Українська мова
2 клас
Розділ « Речення»
Автор:
Білик Антоніна Анатоліївна
вчитель початкових класів
Бородянської спеціалізованої загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 2
І категорія
Тема. Поняття про речення. Зміст речення.
Мета: формувати в учнів поняття про речення як одиницю мовлення;
вчити виділяти речення в тексті;
дати учням уявлення про види речення за метою висловлювання;
удосконалювати уміння написання слів у реченні;
розвивати навички інтонування розповідних, питальних і спонукальних речень;
розвивати увагу, мислення, усне мовлення;
виховувати любов до природи.
Обладнання. ,,Будиночки-частини мови”, ,,диво-дерево з квітами-реченнями”,
картки із завданнями, бліц-картки для оцінювання, «сонечко», казковий персонаж мудра Сова, сигнальні картки.
Тип уроку. Відкриття нових знань.
Хід уроку
І. Організація класу
Дзвоник всім нам дав наказ –
До роботи швидше в клас.
Біля парти станьте чемно –
Хай мине час недаремно.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Разом з мудрою Совою,
З лісовими школярами
Ми вивчаєм рідну мову,
Бо вона одна, як мама.
І сьогодні вже багато
Дружно всі ми досягли.
Тож не будемо спинятись
До вершин нових іти.
- Мудра тітонька Сова стільки таємничок для своїх учнів та, звичайно, і для вас відкрила. Ось і сьогодні (ви вже, напевно, помітили) вона вирішила провести урок біля чарівного дерева з будиночками слів. Також приготувала цікаві завдання.
Кожна група отримує конверт із завданнями від мудрої Сови.
-
Гра ,,Засели будиночки”
-
Дістаньте, будь ласка, з конвертів бузкову картку зі словами.
-
Новий, троянда, синій, малювати, плакати, кабан, дубовий, читати, читанка, вареники, брудний, сумувати, лелеки, щебетати, весняний, вітер.
- На звороті картки написано, який будиночок вам треба заселити. Всі зайві слова викресліть.
(І група – іменники, ІІ – прикметники, ІІІ - дієслова).
2. Перевірка виконання завдання.
Кожна група зачитує свої слова і ,,поселяє” їх у відповідний будиночок на дошці.
-
Який будиночок незаселений? (Прийменник)
-
Візьміть аркуш паперу і запишіть слова, які необхідно помістити в цей будиночок.
Діти читають записані слова і розміщують їх на дошці.
3.Завдання на картках-листочках
- Дістаньте, будь ласка, з конвертів листочки.
На них записані слова транскрипцією. Запишіть утворені слова на листочках.
Після виконання завдання діти виставляють листочки на дошці.
-
Придивіться уважно до слів. Що ви помітили?
-
Чого не вистачає? (Слова на)
-
З якого будиночка треба взяти слово? (Прийменник)
Діти записують слово, якого не вистачає у реченні.
-
Поміркуйте, який висновок можна зробити? (Це речення).
-
Доведіть, що це речення?
(Перша буква велика, в кінці крапка, виражає закінчену думку).
- Прочитайте утворене речення.
Ясне сонечко світить на небі.
-
Молодці! Ви чудово впоралися із завданнями, і тому сонечко засяє і в
нашому класі.
(Прикріплюю сонечко на дошці).
-
Поміркуйте і скажіть, про що розповідатиме сьогодні Сова своїм учням
біля чарівного дерева з будиночками?
(Про роботу слів, про речення.)
ІІІ. Повідомлення теми уроку
- Отже, тема нашого сьогоднішнього уроку….(діти самі формулюють тему) ,,Речення”.
ІV. Вивчення нового матеріалу
-
Міркування
- Для чого потрібні речення?
(Щоб про щось розповісти, про щось запитати, до чогось спонукати.)
Ці квіти теж чарівні.
-
А як ви гадаєте, чому на дереві лише три квітки?
(Бо три види речень)
-
Отже, на цих квіточках живуть речення. На першій – які про щось розповідають, на другій – які про щось запитують, на третій – які спонукають до дії.
(Кріплю назви речень на квітках.)
-
Давайте прочитаємо як називаються ці речення.
-
Прочитайте , будь ласка, речення, яке ви склали.
Ясне сонечко світить на небі.
(Кріплю розповідне речення на відповідну квітку.)
-
Спробуйте перебудувати розповідне речення так, щоб в ньому про щось запитувалося.
Ясне сонечко світить на небі?
(Кріплю речення на відповідну квітку.)
-
Спробуйте перебудувати речення так, щоб в ньому було спонукання до дії.
Ясне сонечко, світи на небі!
-
До кого звертаються в реченні?
-
Яке це речення? Чому?
(Кріплю речення на відповідну квітку.)
-
До якого висновку підвела нас мудра Сова?
(Речення за метою висловлювання бувають розповідними, питальними, спонукальними.)
