Решение №108/26. 06. 2008г на Обс-дряново



бет1/6
Дата05.07.2016
өлшемі0.81 Mb.
#180537
түріРешение
  1   2   3   4   5   6

Програма за опазване на околната среда на Община Дряново

2008 – 2013 година (приета с Решение №108/26.06.2008г. на ОбС-Дряново)

…………………………………………………………………………………………………...




І. Определение и цел на Общинската програма за опазване на околната среда
В условията на прехода към пазарна икономика и постоянен бюджетен дефицит българските общини често са принудени да вземат решения „в движение”, под натиска на събитията, с което не се осигурява траен ефект за обществото. Местната власт осъзнава необходимостта от планирани, целенасочени действия за решение на приоритетните проблеми в различните области на обществения живот.

Оскъдните ресурси и постоянно нарастващите потребности на населението изискват балансиран подход за решаване на икономическите, социалните и екологичните проблеми.

Въпросът за Общинска програма за опазване на околната среда се поставя на Първата конференция на министрите на околната среда в Добрис през 1991г., на която е взето решение да се създаде Обща програма за опазване на околната среда за страните от Европа, за да служи за рамка на усилията за опазване на околната среда на национално и международно ниво.

Концепцията за устойчиво развитие, приета на конференцията на обединените нации за околна среда и развитие ( UNCED ) в Рио де Жанейро през 1992г., формулира новите принципи за организиране на дейностите в обществото.

С приемането на „ Дневен ред 21” - план за действие, се отрежда много важна роля на местните власти в процеса на вземане на решения за околната среда. Те са най близо до хората, до проблемите и в много случаи най-близо до решенията. За да бъде повишено качеството на тези решения и тяхното изпълнение, от особена важност е участието на пряко заинтересованите групи.

Екологичните проблеми не могат да бъдат отделени от въпросите за човешкото благо и общото икономическо развитие.

Трябва да се постигне устойчиво развитие сега, за да има чиста околна среда в бъдеще.

За прилагане на политиката по околна среда се използват икономически регулатори, т.нар. „Програми за действие”, които включват законодателство, планове екологични такси, финансова помощ за възстановяване и развитие, различни глоби и санкции.

Тези световни тенденции са отразени в достатъчна степен и в националното ни законодателство. В Закона за опазване на околната среда, чл.79 ал.1 гласи: „ Кметовете на общини разработват програми за опазване на околната среда за съответната община в съответствие с указания на министъра на околната среда.”

Основното предназначение на тези програми е да се постигне устойчиво развитие на екологичните проблеми в общината и да се запази доброто състояние на околната среда.

„ Срещата на върха за Земята” в Рио де Жанейро прокламира няколко фундаментални и дългосрочни решения, ангажиращи международната общност със следните ключови принципи на екологичната политика:


  1. Йерархия в управлението на отпадъците ” - предотвратяване, минимизиране, оползотворяване, третиране, надеждно съхранение.

  2. Превантивност на мерките ” – стимулира контролиращия орган да бъде предпазлив при издаване на разрешителни за нови дейности. Въвежда се чрез Оценка на въздействието върху околната среда – административен регулатор чрез който се изпълнява този принцип, като една ранна експертиза за проблемите които могат да възникнат и да причинят отрицателни въздействия върху околната среда.

  3. Замърсителят плаща ” – Замърсителят трябва да поеме разходите за провеждане на мерките, наложени от публичната власт, за да осигури приемливо състояние на околната среда. Принципът се прилага при аварийни ситуации, ако се открие причината.

  4. Отговорност на производителя ” – действията на производствено ниво трябва да бъдат по ефикасни от тези на потребителско ниво. Целта е да се внедри създаването на екологичен продукт. Еко-марката дава оценка на жизнения цикъл, на пътя по който идва продукта.

  5. Споделената отговорност Опазването на околната среда е обща задача на правителството, гражданите и промишлеността, осъществявана чрез сътрудничество между тях.

  6. Интегриране Опазването на околната среда е въпрос който не трябва да се обсъжда самостоятелно. Екологичните аспекти трябва да се вземат предвид при оформянето и прилагането на политиката в много други области, като: транспорт, енергетика, промишленост, селско стопанство, туризъм.

  7. Доброволно участие ” – Законодателството и наредбите осигуряват минимални резултати в областта на опазване на околната среда. Затова се сключват доброволни споразумения със замърсителите, за да вземат участие в политиката по опазване на околната среда.

Тези фундаментални принципи са в основата на всички политики, програми и действия насочени към опазване на околната среда на всички нива – международно, национално, регионално и местно.


