд цей проник Шимеку прямо вдушу.
Бузя: “Я належу моєму коханому, а мій коханий — мені...”
Шимек: “Я кохаю тебе тим святим, палаючим, пекельним коханням, що описано в “Пісні пісень”.”
Бузя плакала. Так плаче людина над своїм життям, що втратило сенс.
Бузя: “Мій наречений- завжди добрий, чуйний, виходець із порядної родини, але... йому далеко до тебе. Куди вже йому до тебе!”
Шимек: “Я кохаю тебе...”
І, подумавши, продовжив:
- Невже я програв своє щастя, програв навіки? Невже я сам, своїми руками спалив свій чудовий палац і випустив прекрасну чарівну царівну, яку я колись зачарував? Невже? Невже?
8.Вчитель:
- Отже, любов Божа невіддільна, навіть у Біблії, від любові земної, але любові справжньої, “сильної, як смерть.”
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку.
1.Вчитель:
- Нашу розмову про кохання ми продовжимо знайомством із зарубіжними поетами, що створювали свої вірші в різні часи, але писали про одне — про кохання. Ця вічна тема не могла залишати в спокої талановитих людей.
Генріх Гейне, Роберт Бернс, Костянтин Симонов. Вони різні за своїм походженням, уподобаннями, розумінням багатьох житейських речей, вони навіть жили в різні епохи. Але єднає їх одне: глибоке розуміння світлого й прерасного людського почуття — кохання.
2.Послухаємо повідомлення про них (випереджальні завдання)
Завдання класу: прийом “Логічний ланцюжок слів”
3.Вчитель
2 а) Роберт Бернс — великий шотландський поет (29.01.1759-21.07.1796)
Його поезія нікого не залишає байдужим, він писав прості і гарні пісні, які співали по всій Шотландії. Він був чудовим ліричним поетом і міг писати гумористичні і сатиричні вірші, оспівуючи вірне кохання, дружбу і свою маленьку Шотландію.
“У мене не було бажання стати поетом, поки кохання не охопило всього мене, а потім уже прийшли Вірші і Пісні, вони стали тією безпосередньою мовою, якою говорило моє серце,”- так писав про себе Роберт Бернс в 1783р.
Вірші він присвячував багатьом жінкам. І в кожному з них він загострював увагу на соромязливості, ніжності, відданості, благородстві.
4.Читання статті підручника про Р.Бернса та його вірша “Любов”.
Відповіді на запитання підручника.
Що особливо привернуло вашу увагу у цьому вірші?
Ситуативне завдання “Словесне малювання”
Вам запропонували відобразити за допомогою фарб все, що ви відчули після читання вірша, то яким би був ваш малюнок?
5.Зачитування ще двох віршів Р.Бернса, присвячених першому коханню - “прекрасній Нелл” в 15 років.
Я прежде девушку любил
И до сих пор люблю,
И никогда б я не забыл
Нелл славную мою.
Красавиц много видел я,
Им не было числа,
Но только милая моя
Скромна и так мила.
Цветистый шелк и взгляд пустой
Заденут сердце вскользь,
Но скромность вместе с чистотой
Пробьют его насквозь.
Вот чем мне нравится она,
Вот что чарует в ней.
Она одна и лишь одна
Царит в душе моей.
6.Вчитель:
- Перший вірш “Любов” Бернса перекладений на українську мову, наступні два — на російську. Сподіваюся, що ви зрозуміли, про що в них іде мова і готові відповісти на питання: що найбільше цінував поет в коханій Нелл у свої 15 років. (Сором’язливість) Прийміть собі до уваги, дівчатка.
2б) Робота з підручником. Самостійне читання статті про Г.Гейне.
7.Вчитель:
виділіть декілька головних штрихів життя і творчості Гейне:
-
німецький поет-романтик;
-
збірка поезій “Книга пісень” - це поетична розповідь про нещасливе, нерозділене кохання;
-
значне місце в “Книзі пісень” посідає природа, яка стає повноправною дійовою особою;
-
зображуючи природу, поет відтворює свої настрої, поривання, мрії, страждання й радощі.
8.Виразне читання поезій “Коли настав чудовий май...”, “Чому троянди немов неживі”, “Співав соловейко, і липа цвіла...”
Вислів поета “Я прагну добра, бо воно прекрасне і нестримно вабить мене, і зневажаю зло, бо воно противне й огидне мені. Всі наші вчинки повинні випливати з джерела безкорисливої любові.”
Вчитель:
- Чи згодні ви з поетом? (Відповіді учнів з елементами дискусії)
2в) Опрацювання матеріалу підручника про російського поета К.Симонова.
Читання напамять вірша (вчитель) “Жди меня”
Вчитель:
-
Якому історичному періоду присвячений вірш? (Періоду Великої Вітчизняної війни)
-
На що саме поет звертає особливу увагу? (На ніжність, витримку, кохання)
-
Чому вміння “ждати” так необхідне солдату-фронтовику? (Воно теплить його серце, надихає на нові подвиги)
-
До чого закликає нас поет? (До розуміння понять “честь”, “обовязок”, “гідність”, “вірність”, “історична память”)
9.Презентація до теми “Лірика воєнних років”.
10.Читання вірша “Жди меня” самим К.Симоновим
Вірші К.Симонова “Жди меня” і О.Суркова “В землянке” написані в 1941р. (на початку Великої Вітчизняної війни). Як ви думаєте, чи своєчасні були ці поезії?
Чому вони були так потрібні всім? Чи важливо писати про кохання, коли йде війна? (Вони з’єднували і тих, хто на фронті, і тих, хто в тилу. Зв’язок із домом, впевненість у тому, що ти захищаєш Батьківщину, а тебе люблять і чекають, давала сили воювати і вірити в перемогу).
К.Симонов присвятив свій вірш коханій жінці Валентині Сєровій, а Сурков — Софії Кревс. Але вони стосувалися всіх, хто вірив, сподівався, чекав.
10.Рефлексія
- Дати письмові відповіді на запитання
-
Чи схвилював Вас вірш К.Симонова “Жди меня”?
-
Які почуття він викликав у вас?
-
Поясніть, яка тематика вірщів (пісень) вам здається найбільш важливою в роки Великої Вітчизняної війни.
11.Скласти сенкан до теми “Зарубіжні поети про кохання”
Почуття
Ніжне й трепетне
Прекрасна “Пісня пісень”
Я вірю в нього
Кохання
ІІІ. Підсумки уроку. Оцінювання
ІУ.Домашнє завдання: підготуватися до контрольної роботи. Повторити вивчений матеріал по темі “Дружба і кохання”
Достарыңызбен бөлісу: |