-
Каліграфічна хвилинка
-
Хто сьогодні завітав до нас на казковий урок?
-
Так. Сонечко і Сова.
-
Що спільного в цих словах?
-
Звук [с].
-
Що ви знаєте про цей звук?
-
А якою літерою цей звук позначається на письмі?
-
З скількох елементів вона складається?
(Діти записують на дошці і в зошиті літеру С с і поєднання з нею.)
Запишіть речення з дошки (І група – розповідне, ІІ– питальне, ІІІ – спонукальне). V. Фізкультхвилинка
Діти виконують рухи під мелодію пісні ,,Ранкова зарядка”
VІ. Робота за підручником
1. Робота з твердженнями.
- Відкрийте, будь ласка, підручник на с.7.
- Відшукайте твердження мудрої Сови.
- Прочитайте ці твердження самостійно і скажіть, про що ми сьогодні не сказали.
(Про головні і другорядні члени речення.)
-
Знайдіть головні слова в реченні Ясне сонечко світить на небі.
-
Так. Сонечко світить.
-
А другорядні?
-
Ясне, на небі.
2. Вправа 4.
- Як будемо виконувати цю вправу? (У групах).
- Прочитайте уважно завдання і виконайте його у групах.
3. Перевірка виконання вправи.
- Перша група слів – це речення, бо починається з великої букви, в кінці є крапка, виражає закінчену думку, є головні слова – сонце сідає.
- Запишіть це речення в зошит.
- Зробіть звуко-буквений аналіз слова сідає.
Один учень виконує завдання біля дошки, а інші самостійно в зошиті.
4. Перевірка роботи біля дошки.
Сідає – 5 б., [с’ і д а й’ е] – 6 зв., 3 скл.
5. Вправа 5
- Прочитайте завдання.
- Прочитайте словосполучення.
До школи.
- З яких будиночків взяли ці слова?
- Прочитайте, яке завдання отримала Білочка від мудрої Сови?
- Це завдання виконували Марійка, Назар і Оксанка.
Попрацюйте в групах. Вирішіть, з ким із дітей ви погоджуєтеся.
-
Так. З Назаром і Оксанкою.
-
Складіть речення з цим словосполученням.
5. Вправа 6
- Зіставте ці групи слів.
Діти вголос читають ці групи слів.
-
Яка група слів виражає закінчену думку?
-
Знайдіть головні слова.
-
Тарас і Юрко розчистили. Вода заспівала, задзвеніла.
-
Як ви вважаєте, добру справу зробили хлопчики? Чому?
-
Запишіть речення в підручнику.
-
Які ці речення за метою висловлювання?
VІІІ. Фізкультхвилинка
Гімнастика для очей.
Сплять маленькі совенята.
Раз! – розкрили оченята,
Подивилися навколо,
Потім вгору і додолу.
Оченята – блим, блим, блим!
Відпочити треба їм!
Вправо, вліво оченята
Повертали совенята.
ІX. Домашнє завдання
-
Мудра Сова підготувала для вас цікаве домашнє завдання.
-
На с. 8, вправа 7.
-
Уважно прочитайте текст.
-
Що ви помітили?
-
Що необхідно знати, щоб виконати це завдання?
-
Отже, перш, ніж приступити до виконання домашнього завдання, необхідно повторити твердження мудрої Сови на с. 7.
X. Підсумок уроку
-
Дістаньте з конвертів картки з кросвордом.
-
р
|
у
|
ч
|
к
|
а
|
|
е
|
к
|
с
|
к
|
а
|
в
|
а
|
т
|
о
|
р
|
ч
|
е
|
р
|
е
|
в
|
и
|
к
|
и
|
|
е
|
к
|
р
|
а
|
н
|
|
н
|
і
|
с
|
|
н
|
е
|
б
|
о
|
|
я
|
л
|
и
|
н
|
а
|
| -
Ми без неї як без рук, не виведем рядок букв. (Ручка)
-
Є машина така в тата, що попереду лопата. (Екскаватор)
-
Є у кожного із нас пара друзів на ногах. (Черевики)
-
Телевізор в нас гігант, на всю стінку там …..(екран).
-
Сопе, хропе, часом чхає, сюди-туди зазирає. (Ніс)
-
Ходить сонечко по ньому, наче в морі голубому. (Небо)
-
І узимку, й восени, навесні і влітку, маю шубку я зелену і її не зніму. (Ялина)
Речення
-
Дістаньте картки із завданням. Заповніть їх.
-
Які бувають речення?
|
Складіть і запишіть відповідні речення.
|
|
|
|
|
|
|
Збираю заповнені картки.
XІ. Оцінювання
-
Візьміть конвертик із смайликом. Дістаньте картки. Оцініть роботу ваших товаришів в групі і свою теж.
-
Вкладіть картки з оцінками в конверт зі смайликом.
Достарыңызбен бөлісу: |