Съвременните модели на разработване на програми следват стъпките на стратегическото планиране. Най общо казано, този подход дава отговор на три главни въпроса:

  • Къде сме сега? /Анализ на средата /

  • Какво искаме да постигнем ? / Определяне на цели и приоритети /

  • Как да го направим ? /Алтернативи, план за действие, отчетност, контрол /

Разработена по метода на стратегическото планиране, Общинската програма за опазване на околната среда, формира адекватна екологична политика с цел запазване доброто състояние на околната среда и развитие на туризма. Представлява комплексна разработка по проблемите, свързани с опазване на околната среда и включва всички нейни компоненти – въздух, вода, почва, биологично разнообразие, факторите /заплахите/ които оказват влияние върху състоянието им – урбанизация, шум, отпадъци, химикали и човешката дейност – енергия, транспорт, промишленост, земеделие, горско стопанство, туризъм.


Националната стратегия за интегрално развитие на техническата инфраструктура в сектора „Околна среда” изразява в синтезиран вид инвестиционни намерения, цели и приоритети в дългосрочен план за развитие 2006-2015 година. Оперативния план за изпълнение на приоритетните проекти изразява политическата воля на правителството да подготви и реализира конкретни проекти отговарящи на целите и приоритетните задачи от Стратегията като се отчитат реални възможности за осигуряване на финансиране от различни финансови източници.

Стратегията за развитие на инфраструктурата в сектора „Околна среда” се основава на анализа на Националната стратегия по околна среда, Стратегията за управление и развитие на водоснабдяването и канализацията в Република България, Националния план за развитие на Република България, както и поетите ангажименти по време на преговорния процес за членство в ЕС, които директно или индиректно определят развитието на екологичната инфраструктура като условие за подобряване на качеството на околната среда. С оглед постигането на горепосочените цели идентифицирани в основните национални документи е определена следната стратегическа цел:


Подобряване и развитие на екологичната и водоснабдителна инфраструктура.
В изпълнение на поставената стратегическа цел са дефинирани следните основни цели:

  • Подобряване състоянието на водите;

  • Осигуряване на вода и преодоляване на режима на водопотребление в значителен брой селища;

  • Привеждане в съответствие с европейските норми и стандарти на съществуващите съоръжения за третиране на отпадъците и изграждане на нови съоръжения;

  • Изграждане на инфраструктура за обезвреждане на опасни отпадъци на национално ниво;

  • Въвеждане на система за разделно събиране и последваща повторна употреба и рециклиране на отпадъци от бита и други.


Основните приоритети в сектор „Околна среда” са:

Приоритет № 1 Изграждане и развитие на необходимата инфраструктура за събиране, пречистване и отвеждане на отпадъчни води – Ограничаване на замърсяването на водите е пряко свързано с изпълнение на изискванията на Директива 91/271/ЕС, която е транспонирана в българското законодателство;

Приоритет № 2 Доизграждане и рехабилитация на инфраструктурата за питейно водоснабдяване. За рехабилитация на съществуващите водоснабдителни системи съгласно Стратегията за управление и развитие на водоснабдяването и канализацията в Република България до 2014г. се предвижда приоритетно да се извърши рехабилитация на водоснабдителните системи и подмяна на азбесто-циментови водопроводи поради високото ниво на течове, свързани с нарушаване целостта на съществуващите тръби.

Приоритет № 3 Изграждане и развитие на необходимата инфраструктура за третиране на отпадъци. Целта на този приоритет е осигуряване на условия за екологосъобразно третиране на отпадъците от бита, строителството и лечебните заведения, чрез подобряване и разширяване на инфраструктурата за тяхното третиране и намаляване на количеството депонирани отпадъци.
І.1 Основание

Община Дряново попада в район на действие на Регионална инспекция по околна среда и води – Велико Търново, която е териториално звено на Министерството на околната среда и водите – гр.София, за контрол и мониторинг на компонентите на околната среда.


Програмата за опазване на околната среда на Община Дряново 2008–2013 г. е разработена на основание чл.79, ал.1 от Закона за опазване на околната среда, като са ползвани и методическите указания:

  1. Определение и цел на общинските програми за опазване на околната среда и стратегическо планиране като подход.

  2. Програма за опазване на околната среда – Структура и съдържание на общинските програми за опазване на околната среда.


І.2. Цел на програмата


  1. Идентифициране на приоритетните екологични цели и обединяване на усилията на различните заинтересовани страни за тяхното постигане.




  1. Формиране на адекватна екологична политика на Общината.




  1. Най – ефективно и целесъобразно използване на наличните ресурси.




  1. Обединяване усилията на общинските органи, предприятията, обществеността, неправителствените организации на територията на общината при вземане на решения за околната среда и в последствие при изпълнението им.




  1. Оптимално използване на ограничените финансови и човешки ресурси за решаване на приоритетните екологични проблеми.

Програмата за опазване на околната среда на Община Дряново е динамичен и отворен документ, които ще се допълва периодично съобразно настъпилите промени в приоритетите на общината, в националното законодателство и други фактори от важно значение.



  1. Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4   5   6




©dereksiz.org 2025
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет